close
ویزای ایران
کتاب اصول طراحی معماری و شهرسازی فصل 2(سیرکولاسیون در بیمارستان)+تصاویر
جمعه 07 آبان 1395
پنل کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
مشاوره دانشجویان سایت
سوالات آزمون های آزمایشی
سوالات کارشناسی ارشد
نرم افزار های اندرویدی
اتاق آرزو
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد
نظر سنجی
بیشتر به دنبال کدام مطالب هستید?

آرشیو ماهانه
چت روم سایت
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
کتاب اصول طراحی معماری و شهرسازی فصل 2(سیرکولاسیون در بیمارستان)+تصاویر
 • تعداد بازدید : 1874
 • کتاب طراحی معماری و شهرسازی

  ترجمه و تالیف: حسین سوداگر

  استاد راهنما: استاد عبدالحسینی


  نویسندگان :

  ابراهیم شاه ویردیلو

  نوید علیزاده


  ادامه مطلب لطفا...

  فصل 2

  سیرکولاسیون بیمارستان

  سیرکولاسیون یکی از مهمترین مسائلی است که بایستی در وحله اول مورد توجه ارشیتکت قرار گیرد.هر بیمارستان معمولا دارای ورودی هایی به شرح زیر است:

  1- ورودی اصلی بیمارستان:این ورودی مخصوص مراجعه بیمار و اعیادت کنندگان میباشد.

  2-ورودی مخصوص اورژانس:این ورودی برای افرادی که دچار حادثه و تصادف شده انددر نظر گرفته میشود.بیمارپس از معاینه به وسیله پزشک کشیک و معالج ممکن است به طور موقت بستری شده و یا به قسمت جراحی عکس برداری و آزمایشگاه فرستاده شود.بنابرین لازم است که ارژانس با بخش جراحی و زایمان و آزمایشگاه و عکس برداری در ارتباط نزدیک باشد.

  3-ورودی کلینیک:جهت مراجعه بیماران سرپایی لازم است یک ورودی جداگانه ای در نظر گرفته شود و چون بیماران این بخش پس از معاینه ممکن است برای آزمایش و عکس برداری اعزام شود.لازم است این بخش نیز در ارتباط با آزمایشگاه و عکس برداری باشد.

  4- ورودی جهت کارمندان و پرستاران و مستخدمین :که البته در صورت کوچک بودن بیمارستان میتوان از همان ورودی اصلی استفاده نمود.

  5- ورودی انبار ها و سرویس ها:انبار های اصلی بایستی دارایی ورودی مستقل باشد.

  6- خروجی ویژه بیماران فوت شده.

  واحد های اداری و مدیریت

  قسمت های که در ارتباط با مراجعین است به آسانی در دسترس باشد. سایر قسمت ها که مراجعه ندارد به نحوی تعبیه شودکه ضمن حداکثر استفاده ارتباط آن نیز با سایر قسمت ها برقرار باشد.تمام قسمت های بیمارستان به قسمت روابط عمومی مربوط میشود ولی قسمت مدیریت ارتباط مستقیم تر و مهمتری با روابط عمومی دارد. کادر رهبری بیمارستان در معرض قضاوت عمومی است و سیاست مدیریت روی شخصیت و اتمسفرتمام بیمارستان موثر است.  سرویس آزمایشگاه (لابراتور)

  یکی از شلوغ ترین سرویس ها ،سرویس آزمایشگاه است.شکل (1-4) آزمایشات و اعمالی که در آزمایشگاه انجام میگیرد عموما به گروه های زیر تقسیم میگردند:

  1- شیمی      2- میکروب شناسی    3- سرم شناسی   4- خون شناسی    5- انگل شناسی   6- بافت شناسی

  7- آسیب شناسی    8 ویروس شناسی  9-الکتروگاردیوگرافی،الکتروآنسفالوگرافی،اندازه گیری متابولیسم بازال.

  سرویس ارژانس (بخش فوریت های پزشکی )

  بخش ارژانس یکی از قسمت های مهم بیمارستان به شمار میرود.وسعت بخش ارژانس در بیمارستان ها متفاوت بوده و به برنامه و حجم کارو سیاست آن و حدود خدماتی که میتواند درمقابل فوریت های پزشکی ارائه بدهد بستگی دارد.

  برنامه و خط مشی بخش ارژانس با تجربیات گذشته بیمارستان و سیاست آن در آینده و نیز در ساعات کار سرویس ارژانس و افرادی که در شیفت های مختلفه این بخش انجام وظیفه مینمایدارتباط دارد.

  برنامه عملی سرویس ارژانس

  عرضه یک سرویس 24 ساعته جهت فوریتها،شامل 4 اتاق معاینه و اتاق درمان جراحی ،به علاوه 4 اتاق معاینه اضافی و 12 تخت مخصوص بیماران تحت نظر و ملحقات مورد لزوم.

  برنامه ریزی سرویس ارژانس از نقطه نظر مهندسین

  برنامه سرویس ارژانس از نظر مهندسین که جدا از برنامه عملی سرویس ارژانس است به قرار زیر میباشد.بخش ارژانس باید درب ورودی جدا از درب ورودی بیمارستان داشته باشد ضمن این که همیشه این بخش را کنترل کند و پرسنل ارژانس 24 ساعته و به طور شیفتی در دسترس باشد.

  درب ورودی ارژانس باید طوری باشد که به اسانی آمبولانس به آن نزدیک گردد و نزدیک درب ورودی مکانی جهت پارک کردن 3 آمبولانس در آن واحد تعبیه شود.

  در مواردی که آمبولانس با شیب مخصوص به درب ورودی ارژانس ارتباط پیدا میکند لازم است ورودی طوری باشد که آمبولانس بتواند مستقیما از طریق درب بزرگی به کریدور ارژانس نزدیک شود.اتاق پذیرش به اندازه 14*20 فوت وباید نزدیک  کریدور بوده و وسایل آن طوری باشد که بتوان حداقل از دو بیمار در آن واحد پذیرایی نمود.در مورادی که آسیب دیدگان سوانح بزرگ و دست جمعی به ارژانس مراجه میکنند لازم است از اتاق محاور جهت پذیرش و کمک های اولیه استفاده شود.

  اتاق انتظار ارژانس باید دارای 20 صندلی ،تلفن، توالت بوده ویا به طور کامل و یا نسبی از درب ورودی اتاق پذیرش جدا باشد.

  در جوار اتاق امادگی باید 4 اتاق معاینه به اندازه های 160*12 فوت با وسایل لازم جهت معاینه واعمال جراحی کوچک وجود داشته باشد.

  یک انبار برای وسایل و اسباب ها ،یم اتاق مخصوص نظافت چی و یک اتاقک (محل یا میز) کوچک برای منشی که دید مستقیم به درب ورودی داشته باشد لازم است.

  12 تخت برای بیماران تحت نظر در 4 اتاق (2 اتاق 4 تختی و 2 اتاق 2 تختی) با توالت مخصوص و حمام در مجاورت هر اتاق ضروری است. دستگاه اکسیژن ، دستگاه مکنده و ارتباط تلفنی اتاق ها باید برقرار باشد.

  میز مخصوص نرس ها (حداقل اندازه ممکنه)در مجاورت آن یک میز مخصوص کوچک جهت وسایل آزمایشگاهی .

  در صورت امکان میتوان از قسمتی از اتاق کار به عنوان اتاق وسایل مصرفی اتاق های تحت نظر استفاده نمود.

  کف و سطح دیوارهای سرویس ارژانس باید برای شرایط مرطوب ساخته شود ولی لازم نیست که ضد جرقه باشد.

  رادیولوژی

  بخش رادیولوژی همگام با آزمایشگاه در تشخیص امراض همیاری نموده و درمان با اشعه را انجام میدهد.

  این بخش همچنین به بیماران سرپایی با داشتن نسخه طبیب سرویس میدهد.متخصص رادیولژی مانند متخصص پاتولوژی با طبیب معالج در تفسیر عکس های رادیولوژی مشورت مینماید.بعضی مواقع بیماران سرپایی که به این بخش مراجعه مینمایند بیشتر از مراجعین بستری هستن بنابرین سرویس رادیولوژی باید به آسانی در اختیار بیماران سر پایی و بستری باشد.

  سرویس رادیولوژی به مکان و فضایی نسبتا وسیع و تجهیزاتی که به طور دائم در آنجا ثابت خواهند بود احتیاج دارد.بنابراین درطراحی سرویس رادیولوژی باید امکان توسئه این بخش را بدون این که احتیاج به تغییر مکان و وسائل آن باشددر نظر گرفت.

  تعداد اتاق های عمل :

  یکی از عوامل اساسی که باید در برنامه ریزی اتاق های عمل در نظر گرفته شود تعداد و نوع اتاق های عمل میباشد.

  نکته دیگری که در درجه دوم اهمیت قرار دارد برنامه روزانه و هرساعته اعمال حراحی است.تغییر درتعداد اتاق های عمل باتوجه به عمل های مختلفی که ممکن است انجام شود تا 50 درصد ایرادی ندارد.با تخمین تعداد اعمال جراحی و تقسیم آن نسبت به نوع و زمان آن میتوان وسایل مورد نیاز تعیین نمود.الگوی معمول به شرح زیر است:

  برای بیمارستان 400 تخت خوابی که 160 تخت آن در بخش جراحی است  در صورتی که حد متوسط بستری بودن بیمار 5 روز بوده و همیشه حداکثر 85 درصداز تخت ها اشغال باشد تعداد اعمال جراحی انجام شده این چنین براورد میشود:


  با بررسی دقیق معلوم میشود که این 10000 عمل جراحی انجام شده شامل اعمال جراحی زیر میباشد


  با در نظر گرفتن6400 مورد عمل جراحی انجام شده و برنامه تمام وقت 5.5 روز در هفته و با توجه به بعضی اعمال جراحی مشکل که ممکن است در بیمارستانی پیش آیدتعداد اتاق های عمل برای اعمال جراحی عمومی به قرار زیر تایین میگردد.  برای این که اهمیت تاثیر برنامه روزانه اتاق عمل در تعیین تعداد اتاق عمل را نشان بدهیم کافی است تعداد اتاق های اعمال مورد لزوم را با برنامه نصف روزتا 1 بعد از ظهر و با احتساب تعطیل شنبه ها به قرار زیر نشان بدهیم  بنابراین میبینیم به جای 8 اتاق تعداد 13 اتاق عمل لازم است که بعلاوه یک اتاق عمل جراحی زنان جمعا 14 اتاق خواهد شد.وسایل اعمال جراحی حل و چشم و گوش و بینی را میتوان در یک اتاق عمل نگهداری نمود. گرچه ممکن است در چنین بیمارستانی با این مشخصات در آن واحد دو متخصص گوش و حلق و بینی در 2 اتاق عمل به آن وسایل احتیاج پیدا کنند.

  اتاق های عمل مورد نیاز در هر رشته تخصصی به قرار زیر است

  ارتباط اتاق عمل

  اتاق جراحی معمولا با بخش وسایل استریل و حمل و نقل بیمار ارتباط دارد در فصل مرکز استریل کردن وسایل که مفصلا شرح داده شده این نکته روشن میگردد که امروزه تمام بیشتربه استریل کردن وسایل در یک سیستم مرکزی است که خارج از اتاق عمل واقع میباشدبدین صورت که وسایل بعد از استریل شدن در مرکز مخصوص در موراد لزوم به اتاق عمل آورده میشود.

  محل نگهداری بچه ها

  محل نگهداری بچه هاهرچه نزدیکتر به محل بستری شدن مادر باشد بهتر خواهد بودمقدار فضایی که برای هر طفل در نظر گرفته میشود در حد 3 متر مربع برای هر نفر میباشد.تعداد اطفالی که میتواند تحت کنترل هر پرستار قرار گیردحداکثر 10 نفر است.فواصل تخت خواب های اطفال در حدود 60 سانتی متر میباشد.

  به منظور جدا کردن تخت ها از یکدیگر بین تخت خواب ها حایل هایی گذارده میشود که ارتفاع آن در حدود 60 سانتی متر است.

  محلی که برای نوزادان نارس در نظر گرفته میشود جدا از سایر اطفال میباشدو حداکثر 5 نفر در یک مکان نگهداری میشوند.اطفال نارس از نظر سرما و گرما بایستی تحت کنترل باشد.

  در نظر گرفتن محلی برای اطفال مشکوک لازم خواهد بود.معمولا بین دو اتاق اطفال یک اتاق معاینه در نظر گرفته میشود.

  سرویس فیزیکال تراپی

  فیزیو تراپی بخشی است جوان و یکی دیگر امکانات تشخیص و درمان که خود شامل فیزیکال تراپی و درمان ناراحتی های ناشی از شغل و به عبارت دیگر طب کار میباشد.این دو سرویس کمتر به کار تشخیص میاید و بیشتر برای پیشرفت در کمک های درمانی است.

  1- فیزیوتراپی:

  شامل تمرین ماساژ،درمان با حرارت،درمان با آب (هیدروتژایی) و درمان با الکتریسیته (الکترو تراپی) است.یک بیمار ممکن است به یک یا همه این درمان ها نیاز داشته باشد.در مان اصلی به وسیله متخصص این فن یا تحت نظر مستقیم متخصص و توسط تکنسین فنی انجام میگیرد.درمان ممکن است به زمان طولانی نیاز داشته باشد بنابراین سرویس گرچه سرویس شلوغی است ولی نمیتواند مانند سرویس رادیولوژی روزانه بیماران زیادی را بپذیرد.

  رختشویخانه

  در اغلب بیمارستان هایی که بیشتر از 500 تخت خواب دارند از نظر اقتصادی وجود رختشویخانه منطقی است.اما به علت این که سرویس رختشویی خانه احتیاج به سرمایه گذاری زیاد دارد مطالعه و تحقیق در مورد ایجاد ان باید بسیار دقیق باشد مثلا مطالعه در مورد این که آیا رختشوی خانه خصوصی در شهر ودر نزدیکی بیمارستان واقع است درصورتی که سرویس رختشوی خانهبه برنامه بیمارستان اضافه گردد در این صورت میدانیم که تجهیزات آن استاندارد و اداره آن مشخص است.

  جریان رخت شویی در بیمارستان شامل 8 مرحله اساسی شامل جمع آوری ،تقسیم شستشوفشردن،خشک کردن یا اطو کردن یا پرس زدن،تاکردن،انبار کردن و پخش کردن ،میباشد.

  وسعت کافی برای محل دریافت ملحفه های کثیف و محلی برای تقسیم آنها برای شستشو در نظر گرفته شود.اگر چنین کاری را بتوان در طبقه فوقانی رختشویی خانه انجام داد میتوان در آن واحد2 کار را به انجام رسانید:خالی کردن ملحفه ها از محل آن و دیگری پر کردن ماشین های رختشویی .

  ملحفه های تمیز بعد از عبور از قسمت اطو وخشک کن به انبار نگهداری برده میشوند،به جز ملحفه های کثیف و جدا کردن آن ها تمام اعمالی که ذکر شده همه در یک طبقه انجام میگیرد گرچه اطو کردن لباس ها وصله کردن لباس ها و نگهداری و انبار کردن و پخش میتواند در یک طبقه جداگانه باشد.انتقال ملحفه ها به وسیله چرخ های دستی و یا اسانسور انجام میشود.در این قسمت یک اتاق و یک انبار لازم است همچنین امکانات استراحت برای کارمندان قسمت و آشپزخانه (اگر در جای دیگر بیمارستان منظور نشده باشد)باید ایجاد شود.در این واحد سقف ها باید بلند باشدتا هوا به خوبی تهویه گردد.

  آشپزخانه مرکزی

  معمولا در بیمارستان سیستم آشپزخانه مرکزی و اضافه  نمودن یک آشپزخانه مخصوص تهیه غذاهای ویژه بعضی از بیماران پیشنهاد میشود وآشپزخانه مرکزی در رابطه با اشپزخانه  فرعی هر بخش میباشد.

  آشپزخانه مرکزی در طبقه زیرزمین در نظر گرفته میشود و رابطه آن با آشپزخانه های فرعی طوری پیشنهاد میشود که طی مسیر غذاهای آماده تا به بیماران برسد (چه در جهت افقی چه به حالت عمودی) باید سریع انجام شود تا تغییری در طمع ودرجه حرارت غذا حاصل نشود.در مورد محل آشپزخانه بیمارستان موقعیت استقرار دیگری نیز پیشنهاد شده و آن اختصاص اخرین طبقه بیمارستان به این مجموعه است برتری این حالت برسیستم قبل ،ان است که دود و بوهای حاصله به راحتی به بیرون انتقال پیدا میکندو نقطه منفی آن حمل مواد اولیه و مواد غذایی تا اخرین طبقه بیمارستان است.

  فضاهای مورد احتیاج در آشپزخانه مرکزی بیمارستان:

  فضاهای مورد احتیاج در آشپزخانه در رابطه با وسعت بیمارستان و تعداد بیماران بوده و به طور کلی برای یک بیمارستان متوسط میتوان فضاهای زیر را پیش بینی نمود.

  1- ورودی مواد غذایی،قسمت کنترل و ثبت

  2-انبارها و یخچال ها و سردخانه ها(انبار خشک –انبار سبزی جات –سردخانه گوشت –سردخانه ماهی)

  3- اماده نمودن مواد غذایی با قسمت هایی برای تهیه گوشت و سبزی جات و ماهی

  4- فضایی وسیع برای پخت و پز و سرخ کردن غذا ها

  5- ناحیه مخصوص برای قهوه و چایی و گرم کردن شیر

  6- محل آماده کردن  و پختن غذا ها

  7-قسمت شستوشوی ظروف و وسایل و انبار انها و قسمت نگهداری چرخ های حمل غذا .

  8- قسمت هایی برای نظارت بر آشپزخانه و قسمت های اداری .

  9- غذاخوری کارکنان آشپزخانه و کارمندان بیمارستان.

  10- رخت کن و سرویس های بهداشتی کارکنان آشپزخانه

  فضاها و قسمت های مختلف آَشپزخانه میباید طوری در پلان طرح شود که در رابطه باسیکل وخطحرکت اساسی و مداوم فعالیت های آشپزخانه قرار گیرد بدون این که تقاطع و حرکت خلاف جهت تعیین شده صورت گیرد.سیکل و خط حرکت فعالیتها در آشپزخانه آز ورودی مواد اولیه و مواد غذایی شروع شده و به پخش غذاهای آماده به ظرف آشپزخانه های فرعی بخش خاتمه پیدا میکند.

  از طرف مرکز بهداشتی امریکا برای بیمارستان های کوچک سطح مجموعه آشپزخانه (شامل آشپزخانه،غذاخوری کارکنان آشپزخانه و بیمارستان و انبارهای مورد لزوم )به قرار زیر پیشنهاد شده است.
  نویسنده : بیداری اندیشه تاریخ : 11 / 12 / 1391امتیاز :
  موضوعات : مهندسی عمران و معماری ,
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.
 • این نظر توسط گمنام در تاریخ 1391/12/12 و 11:35 دقیقه ارسال شده است

  اگر درمورد همه ی رشته ها اینقدر مطلب های اختصاصی بزارید واقعا عالی میشه.
  تا با همه ی رشته ها آشنا بشیم . مخصوصا رشته های جدید. معماری که سابقه ی طولانی داره.
  پاسخ : به نظرتون حتما ً رسیدگی میشه
  شماهم رشته ی مدنظرتون رو نام میبردید بهتر بود
  ممنون


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی