close
ویزای ایران
نگاهى عميق به عيد نوروز
پنجشنبه 06 آبان 1395
پنل کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
مشاوره دانشجویان سایت
سوالات آزمون های آزمایشی
سوالات کارشناسی ارشد
نرم افزار های اندرویدی
اتاق آرزو
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد
نظر سنجی
بیشتر به دنبال کدام مطالب هستید?

آرشیو ماهانه
چت روم سایت
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
نگاهى عميق به عيد نوروز
 • تعداد بازدید : 221
 • شرح و توضيح مراد احاديث

  نوروز سند افتخار ايرانيان

  نوروز آئينه تمام نماى ولايت على(ع)

  مخالفت اهل سنت با نوروز در كتب فقهى

  آيا امام نوروز را تفسير كردند يا تحريف؟

  حقيقت و جان مايه نوروز

   

  نگاهى عميقبه عيد نوروز

  علىنجفى


  نگاهىعميق به عيد نوروز

  شرح و توضيحمراد احاديث

  نوروزسند افتخار ايرانيان

  نوروزآئينه تمام نماى ولايت على(ع)

  مخالفتاهل سنت با نوروز در كتب فقهى

  آياامام نوروز را تفسير كردند يا تحريف؟

  حقيقتو جان مايه نوروز
  نگاهى عميق به عيد نوروز

   

  عيد نوروز از جمله اعياد بسيار كهن است كه حرفهاى ضد و نقيضزيادى درباره آن گفته شده است: عده اى آن را عيد آتش پرستان دانسته‏ [2] و عده اى بر اين باورند كه نوروزيكى از اعياد اسلامى است. هركدام از اين دو گروه براى خود ادله اى دارند كه در جاىخود از آن بحث خواهيم نمود. اين مطلب و چند عامل ديگر ما را بر آن داشت كه در اينموضوع مطالعاتى داشته باشيم:

  عامل اول: وجود اين عيد به عنوان يكى از بزرگترين و با شكوه ترين اعياددر بين مردم كشور ما و برخى از كشورهاى همسايه.

  عامل دوم: وجود احاديث كثيره در اين خصوص كه بى شك مى توان ادعاى تواترآنها را نمود. بخصوص ما به احاديثى بر خورديم كه علل پيدايش اين عيد را بيان مىكنند.

  عامل سوم: ما هيچ كتاب فقهى را نيافتيم مگر اين كه در مورد اعمال نوروزاز قبيل استحباب غسل، روزه، نماز در اين روز سخن گفته است.

  اينها مطالبى نيست كه بتوان به آسانى از آنها گذشت، لااقل هرانسان خردمندى را وامى دارد كه ببيند اين عيد، كه آوازه آن، همه جا را فرا گرفته ويكى از اعياد رسمى كشور اسلامى مان است، از جنبه اسلامى و تاريخى پاى آن به كجابند است؟

  آيا عيدى است كه روز تاج گذارى و به قدرت رسيدن جمشيد، پادشاهايران باستان را تداعى مى كند؟

  يا عيدى است كه از اولين روز آفرينش و روزى كه از همه انسانهادر روز الست به يگانگى خداوند متعال و نبوت پيامبر اسلام(ص) و ولايت امامانمعصوم(عليهم السلام) عهد و پيمان گرفته شد، تداعى مى كند؟

  عامل چهارم: عامل ديگرى كه ما را به اين كار واداشت، و حتى دل خوشى ما همهمين بود، مى ديديم كه اين روز به على و اولاد آن حضرت (عليهم السلام) منتسب استبه نحوى كه نوروز را نام مبارك على(ع) و اين روز را روز اهل بيت و شيعيان آنها مىنامند.

  بخصوص در سالى تنفس كرديم كه بنا به فرموده مقام معظم رهبرى،هم در آغاز و هم در پايان خود، مزين به عيد مبارك غدير است، خيلى مناسب است كه مااين سال را به اين مناسبت سال امام اميرالمومنين على بن ابى طالب(ع) بدانيم و بناميم و خودمان را به آنبزرگوار نزديك كنيم. [3] اين مطلب ما را مصمم به تحقيق دراين مهم كرد كه شايد قدمى هرچند كوچك براى نزديكى به زواياى وجودى آن حضرت باشد.ان شإ الله.

  به يارى خداوند متعال در اين نوشتار طى مباحثى مختلف از قبيلبحث روائى، فقهى، اصولى، تاريخى و رجالى پيرامون نوروز بحث مى نماييم.

  گزيده اى از روايات در شإن و عظمت نوروز

  1- به على(ع) هديه نوروزى عطا شد، فرمود: اين (هديه) چيست؟

  گفتند: يا اميرالمومنين(هديه) روز نوروز است پس على(ع) فرمود:«هر روز را براى ما نوروز بسازيد». [4]

  2- محمد بن سيرين مى گويد:به على (رضى الله عنه) هديهنوروزى عطا شد، فرمود: «هر روز را روز پيروزى قرار دهيد».

  ابو اسامه مى گويد: (على) اكراه داشت از اين كه بگويد: (هرروزى) نوروز است». [5]

  3- اسماعيل بن حماد بن ابى حنيفه گفت: من اسماعيل پسر حمادپسر ابى حنيفه پسر نعمان پسر مرزبان از فرزندان آزاده فارس هستم. خدا اصلا ما رابنده قرار نداده است، جدم در سال هشتاد متولد شد، و او را پيش على بن ابى طالب(رضىالله عنه) بردند در حالى كه او كوچك بود، پس على براى جدم دعا كرد كه خداوند به اوو به ذريه اش بركت بدهد و ما اميدواريم از جانب خدا كه اين دعا در حق ما به خاطرعلى مستجاب شده باشد.

  اسماعيل بن حماد گفت: نعمان بن مرزبان، آن همان كسى است كهفالوذج را در روز نوروز به على هديه داد، پس على(ع) فرمود: هر روزى نوروز ماست». [6]

  4- نيز از او(على(ع» نقل شده است كه به آن حضرت پالوده هديهدادند، فرمود:

  به چه مناسبت است؟ گفتند: به مناسبت روز نوروز، فرمود: اگر قدربدانيد پس هر روزى نوروز است». [7]

  روايات ديگرى هم در اين خصوص داريم كه نشان مى دهد در آن زمانبسيارى از مردم به خدمت على(ع) هديه نوروزى مى برده اند و آن حضرت قبول مى فرمودند.

  هديه ها غالبا عبارت بودند از شكر، پالوده، سمنو و گاه لباسهاىگرانبهاى زرباف كه در ظرفهايى از نقره مى گذاشتند و به خدمت آن حضرت مى بردند.

  5- معلى بن خنيس از امام صادق(ع) نقل مى كند كه فرمود:

  همانا نوروز، همان روزى است كه پيامبر(ص) براى على(ع) در غديرخم از مردم عهد گرفت پس مردم اقرار كردند به ولايت پس خوشا به حال كسى كه به عهدخود ثابت قدم ماند و واى به حال كسى كه آن را شكست.

  و آن همان روزى است كه رسول خدا(ص) على(ع) را به سوى وادى جنروانه كرد پس از آنها عهد و پيمان گرفت.

  و آن همان روزى است كه على(ع) در آن روز بر اهل نهروان غالب شدو ذوالثديه را كشت.

  و آن همان روزى است كه قائم ما اهل بيت و صاحب امر ظاهر خواهدشد و خداوند او را به دجال غلبه مى دهد، پس آن حضرت دجال را بر كناسه كوفه به دارمى كشد. و هيچ نوروزى نيست مگر آن كه ما در آن انتظار فرج را داريم، براى اين كهنوروز از ايام ماست، ايرانيان آن را حفظ كرده اند، و شما(عرب ها) آن را ضايعكرده‏ايد.

  پس پيامبرى از پيامبران بنى اسرائيل از خداوند خواست كه زندهكند قومى را كه از ترس مرگ از خانه هايشان بيرون رفتند و آنها هزاران نفر بودند وخداوند همه آنها را بميراند.

  پس خداوند به آن پيامبر وحى كرد كه در گورهاى آنها آب بريزيد،پس ريختن آب به آنها در همين روز بود پس زنده شدند و حال اين كه سى هزار نفر بودندپس آب ريختن در روز نوروز سنت قديمى گرديد، اما هيچ كس علت آن را نمى داند مگرراسخان در علم و آن اولين روز از سال ايرانيان است. [8]

  اين حديث و حديث بعدى كه معلى از امام صادق(ع) نقل كرده است، در چند كتاب روائى وفقهى آمده است كه در آنها اختلافاتى ديده مى شود ما در ميان اين چند كتاب به كتاب«المهذب البارع» اعتماد كرديم و حديث را از آنجا نقل كرديم به چند علت كه بعد دربحث سندى احاديث بيان مى شود و مرحوم مجلسى در بحار اين دو حديث را به يك سند متصلانقل كرده است.

  معلى گفت: امام(ع) اين حديث را به من املإ كرد و من از املإامام نوشتم.

  6- و همچنين روايت شده از معلى گفت: وارد شدم بر ابىعبدالله(ع) در بامداد روز نوروز پس (حضرت) فرمودند:

  اى معلى آيا اين روز را مى‏شناسى؟

  گفتم: نه. و لكى روزيست كه ايرانيان از آن تجليل مى كنند و درآن به همديگر تبريك گفته و دعاى خير مى كنند.

  فرمود: اين چنين نيست قسم به خانه كهن(كعبه) كه در دل (شهر)مكه است نيست اين روز مگر براى يك امر قديمى كه آن را براى تو تفسير مى كنم. تااين كه از آن مطلع شو.

  پس گفتم: اگر اين علمى را كه نزد شما را فرا گيرم براى من دوستداشتنى تر است از اين كه تا ابد زندگى كنم، و خداوند دشمنان شما را نابود كند.

  فرمود: اى معلى روز نوروز همان روزيست كه خداوند در آن ازبندگانش عهد گرفت كه او را عبادت كنند و هيچ چيزى را شريك او ندانند و اين كه بهرسولان و انبيإ و اوليايش ايمان بياورند و آن اولين روزيست كه خورشيد در آن طلوعكرده، و بادهاى باردار كننده در آن وزيده است و گلها و شكوفه هاى زمين آفريده شدهاست. و آن روزيست كه كشتى نوح(ع) به كوه جودى قرار گرفته. و آن روزى است كه در آنقومى كه از ترس مرگ از خانه هاى خود خارج شدند و آنها هزارها نفر بودند پس خداوندآنها را ميراند و سپس آنها را در اين روز زنده كرد. و آن روزيست كه جبرئيل برپيامبر(ص) نازل گرديد.

  و آن همان روزيست كه ابراهيم(ع) بتهاى قوم خود را شكست. و آنهمان روزيست كه رسول خدا(ص) اميرالمومنين على(ع) را بر دوش خود سوار كرد تا بتهاىقريش را از بالاى خانه خدا به پائين انداخت و آنها را خرد كرد. [9]

  7- معلى بن خنيس از آقا امام صادق(ع) درباره نوروز روايتكرد فرمود:

  هر وقت نوروز شد، پس غسل كن، و پاكيزه ترين لباسهايت را بپوش وخوش بو كن خود را با بهترين عطرهايت.

  و آن روز را روزه بدار.

  پس زمانى كه نافله هاى (نمازهاى ظهر و عصر) و خود نمازهاى ظهرو عصر را خوانديد پس بعد از اينها چهار ركعت نماز بخوان (به اين نحو:) در اول هرچهار ركعت سوره فاتحه الكتاب بخوان و ده بار سوره «انا إنزلناه فى ليله القدر» ودر ركعت دوم فاتحه الكتاب و بعد ده مرتبه «قل يا ايها الكافرون» و در ركعت سومفاتحه الكتاب و بعد ده مرتبه «قل هو الله إحد» و در ركعت چهارم فاتحه الكتاب و بعدده مرتبه سوره «ناس و خلق» را بخوان.

  و بعد از خواندن اين چهار ركعت (كه به رو ركعت بايد خواندهشود) سحده شكر كن و در سجده دعا كنه(برا يخودت) كه گناه پنجاه سال تو آمرزيده شود. [10]

  8- روايت شده از نبى اكرم(ص) كه فرمود: براى على(ع) هفدهاسم است.

  پس ابن عباس گفت: يا رسول الله به ما خبر بده كه آن اسمإ چههستند؟

  پس پيامبر(ص) فرمود: اسم او نزد عرب «على» و نزد مادرش «حيدره»و در تورات «اليا» و در انجيل «بريا» و در زبور «قريا» و نزد روم «بظرسيا» و نزد فرس «نيروز» و نزد عجم«شميا» و نزد ديلم «فريقيا» و نزد كرور «شيعيا» و نزد زنج «حيم» و نزد حبشه«تبير» و نزد ترك «حميرا» و نزد ارمن «كركر» و نزد مومنين «سحاب» و نزد كافرين«مرگ سرخ» و نزد مسلمين «وعد» و نزد منافقين «وعيد» و نزد من «طاهر مطهر» است و اوست جنبخدا و نقس خدا و دست راست خداى عزوجل. بعد پيامبر(ص) به اين دو آيه شريفه استشهادكرد قول خداوند:

  «خداوند شما را از نفس خود بيم مى دهد» و قول خداوند: «بل دستاناو بازند، هر جور كه بخواهد ، انفاق مى كند». [11]  شرح و توضيح مراد احاديث

   

  در واقع ائمه اطهار(عليهم السلام) نوروز را به روزى كه خداونددر آن معبود و مسجود شده و دين و امر خداوند در آن ظاهر و غالب شده، تفسيركرده‏اند.

  و اين معنا از احاديثى كه از اميرالمومنين على(ع) روايت شدهاست، كاملا به دست مى‏آيد چنانكه آن حضرت فرمودند: «هر روز ما نوروز است». [12] چون پيداست كه ائمه اطهار(عليهمالسلام) همواره به طاعت و پرستش خداوند مشغولند.

  و يا در حديثى ديگر فرمودند: «هر چيزى را براى ما اختيار كنيدكه در اين صورت هر روزتان نوروز است». [13] و يا در حديثى ديگر فرمودند: «اگرقدر بدانيد هر روزى نوروز است». [14] يعنى اگر معصيت خداوند نكنيد و قدر عمر خود را بدانيد وهر روزى پيشرفتى داشته باشيد، آن روزتان نو و تازه است و الا اگر پيشرفت نداشتهباشيد و درجا بزنيد پيداست كه اين روز همان روز گذشته مى شود و در اين صورت نهنوروز بلكه كهنه روز خواهد بود.

  و چنانكه در حديث آمده است كه «هركس دو روزش باهم مساوىباشد،زيان كرده است». [15]

  و بالاخره كلام گهربار على(ع) كه فرمود: «هر روزى كه در آنمعصيت نكنيد، آن روز عيد است». [16] در مورد نوروز هم همين حكم صادق است.

  بنابراين از ديدگاه ائمه اطهار(عليهم السلام) هر روزى كه در آنمعصيت خداوند نشود و بلكه در آن روز امر دين خداوند ظهور و تبلور داشته باشد آنروز نوروز است و به همين خاطر امام صادق(ع) آن ايام را نوروز مى خواند چون در غديرخم امر خداوند ظاهر و غالب شد و دين او كامل شد و يا در بيعت دومى با على(ع) [17] و يا در جنگ نهروان كه على(ع) پيروزشد در واقع دين خدا پيروز شد و به اين سبب خداوند عبادت شد.

  و يا روز نزول جبرئيل به پيامبر اكرم(ص) به اين خاطر نوروز استكه سرآغاز توحيد و عبادت خداوند و دورى از شرك و جهالت است.

  و بالاخره اگر روز ظهور مهدى(ع) نوروز ناميده مى شود، به خاطرپيروزى كامل دين و امر خداوند بر شرك و نفاق مى باشد و به همين خاطر روزى تازه ونو ناميده مى شود چون دنيا روزى تازه را شروع مى كند و در تمام اين امور كه درحديث ذكر شده، اگر نوروز ناميده مى شود به خاطر اين است كه دنيا با اين اتفاقاتمهم روزى جديد و تازه را آغاز مى كند و به همين اعتبار 22 بهمن 57 را هم بايدنوروز بناميم.

  بنابراين به اين نتيجه مى رسيم كه نوروز در احاديث، يك روزخاصى از سال نمى باشد پس احاديث نمى توان براى اثبات مدعاى خود تمسك بجوييم چهمدعاى ما نوروز معروف و مشهور در موقعى خاص از سال است.  نوروز سند افتخار ايرانيان

   

  اما تحقيق مطلب اين است كه هر چند در نظر ابتدائى از ايناحاديث چنين مطلبى استفاده مى شود بخصوص از احاديث امام على(ع). اما با توجه بهسوال و جواب راويان اين احاديث به نظر مى رسد كه مقصود از نوروز، همان روز خاصاست. مثلا «معلى» مى گويد:

  «در روز نوروز بر امام صادق(ع) وارد شدم امام سوال مى كرد: «آيااين روز را مى شناسى؟».

  معلى: «اين روزى است كه ايرانيان آن را تعظيم مى كنند و در آنبه همديگر هديه مى دهند».

  امام: «قسم به خانه كعبه كه در مكه است، اين روز نمى باشد مگربه خاطر يك امر كهن». و يا جملات پايانى حديث امام(ع) كه مى فرمايند:

  «هيچ روز نوروزى نمى باشد الا اين كه ما در آن انتظار فرج راداريم براى اين كه آن از ايام ما و ايام شيعيان ما است‏ [18] كه ايرانيان آن را حفظ كرده اند وشما (اعراب) آن را تباه كرده ايد».

  همه اينها شاهد بر اين مطلب است كه از نوروز روز خاصى را ارادهكرده اند كه همان اول سال ايرانيان باشد و حتى در بعضى از احاديث تصريح شده است كهآن نوروز اول سال ايرانيان است.

  پيداست آن نوروزى كه ايرانيان آن را از قديم الايام حفظ كردهاند، غير از همان عيد نوروز معروف و مشهور چيز ديگرى نمى باشد.

  پس اين شبهه كه منظور از نوروز در احاديث، نوروز «وصفى» است، نه نوروز «علمى» بى مورد است.

  همين جواب را مى شود در مورد احاديث مروى از على(ع) هم داد چونعلى(ع) اين سخنان را براى كسى كه در روز نوروز براى حضرت فالوده برده بود، بيانداشتند. مطلبى كه از اين احاديث استفاده مى شود، اين است كه نوروز در طول اعصارمختلف به وسيله وقوع تحولات بزرگ دينى و اجتماعى در آن همواره روح و حيات تازه اىبه خود گرفته است به نحوى كه آن تحولات كه در نوروز واقع شده اند، شايسته اين بودهاند كه آن روز را نوروزى ديگر بناميم.

  شايد كسانى كه جلوس جمشيد به پادشاهى‏ [19] و يا ورود او را به آذربايجان‏ [20] علت پيدايش نوروزمى دانند همين مطلب را در نظر داشته اند يعنى چون تجديد آئين ايزد پرستى درروزگارى كه صابئيت حتى پادشاه زمان را هم به پيروى از خود وادار كرده بودند، درنظر مردم بسيار با اهميت و بزرگ جلوه كرد آن روز را نوروز خواندند.

  و همين باعث شد، كسانى كه اطلاع دقيقى از تاريخ پيدايش نوروز نداشتند،آن روز را علت پيدايش نوروز بدانند غافل از اين كه نوروز از زمان حضرت آدم(ع)موجود بوده است.

  در واقع منظور از خواندن چنين ايامى به «نوروز» نه اين بوده كه آنها اين امر را منشإپيدايش نوروز بدانند، بلكه فقط خواسته اند، اهميت و عظمت آن روز را بيان و معرفىكنند.

  بنابراين با كمى دقت به اين نتيجه مى رسيم كه احاديث، نوروز رابه روزى كه براى تمام انسانها روزى نو و تازه است تفسير كرده اند نه روزى نو وتازه براى هر فردى كه در طول شب و روز فردى مومن و موفقى بوده است، يعنى احاديث-همانطور كه از مواردى كه برشمرده اند، به دست مى‏آيد- به افراد و جزئيات زندگىروز مره آنها نظرى ندارند، بلكه به تحولات اجتماعى و سياسى كه به تمام انسانها وعقايد آنها حكومت دارد، نظر داشته و نوروز را از اين حيث و جهت تعريف و تفسير مىكند.  نوروز آئينه تمام نماى ولايت على(ع)

   

  اشكال: استظهار مذكور با احاديث مروى از على(ع) مخالف است چون احاديثظهور در امور جزئى و فردى دارند نه امور كلى و عام.

  جواب: امام على(ع) در زمانى نبوده اند كه بتوانند واقعيت مطلب را آنجور كه هست، بيان كنند يعنى چنانكه از قرائن به دست مى‏آيد، دشمنان على(ع) و اولادآن حضرت با نوروز مخالف بوده اند و علت مخالفتشان هم با نوروز نه به خاطر اين بودهكه نوروز را از رسوم مجوسيان و كفار مى دانسته اند، بلكه علت مخالفتشان اين بوده استكه آنها مى ديده اند.

  اين روز از قديم الايام در عالم به نام على(ع) و اولاد آن حضرتمعروف و مشهور بوده است يعنى مى ديدند كه از اول خلقت خداوند سكه اين روز را بهنام نامى على(ع) و پيروان آن حضرت زده است لذا با اين روز مخالفت مى كردند.

  دليل ما همان حديثى است كه «ابن عباس» از پيامبر اكرم(ص) نقلمى كند و همانطور كه ملاحظه نموديد، در اين حديث پيامبر اكرم(ص) نوروز را نام واسم على(ع) مى داند و مى فرمايد: در ميان ايرانيان اسم على(ع) نوروز است يعنىايرانيان در زمان هاى گذشته على را به نام نوروز مى شناخته اند. و عيد بزرگ خود رامتبرك و متصف به نام على(ع) كرده اند هرچند حقيقت و مقصود اين عيد چيزى غير ازعلى(ع) و اولاد آن حضرت نمى باشد.

  البته ايرانيان اين عيد را نسل اندر نسل از پيامبران و طبقحديثى كه از امام باقر(ع) نقل خواهيم كرد، از حضرت آدم(ع) به ارث برده‏اند.

  بنابراين علت مخالفت اهل سنت با عيد نورووز كاملا روشن مى شودو آن اين كه آنها چون از پيامبر اكرم(ص) اين حديث و دهها حديث مشابه ديگر رادرباره نوروز و على(ع) شنيده بودند، با اين روز مخالفت مى كردند.

  آنها مى دانستند كه اگر با نوروز مخالفت و مقابله نكنند، بايدمقام خلافت و سرپرستى مسلمانان را كه به بهاى دين و آخرت خود به دست آورده اند، ازكف بدهند چون مى ديدند حيات و گسترش اين عيد حيات و گسترش على(ع) و ياران آن حضرت را به دنبال خواهدداشت.

  پيداست كه اين يك پيام بزرگ داشت و آن اين كه از اول خلقت وآغاز حيات اولاد آدم(ع) على (ع) را به عنوان وصى و كامل كننده دين پيامبرآخرالزمان مى شناختند و به او اعتقاد داشته‏اند.

  و الا اگر آنها با سنت كنار مخالف بودند در نماز تكتف. [21] نمى كردند.

  لذا آنها با نوروزى كه به روز ميثاق و پيمان به توحيد و نبوت وامامت ائمه اطهار(عليهم السلام) تفسير شده است، مخالف هستند نه با نوروزى كه به هرروز پر خير و سعادت تفسير شود، بنابراين على(ع) ناچار بود كه از تعريف نوروز واقعىدست بردارد و نوروز را جورى تفسير و تعريف كند كه با مذاق آنها سازگار آيد.

  پس على(ع) در واقع در كلام خودشان تقيه كرده اند و در صدد بياننوروز واقعى نبوده اند و از جمله دلائلى كه دلالت بر تقيه بخصوص در زمان على(ع) مىكند، عبارت از حديث امام صادق(ع) است كه فرمود: «شما (اعراب) نوروز را ضايع كرديد».  مخالفت اهل سنت با نوروز در كتب فقهى

   

  مخالفت اهل سنت با نوروز در كتب فقهى آنها هم كاملا آشكار استكه ما در اينجا قسمتى از چند كتاب معتبير فقهى آنها ذكر مى كنيم:

  در بدائع الصنائع: ج‏2، ص 79 گفته است: «روزه گرفتن در روزشنبه به تنهائى كراهت دارد چون تشبه به يهود است و همچنين روزه گرفتن در «نيروز» و«مهرجان» بدان اين كه تشبه به مجوس است».

  و در المغنى ج‏3، ص 99 گفته است: «روزه گرفتن روز «نيروز» وروز «مهرجان» به تنهائى كراهت دارد براى انى كه آن روزها روزهايى هستند كه كفارآنها را بزرگ مى شمارند».

  از جمله دلائل ديگر كه دلالت مى كند كه ائمه اطهار(عليهمالسلام) بخصوص على(ع) تقيه مى كردند حديثى است كه قبلا از «سنن بيهقى» نقل كرديم. در پايان اين حديث «ابواسامه» مى گويد: «على كراهت داشت بگويد نيروز» و به جاى نيروز گفت: «فيروز».  آيا امام نوروز را تفسير كردند يا تحريف؟

   

  در اين جا اين سوال پيش مى‏آيد كه چرا امام صادق(ع) در هر دوروايت فرمودند: «افسره لك حتى تفهمه» و نفرمودند: «اخبره لك» و يا «اقوله لك»؟ با توجه به اين كه امام(ع)در مقام اخبار از گذشته بودند.

  به تعبير ديگر: مى بايست امام(ع) مى فرمودند علت حدوث نوروز رابراى تو نقل و يا بيان مى كنم نه اين كه بفرمايند علت حدوث نوروز را براى تو تفسيرمى كنم و چون كلمه تفسير ظهور در اين دارد كه بدون اين كه به علت پيدايش اين روز ويا حتى خود اين روز در نظر ديگران كارى داشته باشيم، بيائيم آن را بر محمل موردنظر خود حمل كنيم يعنى در واقع بگوئيم نوروزى كه آنها مى گويند، و به آن اعتقاددارند، نوروز نيست، بلكه نوروز اين است كه من براى تو تفسير و بيان مى كنم بخصوصبا توجه به اين كه امام(ع) در جواب معلى كه گفت: روزى است كه عجم از آن تجليل مىكنند و در آن به همديگر تبريك مى گويند فرمود: نه اين چنين نيست با اين كه معلى هممى دانست كه نوروز در چه موقعى از سال است و رسم و رسوم آن را هم مى دانست و براىامام(ع) تعريف كرد و اتفاقا تعريف معنى كاملا منطبق بر نوروز بود ولى با اين حالامام اين تعريف را رد فرمودند و اين دليل بر اين است كه امام خواسته اند نوروز راكه به معنى روز نو و تازه است، بنا به نظر و معتقدات خودشان تعريف و تفسير كنند؟

  جواب: تفسير به معنى پرده برداشتن و ظاهر نمودن حقيقت و واقعيت چيزىاست و گويا معنايى كه مجمل است، آن را با يك پرده و پارچه اى پوشانده اند و همينامر، سبب اجمال و دورى از معنى واقعى آن مى شود، و تفسير اين است كه اين پرده كنارزده شده و معنى واقعى آشكار گردد.

  نوروز هم گذشت زمان بر آن يك پرده ضخيم و تاريك انداخته كهماهيت و حقيقت واقعى آن را از ما پوشانيده بود، و همين باعث شده كه مردم از نوروزو علت حدوثى آن برداشتها و تفسيرهاى مختلف و نادرستى بكنند. ولى در اين ميان اينامام(ع) است كه با علم الهى خود از نوروز و علت حدوث آن به درستى خبر مى دهد چونبه اعتقاد ما شيعيان امام(ع) چنان كه اين كه از گناه به دور است، همچنين از اشتباهو خطا كه ناشى از جهل و غفلت و غيره است، نيز به دور مى باشد. در حديث، كلمه و ياقرينه اى دال به اين كه منظور از نوروز غير از نوروز معروف و مشهور در نزدايرانيان است وجود ندارد مگر «كلما» كه صرف ردع و منع است اما منظور امام اين نيستكه با اين جواب باور ايرانيان در مورد نوروز را رد كند، بلكه مى خواهد از علتواقعى نوروز خبر دهد توضيح اين كه اگر امام تعريف معلى را رد كردند نه به خاطر اينبود كه تعريف معلى نادرست بود و يا اين كه امام(ع) مى خواست نوروز مورد اعتقاد ومنظور خود را بيان كند ولى معلى از نوروز مورد اعتقاد ايرانيان خبرداد و امام همرد فرمود، بلكه اگر امام اين تعريف را رد فرمودند به خاطر اين بود كه اين تعريف يكتعريف سطحى و تعريف به رسم و رسوم بود و در اين تعريف هيچ اشاره به علت وجودىنوروز نشده است و خود معلى در صدر حديث هم بيان داشت كه من اين روز را نمى‏شناسماما ايرانيان چنين برخوردى با اين روز دارند و گويا معلى مى خواست از اين طريقنوروز را بشناساند كه امام معلى را از چنين تعريف منع و بازداشتند و خود در صددتعريف واقعى آن برآمدند كه گذشت زمان باعث فراموشى علت واقعى نوروز و مراسم آن شدهاست.  حقيقت و جان مايه نوروز

   

  حال امام مى خواهند با اين بيان ما را متوجه علت واقعى نوروزبكنند كه نوروز يك تحويل سال و يا ابتداى فصل بهار به تنهائى نيست، بلكه اگر نوروزرا نوروز مى خوانند اين به خاطر وقايع و تحولات بزرگى چون غدير و ظهور امام زماندر چنين روزى مى باشد و همين تحولات عظيم و بزرگ باعث بزرگى و عظمت اين روز شدهاست و الا همه روزها در اين كه يك روز هستند، هيچ فرقى باهم ندارند و عباراتى چون«براى اين كه نوروز از ايام ماست، ايرانيان آن را حفظ كردند و شما آن را ضايعكرديد» و يا آن اولين روز از سال ايرانيان است و يا پس آب پاشيدن در نوروز سنتشرعى گشت همه اين عبارات كه در احاديث آمده است، دلالت مى كند كه منظور از نوروزهمان نوروز مورد اعتقاد ايرانيان است نه چيز ديگر.

  بنابراين با اطمينان كامل مى توانيم بگوئيم كه احاديث، نوروزرا به عنوان روزى خاص از سال كه همان اول سال ايرانيان باشد، به روزى كه امر دين وقدرت خداوند در ميان مردم و جامعه ظهور و تبلور يافته و استوار مى شود، تفسيرنموده‏اند.

  دنباله دارد

  پى‏نوشت‏ها


  [*]. ماهنامه درسهايي از مكتب اسلام.

  [1]. اگر خواننده گرامى در محتواى مقالهنظرى داشته باشد، براى ما ارسال بدارد تا در مجله منعكس شود.

  [2]. المنجد، اقرب الموارد، معجم مفرداتالفاظ القرآن، معجمع الفروق اللغويه، مجمع البيان، فرهنگ بزرگ جامع نوين، تحريمالنوروز به نقل از كتاب «نوروز چه روزى است».

  [3]. روزنامه جمهورى اسلامى 11/1/79 پيامرهبرى به مناسبت سال. گفتنى است كه اين مقاله در سال 79 نوشته شده است.

  [4]. «و اتى على (ع) بهديه النيروز،فقال: ما هذا؟ قالوا: يا اميرالمومنين اليوم النيروز، فقال: اصنعوا لنا كل يومنيروزا» (من لا يحضره الفقيه: ج‏3، ص 300).

  [5]. «اخبرنا ابوعبدالله الحافظ، ثناابوالعباس محمد بن يعقوب، ثنا الحسن بن على بن عفان ثنا ابو اسامه عن حماد بن زيد،عن هشام عن محمد بن سيرين قال: اتى على(رضى الله عنه) بهديه النيروز، فقال: ماهذه؟ قالوا: يا اميرالمومنين هذا يوم النيروز. قال: فاصنعوا كل يوم فيروز» قال ابواسامه كره إن يقول نيروز» (سنن بيهقى: ج‏1، ص 234).

  توضيح: اين كه ابو اسامه مى گويد: على اكراه داشت از اين كه بگويد «نيروز است» برداشتنادرستى است چون ابواسامه در محضر على نبوده تا بگوئيم از چهره و يا كفيت كلام آنحضرت اين مطلب را فهميده است چون او اين حديث را به سه واسطه نقل مى كند بلكه علىمى خواسته بگويد: «پيروزيد» اما چون حرف «پ» در كلام فصيح عرب به كار نمى رود، لذاتعبير به «فيروز» نمودند.

  [6]. قال اسماعيل بن حماد بن ابى حنيفهانا اسماعيل بن حماد بن ابى حنيفه بن النعمان بن المرزبان من ابنإ فارس الاحرار والله ما وقع علينا رق قط، ولد جدى سنه ثمانين(نسخه اى كه نگارنده ديده، «ثمانين» مى باشد.ولى احتمال هست كه در اصل «ثلاثين» باشد؛ زيرا اگر ثمانين باشد با دوران زندگانىاميرالمومنين(ع) سازگار نيست) و ذهب به الى على بن ابى طالب و هو صغير فدعا لهبالبركه فيه و فى ذريته و نحن نرجو من الله إن يكون قد استجاب لعلى. قال : و النعمانبن المرزبان هو الذى اهدى الى على بن ابى طالب الفالوذج فى يوم النيروز، فقال على«نوروزنا كل يوم». (الانساب: ج‏2، ص 37).

  [7]. دعائم الاسلام: ج‏2، ص 326.

  [8]. حدثنى المولى السيد المرتضى العلامهبهإ الدين على بن عبدالحميد الساريه باسناده الى المعلى بن خنيس عن الصادق ان يومالينروز هو اليوم الذى اخذ فيه النبى لاميرالمومنين على العهد بغدير خم فاقروا فيهبالولايه فطوبى لمن ثبت عليها و الويل لمن نكثها و هو اليوم الذى وجه فيه رسولالله عليا الى وادى الجن فإخذ عليهم العهود و المواثيق. و هو اليوم الذى ظفر فيهبإهل النهروان و قتل ذا الثديه. و هو اليوم الذى يظهر فيه قائمنا إهل البيت و ولاهالامر، و يظفره الله تعالى بالدجال فيصلبه على كناسه الكوفه. و ما من نيروز الا ونحن نتوقع فيه الفرج لانه من ايامنا حفظه الفرس و ضيعتموه ثم ان نبيا من انبيإ بنىاسرائيل سإل ربه إن يحيى القوم الذين خرجوا من ديارهم و هم الوف حذر الموت فإماتهمالله فإوحى اليه ان صب عليهم المإ فى مضاجعهم، فصب عليهم المإ فى هذا اليوم فعاشواو هم ثلاثون الفا. فصار صب المإ فى يوم النيروز سنه ماضيه لا يعرف سببها الاالراسخون فى العلم و هو اول يوم من سنه الفرس قال المعلى و املى على ذلك و كتبتهمن املائه. و عنه انه اهدى اليه فالوذج فقال: ما هذا؟ قالوا: يوم نيروز قال:فنيروزا ان قدرتم كل يوم يعنى تمادوا و تواصلوا فى الله. (عوالى اللئالى: ج‏3، ص41 - المهذب البارع، بحارالانوار: ج‏56، ص 116 - وسائل الشيعه: ج‏5، ص 288).

  [9]. و روى عن المعلى ايضا قال: دخلت على ابىعبدالله عليه السلام فى صبيحه يوم النيروز، فقال: يا معلى اتعرف هذا اليوم؟ قلتلا. و لكنه يوم يعظمه العجم و تتبارك فيه قال: كلا، و البيت العتيق الذى ببطن مكه،ما هذا اليوم الا لامر قديم، افسره لك حتى تعلمه. فقلت: لعلمى هذا من عندك احب الىمن إن اعيش ابدا. و يهلك الله اعدائكم. قال: يا معلى يوم النيروز، و هو اليوم الذىاخذ الله فيه ميثاق العباد إن يعبدوه و لا يشركوا به شيئا و ان يدينوا فيه برسله وحججه و اوليائه، و هو اول يوم طلعت فيه الشمس و هبت فيه الرياح اللواقح، و خلقتفيه زهره الارض، و هو اليوم الذى استوت فيه سفينه نوح على الجودى. و هو اليوم الذىاحيا الله فيه القوم الذين خرجوا من ديارهم و هم الوف حذر الموت فقال لهم اللهموتوا ثم احياهم. و هو اليوم الذى هبط فيه جبرئيل على النبى و هو اليوم الذى كسرفيه ابراهيم اصنام قومه. و هو اليوم الذى حمل فيه رسول الله اميرالمومنين على عليهالسلام على منكبيه حتى رمى اصنام قريش من فوق بيت الحرام فهشمها. (مدرك قبل).

  [10]. عن المعلى بن خنيس عن مولاناالصادق(ع) فى يوم النيروز قال: اذا كان يوم النيروز فاغتسل و البس انظف ثيابك وتطيب باطيب طيبك، و تكون ذلك اليوم صائما. فاذا صليت النوافل و الظهر و العصر فصلبعد ذلك إربع ركعات، تقرإ فى اول كل ركعه فاتحه الكتاب و عشر مرات «انا انزلناه فىليله القدر» و فى الثانيه فاتحه الكتاب و عشر مرات «قل يا ايها الكافرون» والثالثه فاتحه الكتاب و عشر مرات «قل و الله احد» و فى الرابعه فاتحه الكتاب و عشرمرات المعوذتين و تسجد بعد فراغك من الركعات سجده، الشكر و تدعوا فيها يغفر لكذنوب خمسين سنه. (مصباح المتهجد ص 591، وسائل ج‏5، ص 288).

  [11]. قد روى عن النبى(ص) انه قال:لعلى(ع) سبعه عشر اسما فقال ابن عباس اخبرنا ما هى يا رسول الله؟ فقال: اسمه عندالعرب على و عند امه حيدره و فى التوراه اليا و فى الانجيل بريا و فى الزبور قرياو عند الروم بظرسيا و عند الفرس نيروز و عند العجم شميا و عند الديلم فريقيا و عندالكرور شيعيا و عند الزنج حيم و عند الحبشه تبير و عند الترك حميرا و عند الارمنكركر و عند المومنين السحاب و عند الكافرين الموت الاحمر و عند المسلمين وعد و عندالمنافقين وعيد و عندى طاهر مطهر و هو جنب الله و نفس الله و يمين الله عزوجل قوله«و يحذركم الله نفسه» و قوله: «بل يداه مبسوطتان ينفق كيف يشإ» (الفضائل تإليفشاذان بن جبرئيل قمى، ص 175).

  [12]. الفقيه: ج‏2، ص 300 ح 4074 قال(ع) :«نيروزنا كل يوم».

  [13]. همان.

  [14]. همان.

  [15]. بحارالانوار: ج‏71، ص 173 ح 5، باب 64.

  [16]. بحار: ج‏91، ص 136، ح 5، باب 5.

  [17]. اين قسمت در حديث بحار موجود استولى در ساير نسخ احاديث موجود نيست.

  [18]. اين قسمت حديث در بحار موجود است«لانه من ايامنا و ايام شيعتنا»ج‏56، ص 91.

  [19]. بحارالانوار: ج‏56، ص 141، المحاسنو الاضداد، ص 27.

  [20]. التفهيم لاوائل صناعه التنجيم: ص253.

  [21]. تكتف يعنى دو دست را رويهم بر سينه گذاشتن، عملى است كهاهل سنت هنگام نماز به آن معتقدند. مى گويند بزرگ اهل سنت(عمر) اين عمل را ازمجوسان ايرانى اقتباس كرد و دستور داد از اين پس همه مسلمانان هنگام نماز، بهعنوان خضوع در برابر خدا (همچون خضوع ايرانيان در برابر پادشاه) به آن ملزم شوند.

  نویسنده : بیداری اندیشه تاریخ : 22 / 12 / 1391امتیاز :
  موضوعات : تفریحی و سرگرمی ,
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی