close
تبلیغات در اینترنت
اصول طراحي معماري و شهرسازي فصل 3(طراحي پاركينگ)
یکشنبه 02 آبان 1395
پنل کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
مشاوره دانشجویان سایت
سوالات آزمون های آزمایشی
سوالات کارشناسی ارشد
نرم افزار های اندرویدی
اتاق آرزو
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد
نظر سنجی
بیشتر به دنبال کدام مطالب هستید?

آرشیو ماهانه
چت روم سایت
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
اصول طراحي معماري و شهرسازي فصل 3(طراحي پاركينگ)
 • تعداد بازدید : 1992
 • طراحي معماري و شهرسازي

  مترجم و تآليف:حسين سوداگر
  استاد راهنما: استاد عبدالحسيني

  نويسندگان:
  ابراهيم شاه ويرديلو
  نويد عليزاده

  ادامه مطلب لطفا...

  طراحی پارکینگ


  اهمیت پارکینگ
  اهمیت پارکینگ در شهرها به خصوص در شهرهای بزرگ امری است انکار ناپذیر. نکات زیر و مقایسه هایی که به عمل آمده است نمودار اهمیت موضوع است:
  هر سال شامل8760 ساعت است. چنانجه فرض کنیم هر وسیله نقلیه به طور متوسط حدود 1600 کیلومتر مسافت طی میکندو در صورتی که سرعت متوسط وسایل نقلیه را 40 کیلومتر در نظر بگیریم که البته این سرعت متوسط بسیار خوشبینانه است مدت زمانی که یک وسیله نقلیه در سال به طور متوسط در حرکت است برابر با 400 ساعت میباشد.


  با توجه به تعداد ساعات در سال ملاحظه میشود که هر وسیله نقلیه به طور متوسط8360 ساعت در حال سکون بوده و یا به عبارت دیگر احتیاج به محلی برای پارک  شدن دارد.

  به احتمال زیاد  بیشتر این مدت اتومبیل ها در پارکینگ های خصوصی، منازل و یا خیابانهای اطراف محلهای مسکونی پارک خواهند بود.


  بنابراین ملاحظه میشود که مدت زمانی که یک اتومبیل  احتیاج به پارکینگ دارد به مراتب بیشتر از زمانی است که در حال حرکت است.
  اندازه متوسط سطحی که برای پارکینگ یک اتومبیل در نظر گرفته میشود حدود 14 متر مربع است.متوسط سرنشینهای اتومبیلها در شهرها غالباً کمتر از2 نفر مباشد؛ یعنی برای هر سرنشین به طور متوسط 7 متر مربع از سطح شهر برای پارکینگ لازم است.


  از طرفی دیگر فضایی برای پارک اتومبیل در محل کسب وکار و یا محل های خرید و نظایر مورد استفاده قرار میگیرد که این مکانها ی ثانوی پارکینگ غالباً در شبها و ایّام تعطیل بلااستفاده میماند. به هر حال آنچه مسلّم است در اینگونه شهرها تراکم روز به روز درحال افزایش است.


  تنها راه حل که به نظر بیشتر کارشناسان رسیده است جلوگیری از افزایش سریع اتومبیل و فراهم کردن وسایل نقلیه عمومی است.
  در مورد محل احداث پارکینگ از هر نوع عوامل: اندازه و ظرفیت تنها دو مشخصه از پارامترهای متعددی است که باید در نظر داشت.
  یک پارکینگ باید طوری طرح ریزی و ساخته شود که لااقل بتواند 50 درصد از ظرفیت خود را  در مدت نیم ساعت تخلیه کند و مسیرهای مجاور پارکینگ قدرت کشش این مقدار بار اضافی را داشته باشند.


  از نکته نظر مهندس ترافیک بهترین مکان ها  جهت ایجاد پارکینگ  در مراکز شهرها نزدیک ایستگاه های مرکزی وسایل نقلیه عمومی نظیر اتوبوس و راه آهن و مترو است.  اندازه پارکینگ از نظر ظرفیت نیز حائز اهمیت است. یک پارکینگ کوچک ممکن است  اثر ناچیزی روی ترافیک  خیابانهای مجاور در ساعات تراکم ماکزیمم داشته باشد و خود باعث تراکم بیشتر شود.  ورود و خروج از پارکینگ باید طوری تنظیم شود که وسایل نقلیه ای که از آن استفاده میکنند مسیر ترافیک را قطع نکنند و در عین حال برای استفاده پارک کنندگان نیز تسهیلات لازم پیش بینی شده باشد.
  تراکم پارکینگ ها در مراکز شهرها
  بسیاری از شهرها و به خصوص مراکز و محل های اصلی کسب وتجارت - مثلاً در تهران منطقه بازار – برای زمان فعلی  یعنی عصر اتومبیل  طرح ریزی و ساخته نشده است.


  با وجود اینکه شهر ها مرتب در تغییر و گسترش هستند این تغییرات و گسترش ها حتی اگر بر اساس  برنامه ریز صحیح و احتیاجات باشد معمولاً از رشد سریع وسایل نقلیه از نظر تأمین ظرفیت مورد نیاز عقب تر است.

  شاید به نظر برسد که دوباره سازی مراکز شهرها و محل هایی که از نظر ترافیک دارای مشکلات زیاد و غیر قابل حلی هستند علاج درد باشد.

  ولی به زودی میتوان دریافت که امکان این عمل حتی در صورت موجود بودن بودجه کافی به علل گوناگون نظیر وجود ساختمان های باستانی ، گرانی فوق العاده ساختمانهای موجود و از  بین رفتن بافت اصیل شهری امکان پذیر نیست.

  به عنوان مثال اگر در تمام و یا غالب خیابان های مرکزی شهر اجازه پارک، بارگیری و تخلیه بار در ساعات تراکم ماکزیمم داده شود مسلماً ظرفیت خیابانهای مذکور  افزایش خواهد یافت و امکان ورود تعداد بیشتری اتومبیل از پارکینگ ها  را به خیابان ها میسر میسازد. ظرفیت تقاطع ها را که در حقیقت کمتر از ظرفیت مسیر های مربوطه است نیز میتوان با ساختن زیرگذرها و یا به طرز دیگرافزایش داد، که خود کمک مؤثری است.

  اگر تعداد محلهایی که برای پارک اتومبیل ها  در نظر گرفته میشود همچنان از تعداد مورد تقاضا کمتر باشد میتوان مقرراتی در نظر گرفت که یک محل پارک چندین دفعه در روز مورد استفاده  قرار گیرد.به علاوه گاهی لازم است که جهت جلوگیری  از افزایش تراکم بعضی روشهای دیگر نظیر جلوگیری از ورود اتومبیل در ساعات معینی از روز  به مسیرهای مشخصی را اتخاذ کرد.  عرض  محل های پارک را بین 2.60 و 2.75 و در طولها آنها را 5 متر در میگیرند.
  شعاع گردش برای اتومبیل های مختلف متفاوت است و قطر دایره ی گردش  برای اتومبیل ها  بین 7.64 تا 15 متر تغییر میکند.اکثر اتومبیل ها دایره ی گردش با قطر 12.20 متر و ارتفاع 1.80 متر دارند.ارتفاع مینی بوس ها تا 2.15 متر افزایش میابد.


  حداقل ارتفاعی که برای پارکینگ های چندطبقه میتوان در نظر گرفت 2 متر است ولی در غالب موارد این ارتفاع برابر2.13 متر انتخاب میشود . چنانچه اتومبیل های دیگری نظیر مینی بوس ها هم اجازه پارک کردن داشته باشند ارتفاع مفید پارکینگ ها را باید حداقل برابر 2.30 متر در نظر گرفت. اگر عبور یک طرفه باشد اتومبیل ها میتوانند به صورت زاویه ای تا 70 درجه پارک کنند.


  که در این صورت پارک کردن و و از پارک خارج شدن برای رانندگان سهل تر است و عرض راه وسط را نیز  میتوان کاهش داد.
  انواع پارکینگ
  (1) پارکینگ خیابانی
  (2) پارکینگ های روی سطح زمین
  (3) پارکینگ های چند طبقه
  (4) پارکینگ های مکانیکی  پارکینگ های چند طبقه
  در این نوع پارکینگ ها چهار عامل اصلی زیر حائز اهمیت است:
  1)ظرفیت لازم
  2) آسانی ورود و خروج اتومبیل ها
  3)میزان مخارج ساختمان و تأسیسات نگهداری
  4) هماهنگی بین ساختمان پارکینگ و ساختمان های مجاور
  پارکینگ های چند طبقه با رمپ
  الف) پارکینگ های چند طبقه بدون رمپ مجزا
  شاید ساده ترین نوع پارکینگ های چند طبقه از نظر ساختمان پارکینگ هستند که طبقات آن ها با شیبی برابر4درصد در حالی که راه های ارتباطی آنها دو طرفه در نظر گرفته میشود  باشد.  ب) پارکینگ های چند طبقه با راه خروجی جداگانه
  برای کم کردن تراکم در معبر پارکینگ های فوق  که به علت دو طرفه بودن ممکن است به صورت غیر قابل قبولی در آید،  میتوان یک راه خروجی مجزا در نظر گرفته و راه اتصالی طبقات را  که به طریق قبل ساخته شده است  فقط به اتومبیل های ورودی اختصاص داد. این رمپ مجزا ممکن است  به صورت رمپی در خارج از قسمت اصلی پارکینگ پیش بینی شود.  دراین صورت اگر رمپ خروجی حلزونی در نظر گرفته نشود باید طول آنرا به اندازه کافی  گرفت تا شیب آن از 10 درصد تجاوز نکند. با وجود راه خروجی مجزا دیگر تراکمی به وجود نیامده و اتومبیل ها به راحتی از طبقات خارج و یا به آنها وارد خواهند شد.
  ج)پارکینگ های شیب دار با راه های اتصالی میانی
  با این روش اتصال  فقط یک راه عبوری یک طرفه در هر طبقه وجود دارد. طبقات در وسط به هم پیوسته اند؛ بدین ترتیب هر سطح شیب دار  ارتفاع دو طبقه را به طرف بالا یا پایین  هدایت میکند و راه های میانی در طبقات که یکی به طرف بالا و دیگری به طرف پایین اتومبیل ها را هدایت میکند اتصال طبقات را ممکن میسازد
  پارکینگ های چند طبقه  افقی با رمپ های مستقیم
  در مورد پارکینک های چند طبقه با رمپ داخلی ، دو رمپ جداگانه لازم است .چون این رمپ ها از بین محل های پارک عبور میکنند حداقل پیش بینی  عرضی به اندازه 3 برابر عرض هر  محل پارک به اضافه ی عرض محل های لازم است تا بتوان سیستم را پیاده کرد. رمپ های مستقیم بین طبقات افقی چه از نوع خارجی و چه از نوع داخلی مسیرها را قدری طولانی میکند.
  پارکینگ های چند طبقه تراز طبقه با رمپ های حلزونی
  برای از بین بردن بعضی از معایب رمپ های مستقیم در پارکینگ های تراز طبقه  ممکن است از رمپ های حلزونی استفاده کرد. به علاوه  میتوان دو رمپ جداگانه یکی برای ورود و دیگری برای خروج اتومبیل ها در پارکینگ در نظر گرفت
  پارکینگ های چند طبقه با طبقات شکسته
  ساختن و طرح اینگونه پارکینگ ها نسبتا ساده بوده و به آسانی در زمین های مستطیل شکل قابل استقرار است. از مزایای این نوع پارکینگ ها آن است که رمپ ها به اندازه نصف مجموع ارتفاع هر طبقه متوالی بالا میروند و به همین علت رمپ ها معمولا کوتاه بوده و با یک گردش 180 درجه ای به رمپ دیگر متصل میشوند. از نظر اتصالات  طبقات ممکن است پارکینگ های مذکور را به چند طریق طراحی نمود.
  پارکینگ های چند طبقه با طبقات سه ترازه
  این نوع پارکینگ ها را طوری طرح میکنند که در حقیقت یک سقف به سه قسمت و به هر یک با ترازی مجزا تقسیم گردد. دو قسمت ابتدا و انتهای طبقات در یک تراز و قسمت مرکز سقف به اندازه نصف ارتفاع هر طبقه بالا و یا پایینتر از دو انتهای هر سقف است
  پارکینگ های پشت بامی
  به نظر میرسد که بام ساختمانها یکی از راه حل های اساسی به منظور اضافه نمون سطح پارکینگ به خصوص در مناطق متراکم شهرها و کاهش مشکل پارکینگ باشد در حالی که اضافه چرخش از نظر ساختمان پیش خواهد آورد در عوض مشکل کمبود و گرانی زمین در بین نخواهد بود.ولی با توجه به مسائل زیر گاهی انجا م عمل بسیار مشکل بسیار مشکل و یا غیر ممکن میباشد:
  هزینه مازاد که در اثر اضافه شدن بار سنگین سقف طبقه آخر باید در نظر گرفت بسیار افزون تر از احداث بناهای عادی خواهد بود زیرا بار اضافی برای طبقه آخر را تقرباً برابر 2400 کیلوگرم برای هر متر مربع باید در نظر گرفت.
  پارکینگ های مکانیکی
  اگر در نقاطی از شهر نظیر مرکز آن تقاضای پارکینگ زیاد باشد معمولاً زمین جهت ایجاد پارکینگ های بزرگ و کافی به ندرت یافت شده و یا فوق العاده گران است و لذا اجباراً باید از زمین ها ی کوچک و یا از زمینهای ساختمان های کوچک جهت ایجاد پارکینگ استفاده گردد. در این مواقع معمولاً استفاده از رمپ ها  به علت لزوم اختصاص سطح زیادی از پارکینگ آن به صرفه نیست و برای فائق آمدن بر مشکلات نظیر کمبود زمین و گرانی آن میتوان پارکینگ های مکانیکی که به طور مختلف ممکن است طراحی شود احداث نمود.
  انواع پارکینگ های مکانیکی از سه گروه تشکیل میشود:
  1) وسایل مکانیکی ساده  2) وسایل مکانیکی با حرکت افقی  3) بالا برنده های ثابت و متحرک با محل پارک ثابت
  1)پارکینگ های مکانیکی با وسایل مکانیکی ساده
  وسایلی که در این گاراژ ها به کار میرود برای قرار دادن یک اتومبیل بالای اتومبیل دیگر است. رانندگان اتومبیل ها خود را بر روی سکوهایی که در حدود 11 درجه شیب دارد قرار میدهند و با استفاده از یک سیستم هیدرولیک اتومبیل به بالا برده میشود و بلافاصله سکوی دیگری برای استفاده در دسترس قرار میگیرد. برای بیرون آوردن اتومبیل از پارک هم با یک دکمه کنترل میتوان عکس عمل قبلی را انجام داد . این سیستم را میتوان به صورت چند سکویی که در کنار هم قرار میگیرند و دیوار ترسیمی هم بین آنها نیست نیز ساخت.
  2)پارکینگ های مکانیکی با وسایل محرک افقی
  در این سیستم اتومبیل با آسانسورهای بزرگ به طبقات منتقل و سپس با استفاده از سیستم محرکی که با دست حرکت میکند در محل پارک قرار میگیرد.  روش کار چنین است که پس از دریافت رسید واعلام ساعت توقف مورد نظر توسط مشتری ،اتومبیل بلافاصله  توسط آسانسور به یکی از طبقات فرستاده میشود و در طبقه مورد نظر اتومبیل به وسیله هل دادن روی چرخ بسته قرار گرفته و محل توقف  منتقل میشود، در ضمن با این کارها آسانسور به طبقه همکف برگشته و عمل تکرار میشود. تعداد آسانسورها  بر حسب ظرفیت ، موقعیت و تعداد مشتری پارکینگ ممکن است یک  دو  سه  و یا بیشتر باشد.باتوجه به اینکه در اینگونه پارکینگ ها فضای زیادی برای مانور لازم نیست از نظر فضا بسیار صرفه جویی میگردد.
  3)پارکینگ های مکانیکی مجهز به آسانسور ثابت و متحرک  و محل های پارک ثابت
  هر طبقه از پارکینگ شامل محل هایی جهت پارک یک یا چند اتومبیل به صورت مقابل هم استو دستگاه مکانیکیبالارو  محرک در وسط دو قسمت از  پارکینگ قرار گرفته است.ساختمان اینگونه پارکینگ ها نسبتاً ساده است و میتواند بتنی و یا اسکلت فلزی و یا ترکیبی از این دو نوع باشد. در موقع پارک صاحب ماشین باید اتومبیلش را به یکی از ورودی ها آورده و موتور را خاموش کرده و آنرا آزاد بگزارد و بقیه کارها یعنی بالا بردن ، پارک کردن و جای خالی و نظایر آن به صورت خودکار و مکانیکی صورت میگرد.سرعت عمل دستگاه های مکانیکی برای این نوع گاراژها متناسب با نوع دستگاه ها که خود بسته به اندازه و ساختمان پارکینگ  دارد  میباشد.
  پارکینگ های زیر زمینی
  یک پارکینگ زیر زمینی ممکن است در زیر یک جاده، زیر یک میدان ، زیر پارک، زیر زمین یک هتل و یا  ساختمان های عمومی دیگر و نظایر آن ساخته شود. در پارکینگ های چند طبقه اگر طبقه اول آنها از زیر زمین طبیعی پایین تر  قرار داشته باشد، حرکت نقش یک پارکینگ زیر زمینی را خواهد داشت. تقریباً اکثریت پارکینگ های زیر ز مینی جداگانه ساخته میشود و این به علت هزینه زیاد آن شامل : مخارج خاک برداری، ساختن دیوارهای شامل رمپ، ستونها ، سقف ، تهویه ، نور  و وسایل آتش نشانی و نظایر آن میباشد. پارکینگ های زیر مینی خصوصیت ویژه ای غیر از آنچه که در مورد سایر انواع  پارکینگ ها گفته شد ندارند و فقط ساختمان آنها باید بستگی به موقعیت محل داشته و معمولاً در نقاطی که  زمین فوق العاده گران و یا وجود ساختمان های تاریخی و نظایر آن اجازه ساختن پارکینگ های  رو زمینی و یا چند طبقه  را نمیدهد اجباراً زیر ساختمان ها را به عنوان پارکینگ استفاده میکنند که حتی ممکن است این پارکینگ های زیر زمینی خود شامل چند طبقه باشد.


  ادامه دارد.....(به زودی فصل های دیگر اضافه میگردد)

  عضو شویدددددددددددد

  نویسنده : بیداری اندیشه تاریخ : 12 / 12 / 1391امتیاز :
  موضوعات : مهندسی عمران و معماری ,
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی