close
ویزای ایران
مصاحبه با حمیدرضا خدابخش رتبه 7 آزمون ارشد مهندسی هوافضا سال 87
شنبه 08 آبان 1395
پنل کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
مشاوره دانشجویان سایت
سوالات آزمون های آزمایشی
سوالات کارشناسی ارشد
نرم افزار های اندرویدی
اتاق آرزو
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد
نظر سنجی
بیشتر به دنبال کدام مطالب هستید?

آرشیو ماهانه
چت روم سایت
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
مصاحبه با حمیدرضا خدابخش رتبه 7 آزمون ارشد مهندسی هوافضا سال 87
 • تعداد بازدید : 119
 •  

  حمید رضا خدابخش، کارشناسی هوافضا واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد ، ورودی 87 مکانیک پرواز دانشگاه صنعتی شریف.

  شروع مطالعه؟

  پاییز؟

  زمستان؟

  زبان؟

  کلاس کنکور؟

  آزمون؟

  تست زنی؟

  روز کنکور؟

  عامل موفقیت؟

  منابع؟

  بقیه مطلب رو حتما بخونید

  شروع مطالعه؟


  10 مرداد. در ابتدا سعی کردم تسلط نسبتا خوبی در تمام درس ها بدست آورم و سعی کردم هر سه درس را در دو هفته جمع کنم. دو هفته اول صبح ها ریاضی مهندسی می خواندم، ظهر تا عصر مکانیک پرواز و عصر تا شب هم کنترل. ریاضی مهندسی را از جزوه آقای معتقدی، مکانیک پرواز را از جزوه آقای دکتر پورتاکدوست و دکتر پازوکی و کنترل را هم از کتاب آریاز برادرانی خواندم. از همان ابتدا سعی کردم که در هر درس زیاد تست بزنم و این رویه را تا کنکور ادامه دادم.

  دو هفته دوم نوبت به طراحی هواپیما، معادلات دیفرانسیل و سیالات رسید. منبع من برای سیالات کتاب راهیان ارشد و برای معادلات دیفرانسیل کتاب نیکوکار و جزوه معتقدی بود. در درس طراحی هواپیما هم از جزوه استاد خودمان (دکتر پازوکی) استفاده کردم. بقیه تابستان هم تقریبا صرف دوره کردن همین درس ها شد که البته اشتباه کردم، زیرا هر چه می خواندم باز یادم می رفت. به نظر من بهتر است که ابتدا وقت خود را بر روی رفع اشکال و قوی شدن در درس هایی گذاشت که ضعف داریم و سعی کرد با کسب بنیه علمی خوب در تمام درس ها اعتماد به نفس لازم را به دست آوریم و بعد به سراغ دوره و تست زنی محض برویم. در تابستان با توجه به تازه نفس بودن و انگیزه زیادی که داشتم به طور مفید 12 ساعت در شبانه روز مطالعه می کردم .


  پاییز؟

  از مهر به بعد ساعت مطالعه ام کم کم به شش ساعت در روز رسید چون کمی خسته شده بودم. پاییز درس های ترمودینامیک، ارتعاشات، دینامیک و مقاومت مصالح را هم خواندم. در کنار این کار دوره هم می کردم. من صبح ها را به خانواده ریاضی اختصاص داده بودم و یک روز معادلات و روز دیگر مهندسی می خواندم و دوباره معادلات؛ برای همین ریاضی من خیلی خوب شده بود و ماه آخر با درصد های خیلی خوبی تست می زدم، متأسفانه این موضوع باعث شد با عقب افتادن کنکور من به سراغ درس های دیگر بروم و دیگر برای ریاضی وقت نگذارم، غافل از اینکه ریاضی درس فراری است و خیلی زود فراموش می شود. شاید من جزء معدود کسانی باشم که از عقب افتادن کنکور خوشحال نشدم، به هر حال برنامه ریزی های من برای نیمه بهمن بود و در روزهای اضافه شده به این مدت دیگر حوصله درس خواندن زیاد را نداشتم و این باعث شد برخی از درس ها را فراموش کنم.

  زمستان؟

  کار خوبی که کرده بودم خلاصه نویسی مطالب بود، غیر از درس های دوهفته اول که ای کاش برای آنها هم این کار را کرده بودم. حدود 200 صفحه خلاصه تهیه کرده بودم که حوالی دی به 40 صفحه چکیده رسید. در دوران مرور، خلاصه ها و چکیده ها را می خواندم و تست می زدم، اگر مشکلی پیدا می کردم به خلاصه هایم مراجعه می کردم و اگر مشکل رفع نمی شد به سراغ کتاب های رفرنس می رفتم و مبحث را با دقت بیشتری می خواندم.در واقع ظهر به بعد را به سه قسمت تقسیم کرده بودم و هر قسمت را به یک درس اختصاص می دادم و سعی می کردم بیشر وقتم صرف تست زدن شود.


  زبان؟

  برای زبان چندان وقت نگذاشتم زیرا احساس می کردم که مشکل خاصی در این زمینه ندارم. قبلا به کلاسهای کانون زبان می رفتم و در دوران دانشگاه هم سعی می کردم تا حد امکان از مراجع اصلی استفاده کنم و خیلی کم به سراغ ترجمه ها می رفتم. نکته دیگری که باعث شد وقتم را خیلی صرف زبان نکنم، شرکت من در آزمون سال قبل بود که با اینکه مطالعه خاصی برای آن نداشتم مجاز شدم و درصد زبانم هم حدود 70 درصد شد. به تمام کسانی که در درس زبان ضعیف می باشند توصیه می کنم حتماً نرم افزار ماکزیمیم 504 و تافل شرکت نارسیس را تهیه کنند . با استفاده از این برنامه کامپیوتری سودمند با تکنیک جعبه لایتنر در کمتر از چند ماه می توانند چند هزار کلمه خیلی مهم و کاربردی که در کنکور نیز بر روی آنها بسیار تاکید می شود را به راحتی حفظ نمایند.

  کلاس کنکور؟

  با توجه به تعریف هایی که از دوستان شنیده بودم از تابستان می خواستم در کلاسهای نصیر شرکت کنم اما با توجه به پرشدن کلاسها میسر نشد، از پاییز در کلاسهای دکتر نایی و مهندس محمدپناه شرکت کردم. کلاسهای آقای محمد پناه واقعا عالی بود، من به هر کسی که در مورد ارشد از من مشاوره خواسته کلاسهای ایشان را معرفی کرده ام.


  آزمون؟

  در هیچ موسسه ای آزمون رشته هوافضا به طور مستقل برگزار نمی شود و باید در آزمون مهندسی مکانیک شرکت کنیم و با توجه به اینکه برخی درس ها را نداریم خوب رتبه خوبی هم بدست نمی آوریم که احساس کردم ممکن است روی روحیه ام تأثیر منفی بگذارد. ولی اگر زمان به عقب برمی گشت حتما در آزمون ها شرکت می کردم...


  تست زنی؟

  همان طور که گفتم من خیلی تست حل کردم. نکته ای که در رشته هایی مثل رشته ما وجود دارد این است که گاه سوال رشته دیگری در آزمون چند سال بعد رشته دیگری تکرار می شود؛ برای همین بهتر است که تست های رشته های دیگر را هم حل کنند. برای مثال در درس کنترل من تمامی تست های برق، مکانیک و مهندسی هسته ای را هم زدم و این خیلی به من کمک کرد و بعضی از بچه ها که فقط تست های هوافضا را زده بودند نتیجه خوبی به دست نیاوردند.

  روز کنکور؟

  در آزمون مهندسی مکانیک هم شرکت کرده بودم ، آزمون مکانیک پنج شنبه صبح بود و آزمون هوافضا جمعه عصر. شرکت در آزمون مکانیک خیلی برای من مفید بود چون در این آزمون بود که فهمیدم بخش زیادی از دانستنی های ریاضی ام را فراموش کرده ام و در فاصله ای که تا آزمون خودمان داشتیم توانستم تا حدودی این موضوع را جبران کنم. مشکلی که در آزمون هوافضا برایم پیش آمد این بود که ساختمان محل آزمون را اشتباه رفته بودم و رفتن به محل درست و منتظر بازگشت پاسخ نامه و سوال هایم ماندن 20 دقیقه ای را از زمان آزمون من گرفت که باعث شد نتوانم خیلی روی زبان که واقعاً مسلط بودم تمرکز کنم و درصدم 48 شد ولی به هر حال آزمون خوبی بود و مسأله خاصی رخ نداد.


  عامل موفقیت؟

  انگیزه، به نظر من مهمترین عامل موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد انگیزه است، در آزمون کارشناسی همه انگیزه دارند ولی برخی پشتکار ندارند، اما در ارشد این طور نیست انگیزه حرف اول را می زند. دانشگاه ما اساتید مشترک زیادی با گروه هوافضای دانشگاه شریف داشت و سطح علمی بچه ها خوب بود، هر سال هم چند نفر قبولی درکارشناسی ارشد دانشگاه شریف داشتیم، این موضوع باعث شده بود که من به خودم بقبولانم که می توانم موفق شوم و همین انگیزه قوی باعث شد بتوانم در دانشگاه صنعتی شریف ادامه تحصیل بدهم. از نتیجه آزمون کاملا راضی هستم و اگر حرف از اشتباه یا پشیمانی می زنم تنها برای استفاده کسانی است که صحبت های مرا می خوانند. این را هم بگویم که از اوایل مرداد سال گذشته که قصد شروع به مطالعه را داشتم حدود 10 روزی حسابی با بچه های موفق سال های قبل صحبت کردم که آن هم خیلی موثر بود و در این جا از آن ها هم تشکر می کنم. همچنین از زحمات آقای دکتر پازوکی که همیشه مشوق من بودند نیز تشکر می کنم.

   

  منابع؟

  زبان: نرم افزار یادگیری ماکزیمم (از گروه نرم افزارهای نارسیس) (504 و تافل)

  ریاضی ها: جزوات آقای معتقدی

  ارتعاشات: جزوه آقای محمد پناه

  ترمودینامیک (1و2) و سیالات (1و2): کتاب راهیان ارشد

  آئرودینامیک1: جزوه آقای دکتر طیبی رهنی (دانشگاه شریف)، کتاب Anderson

  آئرودینامک2: جزوه آقای دکتر سلطانی(دانشگاه شریف)، کتاب Anderson

  اصول جلوبرنده ها: کتاب Hill & Peterson

  مکانیک پرواز 1: جزوه آقای دکتر پازوکی(دانشگاه آزاد)، کتاب Anderson

  مکانیک پرواز 2: جزوه آقای دکتر پورتاکدوست (دانشگاه شریف)، کتاب Roskam

  کنترل: کتاب آقای آریاز برادرانی

  طراحی هواپیما (1و2): جزوه آقای دکتر پازوکی(دانشگاه آزاد)

  نویسنده : بیداری اندیشه تاریخ : 06 / 04 / 1393امتیاز :
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی