close
تبلیغات در اینترنت
روش های کنترل اضطراب
یکشنبه 02 آبان 1395
پنل کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
مشاوره دانشجویان سایت
سوالات آزمون های آزمایشی
سوالات کارشناسی ارشد
نرم افزار های اندرویدی
اتاق آرزو
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد
نظر سنجی
بیشتر به دنبال کدام مطالب هستید?

آرشیو ماهانه
چت روم سایت
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
روش های کنترل اضطراب
 • تعداد بازدید : 398
 • مشکل همه ی انسان ها در کارهای سخت، و حتی مشکل بسیاری از انسان ها در شرایط عادی زندگی .

  اضطراب مشکل رایج بشر امروزی و عصر جدید است.

  اضطراب به خودی خود بد نیست و حتی وجود آن برای زندگی لازم است.

  انسان بدون اضطراب ،انسان بی خیال و شاید بی تفاوت خواهد بود.

  اضطراب زمانی مشکل محسوب می شود که روند زندگی را با دشواری همراه سازد و در فعالیت های انسان مانع ایجاد کند.

  اضطراب زیاد موجب کاهش عملکرد می شود و در این حالت باید با آن مقابله کرد.

  راه های مقابله با اضطراب چیست؟ با اضطراب چه کنیم؟


  یاد خدا

  درس خواندن ،کنکور،وهمه فعالیت های دیگر با فلسفه ی زندگی ارتباط دارد. یاد خدا اگر همراه بایک فلسفه زندگی روشن و آگاهانه باید به طور حتم در آرامش انسان موثرخواهد بود.انسان خدامدار،افق زندگی بسیارگسترده و وسیعی دارد و اهداف زندگی را در امور کوچک واگذار خلاصه نمی کند. برای اوهم شکست و هم پیروزی معنای خاصی دارد.وآنان که ایمان آورند و دل هایشان به یاد خدا آرام می گیرد،آگاه باشید که یاد خدا آرامش بخش دل هاست. رعد /آیه 28

  ایمان و اعتقاد قلبی به خداوند،ارامش بیشتر را در همه ی امور زندگی به ارمغان خواهد آورد.

  شناسایی تیپ شخصیتی

  درهر آدمی در طول زندگی روش های گوناگون برای کنار آمدن با موقعیت های اضطراب زا تکوین می یابد. برای کنار آمدن با اضطراب دو خط مشی کلی وجود دارد،در یکی از آنها خود مسئله مورد توجه قرار می گیرد(مشی مساله مدار)، یعنی شخص موقعیت اضطراب زا را ارزیابی میکند و سپس دست به کاری میزند تا آن موقعیت را تغییر دهد.در خط و مشی هیجان مدار،خود هیجان در مدار توجه قرار گیرد،یعنی شخص به جای درگیری مستقیم با مساله می کوشد تا ازراه های گوناگون از احساس اضطراب خود بکاهد.در اغلب مورادخط و مشی مساله مدار گرایش سالم تری برای مقابله با اضطراب است.

  شما کدام خط و مشی یا در واقع کدام تیپ شخصیتی را دارید؟ روی سخن بیشتر با کسانی است که هیجان مدار هستند،چرا که اینان بیشتر دچار اضطراب می شوند شناسایی تیپ شخصیتی حداقل به شما کمک میکند که اولا خودتان را بهتر بشناسید و ثانیا امادگی های خود را برای مقابله با اضطراب واقع بینانه ارزیابی کنید.افراد هیجان مدار باید توجه داشته باشند که آن ها بیشتر از آن که از خود مساله نگران و مضطرب شوند از نگرانی خودشان نگران می شوند! به جای این که فکر کنند چگونه با مشکل مواجه شوند به دنبال این میروند که چگونه بتوانند نگرانی خود را کنترل کرده یا کاهش دهند و خود این فکر ،اضطراب بیشتری تولید میکند.

  با شناسایی تیپ شخصیتی،آمادگی خود را برای مقابله با اضطراب ارزیابی کنید.

  اعتماد به نفس و خود باوری

  در باره ی نقش باورها صحبت کردیم.محکم و قوی ،مسلط و شجاعو با حوصله و جدی باشید تا اضطراب از شمادور شود اگر هرکاری را که می توانستید انجام دهید،انجام داده اید و با این همه مضطرب هستید بگذارید بدون تعارف بگوییم ،ترسویید! اگر هم میدانید که فعالیت هایتان کمی هت و کاستی هایی داشته ولی می پذیرید که باید توقعی منطقی از خودتان داشته باشید،باز جای نگرانی و اضطراب نیست . به هر حال یادتان باشد انسان های مسلط و منطقی کمتر مضطرب می شوند.

  برای کاهش اضطراب ، اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.

  ورزش و تحرک جسمی

  یکنواختی و رکودجسمی ، از نظر روانی هم انسان را خسته می کندخستگی روانی هم ،موجب اغتشاش فکری و در نهایت اضطراب می شود.کسالت،تنبلی و بی تحرکی را از خود دور کنید.کسی که لمیده ،درازکش و یادرحالتی که به استراحت شبیه است درس میخواند ،یا خیلی بی خیال است و یا برای افکار اضطرابی که در آینده به سراغش خواهد آمد فکری نکرده است.به خصوص در ایام امتحانات ،ماه ها،هفته ها و روزهای آخر کنکور سعی کنیدبا ورزش و تحرک جسمانی به نشاط و شادابی خود کمک نمایید به قول فردوسی:

  به نیرو بود مرد را راستی       زسستی کژی زاید و کاستی

  ساعت و زمان های معین را برای ورزش و نرمش اختصاص دهید حتی اگر شده برای چند دقیقه

  ورزش و تحرک جسمانی ،شادابی و نشاط و آمادگی های روانی را افزایش می دهد.

  شوخ طبعی

  معمولا دیده اید که آدم های شاد و خنده رو بهتر با مسائل زندگی کنار می ایند اگرچه این یک مساله شخصیتی است ولی می توان آن را آموخت.بیاموزیم که شوخ طبعی و بذله گویی به جای  و به اندازه ی خود بد نیست،هم در روحیه خودمان و هم روحیه اطرافیان تاثیر مثبت دارد.

  خاصیت شوخ طبعی بودن و بذله گویی را در کاهش اضطراب نادیده نگیرید.

  تصویر سازی ذهنی

  گاهی میتوان بابه تصویر کشیدن ذهنی آن چه که ممکن است برایمان پیش بیاید ،هم موقعیت را بهتر درک کرد و هم پیش بینی های لازم را انجام داد.یک مثال برای کنکوری ها :تصور کنید امروز جلسه ی کنکور برگزار می شود شما به محل برگزاری کنکور رسیده اید،از در ورودی عبور کرده اید ،وارد سالن یا مکان آزمون شده اید،سرجای خود نشسته اید،پاسخ نامه ها و دفترچه سوالات را در کنار صندلی شما و روی میز گذاشته اند،الان اعلام میکنند که شروع کنید،نیم ساعت از وقت آزمون میگذرد، یک ساعت،دو ساعت و....؛

  دفترچه دوم راهم تمام می کنید و کنار میگذارید، جلسه به پایان می رسد و از جای خود بلند می شوید...

  می توانید نمونه هایی از این تصویر سازی ذهنی را چند بار انجام دهیدتا امادگی های روانی خود را برای روزو ساعت آزمون افزایش دهید اگر این فعالیت را انجام دهید در واقع جلسه ی واقعی برای شما یاد آور و تداعی کننده ی تمرین های تصویر سازی ذهنی خواهد بود.

  تصویر سازی ذهنی ،موقعیت واقعی جلسه آزمون و کنکور را تجربه کنید.

  تغییر وضعیت اگاهانه

  اصولا شما به یکی از دو طریق می توانید زندگی کنید. یکی این که بگذارید مغز شما به ترتیب سابق کارکند.بگذارید هر تصویر،صدا،یا احساس را که خواست به صحنه ی ذهنتان بیاورید،و شما نیز به طورخودکار نسبت به آن عکس العمل نشان دهید.راه دیگر این است که به اختیار و آگاهانه فعالیت های مغزی خود را اداره کنید. میتوانید حالات دلخواه در خود ایجاد کنید میتوانید خیالات و خاطرات تلخ را ضعیف و بی اثر کنید، میتوانید انها را طوری در نظر مجسم سازید که نتواند بر شما مسلط شوند.طوری آنها را ناچیز و کوچک در نظر آورید که شما برآنها مسلط باشید.

  شاید این کار سخت به نظر برسد اما آنقدر ها هم سخت نیست. احتمالاشماهم این تجربه را داشته اید که در خانواده و جمع دوستان به دلیلی به شدت عصبانی شده اید ولی در این لحظه کسی چیزی گفته و یا کاری کرده که نتوانسته اید جلوی خنده ی خود را بگیرید. در این وضعیت چه حالتی یه شما دست داده است؟

  آیا باز هم عصبانی مانده اید؟نمونه های این تجربه فراوان است. در روزی که حوصله ندارید شنیدن اتفاقی یک قطعه موسیقی زیبا،دیدن یک گل، یک تصویر،و حتی یک رنگ، به یک باره همه چیز را تغییر داده و روحیه ی شما کاملا دگرگون شده است.

  حال حرف ما این است که چنین تغییر وضعیتی را میتوان آگاهانه و به اختیار انجام داد.باور ندارید، تمرین کنید به هنگام خستگی ، بی حوصلگی و یا عصبانیت، به کسی یا چیزی که دوستش دارید فکر کنید ، یک گل زیبا را در ذهن خود مجسم کنید،به خاطره ای خوش در زندگی تان بیندیشید چه اتفاقی می افتد؟ این کار را میتوان سر جلسه ی امتحان یا کنکور هم انجام داد،البته برای چند لحظه یا دقیقه تا مسیر اضطراب عوض شود.

  با اداره آگاهانه و اختیاری فعالیت های مغزی، می توان بر اضطراب مسلط شد.

  بازگشت به حالت قبل اضطراب

  هرجا که اضطراب شما را فرا گرفت فوری سعی کنید به حالت قبل از اضطراب باز گردید . اگر مثلا سرجلسه ی امتحان سوال یا سوال قبلی را خوب پاسخ داده اید. حالا به سوالی رسیده اید که شما را نگران می کند به همهن سوال قبلی برگردید به خودتان قوت قلب بدهید و از روی سوالی که سخت بوده فعلا عبورکنید تا بعد سر فرصت به آن بپردازید.

  اگر مضطرب شدید سعی کنید به حالت قبل از اضطراب بازگردید تا بتوانید اوضاع را به کنترل خود درآورید.

  جسارت ورزی

  بییاید آخرین حد اضطراب را تصور کنید،واقعا چه اتفاقی می افتد. این یکی از آموزه های روان شناسی برای افرادی است که از مقابله با شرایط استرس زا هراس دارند.جسارت ورزی می توان مانع اضطراب شود.گاهی بد نیست انسان این جسارت را به خود دهدبدهد که حدنهایی یک موضوع استرس زا رابرای خود پیش بینی و تصور نماید.به کسانی که لکنت زبان دارند توصیه می شود که به جای مخفی کردن لکنت خود،سعی کنند هرچه بیشتر لکنت داشته باشند و به کسانی که اضطراب دارند توصیه می شود به جای کلنجار رفتن برای پس زدن اضطراب ،سعی کنند هرچه بیشتردر خود اضطراب به وجود آورند.می گویند در بلا بودن از بیم بلاست.این بهتر است که از ترس اضطراب بیشتر مضطرب شوین یا آن را به وجود آوریم که بلا از سرمان بگذرد!

  یک راه مقابله با اضطراب آن است که به جای تلاش برای کنترل ،آن را تجربه کنیم،این یعنی جسارت ورزی.

  آموزش آرامیدگی

  شاید شما هم اسم ریلکس را شنیده باشید در آموزش ریلکس(آرامیدگی)فرد یاد می گیرد تا ماهیچه های بدن خود را به آرامش کامل درآورد.بدین ترتیب که ابتدا یک دسته از ماهیچه های بدن خود رابه حال انقباض (جمع کردن،فشرده کردن)درآورد و بعد آنها را شل کند تا این که احساس شل شدن را درآن دسته عضلات احساس نماید.بعد،ازفرد خواسته می شود تا این تمرین انقباض – شل کردن را،با تمامی قسمت های بدن خود(مانندماهیچه های بازوها،گردن،صورت،شانه ها،پاها و غییره) انجام دهد.هرچند این تمرین ها ممکن است چند جلسه به طول انجامد اما سرانجام فرد قادر خواهد بود که در یکی دو دقیقه به حالت آرمیدگی کامل درآید.

  حداقل استفاده از آرامیدگی این است که وقتی خسته شدید یا اضطراب به شما دست داد روی صندلی راحت بنشینید ، چند نفس عمیق بکشید و تعدادی از عضلاتی راکه لازم میدانید با فرمان خود سفت و شل کنید.

  آموزش آرمیدگی ،روشی سریع برای بازگشت به حالت آرامش است.

  شناخت تاثیرات فردی اضطراب

  هرفرد باید بداند که اضطراب چگونه علایم خود را دراونشان میدهد.شناخت این علایم می تواند به کنترل آنها کمک کند.اضطراب با تاثیرات هورمونی خود،بعداز شروع،دامنه بیشتری میگیرد و در نهایت به اوج خود می رسد. اگر کسی بر این نکته آگاهی داشته باشد سعی می کند کمی صبر نمایدتا دامنه ی اضطراب تمام شده و به تدریج به حالت آرامش بازگردد.اما اکثر افراد از خوداضطراب هول و دستپاچه شده و این باعث می گردد اضطراب آنها دچارافت و خیز بیشتری شود و طول بکشد.

  شناخت رفتارهای نشان دهنده ی اضطراب ،به کنترل آن کمک میکند.

  تمرین اضطراب!

  اضطراب را میتوان مانند درس ها و تست ها تمرین کرد.با این سوالات می توان چگونگی ،میزان و روش های کنترل اضطراب را تمرین و تجربه نمایید.آیا میتوانید خود را مضطرب کنید؟آیا عوامل ایجاد کننده ی اضطراب را در خودتان می شناسید؟آیا می توانید اتفاقات اضطراب زای احتمالی را سرجلسه امتحانات و یا در کنکور پیش بینی کنید؟ آیا رفتارهای نشان دهنده ی اضطراب را در مورد خودتان شناسایی کرده اید؟ آیا راه هایی برای مقابله با اضطراب پیش بینی کرده اید، اگر اضطراب دارید یا فکر میکنید احتمال دارد روز جلسه امتحان یا کنکور اضطراب به سراغتان بیاید حداقل 2-3 جلسه به تمرین اضطراب اختصاص دهید.

  برای مواجهه با اضطراب ،اگرمی توانید تمرین اضطراب کنید.


  دویادآوری بسیار مهم

  1- برای کنترل اضطراب ،به هیچ وجه از چند روش با هم استفاده نکنید. ببینید در روشهای ذکر شده ، کدام مورد برای شما مناسبتر است.بر اساس اولویت بندی خودتان به ترتیب از روش های که قابلیت بیشتری دارند استفاده کنید.


  2-هیچ وقت برای کنترل اضطراب یا رفع خستگی و خواب آلودگی ،سرخودو بدون تجویز پزشک سراغ داروها و مواد مسکن نروید.  نظر فراموش نشه گل من


  نویسنده : بیداری اندیشه تاریخ : 15 / 01 / 1392امتیاز :
  موضوعات : تفریحی و سرگرمی ,
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.
 • این نظر توسط شیدا در تاریخ 1392/1/23 و 14:55 دقیقه ارسال شده است

  سلام داداش
  وبلاگ قشنگی داری بهمنم سربزن
  مرسسسسسسسسسسسی
  پاسخ : چشم

  این نظر توسط nafas در تاریخ 1392/1/18 و 15:46 دقیقه ارسال شده است  مرسی مفید بوود
  پاسخ : خداروشکر ممنون

  این نظر توسط رئوف در تاریخ 1392/1/16 و 0:12 دقیقه ارسال شده است

  سلام منم شمارو با نام بیداری اندیشه لینک کردم
  پاسخ : ممنون

  این نظر توسط mahtab در تاریخ 1392/1/15 و 23:08 دقیقه ارسال شده است

  الان یکم بیشترخوندم.برای هر مطلب چه تیتر جالبی زدی همونی که نوشته نتیجه گیری....
  جالبه
  دوبار نظر گذاشتم...فردااگه اومدم سومیشو میذارم.بازم مرسی.دعا یادتون نره ها...

  این نظر توسط mahtab در تاریخ 1392/1/15 و 22:20 دقیقه ارسال شده است

  نظر فراموش نشه گل من

  ببخشید نصفه خوندم..زیاد چشمام حوصله خوندنو ندارم شما به بزرگی خودتون ببخشید...فردا کامل میخونم...

  مرسی تا یه حدودی آرومترم کردم.یعنی خوب بود.مرسی که انقد به فکرمونی هردفعه مطالبی میذاری که حرف دل کنکوریارو میزنه...
  خسته نباشی.(یورولمیان..)درست بود؟
  پاسخ : ممنون مهتاب جان
  انشا الله که کامل بخونی


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی