close
تبلیغات در اینترنت
روش هاي مطالعه در تک تک دروس (ادبیات)
شنبه 01 آبان 1395
پنل کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
مشاوره دانشجویان سایت
سوالات آزمون های آزمایشی
سوالات کارشناسی ارشد
نرم افزار های اندرویدی
اتاق آرزو
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد
نظر سنجی
بیشتر به دنبال کدام مطالب هستید?

آرشیو ماهانه
چت روم سایت
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
روش هاي مطالعه در تک تک دروس (ادبیات)
 • تعداد بازدید : 468
 • روش هاي مطالعه در تک تک دروس (ادبیات)

  بررسی 5 نکته مهم

  بررسی تخصصی درس ادبیات فارسی

  نکاتی مهم برای کنکوری های عزیز

  کاربرد روش هاي مطالعه در تک تک دروس
  نكته 1- مهمترين مرجع سؤالات ، كتابهاي درسي مي باشند. مخصوصاً در سال هاي اخير كه سؤالات كنكور در تمامي دروس به سمت مفهومي شدن گام برداشته اند، لزوم توجه دقيق و مرجع قرار دادن كتابهاي درسي الزامي است . 
  نكته 2- ضرايب دروس اختصاصي در موقع محاسبه جهت تعيين نمره ي تراز، به دليل اختصاصي بودن در يك ضريب 3 ضرب مي شود. يعني در گروه علوم رياضي ضريب درس رياضيات برابر 12 و ضريب فيزيك برابر 9 و ضريب شيمي برابر 6 است . 
  نكته 3- در هنگام مطالعه دروس براي كنكور، ميزان مطالعه هر درس بايد با توجه به ضريب و نقشي كه در موفقيت شما در كنكور دارد تعيين شود. واضح است درسي كه ضريب 3 دارد داراي اهميت بيشتري از درس با ضريب 2 مي باشد. اما اين به منزله ي اين نمي باشد كه شما از دروس با ضرايب كمتر غافل شويد. مثلاً همانطور كه بعداً مي آيد درس عربي كه ضريب 2 دارد داراي انحراف معيار بالايي است يعني كسب يك درصد خوب مثلاً 70 درصد در اين درس به دليل آنكه اكثر دانش آموزان درصد خوبي در اين درس كسب نمي كنند. امتياز بالاتري از نمره ي كسب شده را براي شما به همراه دارد. [به اين سؤال توجه كنيد: اگر شما در درسي كه همه ي افراد در آن درصد بالايي كسب مي كنند يك درصد خوب كسب كنيد مؤثرتر است يا در درسي كه اكثر دانش آموزان در آن درصد خوبي نداشته اند؟] 
  نكته 4- موفقيت در كنكور يعني پيشرفت در تمامي دروس نه يك يا چند درس . پس هيچ درسي را به دليل سخت بودن يا اهميت كم داشتن در كنكور و يا به هر دليل ديگر رها نكنيد. 
  نكته 5- بهترين كتابهاي تستي ، تست هاي طبقه بندي شده آزمون هاي سراسري و دانشگاه آزاد اسلامي مي باشد كه در هنگام و بعد از مطالعه و همچنين به صورت مجموعه اي [اين تست ها تفكيك شده نيست و مربوط به آزمون يك سال است] براي جمع بندي نهايي از يك ماه و نيم مانده به كنكور مي تواند مورد استفاده قرار گيرد. 
  خيلي از دانش آموزان مي پرسند كه از چه كتابهاي تستي استفاده كنيم؟ در پاسخ بايد گفت كه بهترين كتاب تست ، كتابي است كه در آن تست هاي استاندارد آمده باشد و استاندارد شده ترين تست ها مربوط به تست هاي آزمون سراسري و پس از آن آزمون دانشگاه آزاد اسلامي مي باشد. بنابراين، در مرحله ي اوّل اين تست ها را بررسي كنيد و اگر فرصت داشتيد، به سراغ تست هاي تأليفي برويد، زيرا همان طور كه بيان شد، تست هاي آزمون سراسري و دانشگاه آزاد، استاندارد هستند و (به طور کلي) معمولاً نماينده تعداد تست هاي بي شماري هستند كه در مخزن سؤالات وجود دارند. 
  ادبيّات
  درس ادبيّات به علت ضريب بالايي كه دارد از اهمّيّت زيادي در كنكور برخوردار است . برخلاف آنچه برخي باشد، داوطلبان تصوّر مي كنند و در موقع مطالعه زمان بسيار زيادي را به مطالعه ي دستور زبان فارسي اختصاص مي دهند، تعداد پرسش هاي كمي از اين درس به دستور زبان فارسي اختصاص دارد و اكثر پرسش هاي كنكور از متون ادب فارسي است . (حدود 80 درصد). 
  متون ادبيات فارسي كه بخش اعظم پرسش ها از آن طرح مي شود، شامل معاني لغات ، اصطلاحات ، عبارت ها و يا واژه ها و همچنين معناي اشعار، نثر ساده و مسجّع و كنايه هاي ادبي به اضافه ي ضرب المثل ها، آرايه ها و صنايع ادبي (تشبيه جناس و...) مي باشد. 
  در مطالعه ي درس ادبيّات به درس هايي كه سؤال خيز هستند مانند حسنك وزير، پله پله تا ملاقات خدا و يا اشعار حافظ ، سعدي و مولانا و... توجّه ويژه اي داشته باشيد زيرا آن ها از اهمّيّت خاصّي برخوردار مي باشند. بنابراين، اين درس ها را با دقت بيش تري مطالعه كنيد. 
  كتاب ادبيّات را از ابتداي آن ، شروع به مطالعه كنيد و درس به درس پيش برويد. بهتر است براي درس ادبيّات، دو سري خلاصه برداري يا فيش برداري انجام دهيد: يك سري مربوط به معاني لغات ، اصطلاحات و واژه ها و قسمت ديگر مربوط به تاريخ ادبيّات ، كه در بخش مربوط بيشتر توضيح داده مي شود. 
  * درس ادبيّات فارسي از بخش هاي زير تشكيل شده است : 
  * متون 
  درس ها و متن هاي ادبي را بخوانيد و به معاني لغات و اصطلاحاتي كه در آنها به كاررفته توجّه كنيد. براي يافتن معاني لغات حتماً از قسمت واژه ها و اعلام در انتهاي کتاب استفاده کنيد و تنها به توضيحات مدرّسين يا اطّلاعات شخصي اکتفا نکنيد. درس هايي را كه جمله هاي آن ها سخت تر است، با دقّت بيشتري بخوانید و سطر به سطر آنها را معني کنيد و از اصطلاحات ، كنايه ها و... كه در آنها به كار رفته است ، غافل نشويد. درس ها را به گونه اي مورد مطالعه قرار دهيد که اگر سؤالاتي با عنوان درک مطلب از آن مطرح شد، توانايي پاسخ گويي را داشته باشيد (درک مطلب، قسمتي است که در مورد مفهوم متن و منظور نويسنده از کاربرد جمله اي خاص از شما پرسش مي کند). 
  * اشعار 
  اشعار را بخوانيد و آنها را معني كنيد. در اشعار، به صنايع ادبي و كنايه ها و استعارات توجّه كنيد. معاني اشعار را بيت به بيت مطالعه كنيد. توجّه داشته باشيد که درک عميق معاني اشعار، بسيار مهم است، چون در کنکور سال هاي اخير توجّه ويژه اي به اشعار و کشف ارتباط ميان آن ها شده است. 
  * املا 
  سعي کنيد در حين مطالعه ي متون، حتماً به املاي کلمات مهم توجّه داشته باشيد زير آن ها خط بکشيد يا اين که در حاشيه ي کتاب، در صفحه اي که آن کلمه در آن قرار دارد، مجدّداً يادداشت کنيد تا با يک نگاه گذري و سطحي نيز املاي آن، در ذهنتان تداعي شود.
  * تاريخ ادبيّات و لغات 
  اين قسمت از كتاب ادبيّات كه به زندگي شاعران و نويسندگان اشاره مي كند و در آنها موضوعاتي مانند سال تولّد و فوت ، محلِّ تولّد، نام آثار آنان و محتواي آنها و به طوركلي هرگونه اطلاعاتي درباره ي آن ها را مطرح مي كند. به علّت تعداد زياد نويسندگان و شاعران كه در كتاب ادبيّات مطرح شده است ، امكان فراموشي آنها نيز بيشتر است . بنابراين، بايد از تاريخ ادبيّات فيش برداري کنيد و مطالب فيش ها را به طور مرتّب مرور نماييد. در زير، روش هايي براي به خاطرسپاري بهتر به شما ارائه مي شود: 
  1- روشهاي خاصّي براي حفظ اسامي و نكات و... ابداع كنيد. 
  مثلاً براي يادگيري و حفظ مطالب از تكنيك هايي نظير مخفّف ها استفاده كنيد؛ مثلاً، براي حفظ آثار خمسه ي نظامي گنجوي كه عبارتند از: مخزن الاسرار، ليلي و مجنون، خسرو و شيرين، هفت پيكر و اسكندرنامه. با استفاده از حروف اوّل آن ها مي توان كلمه ي مخفّف «ملخها» را ساخت و از اين كلمه براي به يادآوري آثار نظامي مي توانيد استفاده كنيد. 

  منبع:سایت رزمندگان اسلام

  نویسنده : بیداری اندیشه تاریخ : 23 / 05 / 1392امتیاز :
  موضوعات : کنکوری , آموزشی , زبان و ادبیات فارسی ,
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی