close
تبلیغات در اینترنت
چند همسرى
دوشنبه 03 آبان 1395
پنل کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
مشاوره دانشجویان سایت
سوالات آزمون های آزمایشی
سوالات کارشناسی ارشد
نرم افزار های اندرویدی
اتاق آرزو
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد
نظر سنجی
بیشتر به دنبال کدام مطالب هستید?

آرشیو ماهانه
چت روم سایت
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
چند همسرى
 • تعداد بازدید : 423

 • اساس در ازدواج

  آثار منفى چندزنى از نظر ديگران

  حكم شرعى و حساب مصالح و مفاسد

  منفى و مثبت چندزنى

  عدالت بين همسران

  انحصار تك همسرى براى مرد چرا؟

  آيا عدالت امكان پذير است يا خير؟

  آيا عدالت در صحت ازدواج متعدد شرط است؟


  قرآن كريم از چندزنى سخن گفته است ((... فانحكوا ماطاب لكم من النسإ مثنى و ثلاث و رباع, فان خفتم الا تعدلوا فواحده او ماملكت ايمانكم ذلك ادنى الا تعولوا ...)) ... از زنان هر چه شما را پسند افتد, دو دو, و سه سه و چهار چهار به نكاح درآوريد و اگر بيم آن داريد كه به عدالت رفتار نكنيد تنها يك زن بگيريد يا هرچه كه مالك آن شويد. اين راهى بهتر است تا مرتكب ستم نگرديد.(1)

  اساس در ازدواج

  اساس در موضوع ازدواج, تك همسرى است, زيرا خداوند سبحان خواسته است زندگى زناشويى محل آرامش و فعاليت انسانى در جهت ايجاد پيوندى متوازن باشد كه برخاسته از مودت و رحمت است. همان مودت و رحمتى كه آيه شريفه بدان اشاره مى كند ((هن لباس لكم و انتم لباس لهن)) ((ايشان پوشش شمايند و شما پوشش ايشانيد)).

  ما فكر مى كنيم كه اصل در موضوع ازدواج, تك همسرى است. اما نظر به برخى اوضاع و شرايط مشكلآفرين, به مرد اجازه داده شده است تا از اين اصل خارج شود و چندهمسرى انتخاب كند.

  به نظر مى رسد كه موضوع چندزنى پرسشهاى چندى را برانگيخته است كه, سعى مى كنيم در بحثهاى پيش رو, آنها را طرح كنيم و پاسخ گوييم.

  آثار منفى چندزنى از نظر ديگران

  چرا بايد در بررسى نتايج روانى و اجتماعى و اقتصادى چندزنى از نگاه منفى اى كه ديگران داشته و كوشيده اند تا آن را نقطه ضعفى بزرگ براى قانون اسلام نشان دهند, با موضوع روبه رو شويم؟!

  دشمنان اسلام با اين نگاه منفى بافانه كوشيده اند تا استدلال كنند كه اسلام از مسير عدالت و برابرى كه آرامش و اطمينان خانواده را در پى دارد تخلف ورزيده است.

  اينان مى گويند: قانون چندزنى, زن را به شكل ابزارى براى بهره برى جنسى مرد درآورده است. اين قانون به گرايش شهوانى مرد با ايجاد فرصت براى چندزنى جرإت مى بخشد و او را در بعد شهوانى فرو مى برد و از كرانه هاى معنوى كه با آن از نيازهاى بدن فراتر مى رود دور مى شود و به طبيعت حيوانى نزديك مى گردد. و اين با معنويت دين كه به تهذيب غرايز انسانى و رياضت جنسى و به كارگيرى عامل جنسى در حد نياز طبيعى و بدون افراط فرا مى خواند, سازگار نيست.

  مخالفان همچنين مى گويند: اين قانون آرامش و اطمينان را از محيط خانواده مى گيرد و با ايجاد مسابقه بين زنان براى جلب علاقه مرد, زمينه حسدورزى زنان را فراهم مى كند. و در آخر, كار چنين زنانى به درگيرى و دشمنى مى كشد. بويژه اگر علاقه و ميل مرد به يكى از زنان بيشتر از ديگران باشد و اين كار موجب ايجاد عقده روانى زن ديگر نسبت به اين زن مى شود.

  گاه اين عقده به جاهايى مى انجامد كه مشكلات عمومى و خصوصى ناخوشايندى به بار مىآورد.

  اين مشكلات در سطح روابط زنان با يكديگر باقى نمى ماند و به ميان فرزندانى كه مادرانشان نسبت به هم روابط خصمانه دارند, سرايت مى كند. گاه اين عقده ها به احساسات منفى اى عليه پدر مى انجامد كه نسبت به سرنوشت فرزندان خود ـ از غير همسر محبوب و مورد علاقه اش - كوتاهى كرده است.

  اين امر با طبيعت مودت و رحمتى كه در اسلام منسجم كننده پيوند زناشويى است, سازگارى ندارد و با مفهوم سكونت (دلارامى) كه قرآن, تابلوى پيوند زناشويى مى داند همخوانى ندارد.

  مخالفان معتقدند كه قانون چندزنى به تزلزل وضع اقتصادى خانواده مى انجامد, زيرا تعدد, بنا به نيازهاى گوناگون هر كدام از زنها, فشار مالى جديدى را به هزينه خانواده وارد مى سازد.

  علاوه بر اين با افزايش جمعيت خانواده براى فرد و جامعه از جهت اقتصادى مشكلآفرين خواهد بود. اين قانون از جهت تربيتى نيز آسيبهاى فراوانى به فرزندان وارد مى كند زيرا با چندزنى, مرد فرصت برنامه ريزى معقول براى تربيت صحيح فرزندان نخواهد داشت.

  اين امر با مصلحت حقيقى انسان كه در آسان بودن زندگى نمود پيدا مى كند, سازش ندارد. زيرا تنگناى مالى, گاه انسان را با قرار گرفتن در فشار نياز به ديگران از مسير حق منحرف مى كند. در دعاى مكارم الاخلاق صحيفه سجاديه به همين معنا اشاره شده است:

  ((بارخدايا! آبرويم را به توانگرى مصون دار و جاه و منزلتم را به بينوايى مكاه, آن سان كه از ديگر روزىخوارانت روزى بطلبم و دست پيش بندگان شرير تو دراز كنم, آنگاه به ستايش كسى كه به من بخشيده است فريفته شوم و به نكوهش كسى كه دست منع فراروى من داشته مبتلا گردم و حال آنكه كسى كه توان بخشيدن و منعش هست تنها تويى و بس)).(2)

  اما جنبه تربيتى از جنبه هاى حياتى برنامه ريزى اسلام براى ايجاد شخصيت در كودك است و خداوند انسان را مكلف كرده است تا به امر تإديب نيك فرزندش اهتمام كند و او را از آتشى كه براى كافران مهيا شده و هيزم آن مردمان و سنگها هستند باز دارد. اين كار با تربيت شايسته اى كه ايمان و اخلاقش را متوازن كند و او را به راه راست ببرد ميسر است.

  مخالفان اين مسايل و مسايلى ديگر را مطرح كرده اند و در تحليل خود از بازتاب اين مشكلات بر زندگى اجتماعى داد سخن داده اند, زيرا طبيعى است كه روابط خانوادگى در همه روابطى كه به نوعى ـ از نزديك يا دور ـ با خانواده مربوط مى شود, امتداد پيدا مى كند.

  آنان همچنين از جنبه روانى زن كه تحت تإثير خلا عاطفى در زندگى زناشويى به سبب چندزنى كه انسانيت او را سركوب كرده و او را به انسانى عقده اى و مقهور تبديل كرده احساس مظلوميت مى كند سخن گفته اند.

  حكم شرعى و حساب مصالح و مفاسد

  ما در مواردى كه مخالفان برشمرده اند, اشكالى بر ارزيابى قانون اسلام درباره چندزنى نمى بينيم, زيرا ما در ارزيابى خود نسبت به هر حكم شرعى اى مى كوشيم تا حساب مصالح و مفاسد و ضررها و منفعتها را بكنيم. هرگاه جانب مصلحت و منفعت بر جانب مفسده و ضرر غلبه پيدا كرد, موضوع مثبت خواهد بود و هرگاه جنبه مفسده و ضرر بر جنبه مصلحت و منفعت غلبه يافت موضوع امرى منفى خواهد بود. زيرا بنا به اعتقاد ما, احكام تابع مصالح و مفاسدى است كه در مواردش غلبه يافته است. بنابراين در منفى بودن يك حكم, وجود تنها يك نقطه ضعف در آن كافى نخواهد بود بلكه لازم است اين نقطه ضعف طورى باشد كه بر نقطه قوت آن غلبه بيابد. اين را از سخن خداوند سبحان درمى يابيم كه: ((يسإلونك عن الخمر و الميسر قل فيهما اثم كبير و منافع للناس و اثمهما اكبر من نفعهما ...)) تو را از قمار و شراب مى پرسند. بگو: در آن دو گناهى بزرگ و سودهايى است براى مردم. و گناهشان از سودشان بيشتر است.(3)

  در پرتو اين آيه مى بينيم وجود مواردى منفى در يك حكم موجب الغإ آن نمى شود بلكه لازم است نسبت آن بر نسبت موارد مثبت افزونى يابد تا آن حكم رفع گردد.

  منفى و مثبت چندزنى

  بنابراين مى توانيم انگشت بر طبيعت اين مسإله بگذاريم تا ببينيم چگونه منفى و مثبت در يك مطالعه تطبيقى با يكديگر برخورد مى كنند تا به نتيجه مطلوب برسيم. محققان, مواردى را ذكر كرده اند كه قانون چندزنى را ايجاب مى كند. از جمله اينكه چندزنى براى بعضى افراد و در برخى شرايط, نيازى طبيعى است. اين امر تك همسرى را فراخوانى به سوى انحراف نشان مى دهد. نمونه اين انحراف را در بسيارى از افرادى كه در كنار رابطه شرعى, بنا به نياز شديد يا وضعيت ديگرى كه دارند روابط غيرشرعى هم برقرار مى كنند مى بينيم. حتى مى توانيم ثابت كنيم كه چندزنى در زمينه روابط شرعى يا غيرشرعى به وضعيتى عمومى و تاريخى در آمده است. اين مسإله ما را وامى دارد كه چندزنى را حالتى فراگير براى انسانها بدانيم چه در ميان جوامع عقب مانده كه هنوز هم بدان اقدام مى كنند و چه در جوامع متمدن كه چندزنى را به عنوان قانون انكار مى كنند ولى به روشهاى غيرقانونى, عملا به چندزنى اقدام مى كنند.

  اما حكايت تشجيع بعد شهوانى مرد و نزديك كردن او به بعد حيوانى و دور كردنش از جانب معنويت, تنها مثال است و ارزش واقعى ندارد, زيرا اسلام از انسان نخواسته است كه غريزه اش را خفه كند و آن را شر و عيب و پستى بداند بلكه آن را همانند نياز به آب و غذا نيازى طبيعى دانسته و در تنظيم اين بعد در اندازه هاى طبيعى اش كوشيده و از اين رو نخواسته است تا انسان با افتادن در موقعيت سخت, منحرف يا عقده اى شود. اسلام مى خواهد كه انسان با قرار گرفتن در وضعى طبيعى و فعاليتى هماهنگ و متوازن در مسير مستقيم قرار گيرد.

  آنگاه مرد را آزاد گذاشت كه به نداى غريزه اش به صورتى منظم پاسخ گويد و از رخصت و فرصت استفاده كند و يا اينكه به كمترين اندازه اكتفا كند.

  حقيقت اين است كه فرق است بين اينكه انسان بخواهد با قاعده الزام بر غرايز خود فشار وارد كند و اينكه در هنگام احساس سختى و ضيق روانى از قاعده رخصت استفاده كند.

  اما درباره داستان تبديل زن به ابزارى براى استمتاع جنسى مرد, بايد گفت اين داستان در برابر تحقيق و نقد, دوام نمىآورد, زيرا هر كدام از دو جنس نيازى ذاتى دارند چه در حال تعدد و چه در حال تك همسرى. اگر ما بخواهيم در اين زمينه تابع فكر مخالفان باشيم, بهتر است اصلا اصل ازدواج و ... را الغا كنيم.

  چكيده سخن آنكه اسلام دينى واقع گراست و مشكلات را با منطق واقع گرايى حل مى كند نه با منطق خيالبافى, تا اينكه حل مشكل در واقع براساس توجه به شكل واقعى مشكل صورت پذيرفته باشد تا با بستن راههاى انحراف از درافتادن انسان در آن جلوگيرى كند.

  اما موضوع مخالفت اين قانون با آرامش و اطمينان و مودت و رحمت در محيط زناشويى, مسإله اى است كه ما مشكل چندانى در آن نمى يابيم. زيرا هر مشكلى كه در هر موضوع پديد مىآيد ناچار بايد از جهت وضعى كه جايگزين شده و مشكل آفريده است مورد بررسى قرار گيرد تا با مقايسه و تطبيق, يكى از دو موضوع ترجيح داده شود. اين, مسإله اى است كه ما در اين زمينه با آن روبه رو هستيم.

  چندزنى ـ چنانكه گفتيم ـ بيشتر از نيازهاى ذاتى سرچشمه مى گيرد; اگر اين امر را ناديده گرفتيم يكى از اين دو جايگزين را خواهد داشت: اكتفإ بر يك زن با داشتن حالت عقده روانى در برابر آن يا تعدد در روابط غيرشرعى. در هر دو حالت با ناآرامى روان و اضطراب و عقده روانى در درون و نيز در زناشويى روبه رو مى شويم كه به عنوان نتيجه عكس العملهاى گوناگون آن رخ مى نمايد, زيرا اين دو روش از قاعده اى غيرواقعى برخاسته است. در حالى كه قانون تعدد, بر پايدارى شرعى بنا شده است و ضامن كنترل نياز در چارچوب واقعى اش مى باشد و تلاش مى كند مشكل را براساس اصول اخلاقى اسلام حل كند كه بسيارى از آثار منفى آن را از بين مى برد و با واقعيتى كه انسان در آن با مشكلى دست و پنجه نرم مى كند همخوانى دارد. شايد بتوانيم اين مسإله را از راهى ديگر حل كنيم. اينكه اخلاق زن و شوهر حتى در تك همسرى اساس برخورد با مشكلات زندگى زناشويى است, گاه در همين حالت تك همسرى هم بر اثر اخلاق منفى و نادرست, زندگى زناشويى گره خورده و گاه فرو مى پاشد. و گاه در حالت چندزنى با اخلاق مثبت و درست, زندگى زناشويى مى تواند پايدار و مطمئن باقى بماند. تك زنى يا چندزنى از حالات خارجى پيوند زناشويى است.

  موضوع فروپاشى اقتصاد خانواده در صورت تعدد كه مطرح كردند مسإله اى است كه در همه شرايط و همه افراد صدق نمى كند. برخى از انسانها از چنان توانايى برخوردارند كه با مسووليتهاى چندهمسرى مطابق است. برخى هم مى توانند درآمد مالى خود را طورى تنظيم كنند كه به خاطر اين كار دچار مشكل نشوند.

  البته گاهى اين كار در نتيجه افزايش نيروى كار در شرايطى كه خانواده نياز به آن ندارد, موجب ركود و شكست اقتصادى مى گردد.

  چه بسا كه چندزنى موجب نجات خانواده از ويرانى اقتصادى است كه نتيجه خرجهاى نامحدود روابط غيرشرعى مى تواند باشد. روابط غيرشرعى اى كه به عنوان جايگزين چندهمسرى فرض شد.

  اگر به آنچه كه گفتيم اضافه كنيم كه اسلام در صورتى كه مرد نمى تواند نفقه بيش از يك زن را تإمين كند و عدالت در نفقه را رعايت نمايد او را به اكتفا به يك زن فرا مى خواند, آنگاه به نتيجه درست خواهيم رسيد كه مسإله را در چارچوب طبيعى خود قرار مى دهد, چارچوبى كه انسان در آن احساس راحتى و آسانى مى كند نه احساس سختى و مشكل.

  اما موضوع افزايش جمعيت و تإثير آن بر وضعيت اقتصادى خانواده و جامعه سختى است كه در بسيارى از جنبه ها با واقعيت وضعيت اقتصادى تطابق پيدا مى كند. در برخى از شرايط جامعه نيازمند افزايش جمعيت است و در عين حال مجبور به كاهش جمعيت مى گردد. گاهى هم شرايطى پيش مىآيد كه حالتى از توازن بين افزايش و كاهش را ايجاب مى كند.

  بنابراين افزايش جمعيت هميشه ضد ارزش نيست و كاهش هم هميشه ارزش مثبتى تلقى نمى گردد. بلكه اين هردو همانند هر ارزش ديگرى كه از عوامل خارجى كمك مى گيرد, تابع شرايط حاكم گسترده بر آن است. اين واقعيتى است كه ما امروزه در برخى از كشورها حتى كشورهاى متمدن مى بينيم كه به خاطر نياز به رشد جمعيت و فراوانى درآمدهاى اقتصادى, امتيازات فراوانى را براى خانواده هاى پرجمعيت قرار داده اند, در عين حال كشورهاى ديگرى را مى بينيم كه به علت فرو رفتن در مشكلات بزرگ اقتصادى براى جلوگيرى از ورشكستگى, نوعى جنگ را با افزايش جمعيت شروع كرده اند. لازم است به دو مطلب در اينجا اشاره شود كه به اين بحث مربوط مى شود:

  اول آنكه تعدد همسر هيچ گاه با افزايش جمعيت ارتباط ندارد زيرا در صورت نبود مقررات تنظيم جمعيت, تك همسرى نيز عامل افزايش جمعيت مى گردد. هنگامى كه وجود وسايل قانونى گوناگونى براى تنظيم خانواده را در نظر بگيريم خواهيم توانست بر موضوع در دو صورت چندزنى و تك زنى كاملا احاطه پيدا كنيم و مشكل را از ريشه حل كنيم.

  دوم آنكه در اعتقاد يك مومن جنبه غيبى اى هم وجود دارد كه با خداوندى مرتبط مى شود كه به هر كس اراده كند بى حساب روزى مى دهد. زيرا خداوند خرج زندگى را به اندازه مى دهد بنابراين تنها با حسابهاى مادى نمى توان با مسإله روبه رو شد, بلكه در چارچوب رحمت الهى منابع غيبى فراوانى وجود دارد كه مشكل را حل مى كند.

  درباره ادعاى موفقيت تربيت در صورت كم جمعيتى خانواده بايد گفت بنابه تفاوت شرايط, نتايج هم مختلف است. حقيقت اين است كه در حالت تك فرزندى انحراف تربيتى بيشتر است, اما در صورت ازدياد فرزندان ثبات تربيت بيشتر است زيرا امكانات فردىاى كه انسان دارد مانند تلاش و كوشش و مال و مقام و ... گاه فرصت هماهنگى و توازن تربيتى را به انسان مى دهد در حالى كه شرايط ديگر چنين موقعيتى را فراهم نمى سازند. بنابراين مسإله, تابع اوضاع شرايط خارجى است كه بر انسان احاطه دارد.

  موافقان چندزنى مشكلاتى را در برابر معتقدان به تك زنى مطرح كرده اند از جمله:

  1ـ آمارها نشان مى دهد كه تعداد زنان به طور طبيعى بيشتر از عدد مردان است و اين مسإله سبب مى شود بسيارى از زنان بر فرض تك زنى, مجال ازدواج نيابند.

  2ـ جنگها تعداد زيادى از مردان را از بين مى برد و در مقابل تعداد كمى از زنان را. زيرا در بيشتر شرايط مردانند كه مى جنگند. در حالى كه زنان حتى در جبهه هاى جنگ اگر حضور يابند در شرايطى امن تر و كم خطرتر كار مى كنند. بنابراين يكى از بزرگترين مشكلات تئورى تك زنى جنگ است. گفته اند برخى از نمايندگان پارلمان آلمان پس از فاجعه جنگ جهانى دوم كه سبب كمى جمعيت مردان نسبت به زنان شده بود خواستار قانونى شدن چندزنى شده بودند.

  3ـ عقيمى زن در عين حال كه مرد احساس نياز به پدر شدن مى كند و به خاطر علاقه به همسرش نمى خواهد از او جدا شود, مشكلى است كه چندزنى راه حل طبيعى اى براى آن است.

  البته در بسيارى از زمينه هاى ديگر مشكلاتى در برابر ازدواجهاى تك همسرى رخ مى نمايد كه تعدد, حل طبيعى و نزديكترين راه به طبيعت انسانى اى است كه در درون خود تابع ميلها و نيازهاى جسمى و معنوى است و انسان اگر مى خواهد به تعادل روانى كه نياز به آرامش آن را ايجاب مى كند دست يابد بايد آن نيازها و ميلها را برآورده كند.

  انحصار تك همسرى براى مرد چرا؟

  اين مسإله از لابه لاى سوالى مطرح مى شود كه در ذهن خطور مى كند. آن سوال اين است كه چرا اسلام چندهمسرى را براى مرد مباح كرده ولى چنين اجازه اى به زن نداده است.

  ما دو پاسخ براى اين سوال داريم:

  1 ـ اينكه نظام خانوادگى پدرسالارى كه شخصيت مرد را چهره اصلى خانواده مى داند, نظام اساسى در انديشه اسلامى است و چه بسا در نظام واقعى زندگى هم همين باشد. اگر تاريخ در برخى از مراحلش نظام مادرسالارى را سراغ دارد كه در آن زن حاكم و مرد تابع او در امور خانواده بوده است, اين حالت را بايد حالتى نادر دانست كه عموميت نداشته است.

  اسلام كه اين نظام را پى ريزى نموده مرد را مسلط بر امور خانواده و پايه جهت گيرى و مسوول امور حياتى زندگى دانسته است. اما اين به معناى ناديده گرفتن نقش مادر يا نسبت او نيست بلكه نقش او را از اين جهت نقشى ثانوى قرار داده است. بنابراين نمى توان با چندشوهرى موافق شد زيرا مشكل نسبت فرزندان[ به پدر] را مىآفريند و نسبتها را تباه مى كند.

  2 ـ قانون بايد از نيازى ضرورى در زندگى نشإت بگيرد و ما پيشتر, از پايه هايى كه قانون چندزنى بر آن بنا شده است با بررسى واقعيت خارجى و حكم طبيعى آن, سخن گفتيم. حتى اين سخن را تإييد و اثبات كرديم كه تاريخ انسان, تاريخ تعدد در روابط جنسى از سوى مرد است, چه روابط شرعى و چه روابط غيرشرعى. اين مسإله بيان كننده آن است كه تك زنى نمى تواند تمام مشكل را حل كند. اما فرض چندشوهرى براى زن به شهادت تاريخ يك انحراف است حتى نزد قبايل نخستين, كه تاريخ از آن حمايت كرده است. بنابراين نيازى نيست كه قانون شريعت از آن پشتيبانى نموده و براى آن برنامه ريزى و قانونگذارى كند. هنگامى كه به مجوزهاى چندهمسرى نزديك مى شويم مى بينيم كه يكى از اين مجوزها درگرفتن جنگهايى است كه بيشتر مردان را از بين مى برد و در مقابل, نسبت كمى از زنان را. اين افزايش جمعيت زنان و كاهش تعداد مردان به طور طبيعى حالتى را به وجود مىآورد كه چندهمسرى را براى مردان - و نه زنان - ايجاب مى كند. و اين براى حل مشكلات جنسى و روانى زنى است كه در جست وجوى ارتباطى طبيعى با مرد است.

  ... موضوع ديگرى كه اينجا قابل بحث و تإمل است اين است كه غريزه مرد بيشتر طالب تعدد است تا غريزه زن, زيرا عنصر انگيزش در مرد شديدتر و سريعتر از انگيزش زن است. اگر زن, بر اثر عوامل محرك جنسى, تحريك شود بيشتر از مرد به آمادگى روانى و جسمى نياز دارد حتى در رابطه جنسى, مرد در مدتى كوتاه به نياز خود كه رسيدن به اوج لذت است مى رسد پيش از آنكه زن به اين حالت برسد. و هنگامى كه زن همانند مرد اشباع نشود مشكلات روانى و جسمى فراوانى براى او ايجاد مى شود. از اين مطلب استفاده مى كنيم كه عنصر تحريك در زن به اندازه سطح موجود در مرد, مثبت نيست. شايد از واقعيت موجود هم بتوانيم كمك بگيريم كه اين مرد است كه به زن ملحق مى شود و بنا به خواست غريزه اش فضاى انحراف را براى او آماده مى كند درحالى كه مى بينيم گمراهى زن و جلب او به سوى مرد بيشتر از عوامل اقتصادى و عواملى خارجى از اين قبيل, نشإت مى گيرد.

  در برخى از كشورهاى اروپايى و امريكايى حالتى شبيه چندزنى و چندشوهرى وجود دارد كه آن را ازدواج گروهى مى نامند. در اين نوع ازدواج, جمعى از زنان و مردان, بنا بر زندگى زناشويى مشترك مى گذارند, تجربه واقعى آنان شكست اين طرح را نشان داد. زيرا اين روش مشكلات فراوانى برايشان آفريد و نتوانست به آنان - بويژه به زنان - احساس خوشبختى و خشنودى روانى ببخشد.

  به خوبى مشاهده مى كنيم كه جنس زن, بيشتر به پيوند تك همسرى علاقه نشان مى دهد تا چندهمسرى. از همين روست كه زن بيشتر از مرد به روابط جنسى وفادار و پايبند است زيرا زن در حالت طبيعى با پيوندى واحد كه عوامل تحريك را در او كاهش مى دهد, احساس كفايت مى كند, درحالى كه مرد اين احساس را ندارد.

  با توجه به اين مطالب, حقيقتى واقعيت يافته فراروى ماست كه نياز مرد را از جهت جنسى به چندزنى ايجاب مى كند و اين مسإله مقتضى آن است كه قانون شرع, راه حل عملى اى را براى آن بيانديشد. اما در وجود زن نيازى به تعدد مشاهده نمى كنيم.

  خلاصه سخن آنكه درمى يابيم كه قانون شرع اسلام با مشكلات پيچيده انسان با در نظر گرفتن نياز طبيعى انسان و ارائه راه حل واقع گرايانه برخورد مى كند, زيرا اسلام, شريعت را براى فرشتگان تدوين نمى كند بلكه براى بشر قانون وضع مى نمايد. و چندزنى, راه حلى طبيعى براى مشكل جنسى و اجتماعى زن و مرد است. [ به تفصيلى كه آمد].

  از آنجا كه مسإله چندزنى در چارچوب رخصت (جواز) قرار دارد نه در دايره الزام و اجبار (تكليف), انسان مى تواند با در نظر گرفتن شرايط خود از آزادىاش استفاده كند تا به توازن در زندگى دست يابد. گاه مصلحت انسان در تك همسرى است و گاهى در چندزنى, و گاه مصلحت او در ازدواج نكردن است. يعنى خود انسان بايد حركت خود را بر پايه شرعى اى كه او را در هر شرايطى از اوضاع غيرشرعى دور مى دارد بنا نهد.

  شايد ضرورى باشد كه از منطق احكام شرعى با ارزيابى فكرى و عملى روابط, روبه رو شويم. و فعاليتهايى را كه براساس شرع پايه گذارى مى شود و با آداب شرعى همخوانى دارد و از رسوم اجتماعى ناپسند و غيراسلامى به دور است محترم بداريم.

  در ويژگى برخى از آداب و رسوم امروزه[ مسلمانان] اگر دقت كنيم مى بينيم كه اين آداب و رسوم تحت تإثير ارزشهاى خيالى مسيحيت است كه به رهبانيت (دنياگريزى) و دورى از غرايز به عنوان يك ارزش اساسى معنوى مى نگرد و انسانى كه غريزه جنسى اش را سركوب كند انسانى مقدس مى پندارد, درحالى كه فردى را كه به صورت طبيعى به نداى غريزه اش پاسخ گفته, انسانى منحط مى شمارد! براين اساس موضوع تعدد در روابط جنسى, حالتى شهوانى, پنداشته مى شود كه شايسته انسان مومنى كه مى خواهد با ارزشهاى معنوى زندگى كند و زاهد باشد و برتر از شهوت بيانديشد و از دنيا گريزان باشد, نيست.

  اسلام اين منطق را قبول ندارد, زيرا معتقد است غرايزى كه خداوند در هستى انسان نهاده است امورى طبيعى است كه بايد انسان به شيوه اى متعادل آن را اشباع كند. هر غريزه اى گرسنگى و عطشى دارد كه لازم است انسان گرسنگى اش را اشباع و عطش خود را خاموش كند, درست همانند نيازهاى جسمانى كه به طور طبيعى در همه هست.

  پس اقدامى اينچنين ضد ارزش نيست و شهوت رانى معتدل در زندگى انسان چيز بدى نيست و اسلام آن را منافى معنويت نمى داند زيرا معنويت اسلام در برحذر بودن از نيازهاى جسمانى نيست. بلكه تنها مى خواهد كه انسان آن را از سطح يك نياز به سطح يك ارزش اساسى در زندگى ارتقإ ندهد. و از موضع آزادى و اختيارى كه گاه جواب مثبت و گاه جواب منفى مى دهد با آن برخورد نمايد و تابع فشارهايى كه او را به انحراف مى كشاند نشود, تا نيازها, هنگامى كه زندگى او را بين پاىبندى به اصول و بين پيروى از فشار شهوت مختار مى كند, از او سلب اراده و اختيار نكند.

  اين است معنى حقيقى زهد. زهدى كه از احساس درونى انسانى نشإت مى گيرد كه از بندگى ماديات احساس آزادى كند. معنويت درونى همين است كه تو از موضع قدرت با زندگى روبه رو شوى و حركت آن را تحت كنترل بگيرى, بنابراين گرسنگى, به خودى خود ارزش نيست و دورى از شهوتها نيز به تنهايى ارزش معنوى نيست مگر آنكه از اراده اى آگاه سربزند كه در جهت پرهيز از منكر و تمرين براى رويارويى با آن, گام برمى دارد تا با اين كار به خدا نزديكتر شود.

  بنابراين مى بينيم چندزنى ضد ارزش نيست و تك زنى هم ارزش نيست بلكه نيازى طبيعى است كه انسان مى تواند با در نظر گرفتن شرايط داخلى و خارجى بدان اقدام كند, آنگاه اگر خواست چند زن اختيار كند و اگر خواست به يكى اكتفا كند, تا با اين كار - در هر دو حالت - به خداوند نزديك شود, زيرا او طبق راهنمايى شرعى كه استفاده از اين رخصت را نوعى تعهد اسلامى بر مرد مى داند, اقدام به اين كار كرده است. چنانكه در صورت تك همسرى هم بايد به برنامه صحيح الهى پاىبند باشد.

  گاه مرد از اين رخصت سوءاستفاده مى كند. يكى از نمونه هاى اين سوءاستفاده آن است كه مرد, براساس سليقه تنوع طلب خود اقدام بر آن كند بىآنكه نياز ضرورىاى, چندزنى را براى او اقتضا كند و بىآنكه او در زندگى عاطفى و اجتماعى خود, اساس عميقى داشته باشد.

  رغبت سليقه اى كه براى برخى افراد پيش مىآيد و شعله ور مى گردد و پس از گذشت زمانى كوتاه خاموش مى گردد سزاوار نيست كه اساس برقرارى رابطه زناشويى قرار گيرد, زيرا از نيازى حقيقى نشإت نگرفته است. اين, از مواردى است كه بر انسان لازم است به سبب آن اقدام به ازدواج مجدد نكند.

  ازدواج متعدد زمانى مثبت است كه برخاسته از نيازى واقعى و عميق درونى باشد. اين امر است كه ازدواج را مسووليت قرار مى دهد و مرد است كه اين مسووليت را با رعايت جانب تعادل در ازدواج محقق مى كند.

  عدالت بين همسران

  در بحث درباره چندزنى, مسإله عدالت ورزى بين همسران, رخ مى نمايد. در قرآن كريم آمده است: ((فان خفتم الا تعدلوا فواحده ...)) ((اگر بيم آن داريد كه به عدالت رفتار نكنيد تنها يك زن بگيريد.)) هر رابطه انسانى اى, بايد براساس عدل استوار باشد, چه رابطه زناشويى و چه روابط ديگر. بنابراين چندزنى مرد, مشروط به رعايت عدالت در برخورد با مسووليتها و تعهدهايى است كه او در برابر زنان خود دارد, مرد حق ندارد حقوق واجبى را كه آنان بر او دارند, ناديده بگيرد.

  نزديكترين راه به تقوا[ در اين زمينه] آن است كه مرد, پيش از اقدام به اين تجربه, امكانات خود را بررسى كند. اگر در خود, قدرت وفا به تعهدهاى شرعى اش را ديد اقدام كند و اما اگر مسإله بر او روشن نيست و بيم آن دارد كه به سبب شرايطى كه دارد نتواند عدالت را رعايت نمايد, بهتر است به يك زن اكتفا كند زيرا اين كار به تقوا نزديكتر و با امكانات مادى او هماهنگ تر است. پس بهتر است بارى سنگين تر از حد توانايى اش بر خود تحميل نكند.

  آيا عدالت در صحت ازدواج متعدد شرط است؟

  اين پرسش گاه مطرح مى شود كه آيا عدالت يا داشتن امكانات رعايت عدالت, در صحت ازدواج متعدد شرط است, كه اگر شرط باشد در صورتى كه انسان بيم آن داشته باشد كه نتواند عدالت را رعايت كند, پيمان زناشويى با بيشتر از يك زن, صحيح نخواهد بود. يا اينكه عدالت شرط صحت نيست اما شرط هماهنگى با برنامه تكليفى شرع است, بىآنكه با بعد قانونى عقد زناشويى تنافى داشته باشد. پاسخ اين پرسش را چنين مى گوييم: ظاهر مسإله چنين مى نمايد كه گويى رعايت عدالت شرط قانونى صحت و نافذ بودن عقد است زيرا خداوند سبحان به انسان در صورت بيم از ناعدالتى, اجازه چندهمسرى را نداده است. اما علما در همه حالات به صحيح بودن عقد حكم مى كنند و در صورت كشف عدم قدرت بر نفقه كه عدالت متوقف بر آن است, حكم به فساد نمى كنند شايد دليل اين كار بند آخر آيه باشد كه مى فرمايد: ((ذلك ادنى ان تعولوا)) كه از آن استفاده مى شود كه اين شرطگذارى حكم ارشاد و نصيحت را دارد و در حكم الزام شرعى و قانونى نيست. زيرا اقدام به چندزنى در عين ترس از عدم رعايت عدالت در مسير زندگى مشكلات قانونى فراوانى براى مرد به بار مىآورد و او را در وضعيت اقتصادى سخت و نابسامان قرار مى دهد .... و خداوند آگاه است به حقيقت احكام خود.

  آيا عدالت امكان پذير است يا خير؟

  مسإله ديگرى كه در اين بحث با آن روبه رو هستيم اين است كه چگونه بين آيه گذشته كه در صورت عدم ترس از رعايت عدالت, چندزنى را جايز مى داند با آيه ديگرى از قرآن كه امكان رعايت عدالت را منتفى مى داند جمع كنيم؟ آيه اى كه عدم امكان عدالت را بيان مى دارد اين است: ((ولن تستطيعوا ان تعدلوا بين النسإ ولو حرصتم فلاتميلوا كل الميل فتذروها كالمعلقه))(4) ((هر چند بكوشيد, هرگز نتوانيد كه در ميان زنان به عدالت رفتار كنيد, لكن يكباره به سوى يكى ميل نكنيد تا ديگرى را سرگشته رها كرده باشيد)). از اين آيه چنين نتيجه مى گيريم كه خداوند چندزنى را حرام كرده است زيرا آن را منوط به شرط عدالت نموده و در آيه ديگر ناتوانى انسان از ايجاد عدالت را حتى در صورت تلاش فراوان مرد, اعلام مى دارد. اين امر نشان دهنده آن است كه شرعى بودن ازدواج متعدد, مقيد به قيدى است كه تحقق ناپذير است. بنابراين[ قيد تحقق ناپذير به عنوان] شيوه اى غيرمستقيم براى لغو رخصت و جواز باقى مى ماند.

  بنابراين اولا مى توان گفت چنانكه پيشتر گفتيم شرطى كه براى ازدواج متعدد نهاده شده است در مقام احتياط براى وضعيت شرعى و اقتصادى انسان است و در حكم الزام قانونى نيست.

  ثانيا: عدالتى كه شرط شده است رعايت مساوات در نفقه و خرج زنان است در حالى كه مراد از عدل در آيه دوم رعايت مساوات در محبت و علاقه قلبى است. اين مطلب را از قسمتى از آيه كه مى گويد: ((لكن يكباره به سوى يكى ميل نكنيد تا ديگرى را سرگشته رها كرده باشيد)) درمى يابيم. اين دستورالعمل به منزله نهى از انحراف و افراط در ابراز محبت است كه طورى نشود كه مرد از يكى از زنان خود چنان دورى نمايد كه او سرگشته بماند, گويى نه ازدواج كرده و نه طلاق گرفته است. اين قسمت از آيه به شرعى بودن چندزنى اقرار دارد و در عين حال فضاى مناسب و مطلوب براى تداوم پيوند را ترسيم مى نمايد.

  فرق گذارى بين معانى كلمه عدل در دو آيه ذكر شده, تفسيرى است كه در سخنان امام معصوم(ع) وارد شده است.

  آيت الله سيد محمدحسين فضل الله 
  ترجمه: مجيد مرادى


  پى‏نوشت‏ها:

  1 - قرآن كريم, نسإ, 3, ترجمه عبدالمحمد آيتى, انتشارات سروش, 1371. 
  2 - صحيفه سجاديه, ص133, ترجمه عبدالمحمد آيتى, انتشارات سروش, 1372. 
  3 - بقره, 219, ترجمه عبدالمحمد آيتى, انتشارات سروش, 1371. 
  4 - نسإ, 129, همان ترجمه. 

  ماهنامه پيام زن ـ شماره 45 ـ آذر 74


  نویسنده : بیداری اندیشه تاریخ : 28 / 02 / 1392امتیاز :
  موضوعات : جالب وخواندنی , آموزشی , دیگر ,
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.
 • این نظر توسط Masoud در تاریخ 1392/2/30 و 14:02 دقیقه ارسال شده است

  سلام
  رفیق سایت مارو لطفا درست لینک کنید

  جدیدترین اس ام اس های روز
  Clickb3da.ir
  پاسخ : سلام
  چشم

  ببین مشکلی نداره؟

  این نظر توسط عرفان در تاریخ 1392/2/28 و 14:18 دقیقه ارسال شده است

  توی یکیش موندیم
  دلتون خوشه ها
  ول کنید بابا
  پاسخ : ههه داداش نگیر نگیر نگیر مجوری مگه؟؟


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی