close
تبلیغات در اینترنت
دختران فراری
سه شنبه 04 آبان 1395
پنل کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
مشاوره دانشجویان سایت
سوالات آزمون های آزمایشی
سوالات کارشناسی ارشد
نرم افزار های اندرویدی
اتاق آرزو
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد
نظر سنجی
بیشتر به دنبال کدام مطالب هستید?

آرشیو ماهانه
چت روم سایت
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
دختران فراری
 • تعداد بازدید : 1241

 • دختران فراری

  فیلم و سینمای زیر زمینی

  نگاهی به علل و پیامدهای فرار دختران از خانه

  فرار دختران ایرانی: گریزی از بند خشونت چند وجهی

  دختران فراری

  دختران فراری، بهدخترانی گفته میشود که به دلایل مختلفی از خانه و خانواده شان فرار میکنند و بهجامعه پناه میبرند. به گفتهٔ مدیر کل دفتر آسیبهای اجتماعیدر ایران حدود ۸۰ درصد دختران در ۲۴ ساعت اول بعد از فرار مورد تجاوز جنسی قرار میگیرند.

  در سالهای اخیر، پدیده"دختران فراری" به معضلی اجتماعی در ایران تبدیل شده است.

  گفتنی است که درکشورهای اروپایی و آمریکا دخترانی که به هر دلیلی از خانه هایشان فرار میکنند، بهطور اتوماتیک تحت حمایت بنیادهای حمایتی دولتی و نیکوکاری درمیایند و به مکانهاییامن زیر نظر روانکاوان و متخصصان حمایت از زنان منتقل میشوند اما در ایران به خاطرجرم بودن اصل قضیه ؛دختران که جایی برای پناه بردن ندارند، اکثرا به افراد قریبهمتوسل میشوند که در اکثر این موارد مورد تجاوزات پی در پی قرار میگیرند و نهایتاجذب باندهای فساد داخلی و یا خارجی میشوند و با این شرایط در صورت دستگیری ایندختران در بعضی موارد به زندان افتاده و در مواردی هم توسط مقامات قضایی بهخانواده هایی که به دلایلی ازشان فراری شده اند، بازگردانده میشوند.

  متوسط سن دختران فراریدر ایران

  پدیده "دخترانفراری" در تهران و شهرستانها رو به افزایش چشمگیری دارد، اما این معضل اجتماعیبه ویژه در شهرهای مذهبی و اطراف حرمهای زیارتگاه ها به طرزی چشمگیر خودنمایی میکند. بر اساس گزارش محرمانه ای که چندی پیش از سوی معاونت پرورشی وزارت آموزش وپرورش منتشر شد، علاوه بر افزایش بی سابقه تعداد، کاهش متوسط سن دختران فراری در ایرانهمکنون به حداقل نه سال ذکر شده است. [1]

  فیلم و سینمای زیر زمینی

  در مورد خطرات ومعضلات فرار دختران ایرانی از خانه، فیلمهای سینمایی رسمی ای در جمهوری اسلامیهمچون "دختری با کفشهای کتانی" و "نگین" و ... ساخته شده استکه به موضوع فرار دختران از خانه و معضلات و پیامدهای آن میپردازند. همچنین فیلمهایمستند مرتبط با همین موضوع را میتوان در سینمای زیر زمینی جستجو کرد که اکثرا درتلویزیونهای کشورهای خارجی نمایش میابند.

  80 درصد دختران فراریدر همان 24 ساعت اول فرار پس از شناسایی و جذب توسط باندهای قاچاق و افراد سودجودر پایانه ها و پارکها ، به دلیل نیاز به سرپناه و غذا به خواسته های آنها تن دادهو مورد تعرض قرار می گیرند ،

  دکتر سید هادی معتمدیدر گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر با بیان این مطلب افزود : با توجه به اینامر  بهزیستی و  نیروی انتظامی تلاش می کنند که این دختران رادر همان 24 ساعت اول شناسایی و جمع آوری کنند چراکه پس از گذشت یک روز دیگر نمیتوان به سلامت این دختران اطمینان داشت .

  وی در ادامه تاکیدکرد: در حال حاضر عمده فراوانی فرار دختران از خانه در سنین بین 15 تا 30 سال است، اما متاسفانه در سالهای اخیر نمونه هایی از فرار دختران کمتر از 14 سال نیز  دیده شده است و از آنجا که فرار دختران رابطهمستقیمی با سایر آسیب های اجتماعی همچون معضل زنان خیابانی دارد این مساله میتواند نگرانی کاهش سن آسیب های اجتماعی را نیز در جامعه افزایش دهد .

  وی با اشاره به 4برابر شدن میزان جمع آوری دختران فراری از سطح شهر در سال گذشته اظهار داشت : درسال 81 حدود 700 دختر فراری از سطح شهر جمع آوری شدند که این تعداد در سال گذشتهبه  2 هزار و 500  نفر رسیده و این امر بیانگر 4 برابر شدن میزانفعالیت نیروی انتظامی و گشت های سیار سازمان بهزیستی در زمینه جمع آوری این دختراناست .

  دکتر معتمدی ادامه داد: همچنین در سال 81  حدود 1 هزار و 800 زنخیابانی از سطح شهر جمع آوری شدند که خوشبختانه این رقم در سال 82 به 1 هزار و 500نفر کاهش پیدا کرد و این امر بیانگر این است که اگر ما فعالیت های خود را بر رویساماندهی دختران فراری بیشتر متمرکز کنیم ، در مقابل می توانیم از افزایش تعدادزنان آسیب دیده در جامعه جلوگیری به عمل آوریم .

  مدیر کل دفترآسیب دیدگاناجتماعی سازمان بهزیستی اعتیاد ، فقر ، بیکاری ، طلاق  وپدیده زنان ویژه  را از جمله مهمترین آسیبهای اجتماعی دانست و اظهار داشت : بر اساس تحقیقاتی که توسط کارشناسان دفتر آسیبها  صورت گرفته  این 5 معضل به عنوان مهمترین آسیب های اجتماعی  در سال جاری شناسایی شده اند .

  افزایش تعداد دخترانفراری طی دو سال گذشته

  معاون دفتر آسیب دیدگاناجتماعی سازمان بهزیستی گفت : 328 دختر فراری در سال 80 به مراکز بهزیستی ارجاعشدند که این آمار با 2 برابر افزایش در سال 81 به 724 دختر فراری رسید و این درحالی است که تعداد این دختران در سال 82 به 2 هزار و982 دختر فراری افزایش یافتهاست .

  دکتر غلامرضا رضائی فردر گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر با بیان اینکه تمام آمار و اطلاعات درخصوص دختران فراری در حد نسبی است ، اظهار داشت : تنها دختران فراری که توسط گشتهای سیار سازمان بهزیستی و نیروی انتظامی جمع آوری شده و یا دخترانی که پس از ارتکاب جرم  دستگیر و به زندان منتقل  می شوند ، شناسایی می شوند و این در حالی استکه درصد قابل توجهی از این دختران نیز در مدت زمان کوتاهی توسط باندهای فساد وبهره کشی شناسایی و جذب شده  ودر مسیریقرار می گیرند که راه بازگشتی ندارد .

  وی با بیان اینکه 80درصد دختران فراری از خانواده های نابسامان و یا فرزندان طلاق هستند ، افزود : اگرچه در سالهای گذشته در بسیاری موارد فرار دختران از خانه از روی ناآگاهی ، در پی یکاقدام عجولانه و حتی یک مشاجره لفظی بین والدین و فرزندان رخ می داد ، امامتاسفانه طی یکی دو سال گذشته تحقیقات بیانگر این واقعیت تلخ است که فرار دخترانبا برنامه ریزی قبلی و بر اساس یک تصمیم لحظه ای اتفاق نمی افتد بلکه فکر فرار ازچند ماه پیش در این دختران شکل گرفته بوده است و این در حالی است که در مقابلباندهایی که این دختران را بلافاصله پس از فرار شناسایی و جذب می کنند نیز پیچیدهتر و سازمان یافته تر شده اند .

  دکتر رضائی فر درادامه تصریح کرد : اگر چه نمی توان حقیقت افزایش سالانه فرار دختران از خانه وکاهش سن فرار را کتمان کرد اما افزایش تعداد مراکز ساماندهی و نگهداری دختران فراری، همکاری نهادها و ارگانهای ذیربط ، شناسایی بهتر وارتقاء سطح آگاهی مردم نسبت بهکارکرد اینگونه مراکزنیز به جمع آوری و ارجاع این دختران به مراکز متولی امر کمککرده است .

  نگاهی به علل و پیامدهایفرار دختران از خانه

  نیلوفرانی که در مردابمی بالند !

  پریسا تو گرگ و میش یکروز پاییزی ساک کهنه اش را پر کرد از لباس های کهنه تر و زد بیرون ، می خواست برهبه جایی که دیگه زیر لگد های پدر و برادر معتادش تنش کبود نشه و از اذیت و آزار هاینامادری در امون بمونه ... می خواست بره به جایی که آسمونش رنگ دیگه ای باشه ...اصلا می خواست کاری بکنه که چرخ دنیا به کامش بچرخه ...اما این بره کوچولوی 15ساله نمی دونست که گرگهای گرسنه در خیابونای این شهر شلوغ چه دندونایی براش تیزکرده اند ....

  روزی نیست که چندینخبر در جراید منتشر نشود و در آن به فرار دختران از خانه و یا دستگیری دختران فراریکم سن وسال در تاریکخانه های شهر ودر دام مفسده پروران اشاره نشده باشد ، ایندختران فراری از خانه پس از مدتی سرگردانی با دیدن هر چهره به ظاهر مهربانی به خیالخیرخواهی با او همراه شده و فقط با رد وبدل کردن چند جمله کوتاه سر از تاریکخانههای شهر درآورده اند .

  کارشناسان معتقدنداختلاف بین والدین ، طلاق و جدایی آنها، وجود ناپدری و نامادری ، اعتیاد والدین ،توقع بیش از حد از نوجوانان، ترس از تنبیه وتوبیخ شدن ، سرزنش و شماتت های مستمر ،تحمیل ازدواج زود هنگام، بی توجهی وکم توجهی ، کسب محبت اعضای خانواده و به خصوصوالدین ، خیال پردازی و کسب شهرت ، موفقیت های دور از دسترس ، فقر مادی وفرهنگی ،کمبود عواطف ، عدم وجود محیط امن در خانواده ، تبعیض ، سوء ظن ، شک و بدخلقی والدین، خشونت در خانه ، ناخواسته بودن کودک و بسیاری عوامل دیگر از جمله دلایلفراردختران از خانه محسوب می شود .

  دكتر باوند، استاددانشگاه و پژوهشگر اجتماعي در اين زمينه به خبرنگار اجتماعي زندگي سالم مي گويد:ازدواجهاي مكرروبه دنبال آن بوجود آمدن خواهران وبرادران ناتني كه بطور مسلم پيامدمنفي مشكل را بدنبال دارددر كنار عدم مهارت تربيتي وآگاهي مناسب والدين به انضمامطلاق رواني، فقر ومحيط پر فشار خانواده يا عوامل فشارزاي اجتماعي مثل سد كنكور،عدم اوقات فراغت مطلوب ومانند آن از عوامل شايع پديد آورنده زنان ودختران خيابانياست.

  60 درصد دختران فراریاز هفته اول مورد تعرض قرار می گیرند

  استادیار دانشگاه علومبهزیستی و توانبخشی با بیان این مطلب می گوید : بر اساس تحقیقی که بر روی 110 دختربا سابقه فرار از منزل که 30 نفر از آنها در اماکن عمومی ، 40 نفر در مراکزبازپروری دختران بهزیستی و 40 نفر در زندان ها با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاهعلوم بهزیستی توانبخشی صورت گرفته، 6/92 درصد این دختران سابقه دستگیری پس از فرار، 68 درصد دارای سابقه گریختن ، 44 درصد سابقه تحویل به مراکز بهزیستی و 7 درصدسابقه زندان دارند .

  دکتر علیرضا جزایری میافزاید : بیش از نیمی از این دختران با هدف کسب پول و یا سرپناه در طول مدت فرار،تقریبا هر روز ارتباط جنسی برقرار می کنند ، 7/3 درصد این دختران ارتباط جنسی همبا مردان و هم با زنان را ذکر کرده اند و میانگین تعداد شرکای جنسی در دخترانی کههر روز ارتباط جنسی دارند حداقل یک و حداکثر 10 نفر است.

  وی اظهار می دارد :9/38 درصد این دختران بدون داشتن هیچ برنامه ای برای تامین مخارج و 50 درصد بدونداشتن هیچ سرپناه مشخصی برای سکونت پس از فرار (حداقل شب ها) از منزل می گریزند ،2/35 درصد این دختران با برداشتن پول از منزل ، 4/20 درصد کار کردن ، 7/3 درصد قرضکردن، 6/5 درصد سرقت ، 4/7 درصد خودفروشی ، 4/7 درصد خرید و فروش مواد مخدر و 6/5درصد زندگی با دوست پسر و یا ازدواج با آنها روزهای پس از فرار را به شب می رسانند. عضو گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علوم بهزیستی با بیان اینکه میانگین سنی اغلبدختران فراری در زمان اولین فرار حدود 16 سال است به اهمیت تمرکز اهداف پیشگیرانهثانویه در این زمینه اشاره کرده و معتقد است : دامنه گستره سنی زمان اولین فرار 9تا 30 سال در کل نمونه ها و 11 تا 21 سال در نمونه های دارای سابقه ارتباط جنسی پساز فرار ، این مطلب مهم را گوشزد می کند که دختران در هر سنی امکان فرار از منزلرا دارند بنابر این سایر گروههای سنی هر چند به اندازه نوجوانی در اولویت نیستند،اما باید مد نظر قرار گیرند.

  اکثر دختران فراری چندروز پس از فرار بلافاصله جذب باندهای خرید و فروش مواد مخدر شده واز آنها برای توزیعمواد مخدر و یا اعمال منافی عفت استفاده می شود و این در حالی است که صاحبان وگردانندگان این باندها برای اینکه این دختران حتی لحظه ای فکر فرار و لو دادن اعضایگروه را به ذهن خود هم راه ندهند ، این دختران را وادار به مصرف مواد مخدر می کنند.

  هروئین و تریاک بیشترینمواد مصرفی دختران فراری

  رئیس انجمن مددکاری ایرانبه مصرف هروئین و تریاک در میان دختران فراری اشاره کرده و می گوید : بر اساس تحقیقیکه بر روی 300 مددجوی دختر و زن مراکز بازپروری صورت گرفته بیش از 35 درصد ایندختران دارای سابقه اعتیاد هستند که در این میان هروئین و تریاک عمده ترین موادمصرفی بیش از 50 درصد دختران فراری را تشکیل می دهد ، همچنین بر اساس این تحقیق5/24 درصد دختران فراری هروئین ، 5/29 درصد تریاک ، 15 درصد حشیش و 31 درصد سیگاریهستند .

  دکتر مصطفی اقلیما میافزاید : دختران فراری مانند ولگردان برای تهیه مایحتاج زندگی و خوراک مرتکب سرقت، اعمال منافی عفت و خودفروشی شده و ظرف مدت کوتاهی در پی آشنایی با باندهای فسادبه فحشا کشیده شده و در این مرحله است که برای رهایی از فشار روانی ، غم سرگردانیو کمبود محبت بسیار سریع در دام مواد مخدر گرفتار می شوند .

  وی ناسازگاری با والدینرا دلیل عمده فرار دختران از خانه دانسته و معتقد است : در 5/19 درصد دختران فراریناسازگاری با والدین ، 16 درصد اغفال ، 13 درصد عدم امنیت در خانواده ، 15 درصدوضع نامناسب اقتصادی ، 5/12 درصد از هم پاشیدگی خانواده ، 7 درصد گرایش به مسائلانحرافی ، 5/12 درصد ازدواج نابسامان ، 3/2 درصد اعتیاد و 5 درصد مشکل روانی دلیلترک خانه بوده است .

  بیش از 30 درصد دخترانفراری در خانه مورد تعرض قرار گرفته اند

  دکتر اقلیما آزارهایجنسی را واقعیت تلخ دیگر دختران فراری دانسته و اظهار می دارد : 36 درصد دخترانفراری توسط اعضای خانواده مورد سوء استفاده جنسی قرار می گیرند ،33 درصد ایندختران فراری تنبیه بدنی ، 6 درصد اجبار به گدایی ، 13 درصد خرید وفروش مواد مخدرو 6/6 درصد رها شدن در خیابان را دلیل ترک منزل عنوان کرده اند .

  این مددکار اجتماعیناسازگاری مددجو با والدین و ایجاد محدودیت ، ممانعت از پیشرفت و تحصیل ، تهدید بهازدواج های اجباری را از جمله مهمترین دلایل فرار دختران از خانه دانسته و معتقداست : دخترانی که در خانواده های از هم پاشیده و دارای مشکلاتی شامل جدایی والدین، مشاجرات خانوادگی ، عدم امنیت ، رفت و آمد افراد خلافکار ، اجبار به تکدی گری وخرید وفروش مواد زندگی می کنند ، درصورت ترخیص احتمال زیادی برای بازگشت مجدد به خیاباندارند .

  تحقیقات کارشناسان برروی دخترانی که از خانه فرار کرده اند ، بیانگر این امر است که اکثر قریب به اتفاقآنها از طرف سرپرست و یا سایر اعضای خانواده حداقل یکی از رفتارهای زیر شامل کتکزدن، توهین کردن ، مراقبت شدید ، زندانی کردن ، مسخره کردن و یادآوری مکرر اتفاقاتگذشته، آزار دیده و فقط 14 درصد نمونه ها با برخورد مناسب والدین پس از بازگشتمواجه می شوند .

  در مجموع، یافته های اینتحقیق نشان می دهد که این دختران به خانه هایی بازگردانده شده اند که شرایط قبلیمنجر به فرار آنها تغییر نکرده و خانواده ها نیز فاقد مهارتهای لازم برای برخوردبا این دختران بوده اند.

  والدین، 70 درصد در فراردختران از خانه مقصرند

  عضو هیات علمی دانشگاهتهران نیز با اشاره به کاهش سن فرار دختران از 16 به 5/14 سال می گوید : برخوردنامناسب و ناشایست والدین با دختران دلیل 70 درصد فرار دختران از خانه است .

  دکتر عباس گلدوست عارفیمعتقد است : بر اساس آمار سازمان بین المللی کار سالانه 10 میلیارد دلار سود ازتجارت و قاچاق دختران و زنان نصیب باندهای مافیایی می شود و برآوردها بیانگر اینواقعیت تلخ است که 10 میلیون نفر از کودکان جهان قربانی این تجارت هستند.

  وی می افزاید : براساس اعلام سازمان، سالانه یک میلیون کودک در جهان روسپی می شوند و سازمان بهداشتجهانی نیز مدعی است که 105 میلیون کودک به ویروس ایدز مبتلا هستند. دکتر گلدوست درادامه می گوید : بر اساس اعلام سازمان جهانی حمایت از کودکان خیابانی ، 70 درصددختران فراری روزانه یک یا دو بار مورد سوءاستفاده جنسی قرار می گیرند و متاسفانهدر بحث کودکان خیابانی آنچه مساله دختران را از اهمیت مضاعف برخوردار می کند بحثجاذبه جنسی است که مساله فرار دختران را از پیچیدگی خاصی برخوردار کرده است .

  وی با بیان اینکه 70درصد دختران فراری را دخترانی در مقطع تحصیلی راهنمایی تشکیل می دهند ، معتقد است: افرادی که سر راه این دختران قرار می گیرند با فریب، آنها را به مراکز فسادکشانده و درآمد سرسام آوری را از این راه نصیب خود می کنند.

  این استاد دانشگاه درادامه به معضل دختران فراری به ویژه در مناطق دور از مرکز و شهرهای کوچک اشارهکرده و اظهار می دارد : متاسفانه در این مناطق خانواده ها مرگ را تنها علاج دخترانفراری پس از بازگشت به خانه می دانند در حالی که باید در شرایطی که هر ساله این پدیدهبا روند افزایشی مواجه است، خانواده ها شرایط و محیط خانه را برای پذیرش دخترانخود فراهم کنند، همچنین رسانه ها باید از طریق فرهنگسازی راه بازگشت به خانه راهموار تر کنند تا از عوارض جبران ناپذیرتر این مساله در امان بمانند.

  افزایش 20 درصدی آماردختران فراری و زنان آسیب دیده

  علیرغم اینکه مسوولانو متولیان امر خبر از جمع آوری و ساماندهی این دختران می دهند اما با این حال معضلدختران فراری هر روز پر رنگ تر شده و هر ساله نیزبا روند تصاعدی 15 تا 20 درصدیمواجه می شود ، گویی از هر طرف که این دختران جمع آوری می شوند از سوی دیگر بهتعداد آنها افزوده می شود !

  معاون امور اجتماعیسازمان بهزیستی در این باره می گوید : در 6 ماهه اول سال گذشته 876 دختر فراری درمراکز خانه های سلامت بهزیستی پذیرش و ساماندهی شده اند که این رقم در 6 ماه اولسال 81 تنها 734 مورد بوده است ، ضمن اینکه سن فرار دختران نیز در این میان به 13سال کاهش یافته است.

  دکتر سید حسن علمالهدایی به وجود 27 مرکز خانه سلامت در کل کشور اشاره کرده ومی افزاید : طی 6 ماههاول سال 82 تهران با 153 مورد بیشترین پذیرش دختران فراری را داشته و پس از آناستان مرکزی با 83 مورد ، خوزستان 35 ، اصفهان 33 ، و خراسان 13 مورد پذیرش داشتهاند که استان یزد با 6 مورد کمترین مشکل را در زمینه دختران فراری داراست .

  باندهای فساد ، 90درصد دختران فراری را شکار می کنند

  90 درصد دختران فراریپس از ترک منزل به دلیل نداشتن سرپناه در شهر سرگردان می شوند و به امید یافتن یکمکان امن گرفتار باندهای فساد شده و مورد سوء استفاده قرار می گیرند.

  معاون دفتر آسیب دیدگانسازمان بهزیستی کاهش سقف سن فرار دختران در شهر تهران به 15 سال را نشان از بحرانیشدن این آسیب دانسته و می گوید : دختران فراری در بدو فرار در پارکها و باغهای حاشیهشهرها گرفتار باندهای فساد شده و در پاساژها ، دامداری ها و باغهای اطراف تهرانمورد سوءاستفاده جنسی قرار می گیرند.

  دکتر غلامرضا رضایی فرشرایط نامساعد خانوادگی را مهمترین عامل تاثیر گذار در فرار دختران از کانونخانواده دانسته و معتقد است : در این سنین احساسات و هیجانات شدید و بحران بلوغ کههمزمان با این دوره شروع می شود ، نوجوانان را وا می دارد که به دنبال هویت خودباشد و اغلب آن را در گروه همسالان خویش می یابد.وی افسردگی و خمودگی دختران رامحرکی برای برقراری ارتباط غیر متعارف با جنس مخالف و پیدا کردن جایگزینی برای پدردانسته و اظهار می دارد : برخورد نامناسب والدین سبب تشویق و ترغیب آنان به تشدیدارتباط بیرون از خانه می شود که خود می تواند نهایتا به یکی از علل فرار تبدیلشود.

  دکتر رضایی فر از پدیدهدختران فراری و کودکان خیابانی به عنوان دو آفت مهم اجتماعی نام برده و معتقد است: شرایط گذار جامعه از نظام سنتی به مدرن تسریع کننده ایجاد این آسیب های اجتماعیدر جامعه است، در جامه سنتی نظارت شبکه خویشاوندی بر روی فرزندان زیاد بوده و نهتنها والدین بلکه منسوبان دیگر هم بر تربیت بچه ها نظارت داشتند اما در شرایط فعلیاین نظارت داخلی به دلایل مختلف سست شده است.

  وی تصریح می کند :داشتن یک هدف مشخص در زندگی و پایبندی به سنتها و ارزشهای دینی و اجتماعی می توانددر بالا بردن درک و فهم نوجوانان در تحمل و یا تغییر شرایط نامطلوب به شیوه درستراهگشا باشد، بطوری که آنان دیگر فرار را به عنوان بهترین و ساده ترین راه انتخابنکرده و پیش از هر تصمیمی عواقب شوم این اقدام را در نظر بگیرند.

  دكتر باوند نيز بهراهكارهاي اساسي كنترل پديده مزبور اشاره مي كند و مي گويد: به نظر مي رسد توجه بهنظم بخشي كانون خانواده و آموزش كنترل كينه ورزي وخشونت در نوجوانان در كنار تاميناوقات فراغت مطلوب براي نوجوانان و جوانان وخلاصه توجه به نشاط محيط زندگي كودكانو نوجوانان در ساير عرصه ها موثر باشد.

  آنچه مسلم است اينكهبايد به عنوان يك درد اجتماعي به اين مسئله نگاه كرد ودر پي درمان آن برآمد . اگرموشكافانه به اين مساله نگاه كنيم خواهيم ديد اين پديده چيزي جز مجموعه اي ازمشكلات ودردهاي اجتماعي نيست.

  رسانه ها به فراردختران از خانه دامن می زنند

  دکتر سید هادی معتمدیمدیر کل دفتر آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی عدم فرهنگسازی مناسب به منظور پیشگیریاز فرار نوجوانان توسط نهادها و ارگانها و رسانه های جمعی و نیز اکران سینماها ونمایش فیلم های تلویزیونی را جمله عوامل تشدید کننده معضل فرار نوجوانان از خانهدانسته و معتقد است : برخی فیلم هایی که طی دو سال اخیر در رابطه با فرار نوجوانانساخته می شود همه دارای پایانی خوش هستند ، در این فیلمها نوجوانان فراری به سامانمی رسند و زندگی خوبی پیدا می کنند .

  وی می افزاید : بهعنوان مثال دختری که به خاطر سخت گیری های والدین از منزل فرار می کند ، با ورودبه جامعه از روی شانس با افراد خوبی برخورد می کند وسرانجام نیز با ازدواج با جوانیثروتمند و توفیق یک زندگی ایده آل آینده ای مناسب می یابد .

  دکتر معتمدی معتقد است: پدیده فرار دختران از خانه یک آسیب اجتماعی جدی است و رسانه ها باید جدا از نمایشفیلمهایی که پایان خوشی دارند ، واقعیت زندگی این دختران پس از فرار از خانه را بهتصویر کشیده و با این کار دخترانی را که قصد فرار از خانه را دارند حتی برای یکلحظه هم که شده به تفکر وتامل وادار کنند .به اعتقاد کارشناسان تعیین دقیق عواملموثر بر فرار از منزل اعم از شرایط خانوادگی و یا روانی دختر، تلاش برای برطرفکردن و یا کاهش عوامل منجر به فرار از جمله اقدامات مشاوره ای ، مددکاری و حمایتیدر سطح خانواده و در سطح مدرسه در خصوص شیوه برخورد با دختری که به منزل بازگشته،اطمینان از حفظ امنیت و سلامت دختر و همچنین امکان ارتباط آسان دختر با مراکزمشاوره ای و حمایتی از دخترانی که خانواده به هر دلیل حاضر به پذیرش آنها نیست، ازجمله راهکارهای پیشگیرانه از اقدام مجدد دختران از خانه است.

  نسیم تن به مشت ولگدهای پدر نمی داد ، زورگویی های برادر را هم تحمل نمی کرد ، برای همین هم برایرها شدن از این دام به خیابان پناه آورد ، با وجود اینکه تنها چند ماه از اولینروزی که برای رسیدن به آرزوهای دور و درازش پا به تهران گذاشت می گذرد ، اما در همینمدت کوتاه به اندازه یک زن 45 ساله تلخی وسختی روزگار را چشیده است ، دیگر از سادگیو معصومیت دخترانه تنها یک خاطره برایش باقی مانده چرا که مظلومیت دخترانه خود رادر همان روزهای نخست به بهای ناچیز یک لقمه نان و یک سرپناه امن فروخته بود !

  دختران فراري و كشاكشبا آيندهاي نامعلوم

  داخلي. اجتماعي.دختران. فراري.

  نجات از داد و فريادپدر و رسيدن به زندگي بهتر تنها دليلي بود كه با آن فرارش را از خانه توجيه كرد.

  به قول خودش زرق و برقاولين ماشيني كه جلوي پايش ترمز كرد و محبت مردي كه حكم پدر را داشت، باعث شد آنخانه ۵۰متري محله قديمي رافراموش كند و به فكر لذت بردن از زندگي خيالي باشد.

  "رويا" ۱۷ساله مددجوي مجتمع شهيدارشاد اداره بهزيستي كرج اينطور ادامه داد: زندگي با پدري كه اعتياد داشت و وقتيپول موادش رو نميتونست تهيه كنه من و مادرم رو به بادكتك ميگرفت، خيلي برام سخت بود.

  اينقدر سخت بود كه چشم روي همه آرزوهايي كه يك دختر براي آيندهاش داره، بستم و از خونه زدم بيرون.

  او كه بخاطر بدرفتاري در مجتمع به "رويا خطر" شهرت داشت و سه سالزندان رجاييشهر را هم تجربه كرده بود، با يادآوريگذشتهها شروع به اشك ريختن كرد.

  وي گفت: فكر فرار از خونه از زماني شروع شد كه احساس ميكردم خوشبختي در من گم شده و فقط اونو ميشه در دختراي ديگه پيدا كرد.

  هميشه با ديدن پدر و دختري كه سوار ماشين آخرين مدل بودند و خندان به تفريح ميرفتند، دلم به حال خودم ميسوخت، با دل خوش كردن به اين جمله كه خوشبختي دست خودته،فرار كردم.

  اما، نميدونستم از حداقل لذت زندگي كه با تلاشبراي آينده ميتونستم بدست بيارم بيبهره ميشم."

  رويا به بازوي خود كه جمله "تا كي اسارت" بر آن خالكوبي شده بود،اشاره كرد و گفت: حالا روي برگشت به خونه رو بخاطر تصميم آني ندارم، از طرفيوالدين هم پذيرام نيستند تنها به حمايت مسوولان بهزيستي اميد دارم تا شايد شرايطرا عوض كنند و بتونم نظر خانواده رو تغيير بدم.

  او الان نه ديگر آرزوي بهترين ماشين را دارد نه از بودن در اجتماع لذت ميبرد و به قول خودش "ديگه به هيچ كس اعتماد ندارم و اگرروزي روزگاري از مجتمع يا هر مركز نگهداري ديگهاي بيرون برم تنها براي خودم زندگي ميكنم".

  اما اينكه واقعا آيندهاي براي اين دختران قابل تصور هست يا شرايط لازم برگشت آنان به زندگي سالمامكان پذير ميشود يا نه؟ پرسشهايي است كه خبرنگار ايرنا مركز كرج پس از صحبت با يكي ازمددجويان اين مجتمع به پاسخ آنها دست يافت.

  "الهام" يكي ديگر از مددجويان مجتمع شهيد ارشاد كرج است كه قرار بودتا چند ماه آينده با تشكيل زندگي مستقل، در اجتماع حضور پيدا كند.

  اين مددجوي ۲۷ساله هم خود را قرباني بيتوجهي والدين ميداند كه با فرار از خانه سه سال از زندگياش را تباه كرده است.

  وي تصريح كرد: پس از فرار از خانه با پسري كه ادعاي علاقهمندي داشت به صورت پنهاني تشكيل زندگي دادم، اما دريافتم كهاو خيانتكار است و تصميم به جبران آسيبهاي وارد شده به زندگيام گرفتم كه ديگر دير شده بود.

  وي ادامه داد: برخلاف برخي دختران ورود به اين مركز را پايان راه نميدانستم، بنابر اين تصميم به جبران اشتباهاتم گرفتم.

  جبران اشتباهاتي كه عامل آن خود بودم و حتي پدر و مادر به عنوان عزيزترينافراد، حاضر به كمك نبودند بنابر اين با اراده قوي آغاز يك زندگي سالم را با كمكمسوولان بهزيستي از طريق ادامه تحصيل فراهم كردم.

  اين مددجو كه برايش زمينه راهيابي به يكي از مراكز آموزش عالي فراهم شده،اظهار اميدواري كرد كه با حمايت مالي مسوولان بهزيستي، موفق به تهيه مسكن و شغلمناسب و ادامه زندگي عادي شود.

  الهام كه همچنان اميدوار به بخشش والدين خود است، اظهار داشت: در صورت بدستآوردن استقلال كامل سري به والدينم ميزنم اگر پذيراي من باشند طعم خوش زندگي با آنان را نيز بار ديگر تجربه خواهمكرد.

  مدير مجتمع شهيد ارشاد اداره بهزيستي كرج از جمله كارشناساني است كه بيش از يكدهه به مطالعه علل بروز آسيبهاي مختلف اجتماعي از جمله فرار دختران پرداخته است.

  "جميله اميني" كه خود پيش از اين سمت در بهزيستي كرج در اجرايطرحهاي مختلف پيشگيري از بروز آسيبهاي اجتماعي فعاليت داشته گفت: بررسيها نشان ميدهد اغلب اين دختران پس از بحران عاطفي، اقدام به فرار ازخانه ميكنند.

  وي افزود: اين بحران كه نشات گرفته از احساس ناامني در كانون گرم خانواده است،بخاطر رفتار نامناسب والدين با يكديگر يا با فرزندان شكل ميگيرد.

  اميني اختلالات رواني مددجويان را از مهمترين مشكلات موجود در مركز عنوان كردو ادامه داد: اين نوع اختلالات براثر گذشته منفي اين افراد بوجود ميآيد كه با گذشت ساليان طولاني قابل جبران نيست.

  وي گفت: اغلب مددكاران اين مركز براي برقراري ارتباط با مددجويان خود به دليلوجود اين امر دچار مشكل ميشوند.

  اين كارشناس با تاكيد بر پيشگيري از بروز اين نوع آسيبهاي اجتماعي اظهار داشت:اكنون مراكز آموزشي به عنوان اصليترين مكان تاثيرگذار بر شخصيت افراد بعد از خانواده بايد بيش از پيش مورد توجهقرار گيرد.

  به گفته اين كارشناس، بهزيستي كرج به نوبه خود اجراي طرحهاي ويژه پيشگيري ازآسيبهاي اجتماعي را در مدارس درقالب هشدار در دست اقدام دارد.

  اميني مانند همه كارشناسان مسائل اجتماعي، مشكلات خانوادگي را اصليترين عامل در فرار دختران ميداند اما معتقد است كه اين پديده پس از بروز، مشكلاتي رابراي دختران بوجود ميآورد كه بعضا جبران ناپذير است.

  وي، ديد اجتماعي افراد جامعه به اين دختران و پذيرش سخت اجتماع براي حضور آنانرا در بازار كار و فعاليت، از دغدغههاي موجود براي بازگشت سالم آنان به اجتماع دانست.

  مدير مركز شهيد ارشاد بهزيستي كرج بر تعامل بيشتر دستگاههاي اجرايي براي ايجادبسترهاي مناسب حضور سالم دختران فراري در اجتماع به منظور جلوگيري از بروز سايرآسيبهاي اجتماعي تاكيد كرد.

  مركز شهيد ارشاد بهزيستي كرج از سه دهه پيش با عناوين و كاركردهاي مختلففعاليت دارد و اكنون به عنوان مركز نگهداري موقت دختران فراري به مدت حداقل ۲۰روز پذيراي مددجويان است.

  دامی هولناک برای دختران فراری

  زنی که با همدستی پسرش با شکار دختران فراری، آنها را به باندهای فساد تحویل میداد، پس از نگهداری یک دختر فراری 17ساله به مدت 8ماه، دستگیرو با تحقیقات پلیس پرده از اعمال مجرمانه زن متهم برداشته شد.

  به گزارش جام جم، در یکی از اولین روزهای تیرماه امسال زنی با مراجعه به شعبهسوم دادیاری دادسرای جنایی، با ارائه دادخواستی عنوان کرد دختر 17ساله او به نامفریبا با گذاشتن نامه ای که در آن نوشته قصد دارد تا با فرار از خانه، شریک زندگیاش را انتخاب کند، خانه را ترک کرده و به نقطه نامعلومی متواری شده است.

  به دنبال این دادخواست، دادیار شهریاری دستور تحقیق و پیگیری در این باره رادر پلیس آگاهی صادر کرد. با بررسی مقدماتی مشخص شد که این دختر پس از آشنایی باجوانی که از یک خودروی پژوی 206استفاده میکرده است، به همراه او متواری شده است.

  دستگیری متهم

  با به دست آمدن این اطلاعات، ماموران در مرحله بعدی فردی به هویت یونس را دستگیرکردند و با تحقیق از وی، نامبرده عنوان کرد: فریبا پس از فرار، به مدت چند ساعت بامن بوده است و زمانی که متوجه شدم او از خانه فرار کرده، درخواست کردم تا به خانهاش بازگردد؛ اما او از این موضوع ناراحت شده و به حالت قهر مرا ترک کرد اکنون نمی‏دانمدر کجا زندگی میکند.

  متهم افزود: چند روز بعد بار دیگر به صورت اتفاقی فریبا را در یکی از بوستانهای غربی تهران مشاهده کردم که در کنار یک زن میانسال نشسته بود.

  وقتی از رابطه میان آن دو سوال کردم، فریبا گفت: زن همراه او از بستگانش است.

  در جستجوی دختر فراری

  به دنبال این اظهارات، تحقیقات گسترده ای برای پیدا کردن دختر فراری صورتگرفت؛ اما هیچ نشان و سرنخی از وی به دست نیامد.بنابراین گزارش، 8ماه پس از مطرحشدن پرونده در دادسرای جنایی، هفته گذشته مادر این دختر به همراه فرزندش به دادسرایمراجعه و عنوان کرد دخترش به خانه بازگشته و در این مدت در دام باندهای فساد قرارداشته است.

  اظهارات تکان دهنده

  فریبا در حالی که بشدت میگریست، به دادیار شهریاری گفت: 8ماه پیش به تصور این که میتوانم محبت را در بیرون از خانه جستجو کنم، از خانه متواریشدم و هنگامی که از سوی یونس طرد شدم، درون بوستان نشسته بودم که زنی به نام بهنازدر کنارم نشست و زمانی که متوجه شد یک دختر فراری هستم، مرا به خانه اش برد وبرخلاف تصورم که احساس میکردم او زن مهربانی است، وی به یکباره تمام آرزوهای مرا به یاس و ناامیدی تبدیلکرد و پس از آن که وی از فرزندش خواست تا مرا مورد آزار و اذیت قرار دهد، به مدتچند روز مرا در خانه زندانی کرد و هر روز در مقابل دریافت پول از افراد، مرا دراختیار آنها قرار میداد و میگفت در صورتی که بخواهم فرار کنم، باتوجه به شرایطی که برایم پیش آمده، والدینم مرا خواهند کشت.

  او افزود: پس از 8ماه وقتی به آخر خط رسیدم، او از من خواست به یک گاراژ کهچند کارگر افغانی در آنجا حضور داشتند، بروم، که از این فرصت استفاده کردم و خودرا به خانه والدینم رساندم.

  دلم میخواست بار دیگر در خانه ای که صدایمادرم را میشنیدم، زندگی کنم.دستگیری متهمان بهدنبال این اظهارات تکان دهنده، ماموران با راهنمایی دختر 17ساله، بهناز را بههمراه فرزند 19ساله اش دستگیر و به دادسرا منتقل کردند.

  روز گذشته پس از تحقیق دادیار جنایی از زن متهم و فرزندش، مشخص شد بهناز دارایسابقه کیفری در زمینه اعمال منافی عفت است و او پس از شکار دختران فراری در محلهایمختلف، آنها را در اختیار باندهای فساد قرار میدهد.با صدور قرار بازداشت موقت برای بهناز و فرزندش، ادامهتحقیقات به پلیس آگاهی ارجاع شد.

  سایه نفرت انگیز ایدز بر سر زنان و دختران ایرانی

  امروزه در جهان تعداد زیادی از زنان و مردان با بیماری ایدز دست و پنجه نرم میکنند به طوری که برای ساماندهی این افراد سازمانهای غیر دولتی مدافع حقوق زنان ومردان مبتلا به ایذر تشکیل شده که با جدیت شعار حفاظت از انسانها در برابر ایدز رامطرح می کنند.

  در ایران نیز افزایش میزان آسیب پذیری زنان و دختران در برابر ایدز موضوعنگران کننده ای است که همواره توجه متخصصان و محققان را به خود جلب می کند.

  در این خصوص محققان و متخصصان بر این باورند که به دلایل مختلف، زنان و دخترانبیشتر در معرض ابتلا به ویروس HIV قرار دارند که در این بین کودکان نیز قربانی بزرگ این هیولایوحشت انگیز قرن به شمار می روند.

  بر اساس آخرین آمار و اطلاعات سالانه سازمان بهداشت جهانی، زنان 8 برابر مرداندر سال در معرض ابتلا ناگهانی به ویروس HIV قرار دارند که به نظر می رسد ، میتوان با آموزش های عمومی و آگاهی بخشی ، از ابتلای افراد زیادی به بیماری ایدزجلوگیری کرد.

  "دکتر فیروز ارجمندی " متخصص بهداشت عمومی در این باره می گوید:"زنان و دختران در صورت کمترین بی توجهی، مستعد ابتلا به بیماری های مقاربتی و ویروس HIV هستند."

  این پزشک با اشاره به اینکه ناقل اصلی این بیماری مردان هستند، می افزاید:"بهعلت ضعفی که در سیستم بدنی زنان وجود دارد، هر گونه تمایلی به ارضاء نامشروع غرایزاز سوی زنان و مردان می تواند آنها را دچار مشکلات عدیده و آسیب های روحی و جنسیکند."

  ارجمندی خاطر نشان می کند:"اگر شما به بیمارستان امام خمینی (ره) مراجعهکنید، بیمارانی را می بینید که به علت بیماری ایدز از اجتماع و خانواده رانده شدهاند."

  به گفته وی بیماری ایدز تنها از طریق خون و مقاربت به فرد دیگر سرایت می کند.

  وی می گوید:" این ویروس از طریق مقاربت جنسی،عدم رعایت بهداشت در آرایشگاهیعنی استفاده از تیغ های غیر بهداشتی و عدم استفاده از وسایل بهداشتی و استریزهشده در دندان پزشکی و استفاده از سرنگ آلوده توسط معتادان و هر گونه رعایت نکردنبهداشت که منجر به انتقال خون ناقل ویروس HIV شود، انتقال می یابد."

  این کارشناس با اشاره به چگونگی شیوع ایدز در ایران می افزاید:"البته درایران این ویروس از طریق سرنگ آلوده شیوع پیدا کرده است."

  " ارجمندی" تداوم روند فعلی در خصوص شیوع این بیماری را در ایراننگران کننده ارزیابی کرده و تصریح می کند:"در صورت فقدان آموزش مناسب بهدختران در حال بلوغ و عدم کنترل و ساماندهی موثر زنان خیابانی بیم آن می رود که درآینده ای نزدیک ایران در زمره کشورهای نوار سیاه HIV قرار بگیرد.

  "حوریه شمشیری" جراح متخصص زنان و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتیو نایب رئیس انجمن تنظیم خانواده در تهران ضمن یاد آور شدن رشد نگران کننده آسیبپذیری زنان و دختران ایرانی در برابر ایدز، می گوید: دختران و زنان به دلیلساختمانی بدنی و خصوصیات خلقت، به میزان بیشتری در معرض ابتلا به بیماری های عفونیو مقاربتی هستند.

  نایب رئیس انجمن تنظیم خانواده در تهران می افزاید: خانم ها به دلیل مسایل جنسیتیو شرایط فرهنگی ، اجتماعی، قومی از ایمنی کمتری در برابر ویروس HIV برخوردارند.

  عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به روابط پرخطر جنسی در زنان ودختران می گوید: برخی از دخترانی که دوست پسر دارند در اثر غلبه هیجانهای عاطفی خیلیسریعتر به جنس مخالف خود علاقه مند شده و به میزان کمتری در برابر درخواستهای نسنجیدهمردان قادر به گفتن "نه" هستند.

  این پزشک متخصص زنان با اشاره به ارتباط شیوع ایدز و میزان دختران فراری تصریحمی کند:آسیب پذیری دختران فراری و زنان خیابانی در برابر ایدز بیشتر است و اینافراد در موضعی قرار دارند که درصد ابتلائشان سریعا رو به رشد می رود.

  شمشیری با اشاره به مشکلاتی اقتصادی و فرهنگی زنان جامعه تاکید می کند:متاسفانه زنان و دختران جامعه ما از نظر روان شناسی ،مشکلات فرهنگی و جایگا اقتصادیـ اجتماعی در شرایطی نیستند که در برابر وسوسه های جنسی بتوانند به محاسبه سود وز یانو تجزیه و تحلیل درست دست بزنند و به همین لحاظ دادن پاسخ منفی برایشان دشوار است.

  وی دلیل عمده این امر را فقر اقتصادی و فرهنگی می داند.

  در میزگرد زنان و ایدز که در کالیفرنیای آمریکا برگزار شده بود یک خواننده لوسآنجلسی ایرانی تبار درباره راههای جلوگیری از بیماری ایدز گفت: وفاداری دو جانبهاز بهترین راههای کنترل این بیماری در میان افراد است.

  " ف ا." افزود: اگر افراد سعی کنند یک شریک جنسی برای خود انتخابکنند در معرض سلامتی بیشتری قرار دارند.

  "سیما.ب" زن 34 ساله اهل تهران که از همسر سابق خود به علت اعتیادتزریقی جدا شده ، می گوید: از طریق همسرم به ویروس HIV مبتلا شدم ولی بلافاصله از او جدا شدم.

  این زن می افزاید: شوهرم تا قبل از اینکه وارد زندان شود تزریقی نبود اما بهمحض اطلاع از ابتلاء خودم به بیماری و اعتیاد همسرم از او جدا شدم.

  وی که اکنون به شغل آرایشگری اشتغال دارد ،تاکید می کند: با وجود بیماری سعی میکنم اصول بهداشتی را رعایت کنم و انتظار دارم که جامعه با ترویج شعار پیشگیری ،جوانان را در مسیر آگاهی از خطرات HIV قرار دهد.

  یک متخصص زنان با اشاره به افزایش میزان مراجعه زنان و دختران به پزشکان متخصصدر خصوص ابتلا به این بیماری اظهار می دارد: امروزه شاهد میزان بیشتری از ابتلاءزنان به امراض عفونی و مقاربتی هستیم که دلیل آن در پیش گرفتن رفتار های پرخطراست.

  " وی می افزاید : بیماری های عفونی ، مقاربتی ، و آسیب های جنسی و تبعاتآن آینده تاریک و نا امید کننده ای فرا روی زنان و دختران جوان قرار داده است.

  وام خود اشتغالی زنان خیابانی

  اردیبهشت ماه سال 1383 بود که مدیر کل دفتر آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستیاعلام کرد، زنان خیابانی که دوران بازپروری را بگذرانند وام اشتغال می گیرند.البته این طرح از 2 سال قبل به طور آزمایشی شروع شده بود و زنان خیابانی که در اینمدت به حرفه آموزی در مراکز بهزیستی پرداخته اند وام خود اشتغالی دریافت کردند.

  مبلغ این وام بین یک تا 3 میلیون تومان اعلام شده است، اما سوال اینجاست کهسازمان بهزیستی چقدر نیرو دارد که بتواند این زنان را زیر نظر گرفته و از بازگشتآنها به زندگی عادی مطمئن شود و بعد چنین وامی را در اختیار آنها قرار دهد، حتی200 زن خیابانی که تحت بازپروی بهزیستی قرار گرفته اند و وام خود اشتغالی را دریافتکرده اند نیز معلوم نیست که برای باز پرداخت وام مجبور به بازگشت نشده باشند.

  این در حالی است که آمارها از افزایش 10 تا 15 درصدی زنان خیابانی یاد می کند،البته آمار رسمی تعداد زنان خیابانی را 4 هزار نفر اعلام کرده که این آمار مربوطبه سال 83 است و سازمان بهزیستی هنوز آمار جدیدی از این زنان اعلام نکرده است.

  سازمان بهزیستی اعلام کرده است که برای نگهداری زنان خیابانی 17 مرکز در استانهای مختلف کشور راه اندازی شده است و البته در برخی از استان ها نیز به دلیل اینکه ساماندهی زنان خیابانی را غیر اخلاقی می دانند با مخالفت های شدید مانع از راهاندازی این مراکز شده اند.

  فرار دختران ایرانی: گریزی از بند خشونت چند وجهی

  • بروز مکرر تن فروشی برای بقا به عنوان یگانه راهکار نزد دختران متواری ازخانه(پدری) خود نمایانگر حضور گسترده خشونت و عدم پذیرش زنان به عنوان افراد مستقلدر سطح جامعه است.

  یکی از نمونه های بارز و رو به افزایش خشونت علیه زنان در سال های اخیر درکشور پدیده فرار دختران از خانه است. علیرغم عدم وجود آمار دقیق و اطلاعات مبتنیبر تحقیقات, پدیده فرار دختران از منزل در سال های اخیر در ایران رو به رشد بودهاست.

  درک و بررسی پدیده فرار دختران از منزل, ملزوم بررسی مفاهیم ارزشی و کلیدی دیگریاست چون مفهوم "بکارت" و معانی مجازی فرهنگی "دختر بودن" درچهارچوب نظام کهن مردسالارانه و متعصب مذهبی ایران و خصوصا درک همه جانبه از عمق وابعاد گسترده خشونت علیه زنان در جامعه.

  گستاخی نهفته در عمل گریز از حیطه کنترل و حفاظت مردان ( که به ویژه مترادفاست با مفهوم خانه و خانواده بنا بر نگرش سنتی) یکی از مهم ترین عوامل موثر در ایجادفضای رعب آور و بازتولید تابوهای متعدد فرهنگی حول پدیده اجتماعی دختران فراریاست. آنچه پدیده دختران فراری ایران را از سایر نمونه های مشابه اجتماعی آن در سطحجهانی متمایز می سازد تنوع علل گریز از خانه در وهله نخست است. به عبارت دیگرنوجوانان دختر در ایران بر خلاف سایر کشورها - که فقر مادی انگیزه اصلی گریز ازخانه و هجرت به خیابان است – به دلایل گوناگونی که همگی جاکی از وجود و بروز پیاپیخشونت در محیط خانوادگی ایشان است تصمیم به فرار می گیرند و نیاز مالی فرد یاخانواده وی تنها بخشی از جامعه دختران متواری را شامل می شود.

  گریز از بند خشونت جسمانی و یوغ اعتیاد و اسارت های جنسی و همچنین امید بهآغاز زندگی نوین و مستقل از جمله دیگر انگیزه های رایج در تصمیم به فرار دختران وهجومشان به شهرهای بزرگ به ویژه تهران است. بنابراین در درجه نخست هر پژوهش رسمی وعلمی ملزم است که ساختار و جایگاه خانواده را بازبینی کرده و تصور مثبت ولی نادرستو افراطی رایج در فرهنگ مان از این پدیده را به نقد بکشد. تحقیقات معتبر باید دربررسی خود بر ناامن بودن محیط خانه برای افرادی که از آن گریزان می شوند تاکیدکنند.

  از سوی دیگر گرچه فرار یک دختر از منزل معادل برقراری رابطه جنسی برای بقاتوسط وی نیست اما به دلیل بالا بودن احتمال وقوع این امر به ویژه در چند روز ابتدایفرار بررسی پدیده اجتماعی فرار دختران با تحقیق حول جمعیت زنان ویژه و روسپی هایجوان در هم تنیده شده است. در اینجا دو نکته را لازم به تذکر می دانم. اولا بروزمکرر تن فروشی برای بقا به عنوان یگانه راهکار نزد دختران متواری از خانه(پدری)خود نمایانگر حضور گسترده خشونت و عدم پذیرش زنان به عنوان افراد مستقل در سطحجامعه است. به عبارتی دیگر اگر نظام دولتی و جامعه ما ابزار و کانون های متعدد وقابل دسترس دیگری را برای امرار معاش و گذران وقت برای دختران (و پسران جوان) تولیدو تثبیت کرده بود اولین ساعات رهایی از قید و فشارهای موجود در خانه اینچنین سادهمعادل با تن فروشی و درگیرشدن شان در باندهای فحشا نمی شد.

  نکته دوم آنکه از منظر فرهنگی نیز دختر فراری, زن خیابانی و روسپی های جوان درذهنیت عامه ما همواره مترادف همدیگر قلمداد می شوند. ریشه این نگرش عمومی را میتوان در سطحی وسیع تردر فرهنگ مان جویا شد که در آن زنان و دختران دراجتماع ماهمواره معادل هستند با کاربرد صرفا جنسی ایشان (آن هم برای مردان جامعه ما)." بکر بودن" یک تن نقطه جذابیت فرد برای تسخیر و اکتساب (لااقل تن)اوست. "گریزان بودن" وی از سویی نشانگر بی کس و کاری وی و بالنتیجه قابلدسترس بودنش برای شکارچیان تن است و از سویی دیگر زنگ خطری برای "غیرتورزان" جامعه مردسالار ماست تا با اعمال خشونت بیشتر سعی در پنهانسازی زنان ودختران کشور نمایند. حجاب اجباری به عنوان نمادین ترین راهکار رسمی برای تامین وتثبیت "عفت زنانه" همزمان یادآور مفهوم کهن "محجوبیت" (کهساختاری مفعولی ست) به عنوان یگانه صفت نیک و برازنده برای جنس مونث در فرهنگ ما میباشدو همچنین معادل با بازتولید جایگاه اجتماعی زنان -در پرده ماندن و محصور بودن جنسمونث - در چهارچوب این نظام مردسالاراست.

  غالب فعالیت های دولتی و حکومتی پیرامون "مجرم سازی" و انکار حقوقدختران فراری در ایران باقی مانده است. اخبار رسانه های کشور و پژوهش های مستقل ورسمی نشانگر آنست که تا کنون بیشترین تلاش های مسئولان امر در این زمینه حولبازگرداندن هرچه زودتر افراد به خانواده هایشان و تخلیه فوری اماکن دولتی مخصوص رسیدگیبه این جماعت ( زندان ها ومراکز نگهداری موقت دولتی ) همراه با کمترین توجهی بهاهمیت ریشه یابی این پدیده رو به افزایش اجتماعی بوده است. از اینرو سازمان های غیردولتیو افراد داوطلب متعددی که در زمینه های گوناگونی چون مددکاری اجتماعی روانکاوی ایجادشبکه های کمک رسانی گوناگون ارزیابی و مبارزه حقوقی و آموزش های علمی آسیب شناسانهپدیده گریز دختران وعواقب گسترده و غالبا دردناک آن فعالیت کرده و می کنند عمیقاقابل تحسین هستند. آنچه مسلم است ابعاد وحشتناک رشد این پدیده در جامعه متلاطم مانکه طیف وسیعی از نگرانی های بهداشتی (سلامت روحی و جسمانی خصوصا نسل جوان) و تنزلارزش های فرهنگی و انسانی به ویژه نگرش عمومی نسبت به زنان و دختران در کشورمان رابه همراه دارد می تواند موثرترین انگیزه برای تاکید بر اهمیت انجام پروژه های عمیقعلمی و حمایت از فعالیت های موجود در این زمینه باشد.

  كاهش سن فحشا

  زنان خیابانی از سطح جامعه جمع آوری شوند

  فحشا را می توان به عنوان برآوردن “خواهش های جنسی” ، در برابر “پول” تعریفكرد. امروزه “روسپی گری” در بسیاری از كشورها به حرفه و شغل تبدیل شده است. در ایراننیز گسترش میزان فحشا نگران كننده است. كارشناسان معتقدند فقر اقتصادی خانواده هامهمترین عامل گسترش فحشا در ایران است. در این وضعیت بسیاری از زنان مستاصل آخرینراه را خود فروشی می دانند.

  یكی از جنبه های اساسی روسپیگری امروزی این است كه زنها و مشتریانشان معمولابرای یكدیگر ناشناخته اند اگر چه مردان بعد از آشنایی ممكن است “مشتری دایمی” شونداما رابطه در آغاز بر اساس آشنایی شخصی برقرار نمی شود. روسپیگری با فروپاشیاجتماعات كوچك محلی و توسعه نواحی شهری بزرگ و تجاری شدن روابط اجتماعی ارتباطمستقیم دارد.در شهر های كوچك محلی نمایانی روابط جنسی سبب كنترل این پدیده می شوداما در شهرهای بزرگ ارتباطات پرخطر به علت ناشناخته ماندن به آسانی برقرار می شود.

  انواع گوناگون فحشا در جوامع امروزی وجود دارد.امروزه “فحشا قانونی” توسطحكومتهای ملی و محلی در بعضی كشور ها پذیرفته شده است اما در بیشتر كشورها فواحشبه طور غیر قانونی فعالیت می كنند.

  دكتر “امان الله قرایی مقدم” ،آسیب شناس ،در بیان تاریخچه این پدیده می گوید:فحشا و اعمال منافی عفت از دوران باستان وجود داشته است و كسانی كه در برابر پاداشمادی خواهشهای جنسی افراد را برآورده می كردند، روسپی نامیده می شدند. در طول تاریخ“اروپا” به مركز فساد بزرگ شبیه بود. پس از اواخر قرن ١٨ این پدیده بیش از پیش دراروپا متداول شد.در اروپای قدیم به دلیل اینكه زنان و دختران طبقه پایین جزو املاكارباب(فئودال) به حساب می آمدند و اجازه ازدواج نداشتند، رفتارهای خارج از چهارچوبخانواده در بین آنها رواج داشت.

  وی ادامه می دهد: در ایران نیز این پدیده در حال گسترش است. مطالعات نشان میدهد كه سن فحشا در ایران به ١٠ سال كاهش یافته است و دختران جوان كه به تازگی وارداین كار شده اند بیشترین تعداد فواحش را تشكیل می دهند. تحقیقاتی كه بر روی ١٠٠ زنفاحشه در زندان اوین انجام شده نشان می دهد كه حدود ٦٠ درصد آنها زنان خانه دارهستند.بیشتر زنان خانه دار كه مبادرت به اعمال خلاف عفت می كنند در خانه های یكطبقه زندگی می كنند در این مناطق به دلیل آنكه نظارت و كنترل اطرافیان و همسایه هاكمتر از خانه های آپارتمانی است احتمال رفتارهای خلاف عفت افزایش می یابد.

  وی می افزاید: در حال حاضر فاحشه گری به طرق مختلفی انجام می شود.از نظر بیماریهای آمیزشی پر خطر ترین فواحش ، زنان ولگرد و خیابانی اند كه در مسافر خانه ها ومكان های دیگر ساكن هستند. همچنین زنان معتاد و الكلی گاهی برای تامین هزینه اعتیادبه این كار مبادرت می كنند. برخی از فواحش پیر با سازماندهی گروه هایی به صورت سیستماتیكاقدام به این امر می كنند آنها با شناسایی و جذب دختران فراری به خانه های فساد،آنها را در اختیار مردان ثروتمند قرار می دهند. همچنین دسته هایی وجود دارند كهبا در اختیار گرفتن دختران جوان و ایجاد ارتباط با مردان ثروتمند اقدام به اخاذیاز آنها می كنند. برخی زنان نیز در منزل خود تن فروشی می كنند. فاحشه های آژانسیهم پدیده ای جدید و در حال گسترش است در این حالت زنان فاحشه در ماشین های سواری پیشنهاداتغیر اخلاقی خود را مطرح می كنند. به هر حال بسته به وضعیت زندگی و سطح امكانات نوععملكرد فاحشه ها متفاوت است.

  مقدم در تقسیم بندی فواحش از نظر میزان جرم تصریح می كند: در حال حاضر تشكیلدهندگان خانه های فساد كه اكثرا فواحش پیر هستند بیشترین نقش را در این زمینه وآلودگی دختران فراری دارند. بعد از آن قوادان و زنانی قرار دارند كه دختران خود راوادار به خود فروشی می كنند. در تهران تعداد زیادی از این زنان وجود دارند كه بهدزدی ، قاچاق و اعمال منافی عفت مشغولند.

  وی ادامه می دهد: در بررسی كه در خصوص گروه سنی زنان فاحشه انجام شد از بین ٦هزارو ٥٣ زن فاحشه ای كه در كل كشور زندانی بودند دختران بین ١٢ تا ٢٥ سال بیشترینتعداد را تشكیل می دهند. در تابستان به دلیل افزایش امكان تردد و عبور و مرور آمارفحشا افزایش می یابد و زنان شهرستانی برای این كار به شهرهای بزرگ می روند اماكمترین میزان فحشا در اسفند ماه اتفاق می افتد كه به دلیل سرمای هوا و شرایط بد جویتعدادی از این زنان امكان این كار را ندارند.

  این آسیب شناس در تبیین علل شیوع فحشا در كشور می گوید: مهمترین عامل بروزفحشا فقر و ناتوانی زنان در تامین مایحتاج اولیه زندگی شان است.طلاق و نابسامانیهایخانوادگی، زندگی در محلات جرم خیز (مانند اطراف راه آهن و ترمینال ها) ، افزایشحاشیه نشینی و مهاجرت ، بی سوادی و ناآگاهی و اعتیاد از جمله عوامل افزایش پدیدهفحشا است .زنان خانه دار به دلیل پایین بودن سطح آگاهی و عدم تكوین شخصیت و تلقینپذیری در این زمینه آسیب پذیر تر هستند.

  اقلیما در مورد مشتریان این افراد می گوید: افرادی كه از تزلزل شخصیت رنج میبرند ، مردان كم سواد و فاقد منزلت اجتماعی بیشترین مشتریان زنان فاحشه هستند. اینافراد در دوران كودكی از محبت مادری بی بهره بوده اند و دچار نوعی عقده حقارتهستند. در این میان مجردین بیشتر قشری هستند كه به رفتارهای پرخطر روی می آورند.در میان مشاغل اجتماعی كارگران(خصوصا شهرستانی) و رانندگان نیز بیشتر به زنان روسپیمراجعه می كنند.

  وی در خصوص عوارض شیوع این پدیده اظهار می دارد: “تخریب نهاد خانواده” ازمهمترین عوارض گسترش فحشا در كشور است كه در نهایت جامعه را به سمت هرج و مرج و“آنومی اجتماعی” سوق می دهد. فحشا ارزش ها و هنجارهای اجتماعی را مضمحل می كند وافزایش آمار طلاق و بدآموزی در زنان را به دنبال دارد. همچنین افزایش ناهنجاریهایاجتماعی نظیر دزدی و اعتیاد و تخریب عناصر فرهنگی از دیگر عوارض این امر است.

  وی ادامه می دهد: گسترش فحشا افزایش آمار بچه های ناخواسته را به دنبال دارد.اكثر این كودكان به دلیل آنكه در محیط لهو و لعب بزرگ می شوند به ناهنجاریهایاجتماعی چون قاچاق ، دزدی و فحشا كشیده می شوند. بیش از ٨٠ درصد این كودكان مجرمانآینده هستند و تنها تعداد كمی از آنها كه تحت سرپرستی سازمان بهزیستی قرار می گیرندممكن است از شخصیت سالمی برخوردار شوند.

  این آسیب شناس در تبیین گستره جغرافیایی شیوع فحشا می گوید: مناطق پرتردد ،شهرهای مسافر پذیر و مناطقی كه در سر راه مسافران فصلی قرار دارند، بیشترین تعدادزنان فاحشه دارند. از نظر جامعه شناختی نیز در مناطقی كه آزادی بین روابط دو جنسیوجود ندارد، فحشا شیوع بیشتری دارد.

  اقلیما در خصوص راه كارهای مبارزه با این پدیده می گوید: دولت باید همه اینزنان را از سطح شهر جمع آوری كرده و در مناطق خاصی اسكان دهد و با ریشه یابی عللجرم به درمان آنها بپردازند.در صورت ایجاد اشتغال و تامین مخارج آنها بسیاری از اینزنان از این كار دست می كشند. همچنین ایجاد شرایط برای ایجاد ارتباط سالم بین دوجنس باعث می شود دختر و پسر از در كنار هم بودن لذت ببرند و با افزایش سطح آگاهیبه فحشا كشیده نمی شوند.

  آ مار

  مديركل دفتر پيشگيري از آسيبهاي اجتماعي بهزيستي، اعلام كرد: در سال 83، حدود يكهزار و 174 زن خياباني جمعآوري شد كه اين آمار در سال 82، يكهزار و 524 نفر بود.

  دكتر سيد هادي معتمدي، مديركل دفتر پيشگيري از آسيبهاي اجتماعي بهزيستي، در نشست مطبوعاتي "دولت آينده،آسيبهاي اجتماعي گفت: در سال 81، تعداددختران فراري جمعآوري شده 724 نفر بود كه اين آمار درسال 82، به 2 هزار و 962 نفر رسيد كه به اين ترتيب با رشد 400 درصدي اين پديده،روبرو هستيم.

  وي افزود: تعداد دختران فراري و زنان خياباني رابطه مستقيمي با يكديگر دارند،به گونهاي كه افزايش جمعآوري دختران فراري باعث كاهش تعداد زنان روسپي ميشود.

  به گفته معتمدي، پديده كودكان كار نيز يكي ديگر از آسيبهاي اجتماعي است و طبق آمار در سال 82، 30 هزار و 188 و درسال 83، 21 هزار و 879 كودك خياباني جمعآوري شده است.

  وي تصريح كرد: پناهگاههاي

  كودكان كار در حال حاضر شروع به كار كردهاند و 4 پناهگاه در تهران و 6 پناهگاه در شهرستانهاي مختلف راهاندازي شده است. مديركل دفتر پيشگيري از آسيبهاي اجتماعي بهزيستي در خصوص وضعيت ارتباط كودكان كار باخانوادههايشان، گفت: 61 درصد از كودكان جمعآوري شده كودكان كار بودند كه از اين تعداد 46 درصد آنهادستفروش، 8 درصد واكسي و 5 درصد گلفروش بودهاند و 55 درصد به طور مستمر باخانواده خود ارتباط داشتند، 6 درصد هفتهاي يكبار، 3 درصد ماهي يكبار و 15 درصد آنها هر چند وقت يكبار با خانوادههاي خود در ارتباط بودهاند.

  وي يادآور شد: به طور كلي بحث جرم بودن كار كودك براي افراد زير 15 سال تعيينشده كه در اين زمينه پيشرفتهاي خوبي داشتهايم و با راهاندازي مراكز سيار خدمات اجتماعيكودكان كار زير 15 سال شناسايي شده و به خانوادهها بازگردانده ميشوند.

  معتمدي، با اشاره به راهاندازي خط تلفن كودك، گفت: راهاندازي خط تلفن كودك در شناسايي موارد وخيم كودك آزاري بسيار موثر بوده بهگونهاي كه ما در عرض 4 سال تنها 79 موردوخيم كودك آزاري داشتيم؛ اما با راهاندازي اين خط تلفن 300 مورد كودكآزاري وخيم گزارش شده است.

  وي خاطرنشان كرد: خط تلفن كودك در واقع يك پژوهشكده و مركز آمار است كه ميتوانيم از اين مركز اطلاعات علمي و كارشناسي دريافت كنيم.

  به گفته معتمدي، دولت خاتمي موفقترين دولت در بحث كنترل آسيبهاي اجتماعي بوده و مهمترين كار اين دولت اين بود كه در بيان آمارها و كيفيتآسيبهاي اجتماعي، شفافسازي صورت گرفت.

  وي افزود: بحث آسيبهاي اجتماعي در دولت خاتمي بيشتر نشده، بلكه بيان آن شفافتر و آسانتر شد و آسيبهاي بيشتري را شناختيم.

  مديركل دفتر پيشگيري از آسيبهاي اجتماعي بهزيستي، با اشاره به افزايش بودجه دفتر آسيبها، گفت: ظرف 5 سال گذشته بودجه دفتر پيشگيري از آسيبها 10 برابر شده و اين نشاندهنده توجه جدي دولت به بحث آسيبهاي اجتماعي است.

  وي خاطرنشان كرد: 250 مركز براي كنترل و كاهش آسيبها در كشور راهاندازي شده و افراد زيادي نيز در اين مراكز خدمات ارائه ميدهند. به گفته معتمدي، امروزه آمار به واقعيت نزديكتر شده، زيرا بيان اين آمارها شفافتر و روشنتر شده است.

  وي تصريح كرد: پروتكل 5 ساله كنترل آسيبها در وزارت رفاه در حال بررسي است تا بتوانيم از طريق اينپروتكل امكانات مورد نياز براي كاهش آسيبها را فراهم كنيم.

  معتمدي، با اشاره به بحث دو جنسيتيها، گفت: در حال حاضر تخمين ميزنيم كه بين 800 تا 2 هزار در جنسيتي در كشور وجود داشته باشد، اما وزارتبهداشت كاري براي حمايت از اين گروه نميكند.

  وي يادآور شد: كل بودجه بهزيستي براي ارائه خدمات به دو جنسيتيها 25 ميليون تومان است، در حاليكه هزينه تغيير جنسيت زن به مرد را براي هر فرد 20 ميليونتومان و تغيير جنسيت زن به مرد 10 ميليون تومان برآورد ميشودشود.

  طبق آمارهای ارائهشده از طرف 23 نهاد درگیر با آسیبهای اجتماعی،

  سن بزهکاری به زیر 10 سال، کف سنی فحشا به 14 سال، و کف سنی اعتیاد به 13 سالرسیده و حدود 14 میلیون ایرانی با مشکل روانی دست و پنجه نرم میکنند.

  در دههی دوم بعد از انقلاب آسیبهای اجتماعی سالی 25٪ رشد داشته!

  خشونتهای خانگی مثل: شوهرکشی، زنکشی، والدینکشی، و فرزندکشی 35٪ رشد، اعتیاد نوین 27٪ رشد، نوجوانان و جوانان در معرض اعتیاد60٪ رشد، فرار دختران از خانه 23٪ رشد، طلاق 17 ٪ رشد و صیغه 20٪ رشد داشته اند .افزایش مواردی چون خودکشی و عقاید شیطانپرستی 20 تا 30٪ ، سیگاری شدن ورشد ایدز 100٪ در مقطع دانشآموزی رشد داشته اند.

  این موارد بهعلاوهی کودکآزاری، خشونتهای جنسی، زنان خیابانی و... با شتابغیرقابل باوری رو به افزایش هستند

  یک زن ایرانی میگفت 20 سال مثل سگ نگهبان در خانه خوابیدم تا بچه هایم آنچه رامن تجربه کردم ، تجربه نکنند.

  یک همه پرسی از 123 دختردر تهران/ در یک مدرسه/ نشان می دهد که 20 نفر آنها درطول زندگی خود حداقل یک بار مورد سوء استفاده جنسی واقع شده اند

  نویسنده : بیداری اندیشه تاریخ : 18 / 12 / 1391امتیاز :
  موضوعات :
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی