close
تبلیغات در اینترنت
چرا حضرت مهدی(ع) ظهور نمی‌كند؟
یکشنبه 02 آبان 1395
پنل کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
مشاوره دانشجویان سایت
سوالات آزمون های آزمایشی
سوالات کارشناسی ارشد
نرم افزار های اندرویدی
اتاق آرزو
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد
نظر سنجی
بیشتر به دنبال کدام مطالب هستید?

آرشیو ماهانه
چت روم سایت
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
چرا حضرت مهدی(ع) ظهور نمی‌كند؟
 • تعداد بازدید : 242

 • 1. آمادگی روحی


  2. تكامل علوم و فرهنگ‌های انسانی


  3. تكامل وسایل ارتباط جمعی

  4. پرورش نیروی انسانی
  چرا حضرت مهدی(ع) ظهور نمی‌كند؟


  پاسخ: برنامه حضرت مهدی(ع) با برنامه پیامبرانو سایر پیشوایان یك تفاوت كلی دارد و آن این كه برنامه وی قانونگذاری نیست، بلكهیك برنامه به تمام معنی اجرایی در تمام جهان است. به این معنی كه او مأموریت داردتمام اصول تعالیم اسلام را در جهان پیاده كند و اصول عدالت و دادگری و حق و حقیقترا در میان جامعه بشری بگستراند.


  روشن است كه پیاده شدن چنین برنامةانقلابی جهانی، كه به وسیله آن اصول عدالت و دادگری و حقّ و حقیقت در میان همهمردم جهان گسترش یابد، به شرایط و مقدّماتی نیاز دارد كه تحقق آنها جز با مرور وتكامل همه جانبه اجتماع ممكن نیست; برخی از آن مقدمات عبارتند از:


  1. آمادگی روحی


  در درجه نخست باید مردم جهان برای اجرایاین اصول، تشنه و آماده گردند و تا زمانی كه در مردم جهان تقاضایی نباشد، «عرضه»هر نوع برنامه مادّی و معنوی مؤثر نخواهد بود. قانون عرضه و تقاضا نه تنها در نظامزندگی اقتصادی حكمفرماست، بلكه مشابه این نظام در عرضه برنامه‌های معنوی و اصولاخلاقی و مكتب‌های سیاسی و انقلابی نیز حاكم می‌باشد و تا در اعماق دل مردم ـ برایاین نوع امور ـ تقاضا و درخواستی نباشد، عرضه آن با شكست رو به رو شده و كاری ازپیش نخواهد رفت.


  امام باقر(ع) می‌فرماید: «روزی كه قائمآل محمّد(ص) قیام كند، خدا دست خود را بر سر بندگان می‌گذارد، در پرتو آن خردها راجمع می‌گرداند و شعور آنان به حد كمال می‌رسد».1


  البتّه گذشت زمان و شكستقوانین مادّی و پدید آمدن بن‌بست‌های جهانی و كشیده شدن بشریّت بر لب پرتگاه جنگ،مردم جهان را به تنگ آورده و آنان را به این حقیقت واقف خواهد ساخت كه اصول وقوانین مادّی و سازمان‌های به اصطلاح بین المللی،

  نه تنها نمی‌توانند مشكلات زندگی را حل كنند وعدالت را در جهان حكمفرما سازند، بلكه همین خستگی و یأس، مردم دنیا را برای پذیرشیك انقلاب بنیادی مهیّا و آماده می‌سازد و می‌دانیم كه این موضوع نیاز به گذشتزمان دارد تا تجربه‌های تلخ زندگی ثابت كند كه تمام نظامات مادّی و سازمان‌هایبشری در اجرای اصول عدالت و احقاق حق و برقراری امنیّت و آرامش، عاجز و ناتوان می‌باشندو سرانجام باید بر اثر یأس و نومیدی، این تقاضا در مردم گیتی برای تحقّق چنانآرمان الهی پدید آید و زمینه برای عرضه یك انقلاب جهانی به وسیله یك مرد الهی وآسمانی، از هر نظر مساعد گردد.2


  امام باقر(ع) می‌فرماید: «روزی كه قائمآل محمّد(ص) قیام كند، خدا دست خود را بر سر بندگان می‌گذارد، در پرتو آن خردها راجمع می‌گرداند و شعور آنان به حد كمال می‌رسد».


  2. تكامل علوم و فرهنگ‌هایانسانی


  از سوی دیگر برای برقرار ساختن یك حكومتجهانی بر اساس عدل و داد، نیاز فراوان به پیشرفت علوم و دانش‌ها و فرهنگ‌هایاجتماعی و مردمی است كه آن نیز بدون پیشرفت فكری و گذشت زمان، ممكن و میسّر نمی‌گردد.


  برقراری حكومت جهانی كه در پرتو آن، درسراسر جهان عدل و داد و قانون حكومت كند و همه مردم جهان از كلیه مزایای فردی واجتماعی اسلامی بهره‌مند گردند بدون وجود یك فرهنگ پیشرفته در كلیّه شؤون بشریامكان پذیر نیست و هرگز بدون یك فرهنگ كامل، جامه عمل به خود نمی‌پوشد. این نیزاحتیاج به گذشت زمان دارد.


  3. تكامل وسایل ارتباطجمعی


  از سوی دیگر، چنین حكومتی به وجود وسایلكامل ارتباط جمعی نیاز دارد تا در پرتو آن بتواند مقرّرات و احكام و اصول انسانیرا از طرق مختلف در مدّت كوتاهی به مردم جهان اعلام كند. این امر نیز بدون تكاملصنایع انسانی و گذشت زمان محقق نمی‌شود.


  4. پرورش نیروی انسانی


  از همه اینها گذشته ، پیشبرد چنین هدفی وپی‌ریزی چنان انقلابی، به یك نیروی فعّال و سازنده انسانی نیاز دارد كه در واقعارتش انقلاب جهانی را تشكیل می‌دهد. تشكیل چنین ارتشی و به وجود آمدن چنین افرادپاكباخته و فداكاری، كه در راه هدف و حقیقت از همه چیز بگذرند، به گذشت زمان نیازدارد.


  اگر در برخی از روایات می‌خوانیمكه فلسفه طولانی شدن غیبت امام زمان، همان امتحان و آزمایش مردم است، ممكن است ناظر به همین نكته باشد; زیراامتحان و آزمایش در منطق اسـلام به معنی آزمـون‌های معمولی و كشف امور پنهانینیست; بلكه مقصود از آن پرورش روحیّات پاك و پدید آوردن حداكثر ورزیدگی در افرادمی‌باشد.3


  مجموع این جهات چهارگانه4 نیاز به ایندارد كه زمان قابل ملاحظه‌ای بگذرد و جهان از بسیاری جهات پیش برود; و آمادگی روحیو فكری برای پذیرش حكومت جهانی بر اساس حقّ و عدالت در مردم پدید آید; آنگاه اینبرنامه با وسایل و امكانات خاصّی در سطح جهانی وسیله حضرت مهدی ـ عجّل اللّه تعالیفرجه الشریف ـ پیاده گردد و این است گوشه‌ای از فلسفه غیبت طولانی امام(ع).


  نویسنده : حضرت آیت الله سبحانی

  منبع : گروه دین و اندیشهتبیان

  ________________________________________

  [1] . كافی:1/25، كتابالعقل، ح21.


  [2] . یكی از نشانه‌هایروشن قیام امام زمان كه احادیث اسلامی همگی بر آن اتّفاق دارند این است كه سراسراجتماع بشری را جور و ستم و تعدّی و بیدادگری فرا می‌گیرد و ابرهای یأس و نومیدیزندگی جامعه انسانی را تیره می‌سازد و در حقیقت فشار ظلم و تعدّی آن چنان بر دوشآنان سنگینی می‌كند كه انسان را برای پذیرش انقلاب دیگر، انقلابی عمیق و بنیادی بهدست توانا و نیرومند یك مرد الهی آماده می‌سازد.


  [3] . تمام آزمونهایالهی كه درباره پیامبران و اولیای وی انجام می‌گیرد برای همین منظور است. اگر خداابراهیم را با تكالیف و وظایف سنگینی آزمود، چنان كه می‌فرماید: «وَإِذِ ابْتَلىإِبْراهیمَ رَبُّهُ بِكَلماتٍٍ فَأَتَمَّهُنَّ» (سوره بقره، آیه 124) برای همینهدف بوده است تا این رادمرد الهی به قدری در كوران حوادث قرار گیرد كه در صلابت واستقامت به صورت فولاد آب دیده درآید.


  [4] . مجموع این جهاتچهارگانه را می‌توان در امور زیر خلاصه نمود: 1. تكامل روحی، 2. تكامل فرهنگی، 3.تكامل وسایل ارتباط جمعی، 4. تشكیل یك ارتش انقلاب جهانی از یك جمعیت پاكباخته وفداكار.


  نویسنده : بیداری اندیشه تاریخ : 26 / 09 / 1391امتیاز :
  موضوعات : دل نوشته ها , مطالب جالب مهدویت ,
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.
 • این نظر توسط nafas66 در تاریخ 1391/9/26 و 14:15 دقیقه ارسال شده است

  منم قبلا دلم نمیخواست امام زمان ظهور کنه. میترسیدم میگفتم اگه نشناسمش چی؟من گناهکارم اگه دشمنش بشم چی؟اگه تااونموقع من ادم خیلی بدی شده باشم چی؟یه روز معلم دینیمون (خیلی فهمیدس.من به حرفاش ایمان دارم)داشت دراین مورد حرف میزد حرفای دلمو بهش گفتم.گفت فکر کردی امام زمان بیاد میاد باتو بجنگه؟این همه ظلم و ستم تو دنیا رو ول کنه تورو مجازات کنه.شماها فوقش چندتا دروغ گفتینو غیبت و...
  چیزای دیگه ایم گفت که واقعا ارومم کرد.نمیگم باما کاری نداره اما امام زمانی که اونقدر مهربون و اسه ما اشک میریزه مارو نمیبخشه؟؟؟؟؟
  اینا نظرای منه نمیگم درستن.
  پاسخ : درسته
  ولی ماهم باید مراق رفتار خود باشیم
  پاسخ : در مورد جنگ ها واتفاقات اینده در مورد مهدویت حتما مطالبی قرار خواهیم داد.

  این نظر توسط sogoli در تاریخ 1391/9/26 و 11:15 دقیقه ارسال شده است

  سلام. ممنون خیلی خوب بود
  من که خودمو میشناسم و میدونم هیچ وقت هیچ وقت هیچ وقت از ته دل ظهورشو نخواستم چون میترسم. خجالت میکشم. از فکر اینکه الان هم شبای جمعه وقتی پرونده های ما رو میبینه اشک میریزه، شفاعتمونو میکنه، از خودم حالم به هم میخوره . مگه از مهدی عزیزتر هست؟؟؟؟؟
  نمیدونم چرا ؟ خودمو میگم. نمیدونم چرا انقد نفهمم. چرا دم به ساعت باعث دل شکستنش میشم. همه ی امیدش به ماست ولی ما.....
  فقط میتونم بگم خدا به دادمون ( خودم) برسه ...
  پاسخ : عالی بود سوگل جان
  باعث عدم ظهور مهدی خودمونیم
  ماهستیم که امادگی نداریم به قول خودت گاهی میگیم
  کاش این جمعه نیاد من بتونم جبران کنم
  باید تمام تلاشمونو بکنیم بهتر بشیم
  آبجی دعامون کنی ممنونتیم
  التماس دعا


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی