close
ویزای ایران
هنر آزمون دادن
پنجشنبه 06 آبان 1395
پنل کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
مشاوره دانشجویان سایت
سوالات آزمون های آزمایشی
سوالات کارشناسی ارشد
نرم افزار های اندرویدی
اتاق آرزو
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد
نظر سنجی
بیشتر به دنبال کدام مطالب هستید?

آرشیو ماهانه
چت روم سایت
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
هنر آزمون دادن
 • تعداد بازدید : 1121

 • زمان

  تقسیم‌‌بندی

  پرسشهای آزمون

  کنترل

  احتمالات

  دقت

  اعتماد به نفس

  سخن آخر

  هنری به نام هنر آزمون دادن

  در مطلب قبل دربارهی گامهای قبل از آزمون و محورهای آغاز، روحیه، تعداد و مرور گامها در جلسهی آزمون توضیح دادیم. در این مطلب به ادامهی هنر آزمون دادن میپردازیم.
  زمان:سعی كنید زمانبندی از قبل تعیین شدهای برای هر درس در نظر داشته باشید، امّا منظور این نیست كههر لحظه به ساعت خود نگاه كنید. برای انجام درست و دقیق این زمان‏بندی پیشنهاد میکنیم، زمان آغاز پاسخگویی بههر درس را بالای آن بنویسید.
  مثلاً اگر شما به ترتیب دفترچه پاسخگوی پرسشها باشید، زمان آغاز دروس عمومی شما اینگونه خواهد بود:
  زبان و ادبیات فارسی ساعت 8، زبان عربی ساعت 15/8، فرهنگ و معارف اسلامی ساعت 30/8، زبان انگلیسی ساعت 45/8، مرور ساعت 9.
  اکنون کافی است هر 10 پرسش یکبار به زمان شروع آزمون بعدی نگاهی بیندازید و سپس ساعت خود را کنترل کنید. اگر زمان برای پاسخگویی پرسشهای باقیمانده کافی بود، فعالیت خود را ادامه دهید و اگر تعداد پرسشهای باقیمانده، تناسبی با زمان پیشرو نداشت، اندکی سرعت خود را افزایش دهید.
  تقسیم‌‌بندی: پرسشهای آزمون دارای سطح‌‌بندی متفاوتی هستند. گروهی از پرسشها ساده و گروهی دیگر دشوارند. ضمناً آمادگی شما نیز نسبت به موضوعات مختلف یک درس ممکن است متفاوت باشد. پس بهتر است پرسشهای آزمون را دستهبندی کرده و سپس به پاسخگویی آنها بپردازید.
  حتماً خواهید گفت که این کار زمانبر است و سبب اتلاف وقت خواهد شد. اگر قدری صبر کنید، خواهید دید که انجام اینکار بسیار سادهتر آن است که میاندیشید.

  پرسشهای آزمون عموماً سه گروه هستند.

  دستهی نخست: پرسشهایی که با تأمّلی کوتاه و یا حداکثر چند ثانیه، میتوان پاسخ آنها را تشخیص داد. این گروه را پرسشهای ساده مینامیم که شما حتماً به آنها پاسخ دادهاید.

  دسته‌‌ی دوم: پرسشهایی که موضوعات آنها را از دایرهی مطالعاتی خود خارج کردهاید و تصمیم به پاسخگویی آنها ندارید و یا پرسشهایی که به نظر دشوار و پیچیده میآیند. این گروه را پرسشهای سخت مینامیم که شما به آنها جواب نخواهید داد. پیشنهاد میکنیم روی شمارهی این پرسشها علامت X بگذارید.

  دستهی سوم: پرسشهایی که برای پاسخگویی نیاز به فکر کردن بیشتر، صرف وقت اضافهتر، کنترل محاسبات و... دارند. این گروه را پرسشهای متوسط مینامیم که شما به پاسخگویی آنها خواهید پرداخت. پیشنهاد میکنیم دورشمارهی این پرسشها علامت○ بکشید.

  وقتـــی شما پرسشهای یک درس را بــــرای بــــار نخست تا انتها مطالعه میکنید، گروهــــی از پرسشها را جــواب دادهاید (کمتر از وقت تعیین شده برای هر پرسش زمان بردهاند) و از پاسخگویی به گروهی دیگر صرفنظر کردهاید (وقت مربوط به آنها را ذخیره کردهاید) و گروهی را نیز پاسخ خواهید داد که حتماً زمان باقیمانده برای به نتیجه رساندن آنها کافی است. یکی از کارهایی که در زمان مرور انجام خواهید داد، این است که به پرسشهای دارای علامت X برگردید و اندکی روی آنها وقت بگذارید. زیرا ممکن است بتوانید به تعدادی از آنها پاسخ دهید. یادتان باشد که لازم نیست به تمام پرسشها جواب دهید، بلکه کافی است بکوشید تا به پرسشهایی که پاسخ آنها را دقیقاً میدانید، پاسخ صحیح بدهید. مهم بالا بودن تعداد تستهای زده شده نیست، بلکه مهم این است که تعداد پاسخهای درست شما قابل توجه باشد.
  کنترل: یکی از رایجترین اشتباهات داوطلبان، خطا در ورود گزینهی صحیح و یا اشتباه در شمارهی پرسش است. برای دوری از این مشکل، هر 10 پرسش یکبار، شمارهی پرسش و نیز گزینههای پاسخ خود را کنترل کنید تا اگر اشتباهی وجود داشت در کوتاهترین زمان و با کمترین خطا نسبت به اصلاح آن اقدام کنید.
  احتمالات: محاسبات احتمالات در تمام اجزای طبیعت دارای کاربرد است. امّا یادتان باشد تمام اجزای طبیعت دارای حساب و کتاب و منطق هستند، بنابراین میتوان با قواعد احتمالات به برخورد با آنها پرداخت، امّا کنکور اصلاً دارای قاعده و قانون و حساب و کتاب نیست. پس هرگز در برخورد با پرسشهایی که نسبت به پاسخ آنها تردید دارید، از حساب احتمالات استفاده نکنید. یادتان باشد که کنکور دارای نمرهی منفی است، یعنی اگر پاسخ شما اشتباه باشد، نه تنها امتیاز آن تست را از دست دادهاید، بلکه یک سوم امتیاز تست را هم که درست زدهاید از دست خواهید داد. پس هرگز از روی شک و تردید و با محاسبات احتمالی به پرسشهایتان پاسخ ندهید. اگر بین دو گزینه شک دارید، با قدری تأمل و تفکر این شک را به اطمینان تبدیل کنید. یا با اطمینان پاسخ بدهید و یا با اطمینان از پاسخگویی به پرسش مورد نظر، صرف نظر کنید. یادتان باشد قرارمان این است که فقط به پرسشهایی پاسخ دهید که به درستی پاسختان اطمینان دارید.

  دقت: سؤالات را دقیق، كامل و بدون عجله بخوانید تا از اشتباهات غیرعلمی جلوگیری شود. بارها و بارها پس از آزمون، خود را به خاطر اشتباهات بیخودی که مرتکب شدهاید، سرزنش کردهاید. اما یادتان باشد شناسایی این اشتباهات یکی از وظایفی است که در آزمونهای آزمایشی باید از عهدهی آن برآیید.

  مثبت رو منفی دیدم !
  «است» رو «نیست» خوندم!
  «میشود» بود یا «نمیشود»؟!
  گفتم گزینه‌‌ی 4، در پاسخ نامه گزینهی 2 رو زدم …
  این همان مشكلی است كه ما به نام «اشتباهات غیرعلمی» می شناسیم و از قضا مهمترین عامل، عدم کسب نتیجه است. برخی از رایجترین این اشتباهات عبارتند از:

  عدم تطبیق شمارهی سؤال حین انتقال پاسخ به پاسخ نامه
  انتخاب گزینهی هم شماره با پاسخ سؤال
  تعجیل در خواندن صورت پرسش

  فراموش نكنید كه نمونهی تمام اشتباهات غیرعلمی، در هنگام تست زدن در منزل و در آزمون آزمایشی رخ میدهد، پس سعی كنید همانجا جلوی بروز دوبارهی این اشتباهات را بگیرید.
  اعتماد به نفس: به خودتان، داشتههایتان و اندوختههای علمیتان اطمینان داشته باشید. تلاش کردهاید یا نکردهاید، درس خواندهاید یا نخواندهاید، واقعیّت این است که نگرانی و ترس مانع از آن میشود که بتوانید از اندوختههای خود (هرچند اندک) استفاده کنید. پس به خود اطمینان داشته باشید و با اعتماد به نفس آزمون را پشت سر بگذارید. برخی از عواملی که در پایین آمدن اعتماد به نفس شما نقش دارند، عبارتند از :
  ترس از نتیجه
  عدم اطمینان به دانستههای خود
  تصور انتظارات خانواده و اطرافیان
  و...

  و سخن آخر اینکه :

  استراحت در جلسه ی آزمون را جدّی بگیرید. قبل از شروع پاسخ گویی به سؤالات هر درس، استراحتی حداکثر یك دقیقهای داشته باشید. در این مدت سرتان را بالابگیرید، نفس عمیق بكشید و كش و قوسی به اندامتان بدهید. به خودتان اطمینان داشته باشید، در غیر این صورت به دلیل خستگی و فشار، بازدهی لحظات و ثانیههای شما كم خواهد شد. شاید عده ای فكر كنند در این استراحتهای چهار یا پنج دقیقهای میتوان چند تست را پاسخ داد كههر كدامشان به اندازهی كافی تعیین كننده است.

  مطمئناً بارها در زمان مطالعه این حالت به شما دست داده است که مطلبی را چند بار خواندهاید اما همچنان مفهوم آن ر ا درک نکرده‏اید. بروز این حالت به دلیل دشواری مطلب نبوده است بلکه این خستگی شما بوده که موجب بروز چنین حالتی شده است. در جلسهی آزمون نیز همین حالت به وجود خواهد آمد. پس قبل از آن که آزمون شما را وادار به رها کردن پرسشها و انجام استراحت اجباری کند، بهتر است كه زمان و مقدار این استراحت را خودتان متناسب با شرایط تعیین كنید و چه زمانی بهتر از وقتی كه قرار است فضا و محتوای سؤالات تغییر كند.

  بیایید در روز آزمون، شعار کوهنوردان را سرلوحهی کارتان قرار دهید. كوهنوردان میگویند: «قبل از این كه خسته شوی، استراحت كن.» انجام یک استراحت کوتاه همراه با نوشیدن جرعهای آب و دانهای خرما و اندکی کش و قوس، شما را به توان و انرژی اولیهتان برمیگرداند. پس در جلسهی آزمون؛ بین پاسخگویی به سؤالات هر دو درس استراحت كنید و از این استراحت كوتاه لذت ببرید.

  فراموش نکنید که مهارت آزمون دادن مانند هر نوع مهارت دیگری نیاز به تمرین و تکرار دارد. پس در آزمونهای آزمایشی باقیمانده و نیز در آزمونهای دوران جمعبندی این مهارتهای دهگانه را تمرین کنید تا در جلسهی آزمون به انجام آنها عادت داشته باشید.
  برگرفته از سایت گزینه ۲


  نویسنده : بیداری اندیشه تاریخ : 17 / 09 / 1391امتیاز :
  موضوعات : کنکوری , آموزشی ,
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.
 • این نظر توسط شبنم در تاریخ 1391/9/19 و 15:59 دقیقه ارسال شده است

  متشکروممنون اقانوید عالی ومفیدبود.
  پاسخ : خواهش میکنم شبنم خانوم
  خوشحالم که مفیدبود .
  ممنون ازشما عزیزان که مطالعه فرمودید
  موفق باشید.

  این نظر توسط شیوا در تاریخ 1391/9/19 و 15:25 دقیقه ارسال شده است

  مرسی نوید جان که لطف کردی تو این سایت هم گذاشتیش
  پاسخ : منتظر نظر شما بودم شیوا جان پس تایید شدهرچی اونجا مینویسم توی این سایتمون هم بنویسم
  موفق باشید
  برای ایام امتحانات مقالاتی انشاالله به کمک دوستان قرار میدیم .
  پاسخ :
  پاسخ : منتظر نظر شما بودم شیوا جان پس تایید شدهرچی اونجا مینویسم توی این سایتمون هم بنویسم
  موفق باشید
  برای ایام امتحانات مقالاتی انشاالله به کمک دوستان قرار میدیم .


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی