close
تبلیغات در اینترنت
آیا امام زمان(ع) در جزیره خضراء زندگی می کند؟
دوشنبه 03 آبان 1395
پنل کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
مشاوره دانشجویان سایت
سوالات آزمون های آزمایشی
سوالات کارشناسی ارشد
نرم افزار های اندرویدی
اتاق آرزو
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد
نظر سنجی
بیشتر به دنبال کدام مطالب هستید?

آرشیو ماهانه
چت روم سایت
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
آیا امام زمان(ع) در جزیره خضراء زندگی می کند؟
 • تعداد بازدید : 269

 • 1. دیدگاه موافقان 

  2-دیدگاه مخالفان

   

  آیا امام زمان(ع) در جزیرهخضراء زندگی می کند؟ 


  شخصی به نام «زین الدّین علی بن فضلمازندرانی»، در سال 690 ق. از سرزمین «بربر»، طی سفری به اقیانوس اطلس، سه روز باکشتی در دل آب، حرکت می کند تا به جزایر روافض (شیعیان) می رسد. در آنجا مطلع میشود که جزیره ای به نام جزیرة خضرا وجود دارد که فرزندان حضرت ولی عصر(ع) در آنجازندگی می کنند. وی مدت چهل روز در همان محل اسکانش می ماند. پس از چهل روز، هفتکشتی حامل مواد غذایی، از جزیره خضرا، به این جزیره می آید.


  یکی از موضوع های مرتبط با زندگی و شخصیتامام مهدی (ع) که در مجامع مختلف درباره آن پرسش می شود، موضوع «جزیره خضرا» است.بسیاری می پرسند آیا واقعاً امام زمان (ع) در این جزیره دوردست در اقیانوس اطلسزندگی می کند؟ آیا چنان‌که برخی می گویند: یاران و فرزندان آن حضرت نیز در اینجزیره اند؟ و... در پاسخ این پرسش ها باید گفت که موضوع «جزیره خضرا» به عنوان محلاقامت و زندگانی حضرت ولی عصر(ع) در عصر غیبت کبری، برگرفته از حکایتی است کهعالمان شیعه، درباره استناد آن، اتّفاق نظر ندارند؛ گروهی آن را پذیرفته و درنتیجه معتقد به وجود جزیره خضرا هستند و جمعی، آن را بی اعتبار دانسته و اساساًوجود چنین جزیره ای را رد می کنند. در اینجا برای روشن تر شدن موضوع به بررسی ایندیدگاه ها مهم ترین دلایل دو گروه می پردازیم. 


  1. دیدگاه موافقان

  این گروه از عالمان شیعه حکایت جزیره خضرا را این گونه نقل می کنند:

  شخصی به نام «زین الدّین علی بن فضلمازندرانی»، در سال 690 ق. از سرزمین «بربر»، طی سفری به اقیانوس اطلس، سه روز باکشتی در دل آب، حرکت می کند تا به جزایر روافض (شیعیان) می رسد. در آنجا مطلع میشود که جزیره ای به نام جزیرة خضرا وجود دارد که فرزندان حضرت ولی عصر(ع) در آنجازندگی می کنند. وی مدت چهل روز در همان محل اسکانش می ماند. پس از چهل روز، هفتکشتی حامل مواد غذایی، از جزیره خضرا، به این جزیره می آید. ناخدای کشتی، او را بانام و نام پدرش، صدا می زند و می گوید: «مشخصات تو را به من گفته اند و اجازه دادهاند که تو را به جزیره خضرا ببرم». آنگاه او را به آنجا می برد. پس از شانزده روزدریانوردی، سرانجام به «آب های سفید»ی می رسند و ناخدا توضیح می دهد که این آب ها،مانند «سور بلد» (دیوار شهر) جزیره را در بر گرفته است و کشتی های دشمنان، هرگزنمی توانند از آنها بگذرند و به برکت وجود حضرت ولی عصر(ع) در آن غرق می شوند.


  سپس به جزیره خضرا می رسد. در آنجا جمعیتانبوهی را با بهترین لباس ها و نیکوترین وضع مشاهده می کند و شهری بسیار آباد، بادرختانی سرسبز و انواع میوه ها و بازارهای بسیار و ساختمان های مجلل از سنگ هایشفاف رخام می بیند. شخص بزرگواری به نام سیّد شمس الدّین که او را نوة پنجم امامزمان (ع) معرفی می کنند، مسئول تعلیم، تربیت و اداره جزیره خضرا و نایب خاص حضرت(ع) در آن جزیره است. او مستقیماً از امام (ع) فرمان می گیرد، ولی آن حضرت را نمیبیند و تنها، هر صبح جمعه نامه ای به خط امام (ع) در نقطه معینی گذاشته می شود کهدر آن، اوامر آن حضرت و آنچه تا یک هفته مورد نیاز خواهد بود، نوشته شده است.


  علی بن فاضل، مدت هجده روز، در آن جزیرهاقامت می کند، و از محضر سیّد شمس الدّین، استفاده می کند و پس از آن، به او دستورمی رسد که به وطنش بازگردد. 1


  علی بن فاضل، آنچه را از سخنان سیّد شمسالدّین، استفاده می کند در کتابی به نام الفوائد الشّمسیّه گرد می آورد و ماجرایتشرف خود را برای تنی چند از عالمان معاصر خویش بازگو می کند.


  «فضل بن یحیی طیبی»، نویسنده قرن هفتمهجری قمری، در 11 شوال 669 ق، این حکایت را از زبان علی بن فاضل در شهر حلّه میشنود و آن را در کتابی با نام جزیرة الخضراء گرد می آورد. این کتاب، از سوی عالمانزیر مورد توجه واقع شده است:

  ـ شهید اوّل، آن را به خط خود نوشته، وخط او در خزانه امیرالمؤمنین (ع) پیدا شده است.


  ـ محقق کرکی، آن را به فارسی برگرداندهاست.


  ـ علّامه محمّد باقر مجلسی، آن را دربحارالأنوار نقل کرده است.


  ـ شیخ حر عاملی، آن را در کتاب إثباتالهداة درج نموده است.


  ـ وحید بهبهانی، به مضمون آن فتوی دادهاست.


  ـ بحرالعلوم، در کتاب رجال خویش، آن رامورد استناد قرار داده است.


  ـ قاضی نورالله شوشتری، محافظت بر آن رابر هر مؤمنی لازم داشته است.


  ـ میرزا عبدالله اصفهانی (افندی) آن رادر کتاب ریاض‌العلماء نقل کرده است.


  ـ میرزای نوری، آن را در کتاب جنةالمأویو النجم الثاقب آورده است.


  البته، حکایتی نیز دربارة محل اقامت اماممهدی (ع) از سوی شخصی به نام انباری نقل شده است، ولی به دلیل آنکه وی، آن را ازشخصی مجهول نقل کرده است، به همان حکایت پیشین بسنده می کنیم.2


  براساس حکایت علی بن فاضل، امام مهدی (ع)و فرزندان ایشان، در جزیره خضرا، واقع در اقیانوس اطلس سکونت دارند، و همه ساله،در موسم حج، حج می گزارند و پس از زیارت پدران و اجداد طاهرینشان (ع) در حجاز،عراق و طوس، مجدداً به این جزیره باز می گردند. آن حضرت (ع) غالباً در این جزیرهاقامت دارند.

  دیدگاه مخالفان

  جمعی از عالمان شیعه، حکایت یادشده را که بر وجود جزیره خضراء به عنوان محل اقامتغالب حضرت امام زمان (ع) دلالت می کند، دارای اشکال می دانند و از آنجا که دلیلدیگری در دست نیست، وجود چنان جزیره ای را نمی پذیرند.


  پیش از نقل اشکال های وارد بر این حکایت،لازم است اشاره ای به سند آن داشته باشیم. علّامه مجلسی در کتاب خود می نویسد:

  رساله ای مشهور به داستان جزیرة خضراواقع در دریای سفید یافتم. چون این رساله در بردارندة یاد کسانی است که آن حضرت رادیده اند و همچنین در آن مطالب شگفت انگیزی وجود دارد دوست دارم آن را در اینجابیاورم. از آنجا که این رساله را در اصول (کتاب های روایی) معتبر نیافتم برای آنبابی مستقل گشودم و آن را آن گونه که یافتم نقل می کنم.4


  وی آنگاه به نقل حکایت می پردازد. درآغاز حکایت پس از خطبه آغازین چنین آمده است:

  در خزانة امیر مؤمنان و سرور اوصیا و حجتپروردگار جهانیان و امام پرهیزکاران، علی بن ابی طالب ـ درود خدا بر او باد ـ متنیبه خط شیخ فاضل و دانشمند عامل، فضل بن یحیی بن علی طیبی کوفی ـ قدس الله روحه ـیافتم که در آن چنین آمده بود: «... این بندة نیازمند به بخشش خداوند سبحان متعال،فضل بن یحیی بن علی طیبی امامی کوفی که خدای او را ببخشاید، چنین می گویم:...»


  فضل بن یحیی در ادامه رساله به واسطه شیخشمس الدّین بن نجیح حلّی و شیخ جلال الدین عبدالله بن حرام حلی، حکایت جزیره خضرارا از زین الدّین علی بن فاضل مازندرانی نقل می کند.5


  علّامه سیّد جعفر مرتضی عاملی، به بررسیسند این حکایت پرداخته و اشکال ها و پرسش های متعددی را متوجه آن دانسته است که دراینجا به مهم ترین آنها اشاره می کنیم:


  1. نخستین پرستش ما دربارة فردی است کهدر ابتدای روایت می گوید: «در خزانه امیر مؤمنان... علی بن ابی طالب ـ درود خدا براو باد ـ متنی به خطّ شیخِ فاضل و دانشمند عامل، فضل بن یحیی طیبی یافتم.»


  این شخص از نظر ما ناشناخته و اسم و نسبو خصوصیات دیگر او، کاملاً مجهول است. با یک نظر اجمالی به ابتدای روایت می فهمیمکه او به طور قطع مجلسی(ره) نیست؛ زیرا ایشان با صراحت فرمودند: «این داستان را ازیک رساله دیگر نقل می کنم.»

  همان گونه که سیّد هاشم بحرانی(ره) (ازمعاصران مجلسی) در نقل داستان می گوید: «بعضی از بزرگان فرموده اند که این حدیث رابه خط شیخ فاضل... یافته ایم.»6


  این جمله هم مانند عبارت مجلسی دلالتندارد که بحرانی مستقیماً از راوی شنیده باشد. بر فرض اینکه بپذیریم بحرانیمستقیماً از راوی شنیده است این پرسش مطرح می شود که چگونه بحرانی او را دیده وداستان را بدون واسطه از او شنیده ولی مجلسی او را ندیده است با اینکه بحرانی ومجلسی هر دو، در یک زمان می زیسته اند. دیگر اینکه به چه علّت مجلسی به نقل از یکرساله متداول بسنده کرده و راجع به نویسنده و صاحب آن تحقیق نکرده است تا حقیقتداستان را از او شفاهاً سؤال کند.


  2. پرسش دوم اینکه چگونه این شخصِ«مجهول» خط طیبی را شناخت و اطمینان یافت که آنچه را در آن رساله یافته، خط طیبیاست. آیا خط طیبی آن چنان مشهور و معروف بوده که حتی این فرد مجهول الحال هم آن راشناخته است؟


  شاید واقع مطلب بر این شخص، مشتبه شدهباشد. به این جهت که مثلاً وقتی که دیده طیّبی این داستان را روایت می کند، فکرکرده لابد کاتب آن هم اوست در صورتی که بین این دو امر، ملازمه ای نیست.


  3. با توجه به این نکته ما مشاهده میکنیم که «علی بن فاضل» (کسی که در روایت به عنوان «مازندرانی» توصیف می شود و بعدخودش را در متن همین روایت، «عراقی» معرفی می کند) تلاش زیادی برای اثبات برخی ازفضایل به نفع خودش دارد و این نکته از متن گفتارش با سیّد شمس الدّین، آنجا که ازملاقات با امام سخن می گوید، به روشنی معلوم می شود:


  ای سرورم، من یکی از بندگان مخلص آن حضرتهستم با این همه امام را ندیده ام. بعد سیّد شمس الدین به من فرمود: چرا، تو او رادو مرتبه دیده ای... .

  و آن دو مرتبه را برایش توضیح می دهد.


  علاوه بر این، همه روایت در صدد اثبات یکفضیلت بی نظیر برای اوست و آن اینکه او خدمت کسی رسیده که دیگران نرسیده اند وهمچنین درصدد اثبات عنایت و توجه امام به اوست.


  پس وقتی ما این نکات را مورد توجه قرارمی دهیم و بر آن، این حقیقت را بیفزاییم که هیچ‌یک از معاصران علی بن فاضل، او راتوثیق نکرده و مورد اعتماد ندانسته اند و فقط کسانی او را قابل اعتماد دانسته اندکه صدها سال پس از او زیسته اند و جالب اینکه، دلیل و مستند آنها در اعتماد به او،ظاهراً خود روایت جزیره خضرا است.


  با توجه به این نکات، نتیجه می گیریم که:اطمینان به صحت آنچه او برای ما نقل می کند امکان ندارد؛ چون احتمال می دهیم اصلقضیه و ریشه داستان، از بافته های ذهن اوست که برای رسیدن به شهرت یا برای نایلشدن به اهداف دیگری آن را ساخته است، همچنان‌که در طول تاریخ، نمونه های آن رامشاهده کرده ایم.


  4. از جمله نکاتی که شک و بدگمانی ما رادر خصوص این راوی و داستانش افزایش می دهد این است که معاصران او مانند علّامه حلیـ رحمه الله ـ و ابن داود، که در سال 707 ق از تألیف کتاب رجالی خود فراغت یافتهبود، و همچنین علمای دیگر، به طور کلی او را نادیده گرفته و هیچ کدام از آنها حتییک کلمه درباره او سخن نگفته اند. با اینکه داستان گران بها و بی نظیر او، بایدآنها را تشویق و تحریک می کرد که به داستان و راوی آن اشاره کنند؛ راوی و داستانشرا بستایند و چنین داستانی را به عنوان یکی از دلایل امام و امامت قرار دهند و آنرا شایسته نقل در کتاب های خود بدانند. وقتی می بینیم دانشمندان اسلامی، مطالب وداستان های کم اهمیت تری را در نوشته هایشان آورده اند، ولی این داستان را نادیدهانگاشته اند، پی می بریم که شاید آن را دروغ و باطل به حساب آورده اند؟ یا آن رانشنیده اند؟ و یا اساساً چنین داستانی در زمان آنها ساخته نشده بود؟!


  همة این احتمالات وجود دارد و همه آنها،ما را به شک در این داستان و راوی آن فرا می خواند. شاید کسی بگوید که شخصیت هایبرجسته دیگری هم وجود دارند که نویسندگان معاصر آنها، نامشان را در کتاب های رجالیخود نیاورده اند و شاید نسبت به این راوی نیز همین مسئله اتفاق افتاده باشد، ولیما با دقت متوجه می شویم که این پاسخ در حقیقت تلاش بیهوده ای است؛ زیرا این چنینشخصیت هایی اگر چه در بعضی از کتاب های رجالی مطرح نشده اند، ولی در کتاب هایدیگری که در همان زمان تألیف گردیده، به قلم آمده و مطرح شده اند. یا اینکه حداقل،مورد اعتماد بودن آنها با قراین و شواهدی غیر از آنچه خود آنها راجع به خودشانگفته اند ثابت شده است، و برخلاف علی بن فاضل، یک داستان منحصر به فرد نداشته اندکه کتاب های معتبر تاریخ، مانند آن را ثبت و ضبط نکرده باشند.


  آری، همین که معاصران علی بن فاضل،داستان او را نادیده انگاشته اند و هیچ گونه خبری از آن نداده اند باعث برانگیختهشدن شک و بدگمانی جدّی ما نسبت به او می شود.


  5. از جمله نکات جالب توجه اینکه در خودروایت به صراحت آمده است: علی بن فاضل، داستان را از شروع تا پایان، در حضور طیبیو گروهی از علمای حلّه و اطراف آنکه برای زیارت شیخ آمده بودند، توضیح می دهد. حالاینکه ما هیچ فردی از این عدّه را پیدا نکردیم که داستان را بی واسطه یا دست کمباواسطه نقل کند. در صورتی که از آنها انتظار می رود تا آن را در شهرها و در بینمردم منتشر ساخته باشند و این داستان جالب را نُقل مجالس و محافل کنند؛ زیرا دراین حکایت، جایگاه وجود امام زمان (ع) و فرزندانش در یک موضع استثنایی و پیچیدهتعیین شده است.


  همچنین ما انتظار داشتیم مردم گروه گروهبه زیارت قهرمان این کشف عجیب نایل شوند و به او تبرک جویند و تلاش کنند داستان رامستقیماً از خودش بشنوند و در کتاب های دیگر ثبت کنند و دانشمندان هم با آوردن ناماو و داستانش، در کتاب های رجالی و غیررجالی خود، تبرک بجویند، ولی هیچ‌یک از اینحوادث رخ نداد و تنها فردی که آن را نقل کرده، «طیبی کوفی» است. البته این نقل همتوسط فرد ناشناس، در بین اوراقی در میان گنجینه ای از کتاب ها کشف شده است و عجیباینکه نویسندة ناشناس داستان هم، به خاطر خط معروف و مشهورش، توسط این مرد ناشناس،شناخته و کشف شده است.7


  با توجه به مطالب یاد شده اظهارنظر صریحو قطعی در مورد درستی یا نادرستی حکایت جزیره خضرا مشکل به نظر می رسد و بهتر استبه جای مخالفت یا موافقت بی چون و چرا با این حکایت، علم آن را به خدا بسپاریم وچنان که پیش از این یادآور شده ایم بیشتر به دنبال شناخت وظایف قطعی خود در برابرامام زمان (ع) و عمل به آنها بشناسیم؛ زیرا دانستن یا ندانستن محل اقامت امامعصر(ع) و وجود داشتن و وجود نداشتن محلی به نام جزیره خضرا هیچ تأثیری در معرفت مانسبت به امام زمان نزدیکی با آن حضرت ندارد.8


  يکی از دوستان از حضرت آیت الله بهجتدرباره جزیره خضراء پرسید: حضرت آیت الله بهجت فرمودند: جزیره خضراء آن دلی است کهکه امام زمان در آن تاب بیاورد. اگر امام زمان علیه السلام در دلت آمد، آن دلجزیره خضراست.مردم باید دور این دل بگردند.

  دنبال جزیره خضراء کجا می گردی؟

  امام زمان همراه توست.


  چراماباید حضرت رامنحصر ومحصور در آن جاکنیم؟یقینا بدانید که امام زمان علیه السلام ازرگ گردن به من وتو نزدیک تر است.

  به نقل از استاد حجة الاسلام والمسلمینگنجی (حفظه الله)


  پی‌نوشت‌ها:

  1. به نقل از: ناجی النجار، جزیره خضرا و تحقیقی پیرامون مثلث برمودا، ترجمه وتحقیق علی اکبر مهدی پور، چاپ ششم، قم، مؤلف، 1411 ق، صص 52 ـ 54.

  2. همان، ص 54.

  3. همان.

  4. علامه مجلسی، بحارالأنوار، ج 52، ص159.

  5. همان.

  6. سید هاشم بحرانی، تبصرةالولی، قم،مؤسسة المعارف الاسلامی، 1411 ه . ق، ص 243.

  7. دراسة فی علامات الظهور و الجزیرةالخضراء، صص 195 ـ 198، ترجمه به نقل از: ابوالفضل طریقه دار، جزیره خضرا، افسانهیا واقعیت، چاپ هفتم، قم، بوستان کتاب، 1382، صص 115 ـ 119.

  8. برای مطالعه بیشتر در موضوع جزیرهخضرا ر.ک: علامه مجلسی، همان، ج 52، صص 174 ـ 159؛ علامه نوری، نجم الثاقب، صص391ـ410؛ جزیرة خضرا و تحقیقی پیرامون مثلث برمودا؛ جزیره خضراء افسانه یاواقعیت؟!؛ غلامرضا نظری، جزیرة خضراء تحریفی در تاریخ شیعه، چاپ اول، قم، طلیعهنور، 1387  یکی از دوستان از حضرت آیتالله بهجت درباره جزیره خضراء پرسید: حضرت آیت الله بهجت فرمودند: جزیره خضراء آندلی است که که امام زمان در آن تاب بیاورد. اگر امام زمان علیه السلام در دلت آمد،آن دل جزیره خضراست.مردم باید دور این دل بگردند.
  دنبال جزیره خضراء کجا می گردی؟
  امام زمان همراه توست.
  چراماباید حضرت رامنحصر ومحصور در آن جا کنیم؟یقینا بدانید که امام زمان علیهالسلام ازرگ گردن به من وتو نزدیک تر است.
  به نقل از استاد حجة الاسلام والمسلمین گنجی (حفظه الله)

  منبع : گفتگوي ديني

   

  نویسنده : بیداری اندیشه تاریخ : 24 / 09 / 1391امتیاز :
  موضوعات :
  مطالب مرتبط
 • مطالبی که شما از آن ها خوشتان خواهد آمد...
 • نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.
 • این نظر توسط sogoli در تاریخ 1391/9/25 و 13:32 دقیقه ارسال شده است

  جالب بود.
  نظر من هم همینه که امام زمان در دل شیعیان هستند . در بین مردم حضور دارند نه این که در جزیره ای دور افتاده ....
  و به قول ایت الله بهجت ،جزیره خضرا دل مومن هست.
  و به نظر من نظر بزرگانی مثل آیت الله بهجت و همچنین علامه حلی خیلی خیلی معتبر تر هستند تا سایر اسامی ذکر شده...
  خوبه که در مورد هر چیز با بصیرت فکر کنیم.
  یه سری مسائل دیگه هم هست که ما اگه با یه نگاه سطحی اونا رو ببینیم سریع باور میکنیم(اگه فرصت شد توی انجمن میذارم) ولی این جور مسائل نیاز به تفکر داره.
  ببخشید خیلی کتابی نوشتم. توی این جور مسائل نمیتونم جور دیگه حرف بزنم. اینم از ناتوانایی منه.
  خیلی خیلی ممنونم به خاطر متن...
  مطمئنم دل داداش نویدم هم یه جزیره خضراء با صفاست.دعا کنید نصیب ما هم بشه.
  پاسخ : کاش به اونی که میگی برسیم
  انشاالله
  انشاالله
  انشاالله


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی