close
ویزای ایران
علل سياسى - مذهبى وقوع انقلاب اسلامى
پنجشنبه 06 آبان 1395
پنل کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
مشاوره دانشجویان سایت
سوالات آزمون های آزمایشی
سوالات کارشناسی ارشد
نرم افزار های اندرویدی
اتاق آرزو
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد
نظر سنجی
بیشتر به دنبال کدام مطالب هستید?

آرشیو ماهانه
چت روم سایت
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
علل سياسى - مذهبى وقوع انقلاب اسلامى
 • تعداد بازدید : 249
 • علل سياسى - مذهبى وقوع انقلاب اسلامى 

  كتاب: جرعه جارى، ص  168 

  گردآورنده: على ذو علم 

  نويسنده: عبد الرحيم گواهى 


  ادامه مطلب لطفا

  علل سياسى - مذهبىوقوع انقلاب اسلامى 

  كتاب: جرعه جارى،ص  168 

  گردآورنده: على ذوعلم 

  نويسنده: عبد الرحيمگواهى 

   

  در وقوع انقلاب، وبويژه پيروزى نسبتا سهل و سريع آن، عوامل سياسى - مذهبى بالاترين نقش را بر عهدهداشتند، چنانچه متفكرين و انديشمندان خارجى ناظر بر اوضاع ايران در زمان حكومتپهلوى نيز بر اين نكته وقوف كامل داشته و چنين اظهار نظر كرده‏اند كه، «انقلابايران از اين جهت‏بوقوع پيوست كه شاه در سطح اقتصادى - صنعتى به پيشرفت ونوسازيهائى دست زد، اما در جهت نوسازى در سطح سياسى ناكام ماند» ، (1) و يا اينسخن فيشر محقق آمريكايى كه مى‏گويد، «دلايل انقلاب و زمان وقوع آن به خاطر مسائلاقتصادى و سياسى بود، اما شكل انقلاب و سرعت اجراى آن مديون سنت اعتراض مذهبى مردمبود» . (2)

   

  قبلا از قول خانم نيكىكدى مورخ آمريكايى، گفتيم كه به زعم ايشان، «عدم تقسيم درآمدها كه به نحو آشكار وگسترده‏اى غير عادلانه بود احتمالا بيشتر به نارضايى رو به رشد مردم دامن مى‏زد تاعامل استاندارى كه در غرب گفته مى‏شود، يعنى صنعتى كردن سريع جامعه ايران توسطرژيم‏‏» ، (3) اما اكنون مى‏خواهيم بر اين گفته ايشان بيفزايم كه از نظر ما، وبسيارى ديگر از تحليلگران اوضاع ايران در زمان پهلوى، اگر استبداد مطلق سياسى و ازآن بدتر، روحيه اسلام ستيزى رضاخان و پسرش محمد رضا وجود نمى‏داشت‏شايد هرگز درايران، انقلابى بوقوع نمى‏پيوست. چون در اين زمينه سردمداران ايرانى انقلاب، وبويژه شخص امام خمينى (ره) رهبر كبير انقلاب، به تفصيل سخن گفته‏اند اجازهبفرماييد بسط مقال را صرفا از زبان محققين و انديشمندان خارجى دنبال كنيم تا شائبهدفاع يكجانبه از ناحيه‏طرفداران انقلاب در ذهن كسى بوجود نيايد و از ناحيهطرفداران احتمالى رژيم گذشته نيز به تعصب و زياده روى متهم نشويم. تقريبا همهنويسندگان خارجى انقلاب، بلا استثناء، وجود سركوب و اختناق شديد سياسى در دورانشاه را به صراحت مورد تاكيد قرار داده‏اند. (4)

   

  همچنين آنان به تفصيلاز دو پديده شوم شكنجه  (5) و زير پاگذاشتن مستمر حقوق بشر  (6) سخن به ميانآورده‏اند. البته شخص شاه، تا آخرين روزهاى حيات خويش، وجود هرگونه شكنجه در دورانحكومتش را نفى مى‏كرد  (7) ، اما اين ادعاىبى پايه‏اى است كه از ناحيه هيچ فرد عاقلى قابل پذيرش نيست، چرا كه علاوه بر صدهاو هزاران نمونه شاهد عينى بر اين قضيه كه خيلى از آنها هنوز هم در قيد حيات مى‏باشند،از جمله راقم اين سطور كه در سالهاى دهه 1350  شمسى در زندان كميته شاهد اينمطلب بوده‏ام، گستردگى مطلب در حدى بود كه حتى حاميان خارجى و داخلى شاه و دربارپهلوى نيز حقيقتا قادر به كتمان آن نبودند. (8)

   

  در مورد نيات و عملكرددينى - مذهبى رژيم پهلوى، اعم از دوران حكومت پهلوى پدر و يا پسر، نيز وضع تقريبابهمين منوال است. بدين معنا كه همه ناظران و پژوهشگران خارجى بر مقاصد ايشان درزمينه اسلام زدايى  (9) و مخالفت جدى بانهادهاى دينى - مذهبى جامعه مهر تاييد زده‏اند (10) مطلى، كه از فرط آشكار بودن، تلويحا مورد تاييد شخص شاه نيز قرارگرفته است. (11)

   

  هر چند براى كسانى كهبا تاريخ معاصر ايران در دوران پهلوى و بخصوص تاريخ انقلاب از پانزدهم خرداد  1342 به اينطرف تا حدودى آشنا هستند بيان علل و عوامل مذهبى انقلاب اسلامى ايرانممكن است تكرارى و ملالت آور بنمايد، از آنجائيكه يقينا بخش عمده‏اى از خوانندگاناين مقالات را نسل جوان و معاصر ميهن اسلامى تشكيل خواهند داد كه به اقتضاى سن وجوانى در كوران اقدامات ضد مذهبى پهلوى‏ها - پدر و پسر - نبوده‏اند، و مسلما چيزىاز واقعه مسجد گوهرشاد، كشف حجاب، حمله به صحن مقدس حضرت معصومه (س) در قم در زمانرضاخان، و يا واقعه  15  خرداد و حمله به مدرسه فيضيه قم در زمان محمدرضا و يا برگزارى جشن تولد زرتشت در دربار پهلوى در ظهر رمضان را در ياد و خاطرهخويش ندارند، شايد تكرار مختصر بعضى از اين حوادث - آن هم صرفا به استناد منابعخارجى كه ما را در مظان اتهام مبالغه و زياده گويى قرار ندهد، خالى از پند و عبرتنباشد. چنانچه مى‏دانيم شاه عادت داشت علماى مذهبى را «مرتجع‏» و مبارزه اسلامى را«ارتجاع سياه‏» بخواند و ادعا كند كه اين «ارتجاع سياه‏» با «ارتجاع سرخ‏» - كهمنظورش همان كمونيستها بود - همدست و همداستان شده تا جلوى نوسازيهاى او را بگيرد.(12)

   

  اتهامى كه از بس تكرارشده بود مورد توجه و بيان ناظران خارجى اوضاع آن روز ايران نيز قرار گرفته بود.(13)

   

  از همين جهت هم آيتالله العظمى خمينى كه در آن زمان عملا رهبرى نهضت دينى مبارزه بر عليه شاه را دردست داشت‏به مناسبتهاى مختلف مكررا مى‏فرمود:

   

  «ما مخالف هيچگونهپيشرفت و يا نوسازى جامعه نيستيم، بلكه مخالف استبداد سياسى، شكنجه و قتل واعدامها مى‏باشيم‏‏» . (14)

   

  و يا اينكه، «ما بهدنبال آزادى، دموكراسى، و اجراى واقعى قانون اساسى هستيم و از اين جهت است كه مارا مرتجعين سياه مى‏خوانند» . (15)

   

  و يا اينكه، «ما مخالفاستعمار هستيم و نه مخالف تمدن‏‏» . (16)

   

  اما اين اتهام بى اساسنه تنها در داخل ايران چندان كسانى را گول نمى‏زد، بلكه خارجيان نيز با امام خمينىهمداستان بودند و جملگى در آثار خويش اينگونه اقدامات ضد مذهبى شاه را نكوهشمى‏كردند. چنانچه ميكائيل فيشر، محقق آمريكايى كه آثار متعددى را در زمينه انقلابايران به رشته تحرير در آورده، مى‏نويسد:

   

  «مخالفت مذهبى مردم باحكومت صرفا تمسك متعصبانه آنها به يك سلسله اصول و عقايد قديمى مردم به گذشته‏هانبود - آن طورى كه شاه مى‏خواست‏به همگان بقبولاند - و بلكه در اين مخالفت‏حرفها ومطالب منطقى بسيارى خوابيده بود» . (17)

   

  نويسندگان خارجى نيزبه نوبه خود، رويدادهاى ضد مذهبى چون حمله رضا شاه به مسجد گوهر شاد و در نتيجهكشتار صدها نفر از مردم بى دفاع و بيگناه، (18) غير قانونى اعلام كردن حجاب توسطحكومت رضاشاه و در نتيجه كشف حجاب در ايران پس از اينكه اينكار توسط‏آتا تورك درتركيه انجام شده بود، (19) و بسيارى مخالفتهاى ديگر با علماى دينى و سنتهاى مذهبىرا مورد توجه قرار داده‏اند، (20) بطوريكه اكثر ايشان معتقدند رضا شاه فردى بهغايت ضد آخوند بود كه بى ميلى خويش را از طايفه وحانيت‏بهيچوجه كتمان نمى‏كرد.(21)

   

  در زمان حكومت پهلوىپسر نيز وضع بهيچوجه از گذشته بهتر نبود. او كه مثل پدر، بشدت مخالف اسلام وروحانيت‏بود  (22) و در اين راه افرادخارجى و يا اقليتهاى مذهبى و بويژه بهائيان را بر هموطنان مسلمان خويش ترجيحمى‏داد، (23) در زمان كومت‏خويش فشار زيادى بر مدارس علوم دينى وارد ساخته  (24) ، بمنظور تضعيف سابقه دينى جامعه و جشنهاىمهمل و پر هزينه دو هزار و پانصدمين سال شاهنشاهى را علم كرده، (25) و از همه بدتراينكه در كمال كژ فهمى و بى توجهى تقويم اسلامى ملى ايرانيان را كه بر مبدا هجرىشمسى قرار داشت‏به مبداى موهومى - زمان سلطنت كوروش كبير پادشاه هخامنشى بر ايرانكه تاريخ دقيق آن بهيچوجه معلوم نيست - برگردانيد. كارى كه بنا بر سخن آنتونىپارسونز، اقدام نامعقول و سبكسرانه ديگرى عليه معتقدات مذهبى مردم ايران زمين بود.(26)

   

  و چنان ناپخته ونسنجيده بود كه تقريبا همه مردم را مجاب ساخت كه شاه در صدد ريشه كن كردن اسلاممى‏باشد. (27)

   

  آبراهاميان مى‏نويسد:

   

  «در دوران معاصر، كمتررژيمى در سر تا سر عالم تا آن حد احمق بوده است كه تقويم مذهبى مردم خويش را بهدور افكند» . (28)

   

  پى‏نوشت‏ها:

   

  1. آبراهاميان، ايران:در فاصله دو انقلاب، ص  427.

   

  Harvard UniversituyPress, 1980, p . 190 2 .Fischer, Michael M ., Iran : From Religious Dispute toRevoluton,

   

  3. كدى: ريشه‏هاى انقلاب، متن انگليسى، ص 177.

   

  4. فيشر، كتاب سابق الذكر، ص  5، نيكىكدى، ريشه‏ها. . . ، صص  94، 98، 143،آبراهاميان، ايران. . . ص  138، و غيره.

   

  5. كدى، كتاب فوق الذكر، ص  94، آنتونىپارسونز، كتاب سابق الذكر، صص  31  به بعد.

   

  6. نگاه كنيد به گزارش سال  1975  سازمان عفو بين المللى، و يا پارسونز، كتابسابق، ص  3.

   

  7. Pahlavi, Mohammad Roz, Answer to Histoty, Stein and DayPublishers,1980.p.20.

   

  8. مثلا نگاه كنيد به كتاب پارسونز، ص 31  به بعد، كتاب پرويز راجى،خاطرات. . . ، 45، 58، و غيره.

   

  9. به عنوان نمونه نگاه كنيد به كتاب سابق الذكر كدى، ريشه‏هاى. . . ، ص  94.

   

  10. نگاه كنيد به فيشر، كتاب سابق الذكر، ص 90، سوليوان، ماموريت در ايران، متن انگليسى، ص  90، نيكى كدى، كتاب سابق، ص  1.

   

  11. محمد رضا پهلوى، پاسخ به تاريخ، نسخه انگليسى، صص  42، 50، 56، و غيره.

   

  12. نگاه كنيد: به پرويز راجى، خاطرات آخرين. . . ، ص  163، محمد رضا پهلوى، پاسخ به تاريخ، ص  103.

   

  13. آنتونى پارسونز، غرور و سقوط، ص 25.

   

  14. نگاه كنيد به صحيفه نور، جلد  1،صص  68- 67.

   

  15. همان، صص  72، 70.

   

  16. همان، ص  76.

   

  17. فيشر، از منازعه مذهبى. . . ، ص 9.

   

  18. آبراهاميان، ايران: در فاصله دو انقلاب، ص  152.

   

  19. كدى، ريشه. . . ص  108.

   

  20. پارسونز، كتاب سابق الذكر: ص  54،آبراهاميان، كتاب سابق، صص  140  به بعد.

   

  21. علاوه بر منابع قبلى نگاه كنيد به كدى ريشه. . . ص  6، پاسخ به تاريخ، ص  55، طاهرى، روح خدا، ص  82، و آبراهاميان، ص  135.

   

  22. هر چند كه بظاهر اين مخالفت‏خود را كتمان مى‏كرد، چنانچه در كتاب پاسخ بهتاريخ، ص  55، 57، 143  و غيره مدعى مى‏شود.

   

  23. كدى، ريشه. . . ، ص  342.

   

  24. فيشر، كتاب فوق الذكر، صص  9  به بعد.

   

  25. كدى، ريشه. . . ، ص  241.

   

  26. پارسونز، كتاب سابق الذكر، ص  64.

   

  27. كدى، ريشه. . . ، ص  241.

   

  28. آبراهاميان، ايران. . . ص  444

   

   

  توجيه تئوريك انقلاب اسلامى: شروط لازم براى انقلاب 

  كتاب: حديث انقلاب، ص  295 

  مؤلفان: جمعى از نويسندگان 

   

  شكل گيرى و پيروزى جنبش‏هاى انقلابى به دو دسته شروط و عوامل وابسته است:

   

  الف) شروط لازم، كه عبارت است از نارضايتى وسيع و عميق عمومى از ساختار و كاركرد حكومت و نظام.

   

  ب) شروط كافى عبارتند از: رهبرى، ايدئولوژى و سازماندهى جهت‏بسيج وتمركزنارضايتى‏ها براى براندازى دولت و ايجاد تغييرات اساسى. (1) با اوج گيرى وپيروزى انقلاب اسلامى در سالهاى  57- 1356،8- 1977  بايد گفت كه عملكرد حكومت‏شاه طىبيش از سه دهه فرمانروايى، منجر به ايجاد و بروز نارضايتى وسيع و عميق عمومى گرديد(شرط لازم) عنصر نارضايتى به عنوان شرط لازم انقلاب و جنبش هم در نوشتارتئوريسين‏ها و پژوهشگران نقل شده است، هم دولتمردان مبتنى بر تجربيات عينى خود آنرا تاييد كرده‏اند.در همين رابطه ارتشبد فردوست كه نزديكترين فرد به شاه و ازبنيانگذاران ساواك مى‏باشد در خاطراتش چنين نقل مى‏كند:

   

  «يكى از مسائل مهمى كه استاد اسرائيلى مطرح ساخت و در آموزش دفتر ويژه درانگلستان نيز شنيده بودم، مسئله سنجش نارضايتى در جامعه بود و اين اصل اساسىبراندازى و ضد بر اندازى كه تا زمانى كه رضايت عمومى در جامعه حكمفرماست، هر عملبراندازى شبكه‏هاى پنهانى محكوم به شكست است و تنها در شرايط نارضايتى عمومى و عميقاست كه عمليات براندازى با موفقيت توام مى‏شود و عمليات ضد بر اندازى هر قدرپيشرفته با ناكامى‏‏» . (2)

   

  فردوست در فصول بعدى اين تئورى را براى تحليل علت‏سقوط شاه به كار مى‏برد وچنين مى‏نويسد:

   

  «اول به هم ريختن بافت و سنت‏هاى جامعه توسط محمد رضا شاه و دوم حيف و ميلاموال دولتى و فساد و دزدى...كه طبعا طى اين سالها نارضايتى وسيعى ايجاد شد و يكجرقه كافى بود كه همه چيز را منفجر نمايد» . (3)

   

  شروط كافى نيز به شرح زير در ايجاد و پيروزى انقلاب ايران نقش آفرينى‏نموده،آيت الله سيد روح الله الموسوى خمينى به عنوان مرجع تقليد شيعيان و بزرگترين رهبرمخالفان شاه با استعانت از مكتب اسلام و سازمان سنتى هزار ساله حوزه‏هاى دينىايران، توده‏هاى وسيع مردم ناراضى را در سراسر كشور بسيج كرد و اهرم نيرومندى براىايجاد و گسترش جنبش انقلابى و بر اندازى دولت‏شاهنشاهى آورد، (شرط كافى) .

   

  براى فهم اين مدعا، به نظرات ارتشبد فردوست كه در آن سالها رياست كميسيونبازرسى شاهنشاهى را بر عهده داشته توجه مى‏كنيم:

   

  «ساواك تعداد طلاب و روحانيون كشور را حدود 350  هزار نفر تخمين مى‏زد.حتىبديعى، رئيس ساواك قم نيز معترف بود كه در اين جمعيت قابل توجه، فقط يك نفر نفوذواقعى دارد و آن آيت الله خمينى است.سازمان روحانيت احتياج به آمادگى نداشت ومانند يك حزب منسجم كه فرد فرد آن بر امور مذهبى، سياسى، اقتصادى و اجتماعى مسلطمى‏بودند، در سراسر كشور تا سطح قصبات و دهات و عشاير گسترده بود و مردمى كه شايدمحمد رضا را نمى‏شناختند، روحانى خود را مى‏شناختند.اين همان قدرتى بود كه زمانىشاپور جى ضمن صحبت‏به آن اشاره كرد و گفت: عجيب است كه در ايران هر شاهى كهروحانيت مخالف او بود سقوط كرده.محمد رضا در مقابل اين دو عامل يعنى نارضايتى مردمو نفوذ روحانيت، احساس قدرت مى‏كرد.او قوى‏ترين ارتش خاورميانه را در اختيارداشت.نيروهاى انتظامى و ساواك قوى در سراسر كشور گسترده بودند.دولت و مجلسين راشاه در اختيار داشت، همان كسانى كه از خوان نعمت او استفاده مى‏كردند، آمريكا وانگليس‏نيز اين نيروى عظيم را براى ثبات محمد رضا كافى دانستند» . (4)

  دلايل و شاخصهاى اسلامى - دينى بودن انقلاب ايران 

   

  اطلاق قيد و صفت اسلامى به انقلاب ايران مى‏تواند ناشى از شروط كافى آنباشد.چه، يكى از شروط درجه اول مكتب انقلاب، دين اسلام است و در درجه بعد است،رهبر نهضت‏يك فرد روحانى در حد مرجعيت‏بود.سازماندهى انقلاب كه نكته سوم است، ازطريق سازمان سنتى هزارساله حوزه‏هاى علميه دينى صورت گرفته است، سازمانى كه داراىپنج عنصر و ركن اساسى است و شامل: 1- علما و مراجع دينى  2- حوزه‏هاى علميه و مدارس دينى  3- بقاع و قبور متبركه  4- مساجد و ائمه جماعات  5- دستجات و هيات‏هاى مذهبى.

   

  ناگفته نماند كه علت اطلاق اسلامى بودن به انقلاب ايران تنها مربوط به شروطكافى نيست، بلكه اين مساله در شرط لازم نيز وجود دارد.بنابراين، بدليل نقش اساسىدين اسلام در شروط لازم و كافى انقلاب ايران سبب گرديده، تا اين پديده متصف و مقيدبه قيد و صفت اسلامى شود.

  نارضايتى وسيع و عميق مردم از ساختار و كار كرد حكومت‏شاه، شرط لازم انقلابايران 

  مكانيزمهاى بقاء و دوام حكومت‏شاه:

   

  در اين بحث‏سؤال اصلى چنين است: مردم چرا؟ چگونه؟ و چه مقدار از دولت‏شاهناراضى شدند؟ شاه براى حفظ، استمرار و بسط دولت و قدرت از روش شناخته شده تشويق وتهديد يا همان سياست هويج و چماق استفاده مى‏كرد.يعنى: جلب رضامندى عامه و سركوباقليت نخبگان ناراضى.

   

  1- جلب رضامندى عمومى و كسب وجاهت و مقبوليت ملى:

   

  شاه با استفاده از درآمد فزاينده نفت و گسترش اقتصاد مصرفى عامه پسند و توسلبه تبليغات وسيع مى‏خواست‏براى خود مقبوليت و مشروعيت كسب كند كه البته در نهايتدر تحقق اين امر ناكام ماند.سر آنتونى پارسونز سفير انگليس پس از اولين ملاقاتى كهبا شاه پس از كشتار جمعه سياه در سپتامبر 1978  در اين باره چنين مى‏نويسد:

   

  «شاه بالحن غم انگيزى پرسيد كه بعد از ان همه كارهايى كه براى توده مردم انجامداده چرا آنها عليه او قيام كرده‏اند» . (5)

   

  منظور شاه دقيقا كارهايى است كه به زعم خودش براى پيشرفت اقتصادى و رفاه مادىمردم انجام داد، تا بدينوسيله رضايت آنها را كسب كند و براى خودش مقبوليت و مشروعيتايجاد نمايد تا بقا و دوام حكومتش تضمين شود.

   

  2- سركوب اقليت نخبگان ناراضى:

   

  در اينجا نيز در آمد فزاينده نفت‏بكار گرفته شد و حكومت‏شاه توانست نيروىنظامى، انتظامى و امنيتى خود را بشدت گسترش دهد و عليه مخالفان و ناراضيان بكارگيرد.به اين ترتيب با جلب رضامندى اقتصادى و مصرفى عامه مردم كه به طور نسبى حاصلمى‏شد و نيز منكوب كردن اقليت نخبگان ناراضى و مخالف شاه، خود را مجاز مى‏ديد كهبه حريم ارزشها و خواسته‏هاى سياسى و فرهنگى مردم بيش از پيش تجاوز نمايد تا بهزعم خويش دامنه قدرت و حاكميتش را توسعه و تحكيم ببخشد.به همين دليل حتى عامه مردمنيز روز به روز از كاركردها وعملكردهاى سياسى و فرهنگى شاه ناراضى مى‏شدند.امامكانيسم‏هاى تشويق و تهديد حكومت مانع از بروز و ظهور اين نارضايتى مى‏شد تا آن كهدر نقطه‏اى از زمان، تعادل اين مكانيسم بهم خورد و امواج انقلاب ظاهر گشت.

  نارضايتى مردم از خط مشى و اقدامات فرهنگى و مذهبى شاه 

   

  فرهنگ شاهنشاهى آميزه‏اى از ارزشهاى غربى و فرهنگ ايران باستان بود.مظاهرفرهنگى ايران باستان مانند جشن تاجگذارى شاهنشاهى و جشن بيست و پنجمينسالگشت‏حكومت‏شاه كه در اواخر دهه 1960  با مخارج و تبليغات چشمگيرىبرگزار شد. مهمترين مظهر اين فرهنگ، جشن 2500  سال شاهنشاهى بود كه درپاييز  1350/1971  ميلادى با حضور رهبران و رؤساى دولتهاى خارجىدر شيراز بر پا شد.شاه در احياء ارزشهاى ايران باستان تا آنجا پيش رفت كه درسال  1355/1976  مبدا تاريخ كشور را كه هجرت پيامبر از مكه بهمدينه بود، تغيير داد و به جاى آن، سال تاسيس دولت هخامنشى بوسيله كوروش را مبداتاريخ قرار داد. اين مساله براى مردم و بخصوص مراجع دينى و حوزه‏هاى علميه مذهبىبسيار ناگوار بود و به معنى تقابل مستقيم و آشكار حكومت‏با فرهنگ و ارزشهاى اصيلدينى تلقى مى‏شد و از اين بابت در عمق ضمير ملت، ناراحتى و نارضايتى قابل توجهىايجاد كرد.

   

  عنصر ديگر فرهنگ شاهنشاهى كه بسيار مورد توجه شاه بود ارزشهاى تمدن غربى واروپايى بود.او كه مدعى نوسازى ايران بود و الگوهاى توسعه اقتصادى غربى را به مدددر آمد نفت تقليد مى‏كرد، تا رضامندى اقتصادى مردم را جلب نمايد، بالطبع‏مظاهرفكرى و فرهنگى آن ديار را نيز وارد و ترويج مى‏كرد.در حالى كه پاره‏اى از اينهاهمانند روابط آزاد زن و مرد يا عكسها و فيلمهاى وقيح و مبتذل يا موسيقى‏هاى تند كهمناسب مجالس رقص و پايكوبى و از خود بيخودى جوانان مى‏شد، يا نوشيدن مشروبات الكلىبا ارزش‏هاى اسلامى و دينى سازگارى نداشت.در اين سالها، ارتباطات و تبليغات بخشدولتى و بخش خصوصى، در قالب برنامه‏هاى راديو و تلويزيون و مطبوعات و سينماها، تحتعناوينى چون، جشن هنر شيراز، به ترويج‏شديد مسائل غير اخلاقى مى‏پرداختند.البتهاين برنامه‏ها تا حدى توانسته بودند بخش زيادى از جوانان را به خود جلب نمايند واز سياست دور سازند، لكن توده‏هاى وسيع مردم مسلمان و نخبگان ملى و مذهبى، به طوروسيع و عميق از اين مسائل ناراضى بودند.

   

  به اين ترتيب، در حاليكه ارزشهاى دينى و اسلامى طى  1400 سال مبدل به جوهره اصلى فرهنگ مردم ايران شده بود، شاه فرهنگ ديگرى را باشدت و جبر مى‏خواست جايگزين آن نمايد كه آميزه‏اى از فرهنگ ايران باستان به اضافهفرهنگ غربى بود.اين ملغمه جديد اصالتا با زمينه‏هاى فرهنگ ملى مذهبى ايران همخوانىنداشت و با روشى بد و توام با فشار نيز اعمال مى‏شد و به همين سبب بطور مضاعفناراضى ساز بود.

  علت و انگيزه‏هاى اقدامات شاه، با كسب مقبوليت و مشروعيت

   

  خط مشى فرهنگى شاه از علل مختلفى ناشى مى‏شد.يكى از علل اصلى اين خط مشى‏ها،علل سياسى است.واقعيت اين است كه ارزشهاى عقيدتى و فرهنگى اسلام‏شيعى، در درجه اولجواز مشروعيت‏حكومت و فرمانروايى را به نبى مكرم اسلام مى‏دهد و پس از آن، براىامام على (ع) داماد و پسر عموى پيامبر و فرزندانى از نسل او قايل به مشروعيت‏حكومتاست.پس از غيبت امام دوازدهم شيعيان در قرن سوم هجرى (قرن دوازدهم ميلادى)، عمدهعلماى شيعه با استناد به ادله عقلى و شرعى، فقط براى فقهاى جامع الشرايط،مشروعيت‏حكومت‏بر جامعه اسلامى و اجراى احكام دينى قائلند.بنابراين، سلسله‏هاىپادشاهى ايران پس از اسلام همواره از جنبه نظرى مشكل مشروعيت داشتند كه به طرقمختلف آنرا حل مى‏كرده‏اند.پرفسور حامد الگار در اين باره مى‏نويسد:

   

  «در آغاز قرن شانزدهم كه صفويه تشيع را به عنوان مذهب رسمى ايران برگزيد اينمذهب رفعت‏يافت و نقطه عطفى در تاريخ آن پديد آمد.چنانكه سرانجام به نحو انتقالناپذيرى با ايران پيوند يافت و اين كشور به منزله زاد بوم و دژ مذهب شيعه به شمارمى‏رفت، هم از زمان صفويه به بعد وجود علماى شيعه معنا و مفهوم پيدا كرد.معهذا يكعنصر اصلى از تشيع پيش از صفوى باقى ماند تا پس از در كمون ماندن موقت‏به دورهقاجار و پس از آن دست‏به دست‏بگردد و آن عنصر عدم حقانيت‏بى‏چون و چراى ولت‏بود» .(6)

   

  با انقلاب مشروطيت و تدوين اولين قانون اساسى كه آميزه‏اى از احكام فقهى وقوانين اروپايى بود، حكومت‏هاى ايران واجد مشروطيت قانون شدند.در دوران محمد رضاپهلوى، نقض مكرر قانون اساسى و اعمال فشار به مردم و دور شدن از آنها و نزديك شدنبيش از حد به خارجيان و بيگانگان سبب افت‏شديد وجاهت و مشروعيت‏خودش را هر چهبيشتر در جامعه دينى از دست داد. بنابر اين، از متن يك جامعه با فرهنگ دينى ومذهبى، شاه نمى‏توانست‏براى استمرار قدرت و حكومتش و جلب قلوب مردم، مشروعيت ومقبوليت‏بدست آورد.از اين رو، خط مشى استحاله فرهنگى و مذهبى يك اهرم لازم و ضرورىبراى شاه بود.ماروين زونيس در كتاب خود به نام «شكست‏شاهانه‏» و از دريچهروانشناسى شاه و عظمت پرستى‏هاى او با ارائه شواهدى، چگونگى طراحى و اجراى فرهنگشاه و نتايج آنرا تحقيق و تفسير نموده و چنين مى‏نويسد:

   

  «شاه انصراف از اسلام در زندگى رسمى و عمومى ايران را در جشنهاى رسمى پنجاهمينسال تولد خاندانش روشن ساخت  (1976) و گفت:من اعلام مى‏دارم كه ما، خاندان پهلوى، هيچ عشق ديگرى را جز ايران در دلنمى‏پرورانيم و هيچ شورى جز بزرگى ايرانيان در سر نداريم و هيچ وظيفه‏اى را جزخدمت‏به كشور و ملت نمى‏شناسيم.در گفته‏هاى او هيچ اشاره‏اى به اسلام نشد.شاه هيچتعهدى براى پيشبرد منافع اسلام و پيروى از قوانين آن بر عهده نگرفت‏‏» . (7)

   

  در صفحات ديگر اين كتاب زونيس شواهد ديگرى از اين مسئله را شرح مى‏دهد ومى‏نويسد:

   

  «تيترهاى درشت اعلام مى‏كرد كه: تحت توجهات عاليه عليا حضرت شهبانو فرحبزرگترين كنفرانس ايران شناسى معاصر امروز با پيام شهبانو در تهران گشايش مى‏يابد،كنگره بررسى تاريخ مهر پرستى ايرانيان فكور مى‏دانستند كه آيين ميترا يا مهر پرستىيكى از آيينهاى اوليه قوم آريايى پيش از دين زرتشت‏بود.همچنين مى‏دانستند كه ايندين پيش از اسلام و پيش از غلبه اعراب در كشورشان رواج داشته است.اين كنفرانس، درنظر مردم كوشش ديگرى از ناحيه رژيم بود براى كاستن نقش اسلام در جامعه ايران ونشان دادن اين نكته كه مشروعيت رژيم به‏گذشته پيش از اسلام مربوط ميشود.پس از آن،حيرت انگيزترين تظاهر عظمت پرستى شاه هنوز با تحقير اسلام توام شد.در  19 مارس  1976/28  اسفند 1354، در سالگرد پنجاهمين سال تقويم ايران را تغيير داد» . (8)

   

  از ديگر انگيزه‏هاى شاه در اين استحاله فرهنگى، بخصوص رواج فرهنگى غربى، تظاهربه مدرنيسم در نزد خارجيان و روشنفكران داخلى بود، تا آنها را در رقابت‏سياسى برسر قدرت از لحاظ تبليغاتى در زمينه پيشرفت‏خواهى، خلع سلاح گرداند.البته بايد توجهداشت كه نظام جهانى نيز به دلايل اقتصاد و فرهنگى و سياسى، به طور مستقيم يا غيرمستقيم، براى اين استحاله فرهنگى فشار وارد مى‏ساخت.زيرا يك فرهنگ ويژه ملى ومذهبى زمينه خوبى براى بازار جهانى كالا و سرمايه نيست و همچنين مردمش پذيرش ورودبه اتحاديه‏هاى سياسى و دفاعى آنها را ندارند و به چشم بيگانه به آنهامى‏نگرند.اين مطلب را محمد على كاتوزيان در كتاب «اقتصاد سياسى ايران‏» به شرح زيرتبيين نموده است:

   

  «يك جنبه از مدرنيزم اروپايى به معناى وسيع آن كه براى اين بررسى بيشتريناهميت را دارد كاربرد نينديشيده و غير انتقادى نظريه‏ها، روش‏ها، تكنيكها وآرمانهاى برگرفته از تجربه كشورهاى پيشرفته است كه انديشمندان، سياستمداران،روزنامه نگاران و ديگر متفكران اروپايى (و آمريكايى) در مطالعه و گزارش در موردكشورهايى كه امروزه جهان سوم ناميده مى‏شود به كار مى‏بندند. نمونه‏هاى بسيارى ازاين پديده را در آثار پژوهشگران، ارزيابى‏هاى ديپلمات‏ها (و نيز ماموراناطلاعاتى)، پيشنهادات كارشناسان و جز اينها مى‏توان يافت.در حقيقت، حجم قابلملاحظه بررسى‏هاى اخير در مورد اقتصاد توسعه به تنهايى شواهد فراوانى از اينبرخورد مدرنيستى با جنبه‏هاى مهم كار و زندگى در كشورهاى در حال توسعه بدستمى‏دهد.اين قضيه دو رو دارد: نخست نگرش جهان شمول و مكانيكى نسبت‏به‏علوم جديد،بخودى خود منافات دارد با جستجوى ويژگى‏هاى اجتماعى و تاريخى كشورهاى در حال توسعهكه با يارى روش‏هاى علمى و ارزش‏هاى مترقى مى‏تواند به تحليل ثمر بخش مسائل مربوطهو ارائه راه حل‏هاى مناسب بيانجامد.دوم، ناديده انگاشتن ارزشها و تكنيكها و نهادهاو زمينه‏هاى تاريخى جوامع در حال توسعه مولد نتايجى نامربوط است، همانند آزمونهاىآزمايشگاهى كه بر پايه فرضيات نادرستى انجام گرفته است‏‏» . (9)

   

  به اين نكته بايد توجه داشت كه شاه فقط با بخش خاص و محدودى از فرهنگ غربى سرسازش داشت و گرنه بارها ارزشهاى دمكراتيك و ليبرال و سوسياليزم را نفى و طردمى‏كرد، چرا كه مطابق اين ارزشها نيز شكل و محتواى حكومتش غير مجاز بود، پس او فقطبخشى از آنها را ترويج مى‏كرد كه مؤيد حكومتش باشد.اوريانا فالاچى خبرنگار معروفايتاليايى اين معنا را طى مصاحبه‏اى كه با شاه داشت روشن ساخت.شاه در جواب سؤالهاىاو گفت: «مى‏خواهم بر سر كار باقى بمانم و نشان بدهم شخص با اعمال زور چه كارهاىبزرگى را مى‏تواند به انجام برساند و نشان بدهم كه كار سوسياليزم پير شما به سررسيده است.فرتوت، مندرس و تمام شده‏» .بعدها شاه، اروپا و آمريكا را به خاطر تباهىمعنوى و هرج و مرج به اصطلاح جامعه‏هاى دمكراتيك‏شان و زوال قدرت و مقام جهانىآنها تحقير كرد و هشدار داد كه حتى در كشورهاى بزرگ نيز ممكن است در اثر فروپاشىداخلى، تحولات بينا دينى را از سر بگذراند، در حالى كه ممالكى مانند چين و برزيل وايران به پيش خواهند تاخت. (10)

  اقدامات سياسى شاه و نارضايتى مردم 

   

  اينك به خط مشى‏هاى سياسى شاه توجه مى‏كنيم تا ببينيم اين اقدامات چگونه منجربه ايجاد نارضايتى در مردم و نخبگان شد و در اين رابطه مذهب چه نقشىداشته‏است؟ 

   

  طبق اطلاعات و تحليل‏هاى فراوان، اين ذهنيت‏براى جامعه ايران شكل گرفته بود كهرضاشاه بنيانگذار سلسله پهلوى با حمايت مستقيم استعمار انگليس بر سر كار آمده، بهمدت بيست‏سال به شيوه‏اى استبدادى حكومت كرد.البته برقرارى نظم و انجام يك سلسلهاقدامات شبه مدرنيستى در كارنامه او ثبت‏شد.اما اين امر زشتى‏هاى يك دولت استعمارىو استبدادى را پاك نمى‏كرد. جوهره استبدادى و استعمارى دولت رضاشاه عامل مهمى درسقوط وى و اشغال ايران در شهريور 1320/سپتامبر  1941  گرديد. مردم از سقوط ديكتاتورى رضاشاه شادمانبودند اما اشغال كشور مسلمان بدست ملحدين كمونيست و مسيحيان غربى بر ايشان بسيارتلخ و گران بود.وليعهد جوان يعنى محمد رضا در حضور ارتشهاى اشغالگر با تاييد آنهابه خصوص انگليسيها بر تخت‏سلطنت كرد جلوس كرد و تا كودتاى  1332 چهره يك پادشاه مشروطه طلب و دمكرات را به نمايش مى‏گذارد.اما پس از كودتا،شاه دوره اول حكومت و اقتدار مطلقه خود را آغاز مى‏كند و با تجربيات تخلى كه بهزعم خود از دوران پيشين داشت، در صدد بود كه تمام مكانيزمهاى قدرت را يك به يك بهدست آورد تا ديگر بار در خطر سقوط قرار نگيرد.در واقع استقرار شاه به مددحمايت‏خارجيان بود و از ديد مردم در كودتاى سال 1332/اوت  1953  وى با حمايت آمريكا و انگليس توانست تاج سلطنترا مجددا بر سر بگذارد و تا سال  1339  بدون معارض جدى حكومت كند.

   

  پس از بروز جنبش ملى - مذهبى سالهاى 39  تا  43  وسركوب آن، مقدمات دومين دوره حكومت و اقتدار شاه آماده شد.در واقع، پس از تبعيدآيت الله خمينى در آبان  1343/نوامبر  1964 شاه حكومت مستبدانه خود را با شدت بيشترى ادامه داد و با خطر شديد ومستقيمى كه از سوى مذهبيون در پانزده خرداد 42/ژوئن  1963  براى حكومتش پيش آمده بود، تلاش كرد تا اهرمهاىقدرت را با وسعت و شدت بيشترى‏قبضه نمايد.بدين خاطر، او روز به روز از دايره قانوناساسى مشروطيت فراتر مى‏رفت و حريم آزاديهاى سياسى مردم و نخبگان را مورد تجاوزقرار مى‏داد و محدود مى‏كرد.همين امر بر عمق و دامنه نارضايتى‏هاى سياسى مردممى‏افزود اما ترس از سركوب و اميد به بهره‏مندى از اقتصاد مصرفى مانع از بروز ونمود چشمگير اين نارضايتى‏ها در سطح توده‏ها مى‏شد و اعتراضها و نارضايتى‏ها بهطور محدود از سوى اقليتى از نخبگان ابراز مى‏شد كه پيامد آن حبس و شنكجه و تبعيد واعدام و قطع حقوق و مزاياى اجتماعى بود.پس تا اين زمان شاه در كارنامه حكومتش سهدسته مخالف را تجربه كرده بود:

   

  1- ملى گرايان، 2- كمونيستها، 3- مذهبيون.

   

  با استفاده از تضاد اين سه دسته، شاه با زيركى صف مخالفين را از هم پراكندهمى‏كرد، اما در جريان مرحله نهايى انقلاب در سالهاى  57- 1356/78- 1977  اين مذهبيون بودند كه به رهبرى آيت الله خمينىبا استفاده از زمينه تاريخى مذهب اسلام توانستند موج عظيمى از مردم ايران را براىبراندازى شاه بسيج كنند.ملى گرايان و كمونيستها نيز بالاجبار دنباله روى آنهاشدند.همين امر عامل قابل توجهى در سرعت و شدت سقوط شاه بود.

  تاملى در تجاوزات و خط مشى سياسى شاه 

  الف) سياست داخلى 

   

  اينك برخى از قانون شكنى‏هاى سياسى هتك حريم آزاديها كه توسط شاه صورت گرفته وبه تدريج موجب ايجاد و بسط نارضايتى عمومى گرديد، بيان مى‏شود.طبق قانون اساسى كهدر جريان انقلاب مشروطيت در  1906  تدوين شد، رژيم ايران مشروطه سلطنتى بود.شاه بهعنوان دولت از مسئوليت مبرا بود و حاكميت ملت از طريق انتخابات و به وسيله قواىسه‏گانه كه از هم منفك بودند بايد اعمال مى‏شد.همچنين ملت مى‏توانست از طريق تشكيلاحزاب و انجمن و نيز بوسيله مطبوعات خواسته‏ها و آرزوهاى خود را اعلام و اعمالنمايد. (11) عمده حقوق سياسى، دستاورد انقلاب فرانسه و ايده آلهاى ليبرال دموكراتاروپا بود كه اغلب علما و رهبران مذهبى انقلاب مشروطيت‏به انحاء مختلف و حداقل بهعنوان روشهاى نوين اداره جامعه پذيرفته بودند و نهادهايى چون پادشاه، مشروطه وپارلمان يعنى مجلس شورا را مطابق ادله عقلى و شرعى توجيه دينى مى‏كردند.در موردپادشاه و حكومت مشروطه مى‏توان به نام ملا محمد كاظم خراسانى بزرگترين عالم دينىحامى مشروطيت اشاره نمود كه در مورد مراقبت و حسن تربيت احمد شاه قاجار به عضدالملك نايب السلطنه نگاشته است. (12) اصل مشروطيت و نهاد مجلس نيز به شكلهاى مختلفتوسط روحانى عالى مقام ديگرى به نام شيخ محمد حسين نائينى مورد شرح و تاييد واقعشده است. (13) اما عنصر قوى اسلامى قانون اساسى چنين بود كه بايد  5  نفرمجتهد طراز اول دينى جهت‏حفظ اسلاميت و مشروعيت نظام، بر مصوبات مجلس نظارتمى‏كردند.اين اصل با كوشش شيخ فضل الله نورى گنجانده شده بود.

   

  محمد رضا شاه در سير تكاملى كسب و بسط قدرت خويش اولا چند بار قانون اساسى رادستكارى نمود.ثانيا، اصل نظارت مجتهدان بر مصوبات مجلس شورا را تعطيل كرد.ثالثا،در انتخابات مجلس مداخله مى‏كرد و اسامى نمايندگان قوه مقننه فقط با اشاره و اجازهاو از صندوقها بيرون مى‏آمدند و بر كرسى نمايندگى مردم تكيه مى‏زدند.رابعا، شاه درتعيين نخست وزير مستقيما و راسا اقدام كرده و حكم انتصابش را صادر مى‏كرد و رئيسهيات وزيران فقط مجرى اوامر و دستور شاه بود.نخست وزيرانى مانند علم و اقبال وهويدا همه جا خود را نوكر خانه زاد و غلام شاه مى‏ناميدند.خامسا، احزاب و دستجاتسياسى سركوب و تعطيل شد و اجازه فعاليت رسمى و علنى به هيچ‏فرد و دسته مخالفى دادهنمى‏شد.به دستور شاه، احزابى از طرف دولتمردان به وجود مى‏آمد شاه حتى احزاب دولتىرا هم تحمل نمى‏كرد و در سال  1974  دستور انحلال آنها را صادر كرد و حزب واحد وفراگير رستاخيز را تاسيس كرده و عضويت در آن را اجبارى اعلام كرد.اين امر، اوجديكتاتورى شاه تلقى مى‏شد و احساس فشار و خفقان در همه جا تشديد گرديد و نارضايتىتوده‏ها و نخبگان را وسيع‏تر و عميق‏تر ساخت.سادسا، مطبوعات (كه به ركن چهارممشروطيت معروف بودند) نيز محدود و تعطيل شدند و به مخالفين اجازه داشتن نشريه دادهنمى‏شد.مطبوعات موجود هم فقط به تعريف و تمجيد شاه مى‏پرداختند و با تشريح و تبليغاقدامات اقتصادى رژيم تلاش مى‏كردند، براى حكومت و شخص شاه مقبوليت كسب نمايند.راديو و تلويزيون دولتى نيز در همين مسير به كار گرفته مى‏شدند.لذا مردم شب و روزاز طريق رسانه‏هاى گروهى با تعريف و تمجيد شاه مواجه بودند.چنين اقداماتى در درازمدت در عوض آنكه ايجاد مقبوليت و مشروعيت و وجاهت نمايد موجب دلزدگى و نفرت مردماز شاه گرديد.سابعا، مساجد و منابر و خطباى دينى كه ريشه‏اى عميق در تاريخ اجتماعىايران داشتند و شبكه وسيع و مستقلى از دولت در سراسر كشور داشتند، به خصوص پس ازقيام مذهبى  15  خرداد 1342/ژوئن  1963  به شدت مشمول تضييقات و تحديدات حكومت‏شاهگرديدند و عده زيادى از علماء و روحانيون به خاطر نطق و خطابه و نوشتن كتاب ومقاله به حبس افتادند و يا كشته شدند.اين امر موجب ضديت هر چه بيشتر مردم و دستگاهمذهبى با شاه گرديد و بر عمق و وسعت نارضايتى‏ها افزود.

   

  ب) سياست‏خارجى حكومت و نارضايتى مردم در بعد سياست‏خارجى، اولا شاه روز بهروز به صف اتحاديه‏هاى غربى نزديك مى‏شد و به خصوص روابط بسيار نزديكى با آمريكابر قرار مى‏كرد.در حالى كه آمريكاپس از كودتاى 28  مرداد  1332/اوت 1953  و نيز به خاطر جنگ ويتنام بهعنوان يك ابر قدرت مداخله‏گر، وجاهت‏خود را از دست داده بود.از اين رو، تقرب بهآمريكا افكار عمومى را هر چه بيشتر آزرده مى‏كرد.بايد در نظر داشت كه آيت اللهالعظمى خمينى در نوامبر  1964  به دنبال اعتراض به گسترش حضور مستشاران ونظاميان آمريكايى در ايران و در نظر گرفتن حقوق ويژه ديپلماتيك براى آنان تبعيدشده و اين امر نمره منفى بزرگى در پرونده سياسى شاه و آمريكا بود.

   

  ثانيا، حمايت‏هاى شاه از حكومت اسرائيل روز به روز آشكارتر مى‏گرديد.در حاليكهاين حكومت‏به خاطر اشغال قدس، قبله اول مسلمين و تصرف سرزمينهاى اسلامى فلسطين وآواره كردن مردم مسلمان عرب و فلسطين، به شدت منفور مردم و علماى دين بود.لذاهمگرايى شاه با اين رژيم بر شدت نفرت و نارضايتى توده‏ها و نخبگان مى‏افزود.

  كسب رضامندى اقتصادى مردم به عنوان اهرم مهار نارضايتى‏هاى سياسى وفرهنگى 

   

  شاه در دوران حكومتش به خصوص پس از افزايش شديد درآمدهاى نفتى در دهه  1350/دهه 1970  با ايجاد و ترويج‏يك اقتصادمصرفى مى‏خواست رضامندى عمومى مردم را جلب نمايد و تنها همين را براى كسب وجاهت ومقبوليت كافى مى‏دانست.در عوض براى تحكيم و بسط قدرتش، با سرعت و شدت به حريمفرهنگ و سياست مردم و جامعه تجاوز كرده و آنرا محدود مى‏ساخت، بدينگونه بود كهدامنه و عمق نارضايتى فرهنگى و سياسى مردم روز به روز بيشتر مى‏شد تا جايى كه درسالهاى  56- 1357/8- 1977  شرط لازم براى انقلاب و ايجاد تغييرات اساسىمردم بوجود آمد، يعنى نارضايتى مردم به نهايت درجه از شدت و وسعت رسيد.

  افراط و اشتباه در جايگزينى خواسته‏هاى اقتصادى 

   

  طبق اصول روانشناسى، اگر انسانها يكى از خواسته‏ها و نيازهايشان ارضا و اشباعشود مى‏تواند محروميت و سركوب ساير خواسته‏ها و نيازهاى آنها را جايگزين و جبراننمايد.البته اين امر حدى دارد.شاه بر اين تصور بود كه با ارضاء و اشباع خواسته‏هاو نيازهاى مصرفى مردم به مدد پول نفت مى‏تواند در مورد ساير خواسته‏ها و نيازهاىفرهنگى و سياسى آنان هر كارى را انجام بدهد. زيرا تصور مى‏كرد مهمترين مسئله براىمردم مسائل مادى و اقتصادى است.اين مطلب را برخى از تحليل گران و محققان امورايران چنين تشريح نموده‏اند.

   

  آنچه او (شاه) مى‏توانست‏به مردم ايران ارائه بدهد، تفسيرى مادى از آينده آنانبود.شاه به زحمت مى‏توانست درباره آينده‏اى كه وعده‏اش را مى‏داد چيزى بيش ازسعادت مادى ارائه نمايد.او قادر نبود آينده‏اى را تصور نمايد كه متضمن رضامندىمعنوى يا عاطفى يا تكامل فكرى و فرهنگى باشد.آينده‏اى كه او براى ايران تصورمى‏كرد و بدان مى‏نازيد از برابرى يا توازن اجتماعى و عدالت و آزادى خبرىنبود.تنها وقتى به اين كيفيات اشاره مى‏كرد كه در خدمت پيشرفت اقتصادى قرارمى‏گرفتند.همه چيز از نظر شاه به معناى مادى‏اش تنزل مى‏يافت.بر همين مبنا بود كهاو ديگران و محركهاى آنان را ارزيابى مى‏كرد.نمونه‏اى گويا از ناتوانى شاه در فهمنگرانى روحانيت ايران، چگونگى طرز تفكر مادى او را به وجه درخشانى نشان مى‏دهد وروحانى برجسته دهه  1330/1950  ايران آيت الله بروجردى بود.وى در ميانروحانيت‏شيعه اعلم و مرجع تقليد شناخته مى‏شد و شيعيان مى‏توانستند قطعى‏ترينفتواها را از او دريافت كنند.اين عالم عاليمقام از گامهاى اوليه اصلاحات ارضى شاهانتقاد كرده بود، شاه هم طبق روش خود مخالفت آيت الله بروجردى را از ديد مالى نگاهمى‏كرد.شاه به مشاور آمريكائى‏اش ئى.ا.باين گفته بود: من افرادى را مى‏شناسم كهبراى مخالفت‏خودپول گرفته‏اند، ولى بروجردى را درك نمى‏كنم، او ثروت هنگفتىدارد.بيش از حد نيازش دارد.شان او بايد و راى اين حرفها باشد.ديد محدود شاه كهمحرك هواداران و مخالفانش را فقط علائق مادى مى‏دانست نه تنها خيلى كوته بينانهبود، بلكه در نهايت نسبت‏به حساسيت عميق فرهنگى ايرانيان بسيار موهن نيز بود. (14)

   

  در ارتباط با مكانيسم جبران اقتصادى اولا شاه در اين تصور خود افراط و اشتباهداشت.ثانيا اقتصاد مصرفى نيز آنچنانكه بايد و شايد به طور صحيح طراحى و اجرا نشد وبه خصوص وجه ناراضى تراشى آن بود.كه محصول آن به يكسان و مساوات توزيعنمى‏شد.ثالثا در سال  1976  و به دنبال رهنمودهاى آژانس بين المللى انرژىتقاضاى جهان نفت محدود شد و قيمت آن ثابت ماند و حجم صادرات نفت تقليل يافت.درنتيجه، در آمد نفتى شاه كاهش يافته و او دستور انقباض اقتصادى صادر كرد.رابعا، پولنفت طى چند سال گذشته به دليل سوء طراحى، سوء اجراء و سوء استفاده مسئولان حكومتدر جريان برنامه پنجساله پنجم عمرانى منجر به ايجاد تورم، بسط بوروكراسى دولتى ورواج شديد فساد ادارى و اخلاقى گرديد و پايه‏هاى يك اقتصاد محكم و اساسى را ايجادنكرده و موجب سستى و نا كار آمدى دستگاه دولت گرديد.به اين ترتيب ملاحظه مى‏شود كهاقتصاد مصرفى متكى به نفت كه اهرم و ستون اصلى خيمه قدرت شاه بود به شدت دچار ضعفو تزلزل گرديده و ناراضى ساز هم شد.پس ارضاء نسبى خواسته‏هاى اقتصادى به همراهسركوب، كه توانسته بود براى چند سال مانع نمود نارضايتى‏هاى عمومى شود در ايندوران ديگر كارساز نبود و در نتيجه در همه زمينه‏هاى اقتصادى و سياسى و فرهنگىنارضايتى‏هاى عمومى به بالاترين درجه وسعت و عمق رسيده  (15) و نمود يافت و شرط لازم براى انقلاب فراهمگرديد.همزمان با اين امر شروط كافى يعنى رهبرى، سازماندهى و ايدئولوژى كه ريشه درعمق تاريخ و فرهنگ ايران داشت‏به طور فعال در صحنه حاضر شد و جمع شروط لازم وكافى‏موجب براندازى دولت‏شاه و استقرار دولت جديد شد.

   

  پى‏نوشت‏ها:

   

  1. حسين، بشيريه، انقلاب و بسيج‏سياسى، انتشارات دانشگاه تهران، ص  71.

   

  2. حسين، فردوست، ظهور و سقوط سلطنت پلهوى، ج 1، مؤسسه اطلاعات و پژوهشهاى سياسى، ص 465.

   

  3. پيشين، ص  615.

   

  4. همان، ص  5678.

   

  5. Sir Antony Parsons, pride and tbe Fall : Iran, 1974-1979, London, Jonathan. cape, 1984, p. 71.

   

  6. حامد، الگار، نقش روحانيت پيشرو در جنبش مشروطيت، ترجمه ابوالقاسم سرى،انتشارات توس، ص  10.

   

  7. ماروين، زونيس، شكست‏شاهانه، ترجمه اسمعيل زند و بتول سعيدى، نشر نور،تهران، سال  1370، ص  163.

   

  8. پيشين، ص  161.

   

  9. محمد على، همايون كاتوزيان، اقتصاد سياسى ايران، ترجمه محمد رضا نفيسى وكامبيز عزيزى، تهران: نشر مركز، ص  146.

   

  10. ماروين زونيس: شكست‏شاهانه، ص  30-129.

   

  11. قانون اساسى مشروطيت.

   

  12. محمد رضا، دهنوى، برگهايى از تاريخ در كتاب تاريخ معاصر ايران، كتاب دوم،تهران: 1369، فصلنامه مدرسه مطالعات و پژوهشهاى فرهنگى، ص  192.

   

  13. محمد حسين نائينى، تنبيه الامة و تنزيه الملة، ترجمه سيد محمود طالقانى،چاپ  5، تهران، 1358، شركت‏سهام انتشار.

   

  14. ماروين زونيس: شكست‏شاهانه، ص 132.

   

  15. حسين، فردوست، ظهور و سقوط، سلطنت پهلوى، ص  615

   

   

  توجيه تئوريك انقلاب اسلامى: شروط كافى انقلاب 

  كتاب: حديث انقلاب، ص  313 

  مؤلفان: جمعى از نويسندگان 

   

  اولين و اصلى‏ترين سؤال اين است؟ چرا و چگونه در قرن بيستم، انقلابى مبتنى برآموزه‏ها و اهداف دينى - اسلامى شكل مى‏گيرد و موفق به براندازى دولت كهن شاهنشاهىو استقرار دولتى دينى مى‏شود؟ 

   

  اهميت و موضوعيت اين سؤال زمانى آشكار مى‏شود كه پژوهشگر، معتقد به مفروضىواقعى و تاريخى است كه مى‏گويد: سر سلسله انقلابهاى معاصر جهان يعنى انقلاب كبيرفرانسه منادى جدايى دين از دولت‏بود و در ادامه سير انقلابها، انقلاب كمونيستىروسيه قدم در مسير حذف دين و تقابل دولت‏با آن نهاد.لذا با چنين مفروضى شكل گيرىانقلاب سوم مبتنى بر دين، پيچيده به نظر مى‏رسد.پس، براى توضيح و تبيين سؤال اصلىاين مقاله، ضرورى است اسلام در تمام ابعادش تشريح گردد.در غير اين صورت چرائى وچگونگى انقلاب وسيع و عميق ملت ايران غير قابل توضيح مى‏نماياند، چرا كه بسيارى ازتحليل گران و ناظران عينى مسائل ايران داراى اين پرسش و ابهام بوده‏اند: چگونه شاهدر اوج قدرت مالى و نظامى و در حالى كه به زعم خودش يك اقتصاد مصرفى مردم پسند رابا عنوان مدرنيزاسيون در دست اقدام داشت و با هيچ تهديد جدى داخلى و منطقه‏اىمواجه نبود و نيز با داشتن روابط بسيار نزديك با غرب با ابرقدرت همسايه شمالى نيزروابط حسنه‏اى داشت، با يك انقلاب مردمى - دينى ساقط شد و به حكومت وى، در قرنبيستم دولتى دينى مستقر شد.توضيح و تبيين چنين سؤال پيچيده‏اى جز با شرح و توضيحساختار و كار كرد اسلام ميسر نيست.

   

  وقوع انقلاب مذهبى و استقرار دولت دينى در ايران زمانى پيچيده‏تر به نظرمى‏رسدكه بدانيم در مقابل حكومت‏شاه دو جريان ديگر غير از اسلام وجود داشت كه مدعى جامعهمطلوب خاص خودشان بودند.اين دو جريان عبارتند از ليبراليسم و كمونيسم: كه اولىريشه در انقلاب فرانسه و دومى مبتنى بر انقلاب روسيه بود.آموزه‏هاى اين دو جريانبا روندهاى حاكم بر جهان همخوانى داشته و به نوعى نيز از حمايت و هدايت‏شرق و غربنيز بهره‏مند بودند.با اين وجود، اين دو مكتب توانستند دامنه نفوذ خود را در اينايران بقبولانند اما نهضت اسلامى توانست آن دو را به كنار نهد و شاه را ساقطكند.در اين فصل نقش آفرينى اساسى اسلام در انقلاب ايران را در سه بخش با عنوان«شروط كافى انقلاب‏» تشريح خواهيم كرد كه عبارتند از:

   

  1- اسلام به عنوان مكتب و ايدئولوژى انقلاب اسلامى  2- نقش انقلاب اسلامى در وحدت و بسيج انقلابىمردم  3- رهبرى انقلاب اسلامى.

  بخش اول - اسلام به عنوان مكتب و ايدئولوژى انقلاب اسلامى 

   

  اسلام به عنوان مكتب انقلاب، دو نقش اساسى در بسيج مردم و براندازىحكومت‏شاهنشاهى داشته كه عبارتند از:

   

  1- ترسيم جامعه مطلوب و مدينه فاضله 2- نقش مكتب اسلام در بسيج انقلابى مردم پس از شرح مختصرى از اين دو نقش،بايد روشن كنيم، چرا اسلام توانائى ايفاى چنين نقشهايى را دارد.به همين منظور دوبعد اسلام را مختصرا شرح خواهيم داد:

   

  1- ابعاد نظرى اسلام يعنى جهان بينى و اصول اعتقادات و احكام آن  2- ابعاد تاريخى و عملى اسلام و اينكه چگونهاين دين طى  1400  سال در عمق وجود جوامع مسلمان، سارى و جارى شدهاست.نقش مكتب اسلام در ترسيم مدينه فاضله و جامعه مطلوب: چارچوب نظرى و مدل تئوريكدر توضيح و تبيين انقلاب‏ها، مى‏توان چارچوب نظرى و مدل زير را به كار بست: انسانبه طور واقعى همواره در يك جامعه مفروض زندگى مى‏كند (وضع موجود)، اما همواره درافق ديد مردم و اعضاء جامعه يك وضع مطلوب و آرمانى قرار دارد (وضع مطلوب يا مدينهفاضله) .معمولا انسانها وضع موجود را با وضع مطلوب مقايسه و سنجش مى‏كنند كه سهنتيجه كلى قابل تصور است:

   

  - يا وضع موجود را در راستاى وضع مطلوب مى‏بينند.

   

  - يا وضع موجود را در راستاى وضع مطلوب نمى‏دانند، اما عدم انطباق، كم و صورىاست.

   

  - يا وضع موجود بكلى با وضع مطلوب فاصله دارد و عدم انطباق، عميق و اساسى است.

   

  در اينجا سومين ركن نظريه شكل مى‏گيرد، يعنى اين پرسش در ذهن مردم مقايسه‏گربوجود مى‏آيد كه: «چه بايد كرد تا از وضع موجود به وضع مطلوب جامعه رسيد؟» متناسببا نتايج‏سه گانه مورد بحث در پاسخ به اين سؤال، سه جواب و روش قابل ارائه است:

   

  1- سياست و روش حفظ وضع موجود يا محافظه كارى، چون وضع موجود در راستاى وضعمطلوب است.

   

  2- سياست و روش اصلاح وضع موجود يا رفرم، چون عدم انطباق، كم و صورى است.

   

  3- سياست و روش تغيير اساسى و بنيادى وضع موجود يا انقلاب، چون عدم انطباقوسيع و عميق است.

   

  در روش سوم، مشخص است كه مردم از ساختار و كاركرد وضع موجود وجامعه مفروض بطوروسيع و عميق ناراحت و ناراضى هستند و خواهان دستيابى به وضع مطلوب مى‏باشند.

   

  اينك به چهارمين و پايه‏اى‏ترين ركن مطلوب مى‏رسيم و آن اينكه چرا مكاتب وانقلابهاى مختلف داراى شاخص‏هاى متفاوتى براى جامعه مطلوب و مدينه فاضله‏شانمى‏باشند؟ پاسخ اين پرسش، اين است كه علت اختلاف، ناشى از تفاوت جهان بينى و اصولاعتقادات مكاتب و انقلاب‏هاست.بنابر اين، اصول و چارچوب هر وضع مطلوب به طور طبيعىاز زير بناى خودش كه نماى اصول اعتقادات و جهان بينى باشد، نشات مى‏گيرد.همچنينبايد در نظر داشت كه رهبران انقلابى در ترسيم اصول و شاخصهاى جامعه مطلوب علاوه برمؤلفه اساسى جهان بينى و اصول اعتقادات، متاثر از شرايط عينى و واقعيات وضع موجودو وضع مسبوق (تاريخ) جامعه‏شان مى‏باشند.لذا در مرحله بندى براى تحقق «ايده آلها وبايدهاى‏» جامعه مطلوب، ناچارند «واقعيات و هست‏هاى‏» جامعه موجود و مسبوق را درنظر داشته باشند.يكى ديگر از وظائف رهبران انقلابى آن است كه وضع مطلوب مكتبشان رابه خوبى و روشنى براى ملت‏بيان و ترويج نمايند و با نقد و ارزيابى وضع موجود، ملترا ترغيب به مقايسه وضع موجود با وضع مطلوب انقلابى نمايند، در اين حالت است كهنارضايتى مردم وسعت و عمق مى‏گيرد و شرط لازم جنبش انقلابى فراهم مى‏شود و دراينجاست كه رهبرى انقلاب به مدد ايدئولوژى و سازماندهى به عنوان شروط كافى،نارضايتى را كاناليزه كرده و به عنوان اهرم براندازى به كار مى‏گيرند.

  تطبيق تئورى و مدل با مسائل ايران و تبيين انقلاب 

   

  عقايد و احكام اسلامى و نيز تجربيات تاريخى و عملى  1400 ساله به خصوص صدر اسلام شاخصهائى براى يك نظام اجتماعى و سياسى ارائهمى‏نمايد (جامعه‏مطلوب) كه همواره مسلمانان آنرا به عنوان ملاكى براى ارزيابى«جامعه موجود» به كار مى‏برند. زمانى كه دولتهاى مستقر در بلاد اسلامى نتواند كارآمدى قابل قبولى براى اداره كشورشان نشان دهند، «شاخصهاى وضع مطلوب اسلامى‏» زمينهبيشترى براى جلب توجه مردم پيدا مى‏كنند و امت مسلمان با مقايسه وضع موجودشان يا«با وضع مطلوب اسلامى‏» حكم بر بدى و خرابى جامعه و نظام موجود داده و در حد توانبراى تغيير و تحول قدم پيش مى‏نهند. (1)

   

  در دهه  1960، شاه به مدد رفرمهاىموسوم به انقلاب سفيد در تلاش بود تصويرى ويژه از جامعه مطلوب مورد نظر خودش ترسيمنمايد كه آميزه‏اى از عظمت گذشته ايران باستان و ابهت جامعه مصرفى، رفاهى و صنعتىغرب بود.در دهه  1970، شاه جامعه مطلوب خودرا تمدن بزرگ نام گذاشت و اعلام نمود، ما اكنون بر دروازه‏هاى اين تمدن رسيده‏ايمو تا چند سال ديگر آن را محقق مى‏گردانيم و به پنجمين قدرت جهانى مبدل شده و حتىاز ژاپن جلو خواهيم زد.شاخصهاى آن جامعه مطلوب، آميزه‏اى از همه ارزشهاى رايج جهانبه خصوص تمدن غربى و حتى مشمول ارزشهاى سوسياليستى نيز مى‏شد.موتور تحقق و تحرك اينجامعه در آمد نفت‏بود.در سالهاى  1976  و 1977، تقريبا مشخص شد اين جامعه مطلوب قابل تحقق نيست.اين در حالى بود كهتوسعه با شاخصهاى دنياى مدرن حاصل نشده بود، اما ارزشهايى از غرب وارد شد كه بعضابا فرهنگ مذهبى ايران سازگارى نداشت و موجب نارضايتى مردم شده بود.در اين زمان، كمو بيش روشن شده بود كه اولا جامعه مطلوب و تمدن بزرگ شاه فقط يك روياى بزرگ بودهاست، ثانيا روشهاى تحقق آن نيز غلط بوده و موجب درهم ريختگى جامعه شده است.در چنينحالى، آموزه‏هاى ديانت اسلام كه ط‏ى  1400  سال مبدل به جوهره اصلى فرهنگ ايران شده بود باشدت بيشترى مورد توجه و رجوع توده‏هاى مردم قرار گرفت و آنان شاخصهاى يك جامعهمطلوب را از درون آن جستجو مى‏كردند و به مدد آن، جامعه موجود شاهنشاهى راموردارزيابى و طرد و نفى قرار مى‏دادند.اين معنا محور اصلى بسيارى از خطابه‏ها ونوشتارهاى علما و روحانيونى بود كه به عنوان رهبران فكرى انقلاب به مدد سازماندهىسنتى دينى، پيام خود را به مردم مى‏رسانيدند.امام خمينى (ره) از اين لحاظ جلوتر ازهمه قرار داشت و به عنوان يك مرجع دينى، همواره طى ساليان متمادى جامعه مطلوباسلامى و جامعه موجود شاهنشاهى را نقد و افشاء كرده بود.بزرگانى چون دكتر شريعتى واستاد مطهرى نيز در اين ميدان بسيار فعال و موفق بودند.

  نقش مكتب اسلام در وحدت و بسيج انقلابى مردم 

   

  در اينجا به دومين نقش مكتب اسلام در شكل دهى انقلاب اسلامى توجه مى‏كنيم.درسالهاى  7- 1976، مردم و نخبگان با مقايسهوضع موجود شاهنشاهى با وضع مطلوب اسلامى به اين قضاوت رسيده بودند كه اين وضعيت‏بدو فاسد است و ادامه آن آسيبهاى شديدتر و جدى‏ترى در پى خواهد داشت.پس به طورطبيعى، اين سؤال مطرح بود كه چه بايد كرد؟ در اينجا از درون آموزه‏هاى دينى اينپاسخ به دست مى‏آمد: براى تغيير وضع موجود شاهنشاهى بايد قيام و اعتراض نمود تاجامعه مطلوب قابل حصول باشد.

   

  آيت الله خمينى به عنوان يك مرجع و كارشناس عالى مقام اسلامى اين معنا را دردرسهاى ولايت فقيه كه در زمان تبعيدش در نجف تدريس نموده بود با اين شرح بيان كردهاست: ، شرع و حق حكم مى‏كند كه بايد نگذاريم وضع حكومتها به همين صورت ضد اسلامىيا غير اسلامى ادامه پيدا كند.دلائل اين كار واضح است، چون برقرارى نظام سياسى غيراسلامى به معنى بى اجرا ماندن نظام سياسى اسلام است...ما چاره‏اى نداريم، جز اينكهدستگاه حكومتى فاسد و فاسدكننده را از بين ببريم و هيات حاكمه خائن و فاسد و ظالمو جائر را سرنگون كنيم.اين وظيفه‏اى است كه همه مسلمانان دريكايك كشورهاى اسلامىبايد انجام دهند و انقلاب سياسى اسلامى را به پيروزى برسانند. (2)

   

  در اين زمان، مكتب اسلام به عنوان جوهره مشترك فرهنگ عمومى، چتر لازم را براىمتحد كردن و متمركز كردن قواى مردم ناراضى در اختيار داشت و سازمان و رهبرى نهضت،بمدد اين عقايد و آرمان‏هاى مشترك، اكثريت قريب به اتفاق مردم را براى حركتانقلابى بسيج و تجهيز نمودند.بايد توجه داشت كه شاه با داشتن نيروى وسيع نظامى،انتظامى و امنيتى و بهره‏مندى از حمايت‏هاى وسيع خارجى با روشهاى متعارف سياسى وجنگ مسلحانه چريكى قابل براندازى نبود، اما در مقابل حضور همه جانبه همه اقشار ملتدر راهپيمائى، تظاهرات و اعتصابات و شعارهاى انقلابى در كمتر از يك سال سقوط كرد واين اتحاد و بسيج عمومى فقط در سايه آموزه‏هاى توحيدى دين اسلام و به مدد ابزارهاىمدرن ارتباطى مقدور و ميسور گرديد.تاثير شيوه‏هاى خاص انقلاب ايران، دربراندازىشاه كه متاثر از اسلام بود، در نطق شاه كه در روز 15  آبان  1357/نوامبر 1978  ايراد شده كاملا محسوس است:

   

  «من هم پيام انقلاب شما را شنيدم...موج اعتصابها نيز كه بسيارى از آنها بر حقبوده، اخيرا تغيير ماهيت و جهت داد تا چرخهاى اقتصاد مملكت و زندگى روزمره مردمتلف شود و حتى جريان نفت كه زندگى مملكت‏به آن بستگى دارد، قطع گردد تا عبور ومرور و تامين ما يحتاج زندگى مردم نيز تعطيل شود، نا امنى، اغتشاش، كشتار دربسيارى از نقاط ميهنمان به جائى رسيده است كه استقلال مملكت را در خطر انداختهاست.وقايع اسفبارى كه پايتخت را ديروز به آتش كشيده، براى مردم و مملكت ديگر قابلادامه و تحمل نيست‏‏» . (3)

   

  در همين ايام، ويليام سوليوان سفير آمريكا در ايران كه وقايع انقلاب را ازنزديك و با حساسيت دنبال مى‏كرد طى نامه‏اى با عنوان «فكر كردن به آنچه فكر نكردنىاست‏» تاثير قاطع اسلام و علماى آنرا در بسيج‏سياسى مردم ذكر كرده است:

   

  «روحانيون با مقاومت پايدار خود، نظير برپايى اعتصابها در حيطه اقتصادى واستراتژيكى، قدرت و قابليت‏خود را نشان داده‏اند. اگر ارتش بتواند نهادها و بخشهاىمهم اقتصادى را از نظر بهره بردارى به حال اول برگرداند، بر روحانيون غالب خواهدشد.در صورت شكست، نظاميان بايد از دو راه يكى را انتخاب كنند، توسل به زور ياخونريزى و يا رسيدن به تفاهم و توافق با روحانيون.از آنجا كه رهبرى نيروهاى مذهبىرا آيت الله خمينى به عهده دارد، لذا شرط اساسى تفاهم خواست و نظر آيت الله ايناست كه مى‏گويد: شاه بايد برود و جمهورى اسلامى برقرار شود» . (4)

   

  اينك مى‏پردازيم به ابعاد نظرى و عملى دين اسلام تا اين مدعا كه اسلام چارچوبمدينه فاضله و جامعه مطلوب را ترسيم كرده و عامل اصلى بسيج وسيع مردم شده است، شرحو اثبات گردد.

   

  در بعد نظرى توضيح خواهيم داد كه احكام و عقايد اسلامى چيست و ابعاد سياسى وفرهنگ آن چگونه است و از بعد عملى و تاريخى ببينيم طى  1400 سال در جهان اسلام و ايران اين دين چگونه سارى و جارى گرديده و با فرهنگ وسياست و اجتماع ايران چه رابطه و تعاملى داشته؟ و سرانجام چگونه مجددا به مدد يكانقلاب مردمى احيا شده و به صحنه برگشته است؟ 

  ابعاد نظرى و تئوريك اسلام 

   

  دين اسلام مانند ساير اديان توحيدى مجموعه‏اى است از احكام و عقايد كه از طرفخداوند در چهارده قرن قبل در عربستان به حضرت محمد (ص) ابلاغ شد، تا سعادت فردى واجتماعى، دنيوى و اخروى نوع انسان را بر اساس آن تامين نمايد.عقايد اسلامى تحتعنوان اصول دين عبارتند از: توحيد، معاد، نبوت، عدل و امامت.اينها درواقع نشاندهنده نوع نگرش فرد مسلمان به كل هستى و عالم وجود مى‏باشد و حتى پاسخهائى براىاين سؤال است كه هستى چيست؟ 

   

  اما احكام اسلام تحت عنوان فروع دين يكسرى دستور العمل است كه بايدها ونبايدها را معين مى‏كند و محرمات و واجبات مسلمانان را بيان مى‏نمايد.در واقع،احكام اسلامى شاخصهائى از چگونگى جامعه مطلوب و روشهاى تحقق آن (چه بايد كرد؟) راترسيم مى‏كند.به طور طبيعى احكام اسلام (چه در بعد جامعه مطلوب، چه در بعد چه بايدكرد) با اصول دين اسلام سنخيت داشته و نتيجه آنست.پس عقايد و جهان بينى اسلامىچارچوبهائى براى تنظيم افكار و اذهان و درون آدميانست، در حالى كه احكام و فروعدين، دستور العملهائى براى تنظيم رفتار و روابط انسانهاست.

  عدل و امامت

   

  همانگونه كه مى‏دانيم دو اصل عدالت و امامت، مذهب شيعه را در اصول و نظرياتسياسى‏تر مى‏كند.اصل عدل اشعار مى‏دارد كه خداوند عادل است و نظام خلقت نيز مبتنىبر عدالت‏بنا شده و راز بقاء و دوام هستى وجود عدالت است، لذا نظام اجتماعى وسياسى نيز كه بخشى از كل نظام موجودات است‏بايد مبتنى بر عدل باشد تا دوام و كمالداشته و انسانها را به كمال و سعادت برساند.جامعه عادله آن است كه هر كس به حق خودبرسد و هر كس در جايگاهى باشد كه شايسته اوست.رهبريت جامعه، مهمترين و حساس‏ترينپست و جايگاه مى‏باشد و بايد شايسته‏ترين فرد و افراد در آنجا حضور داشته باشند.پسيكى از مهمترين و اصلى‏ترين مظاهر و مصاديق عدالت آنست كه شايسته‏ترين و صالحين،رهبر و حاكم جامعه باشند و اين زمينه‏اى است كه عدالت در همه بخشهاى جامعه، سارى وجارى شود و در جامعه عادله ايجاد گردد.چنين آموزه‏اى قرنهاست كه از طريق شبكه وسيعو سنتى روحانيت‏شيعه و از طريق منبر وخطابه و مسجد و نوشتار به تمام آحاد مردم ازبى سواد تا با سواد، زن و مرد تزريق و تلقين مى‏شود، لذا شيعيان هميشه با نوعىحساسيت ويژه چشم به حاكمان دوخته‏اند و با سياست و حكومت لا اقل در سطح نظرى و دردرون ذهن و فكرشان مساله داشته‏اند و هرگاه از لحاظ اجتماعى و عملى نيز زمينهفراهم شده، براى اقامه يك حكومت عادل قيام كرده‏اند.نزديك‏ترين آنها قياممشروطيت‏بود كه شعار عدالت‏خواهى آن بسى رساتر از آزاديخواهى بود.

   

  قيام  15  خرداد 1342/1963  نيز كه به رهبرى آيتالله خمينى عليه شاه صورت گرفت‏شورش و عصيان مردم عليه حاكم ظالم بود اصل عدالت‏بهنوعى زمينه ساز اصل امامت مى‏باشد.زيرا به اعتقاد شيعه، شايسته‏ترين فرد براىرهبرى جامعه مسلمين پس از رحلت‏حضرت محمد (ص)، حضرت على (ع) بود كه عالم‏ترين وعادل‏ترين افراد بوده و از طرف خدا و رسول خداوند به اين سمت نصب گرديده است وعدالت اقتضا داشته كه حق به حق دار برسد و ايشان پس از پيامبر رهبر و امام مسلمينباشند.پس امامت‏به نوعى تداوم نبوت است، زيرا فلسفه نبوت آن بود كه خداوند باارسال و انزال كتب اوامر خود را براى هدايت‏بشر ارائه نمايد.پس نبايد با فوتپيامبر رشته هدايت منقطع شود.لذا همانطور كه نبى از سوى خداوند بود، امام و رهبرىپس از وى نيز بايد از سوى خداوند و نبى او معين شود، اما چنانكه در بخش تاريخىخواهيم ديد در فرداى رحلت پيامبر، جمعى از اصحاب با تشكيل مجمعى به نام سقيفهابوبكر را به جانشينى پيامبر برگزيدند و از مردم نيز براى ايشان بيعتگرفتند.شيعيان على (ع) از آن پس نيز به طور عملى باحكام دچار مشكل شدند، كه طى  1400 سال به اشكال مختلف تداوم يافت كه در زمان انقلاب ايران نيز مشكل شاه اينبود كه مردم او را براى حكمفرمايى فاقد مشروعيت مى‏دانستند و او در اوج قدرت بهخاطر فقدان مشروعيت‏ساقط شد.

   

  به اين ترتيب مى‏بينيم دين اسلام در سطح اصول و اعتقاداتش پيوند جوهرى باسياستدارد و شيعيان به خاطر دو اصل عدالت و امامت از لحاظ نظرى سياسى‏ترند و به سببآنكه امام اولشان نيز در زمان رحلت پيامبر به حق رهبريش نرسيد، عملا سياسى‏ترشدند.لذا ناظران و تحليل‏گران چنانچه به اين زمينه‏هاى نظرى و تاريخى عنايتننمايند توضيح و تبيين انقلاب اسلامى ايران بر ايشان دشوار است.شيعيان معتقدند كهپس از امام على (ع) حق امامت و رهبرى به فرزندان و نوادگان ايشان تعلق دارد كهدوازدهمين امام يعنى حضرت مهدى (ع) آخرين امام است كه به دليل فشار شديد خلفاىعباسى و زمينه‏هاى نامساعد اجتماعى، ايشان در قرن سوم هجرى به دستور خداوند ازنظرها غايب شده و سرانجام روزى كه جهان پر از ظلم و جور شود و همگان با جديت و شدتخواهان عدالت‏باشند ايشان ظهور خواهند كرد و رهبرى و امامت‏بشريت را به دستمى‏گيرند و جامعه عادل را برپا مى‏كنند.لذا شيعيان همواره در انتظار ظهور و فرجايشان هستند تا حكام ظلم و جور را براندازد.

   

  اين آموزه، از لحاظ عملى و نظرى نتايج وسيع و عميقى دارد كه از مبانى اصلىانقلاب ايران مى‏باشد و عدم توجه به آن سبب مى‏شود كه پديده انقلاب قابل فهم وتوضيح نشود.از لحاظ نظرى، نتيجه آن است كه شيعيان اصولا مشروعيت‏براى ساير حكام غيرامامان قائل نيستند و لذا با همه حكام و حكومتهاى خارج از خواست و اجازه ائمه،مخالفند و مبدل به يك جماعت‏بالقوه معترض و مخالف مى‏شوند.پس هميشه اين خطر هست كهمخالفتشان بالفعل شود.پس از غيبت امام دوازدهم حضرت مهدى (ع)، فقها شيعه مبتنى برادله شرعى و احاديث و حتى ادله عقلى، نظريه ولايت فقيه را مطرح كردند به اين معناكه فقها اعلم و اعدل شيعه از طرف امام زمان ماذون به برخى تصرفات مى‏باشند.چونهويت انسان و جامعه اسلامى بستگى به رواج احكام دارد و قوام احكام اسلامى به وجودحاكم اسلامى واجد شرايط است و اين كسى نيست جز فقيه جامع الشرايط عادل و عالم.درقرن حاضر، آيت الله خمينى در زمان تبعيدش در نجف در سال  1348/1970 طى دروسى براى طلاب، قرائت‏بسيار صريحى از نظريه ولايت فقيه ارائه دادند وبيان داشتند كه اولا، جامعه اسلامى آن است كه احكام اسلامى در آن سارى و جارى باشدثانيا، لازم است در كنار احكام اسلامى، حاكم اسلامى واجد شرايط وجود داشتهباشد.ثالثا، اين فقيه واجد شرايط و عامه مسلمانان وظيفه دارند كه همه موانع تحققحكومت اسلامى را از سر راه بردارند و چون حكام و سلاطين جور مهمترين مانع تحققحكومت اسلامى هستند، بايد دفع شوند. (5)

   

  به اين ترتيب از لحاظ نظرى و شرعى ايشان زمينه‏هاى انقلاب ايران و استقراردولت دينى را فراهم كردند و از لحاظ عملى نيز ايشان سابقه بر پايى قيام خونين  15 خرداد  1342/ژوئن  1963 را داشتند و در تمام دوران تبعيد على الخصوص پس از ابراز و بسط نظريه ولايتفقيه، با بكارگيرى شكل وسيع و سنتى مذهب تشيع در سراسر كشور، مردم را براى قيام وعصيان عملى براى براندازى حكومت‏شاه و استقرار حكومت اسلامى آماده مى‏كردند.

  روزه و رمضان 

   

  روزه و رمضان كه يكى ديگر از مراسم و نمادهاى دينى است در دوران نهضت اسلامىبه رهبرى آيت الله خمينى از مهمترين محملهاى انقلاب ايران شد و باعث تجمع مردم درمساجد و ايراد خطابه روحانيون و مداحان گشت.آنان ميليونها نفر را مخاطب قرار دادهو از نظام حكومت‏شاه سخن گفته و آيت الله خمينى را به عنوان رهبر ملى و مذهبىتبليغ مى‏كردند.از اين رو، شبهاى رمضان 1357، 1978  كه مصادف با تابستانبود به اوج عظمت و شكوه خودش رسيد و رمضان و مساجد كانون تجمع هزاران هزار مسلمانىبود كه عليه شاه هدايت و ترغيب مى‏شدند.اكثر اين مجامع به محاصره نيروهاى نظامى وامنيتى در آمد و اين امر وجاهت‏شاه را دو چندان تخريب مى‏كرد و اورا ضد مذهب جلوهمى‏داد.اولين شهداى انقلاب در تهران در همين شبها به شهادت رسيدند و حكومت‏شاه رادر پايتختش به نقطه غير قابل بازگشت‏سقوط كشاندند.ميدان ژاله تهران به همين خاطردر همان ايام به ميدان شهدا تغيير نام يافت و كمتر از دو هفته بعد در روز هفدهمشهريور ماه، جمع عظيمى براى يادبود اين شهدا در آن ميدان گرد آمدند و عليه شاهتظاهرات كردند كه مورد حمله نيروهاى گارد شاه قرار گرفتند كه اين روز به جمعه سياهمعروف شد و پس از آن ديگر هيچ مشروعيتى براى شاه نماند.به هر حال مهمترين محصولنهاد روزه و رمضان  1357  نماز عيد فطر آن بود كه ميليونها نفر در سراسركشور در آن شركت كردند و نماز عيد فطر قيطريه تهران با شركت انبوه عظيم مردم بر پاشد و پس از آن اين خيل عظيم به صورت راهپيمايى و همراه با شعارها و تظاهرات شديدضد سلطنتى به سمت ميدان شهياد كه سمبل حكومت و سلطنت‏شاه بود به راه افتادند و درآنجا في الواقع با آيت الله خمينى كه در تبعيد و در عراق بود پيمان انقلاببستند.اگر نماز عيد فطر و تجمع و راهپيمايى پس از آنرا، يك حركت مردمى تلقى كنيم ومنكر ماهيت و هدف سياسى آن شويم، اما راهپيمايى و تجمع پنج‏شنبه  16 شهريور كه محصول آن بود هيچ جاى شك و شبهه‏اى نگذاشت كه مردم مسلمان ايرانبا تمام وجود مبادرت به يك انقلاب سياسى كردند و تصميم گرفتند تا نظام شاهنشاهى رانفى كرده و حكومت اسلامى را ايجاد نمايند.در عصر 16  شهريور، مجددا مردم براى روزبعد يعنى جمعه، قرار تجمع در ميدان ژاله را گذاشتند و حكومت‏شاه را بر سر يك دوراهى قرار دادند.چون اگر حكومت عكس العمل نشان نمى‏داد، اين حركت هر روز تكرارمى‏شد و تا دروازه كاخ شاه كشيده مى‏شد و مردم رسما اعلام كرده بودند خواهانبراندازى شاه هستند.راه دوم آن بود كه حركت عظيم و پرشور مردمى كه بر اثرآموزه‏هاى اسلامى نماز و روزه از خود بيخود شده بودند، بوسيله قواى نظامى وانتظامى سد شود.اين امر نشان مى‏داد كه فضاى باز سياسى شاه ودموكراسى و احترام بهآراء مردم جز مشتى شعارهاى تبليغاتى چيزى نبوده است.در نيمه شب شاه دستور حكومتنظامى صادر مى‏كند و فردا انبوه راهپيمايان مسلمان در ميدان ژاله به گلوله بستهشدند.شاه اميدوار بود اين بار نيز مانند 15  خرداد سال  42، كشتار مردم ثمر بخش باشد و جنبش متوقفشود.اما اين بار به دليل زمينه‏ها و پشتوانه‏هايى كه توسط مردم و رهبرى اسلامىآنان فراهم شده بود، كشتار  17  شهريور نه تنها حركت را متوقف نكرد، بلكه آنراتوسعه و تشديد نمود و تا سقوط شاه در 22  بهمن  57 ادامه يافت.

  حج

   

  در تمام سالهايى كه آيت الله خمينى در عراق تبعيد بود، ياران و شاگردانى كههمراه ايشان بودند در حد امكان، با توجه به مخالفت دولت عربستان با فعاليتهاىسياسى و مراقبت ماموران شاه، در سفر حج، حجاج ايرانى را مخاطب پيامهاى وى قرارمى‏دادند و هسته‏هايى از طرفداران ايشان بوجود مى‏آوردند كه در بازگشت از مكه بهايران و در داخل كشور كم و بيش مؤثر مى‏افتاد.

  جهاد 

   

  همانگونه كه مى‏دانيم جهاد از احكام اسلامى است كه مفهوم آن، اين است كهمسلمين براى حفظ و گسترش دين خدا آماده جنگ مسلحانه با هر دشمن داخلى و خارجىهستند.در جهاد فى سبيل الله، اگر شخص مسلمان كشته شود، داراى مقام شهيد است كهجايگاهش در آخرت در بهشت و در نزد خداست كه البته آرزوى هر مسلمانى است.به يادماندنى‏ترين جهاد در ذهنيت تاريخى شيعيان، قيام امام حسين (ع) فرزندعلى (ع) عليهيزيد حاكم اموى است.در اين حركت كه حدود 70  نفر همراه امام بودند همگى درروز دهم محرم سال  61  هجرى در كربلا به شهادت رسيدند.پس از آن، بخشعمده نهادهاى تشيع و آموزه‏هاى نظرى و عملى آن از جهاد و شهادت امام حسين (ع) نشاتگرفته است و همه ساله، شيعيان به مدت يك ماه در ماه محرم ياد و خاطره او و خاندانشرا با برپايى جلسات و راه انداختن دستجات عزادارى و سينه زنى زنده و گرامىمى‏دارند.اين مراسم محملى است‏براى سازمان سنتى شيعه كه به ترويج و تبليغ دينپرداخته و به خصوص مساله رويارويى حق و باطل را مطرح نمايند.آيت الله خمينى در عصرعاشوراى سال  1342/1963  از فراز منبر مسجد فيضيه در قم نطق تاريخى خودرا عليه شاه و در حضور هزاران نفر بيان كرد كه در اينجا نيز شاه تحملش تمام شد ودستور دستگيرى ايشان را صادر كرد.همينكه اين خبر در روز پانزدهم خرداد به گوش مردمرسيد، كه در اعتراض به آن عده زيادى كفن پوشيدند و به خيابانها ريختند كه حتىاحتمال سقوط كاخ شاه نيز مى‏رفت.دولت‏براى فرونشاندن موج اعتراضات دست‏به كشتارمردم زد كه همين امر به قيام خونين  15  خرداد معروف شد و آسيب بسيار شديدى بهوجاهت‏شاه وارد آورد.حادثه  15  خرداد 1342/1963  بعدها به عنوان يكى ازريشه‏هاى اصلى انقلاب ايران در سال 57  عمل كرد كه در اين مرحله نيزآموزه جهاد و قيام و شهات امام حسين (ع) نقش اساسى را ايفا مى‏كرد.در واقع پس از زمينهسازى كه در رمضان  57  براى انقلاب شد، چند ماه بعد ايام عاشورا فرارسيد و مردم تحت پوشش نهاد محرم و شهادت امام حسين (ع) بسيج عظيمى عليه شاه براهانداختند و در روزهاى نهم و دهم ماه محرم راهپيمايى عظيمى در نفى سلطنت و ايجادحكومت اسلامى به راه انداختند. مساجد با هدايت روحانيون و با الهام از دستورات واعلاميه‏هاى آيت الله خمينى كه مرتبا از تبعيد و در پاريس صادر مى‏شد مبدل بهپايگاه اصلى انقلاب شده بود و وعاظ و خطبا براى بسيج و تهييج مردم كافى بودبگويند: «شاه، يزيد زمان است و آيت الله خمينى حسين زمان است.پس اى شيعيانى كهقرنها آرزو كرده بوديد كاش در روز عاشورا و در صحراى كربلا مى‏بوديد تا به نداىيارى خواهى و مظلوميت‏حسين لبيك مى‏گفتيد و عليه يزيد جهاد مى‏كرديد، امروزعاشوراست و ايران كربلاست‏» .چنين نهادى و چنين تبليغاتى سبب شد كه ايرانيان اعماز مرد و زن، پير و جوان، شهرى و روستايى، با سواد و بى‏سواد به ميدان مبارزه وانقلاب وارد شوند و موجى از راهپيمايى، تظاهرات و اعتصابات را بوجود بياورند كههيچ كشتارى آن را متوقف نمى‏كرد.

  امر به معروف و نهى از منكر 

   

  چنانكه كه مى‏دانيم عواملى كه به عنوان زمينه ساز انقلاب اسلامى عمل كرد،فريضه و حكم دينى امر به معروف و نهى از منكر است.بر اساس اين حكم هر مسلمانى مكلفو موظف است كه ديگرى را به كارهاى خوب فراخوانده و از كارهاى زشت نهى و منعنمايد.اين دو حكم بسيار سياسى هستند، زيرا همه مسلمانان را در جايگاه و پايگاه امرو نهى قرار مى‏دهند تا بدينوسيله واجبات اجرا شده و محرمات تعطيل گردد.امام حسين(ع) سومين پيشواى شيعيان، فلسفه جهاد و قيام خودش را براساس همين اصل بيان مى‏كندو مى‏فرمايد كه وظيفه امر به معروف و نهى از منكر به ايشان حكم مى‏كرد كه جلو يزيدبايستد، زيرا در جامعه اسلامى منكرات و محرمات رواج يافته و معروفها و واجباتتعطيل شده است و زشترين منكر آن است كه يزيد فاسق و فاجر و ى‏صلاحيت‏به جايگاهرسول خدا و رهبرى امت اسلامى تكيه زده است.آيت الله خمينى نيز در طول مبارزات خودبارها و بارها به صورت گفتار و نوشتار و عمل اقدامى عليه شاه صورت مى‏داد به اصلامر به معروف و نهى از منكر استناد مى‏نمود و بيان مى‏داشت كه در اين حكومت واجباتالهى تعطيل و محرمات رواج دارد و شاه فاقد صلاحيت فرمانروايى‏است.

  اصل تولى و تبرى 

   

  بر اساس اصل تولا و تبرى مسلمانان بايد با دوستان خدا دوست‏باشند و دشمنان خدارا دشمن بدارند.دوست‏خدا كسى است كه نظرا و عملا در راه خدا بوده و در دل بهاعتقادات و اصول دين پايبند باشد و در عمل عامل به احكام و تكاليف و فروع دينباشد. رواج اين اصل موجب مشخص شدن جماعت و صف مسلمانان از غير مسلمانان مى‏شود.شاهبا رواج و تبليغ اعتقادات فرهنگ ايران باستان و غربى و رواج منهيات و منكرات وتعطيل واجبات، فى الواقع از ولايت‏خداوند خارج شده بود و مسلمانان نمى‏بايد با اودوستى كنند و بايد از او دور مى‏شدند.از اين ديدگاه آيت الله خمينى نظرا و عملاعامل به اعتقادات و احكام اسلامى بود پس بطور منطقى از اولياء خدا به شمار مى‏آمدو دوستى با دوستى با خدا تلقى مى‏گرديد.

   

  از اين سخنان چنين بر مى‏آيد كه نماز و روزه و حج‏به عنوان اصلى‏ترين عباداتاسلامى كه عمدتا براى تقرب انسان به خالق‏اند سبب مى‏شوند كه انسان از لحاظ اخلاقىو درونى تزكيه و ساخته شود.در عين حال ديديم كه اين عبادات آثار جمعى هم دارند.چنانكه خمس و زكات نيز علاوه برداشتن چنين مبادى و نتايجى، متوجه تعديل و تنظيمروابط اقتصادى و اجتماعى و تحقق يك جامعه عادله مى‏باشند.همانگونه جهاد، امر بهمعروف، نهى از منكر، تولى و تبرى نيز عمدتا براى تنظيم ابعاد سياسى جامعه طراحىشده‏اند و مكمل و متمم ساير احكام و تكاليف دينى‏اند.بوسيله تولى و تبرى ابتدا صفو جماعت مؤمنين و مسلمين از غير آنها مشخص مى‏شوند.چنين است كه امر به معروف و نهىاز منكر ابتدا بوسيله گفتار و نوشتار صورت مى‏گيرد اما اگر نتيجه بخش نبود تا حدجهاد و شهادت نيز مى‏تواند پيش برود.با تشريح اعتقادات و احكام اسلامى و سابقهساله آنها در ايران مى‏توان كليدى براى فهم و توضيح انقلاب ايران بدست آورد.

   

  پى‏نوشت‏ها:

   

  1. حميد، عنايت، بررسى تاريخى احياى اسلام، ترجمه احمد تدين، تاريخ معاصر ايران،كتاب اول، مؤسسه مطالعات و پژوهشهاى فرهنگى، 1372، 1372، ص  57.

   

  2. سيد روح الله، خمينى، ولايت فقيه و جهاد اكبر، انتشارات سعيد، بى‏تا،ص  35- 34.

   

  3. غلامرضا، نجاتى، تاريخ سياسى بيست و پنج‏ساله ايران، ج  2، مؤسسه خدمات فرهنگى رجا، تهران، چاپ اول،1371، ص  132.

   

  4. همان، ص  175.

   

  5. سيد روح الله، خمينى، ولايت فقيه و جهاد اكبر، ص  35- 34

   

   

  نقش امام خمينى در رهبرى انقلاب اسلامى (1)

  كتاب: پيرامون انقلاب اسلامى، ص  49

  نويسنده: شهيد مرتضى مطهرى 

   

  بنابر اين از نظر رهبرى اينطور نبود كه روز اول كسى خود را كانديدا بكند و بعدمردم به او رأى بدهند و او را به رهبرى انتخاب كنند و بدنبال آن، رهبر براى مردمتعيين خط مشى كند.واقعيت اينست كه گروههاى زيادى ـ از آنها كه احساس مسئوليتمى‏كنند ـ تلاش كردند كه رهبرى نهضت را بعهده بگيرند ولى تدريجا همه عقب راندهشدند و رهبر خود به خود انتخاب شد.شما در نظر بگيريد كه چه تعداد از قشرهاى مختلف،مثلا از روحانيون ـ چه از مراجع و يا غير مراجع ـ و يا از غير روحانيون چه گروههاىاسلامى و چه غير اسلامى، در اين انقلاب شركت داشتند.در اين نهضت افراد تحصيلكرده،افراد عامى، دانشجو، كارگرها، كشاورزان، بازرگانان همه و همه شركت داشتند ولى ازميان همه اين افراد مختلف، تنها يك نفر، به عنوان رهبر انتخاب شد، رهبرى كههمه 

   

  گروهها او را برهبرى پذيرفتند.اما چرا؟ آيا بدليل صداقت رهبر بود؟ بيشك اينرهبر صداقت داشت ولى آيا صداقت منحصر بشخص امام خمينى بود و كسى ديگر صداقت نداشت؟البته مى‏دانيم كه چنين نيست و صداقت منحصر به ايشان نبود.آيا بدليل شجاعت رهبربود و اينكه تنها ايشان فرد شجاعى بودند و غير از ايشان رهبر صديق و صادق و شجاعديگرى وجود نداشت؟ البته كسان شجاع ديگرى نيز بودند.آيا به اين دليل بود كه ايشاناز يك نوع روشن بينى برخوردار بودند و ديگران فاقد اين روشن‏بينى بودند؟ آيا بدليلقاطعيت رهبر بود و ديگران فاقد قاطعيت بودند؟ ميدانيم كه قاطعيت منحصر به ايشاننبود.درست است كه همه اين مزايا باعلى درجه در ايشان جمع بود، ولى چنين نيست كهاين مزايا ـ لا اقل با شدت و گسترش كمتر ـ در ديگران نبود، پس چه شد كه جامعهخودبخود ايشان را، و فقط ايشان را به رهبرى انتخاب كرد و هيچ فرد ديگرى را در كنارايشان به رهبرى نپذيرفت؟ 

   

  پاسخ اين سؤال برمى‏گردد به يك سؤال اساسى كه در فلسفه تاريخ مطرح مى‏شود و آناين است كه آيا تاريخ شخصيت را ميسازد و يا شخصيت تاريخ را، آيا نهضت رهبر رامى‏سازد و يا رهبر نهضت را؟ اجمالا ميدانيم كه نظريه صحيح در اين مورد اينست كه،يك اثر متقابل ميان اين دو، يعنى ميان نهضت و رهبر است.ميبايد از يك طرف يك سلسلهمزايا و امتيازات در رهبر باشد و از طرف ديگر نيز خصوصياتى در نهضت وجود داشتهباشد. مجموع اين شرايط است كه فرد را بمقام رهبرى مى‏رساند.امام ـ خمينى به اينعلت رهبر بلا منازع و بلا معارض اين نهضت شد كه علاوه براينكه واقعا شرايط ومزاياى يك رهبر در فرد ايشان جمع بود، ايشان در مسير فكرى و روحى و نيازهاى مردمايران قرار داشت.حال آن كه ديگران ـ آنها كه براى كسب مقام رهبرى نهضت تلاشمى‏كردند ـ به اندازه ايشان در اين مسير قرار نداشتند.

   

  معنى اين سخن اين است كه امام خمينى با همه مزايا و برتريهاى شخصى كه دارد اگراهرمهائى كه روى آنها دست مى‏گذاشت و فشار ميداد و جامعه را به حركت درميآورد، ازنوع اهرمهائى بود كه ديگران روى آن فشار مى‏آوردند و اگر منطقى كه ايشان بكارميبرد نظير منطق ديگران بود، امكان نداشت ايشان در بحركت درآوردن جامعه موفقيتىكسب كند  (1) .

   

  اگر امام عنوان پيشوائى مذهبى و اسلامى را نمى‏داشت و اگر مردم ايران در عمقروحشان يك نوع آشنائى و انس و الفتى با اسلام نداشتند و اگر عشقى كه مردم ما باخاندان پيامبر دارند وجود نمى‏داشت و اگر نبود كه مردم حس كردند كه اين نداىپيامبر و نداى حضرت على (ع) و يا نداى امام حسين (ع) است كه از دهان اين مرد بيرونمى‏آيد، محال بود نهضت و انقلابى به اين وسعت در مملكت ما بوجود آيد.

   

  رمز موفقيت رهبر در اين بود كه مبارزه را در قالب مفاهيم اسلامى به پيشبرد.ايشان با ظلم مبارزه كرد ولى مبارزه با ظلم را با معيارهاى اسلامى مطرح كرد،امام از طريق القاى اين فكر كه يك مسلمان نبايد زير بار ظلم برود، يك مسلمان نبايدتن به 

   

  اختناق بدهد، يك مسلمان نبايد به خود اجازه دهد كه ذليل باشد، مؤمن نبايد زيردست و فرمانبر كافر باشد  (2) ، با ظلم وستم و استعمار و استثمار مبارزه كرد، مبارزه‏اى تحت لواى اسلام، و با معيارها وموازين اسلامى.

   

  از جمله اقدامات اساسى اين رهبر، مخالفت جدى و دامنه ـ دار با مسئله جدائى ديناز سياست بود.شايد فضل تقدم در اين زمينه با سيد جمال باشد.سيد جمال شايد نخستينكسى بود كه احساس كرد اگر بخواهد در مسلمانان جنبش و حركتى ايجاد كند بايد به آنهابفهماند كه سياست از دين جدا نيست، اين بود كه او اين مسئله را بشدت در ميانمسلمين مطرح كرد، بعدها استعمار ـ گران تلاش زيادى كردند تا در كشورهاى مسلمانرابطه دين و سياست را قطع كنند.

   

  از جمله اين تلاشها، طرح مسئله ايست بنام «علمانيت» (3) كه بمعنى جدائى دين ازسياست است.بعد از سيد جمال در كشور ـ هاى عربى و بخصوص در مصر افراد زيادى پيداشدند كه با تكيه بر قوميت و در لباس ملى گرائى، عربيزم، و پان عربيزم به تبليغ فكرجدائى دين از سياست پرداختند.اخيرا هم شاهد بوديد كه انور ـ سادات همين مسئله راباز بار ديگر مطرح كرد، انور سادات در نطقهاى اخيرش بخصوص بر اين نكته تأكيدمى‏كرد كه دين مال مسجد است و بايد كار خود را در آنجا انجام دهد، مذهب اصولانبايد كارى به مسائل سياسى داشته باشد.

   

  در جامعه ما نيز اين مسائل زياد مطرح شده بود بطوريكه مردم تقريبا آن راپذيرفته بودند، اما همه ديديم كه وقتى از زبان يك مرجع تقليد، از زبان كسى كهمردم، با وسواس كوشش مى‏كنند تا كوچكترين آداب مذهبى خود را با دستورهاى او منطبقبكنند، در كمال صراحت بيان شد كه دين از سياست جدا نيست و به مردم خطاب شد كه اگراز سياست كشور دورى كرده‏ايد، در واقع از دين دورى كرده‏ايد، مردم چگونه به جنب وجوش افتادند و بنوعى بسيج عمومى اقدام كردند .و يا در نظر بگيريد كه مسئله آزادى وآزادى خواهى در جامعه با شدت مطرح بود، با اين حال چندان تأثيرى در حال مردمنداشت.ولى وقتى همين مسئله از زبان رهبر مطرح شد، يعنى كسى كه رهبر دينى و مذهبىاست، مردم براى اولين بار دريافتند كه آزادى يك موضوع صرفا سياسى نيست، بلكهبالاتر از آن يك موضوع اسلامى است و اين نكته روشن شد كه يك نفر مسلمان بايد آزادزيست كند و بايد آزاديخواه باشد.

   

  در چند سال اخير مسائلى در ايران بوجود آمد كه از جنبه ـ هاى اقتصادى و سياسىاهميت چندانى نداشت، ولى از جنبه مذهبى آنهم از نظر شعائر مذهبى مهم بود و خود اينمسائل در اوج دادن به نهضت نقش مؤثرى داشتند.مثلا يكى از اشتباهات بسيار بزرگعوامل رژيم اين بود كه بدليل غرور فوق العاده‏اى كه برايشان حاصل شده بود در اواخرسال  55 تصميم گرفتند كه تاريخ هجرى را به تاريخ به اصطلاح شاهنشاهى تبديلكنند.اينكه تاريخ هجرى باشد يا شاهنشاهى، از نظر اقتصادى و سياسى تأثير چندانى درحال مردم نداشت.ولى همين مسئله بشدت عواطف مذهبى مردم را جريحه‏دار كرد و وسيلهخوبى براى كوبيدن رژيم بدست رهبر داد.رهبر بلافاصله با طرح اين شعار كه چنين عملىدشمنى با پيغمبر و دشمنى با اسلام است و معادل است با قتل عام هزاران نفر ازعزيزان اين مردم، موفق شد در مردم عصيان ايجاد كند و از تحريك وجدان اسلامى آنهابه بهترين نحو در جهت پيشبرد نهضت بهره‏بردارى نمايد.

   

  بنابراين با بررسى مسئله رهبرى و كيفيت و نحوه آن، و با در نظر گرفتن اينكهمردم در ميان افراد زيادى كه صلاحيت رهبرى داشتند كدام رهبر را انتخاب كردند  (4) و با بررسى و تحليل مسيرى كه اين رهبر طىكرد و اهرمهائى كه روى آنها تكيه نمود و منطقى كه به كاربرد، به اين نتيجه روشن وآشكار ميرسيم كه نهضت ما واقعا يك نهضت اسلامى بوده است.با آنكه نهضت از سوئىخواهان عدالت بود و از سوئى ديگر در جستجوى آزادى و استقلال، ولى عدالت را در سايهاسلام ميخواست و استقلال و آزادى را در پرتو اسلام جستجو ميكرد، و به عبارت بهترنهضت ما همه چيز را با رنگ و بوى اسلامى طلب ميكرد اين، همان جهت مورد خواست و ميلملت بود. (5)

   

  پى‏نوشت‏ها:

   

  1ـ ...مثلا اگر مسئله وارد كردن تضادهاى طبقاتى در خود آگاهى‏مردم و يامفاهيمى نظير آزاديخواهى و عدالت طلبى با معيارهاى مكاتب شرق‏و غرب از طرف ايشانعرضه مى‏گرديد، بازتابى در جامعه ما نمى‏داشت.حال‏آنكه ايشان همين مفاهيم را بامعيارهاى اسلامى و با استفاده از فرهنگ‏بارور اسلامى به جامعه عرضه كرد و جامعهنيز با حسن تلقى با آنها برخورد نمود  .

   

  2ـ لن يجعل الله للكافرين على المؤمنين سبيلا (نساء ـ  141)

   

  خدا هرگز براى كافران نسبت به اهل ايمان راه تسلط باز نخواهد نمود.

   

  3ـ اين كلمه ترجمه لغت«~ Secularism ~»است.

   

  4ـ و به خصوص بايد توجه داشت كه اين رهبر زورى نداشت تا بخواهد خود را بر مردمتحميل كند و كسى نيز او را منصوب نكرد و او خود را كانديدا نكرده بود، بلكهانتخابش بطور طبيعى و خودبخود صورت گرفت.

   

  5ـ يك نمونه ذكر كنم، دوستى دارم كه در تمام زندگيش همواره در حال مبارزه بارژيم بوده است و در اين زمينه از بذل جان و مال واقعا دريغ نداشته.او بدليل روحيهخاصش، نسبت به مجاهدين كه آنها هم موضعى مخالف رژيم داشتند، علاقه و گرايش عجيبىداشت.بعد از اينكه جريان به اصطلاح اپورتونيستى سازمان مجاهدين پيش آمد، من به شدتنگران حال‏اين دوستم شدم.با خودم فكر كردم نكند كه وقتى با اين جريان برخوردميكندبگويد اينكه اينها آمده‏اند و ماركسيست شده‏اند، مسئله مهمى نيست چون فعلا بايدمبارزه كرد و مسئله مهم مبارزه است .اما بعد در جلسه‏اى كه با او ملاقات كردم ونظرش را درباره ماركسيست شدن سازمان سؤال كردم، در جوابم جمله‏اى گفت كه هرگزفراموش نميكنم.گفت حقيقت اين است كه ما عدالت را هم در سايه خدا ميخواهيم اگر بناباشد عدالت باشد اما از نام‏خدا اثرى نباشد.ما از چنين عدالتى بيزاريم.با چنينروحيه‏هائى بود كه ملت ما موفق به بر پا كردن قيامى با اين عظمت شد

   

   

  نقش امام خمينى در رهبرى انقلاب اسلامى (2)

  كتاب: پيرامون انقلاب اسلامى، ص  121

  نويسنده: شهيد مرتضى مطهرى 

   

  تحليل ماهيت اين انقلاب از تحليل رهبرى انقلاب جدا نيست و اين مسئله در ارتباطبا مسئله خوديابى ملت ما مطرح ميشود.بايد پرسيد كه چه شد امام خمينى رهبر مطلق شد،آن چنان كه حتى آنهائيكه از نظر ايده و هدف در قطب مخالف ايشان جاى داشتند،چاره‏اى جز اذعان به رهبرى ايشان نداشتند.چرا سخنان امام اينهمه موج ميآفريد؟ چرا اعلاميه‏هاىايشان با نبودن امكانات و وسائل و با بودن اختناقها و شكنجه‏ها و خطر مرگها بهسرعت در سراسر كشور پخش ميشد؟ 

   

  بى‏شك از جان گذشتگى و مبارزه خستگى ناپذير با ظلم و ظالم و دفاع سرسختانه ازمظلوم، و صداقت و صراحت و شجاعت و سازش ناپذيرى اين رهبر در انتخاب او به مقامرهبرى نقش داشته است، اما مطلب اساسى چيز ديگرى است، و آن اينكه نداى امام خمينىاز قلب فرهنگ و از اعماق تاريخ و از ژرفاى روح اين ملت برميخاست، مردميكه در طولچهارده قرن حماسه محمد، على، زهرا، حسين، زينب، سلمان، ابو ذر...و صدها هزار زن ومرد ديگر را شنيده بودند و اين حماسه‏ها با روحشان عجين شده بود، بار ديگر هماننداى آشنا را از حلقوم اين مرد شنيدند .على را و حسين را در چهره او ديدند، او راآينه تمام نماى فرهنگ خود كه تحقير شده بود، تشخيص دادند.

   

  امام چه كرد؟ 

   

  او به مردم ما شخصيت داد.خود واقعى و هويت اسلامى آنها را به آنانبازگرداند.آنها را از حالت خود باختگى و استسباع (1) خارج كرد اين بزرگترين هديه‏اى بود كه رهبر به ملت داد، او توانستايمان از دست رفته مردم را به آنها بازگرداند و آنها را به خودشان مؤمن كند.او باصراحت اعلام كرد كه تنها اسلام نجات بخش شماست.او جهاد اسلامى را مطرح كرد، امربمعروف و نهى از منكر را مطرح كرد، وظيفه نوعى و دينى و بالاخره اجر و پاداششهيدان را مطرح كرد، و مردمى كه سالها اين آرزو را كه در زمره ياران امام حسينباشند در سر ميپروراندند و هر صبح و شام تكرار ميكردند يا ليتنى كنت معكم فافوزفوزا عظيما بناگاه خود را در صحنه‏اى مشاهده كردند آنچنانكه گويى حسين را بعينهميديدند. مردم ما صحنه‏هاى كربلا، حنين، بدر، احد، تبوك، خيبر، و...را در جلوىخويش ميديدند و همين باعث شد كه به پا خيزند و از سرچشمه عشق به خدا، وضو بسازند ويك سره بانك تكبير بر هر چه ظلم و ستمگرى است بزنند.

   

  پى‏نوشت:

   

  1ـ فلاسفه و حكما اصطلاحى دارند به نام استسباع كه به فارسى آن را «شيرگير»ترجمه كرده‏اند  .

   

  ميگويند بعضى از حيوانات كوچك وقتى با حيوانات درنده‏اى روبرو ميشوند ـ مثلاوقتى خرگوش با شير مواجه ميشود ـ حالت استسباع پيدا ميكنند يعنى اراده فرار ازآنها سلب ميشود.قدرت تصميم گيرى را از دست ميدهند.خودباخته و مفتون ميشوند.نقطهمقابل استسباع، ايمان به خود پيدا كردن است.داستان آن صحابى فقير را در زمانپيامبر (ص) شنيده‏ايد كه‏از شدت فقر نزد آنحضرت رفت تا درخواست كمك كند، پيامبر درميان جمع سخن ميگفت، در ضمن صحبت اشاره كرد به اينكه اگر كسى از ما كمك بخواهد بهاو ميدهيم، ولى هر كس بخدا توكل كند و تلاش شايسته نشان بدهد خدا به او كمك خواهدكرد.صحابى فقير اينرا كه شنيد از محضر پيامبر بيرون آمد.روز بعد باز گرسنگى فشار آوردو اين بار تصميم گرفت كه درخواست خود را با پيامبر در ميان بگذارد.باز هم مثل روزگذشته پيامبر در ميان جمع همان مسئله را مطرح كرد.مرد همانجا تصميم گرفت كه هرطورى شده كارى پيدا كند.به خانه برگشت و از همسايه‏ها مقدارى طناب و تيشه امانتگرفت و به عزم هيزم كنى به بيابان رفت.تا چند روز متوالى اين كار را ادامه دادتااينكه به تدريج درآمدى پيدا كرد و توانست زندگى خود را از سختى و عسرت‏بيرونبياورد.بعد از مدتى دوباره به سراغ پيامبر رفت و پيامبر به او فرمود: گفتم اگر كسىاز ما كمك بخواهد به او ميدهيم، ولى طلب كمك از خدابهتر است و ديدى كه خدا نيزدعوت تو را اجابت كرد و از فقر نجاتت داد. پيامبر به اين ترتيب توانست او را بهياد نيرو و امكان و استعداد خودش بياندازد، و از اين طريق او را به حركت و تلاشوادار كند .در مورد جوامع نيز همين وضع برقرار است.گاهى افراد ملتها در مقابلافراد ملل ديگر حالت خود باختگى و استسباع پيدا ميكنند.ملت خود ما در دوران رژيمشاه چنين حالتى را داشت .ملتى كه به حال استسباع ميافتد تمام كرامتهاى خود رافراموش ميكند تا جائى كه حتى به نوكرى بيگانه و تقديم كردن ثروتهاى خود به اوافتخار ميكند.گاهى نيز ملتها ايمان به خود را بدست مى‏آورند، تاريخ پيروزى ملتها،سرشار از اين نمونه‏هاست.حماسه پرشور مردم وطن ما، در اين زمينه شاهد بسيار خوبىاست.ملت ما به همت و درايت امام خمينى‏توانست ايمان و اعتقاد به خود را دوبارهبدست آورد و همين امر ضامن‏پيروزيش گرديد

   

   

  قش مذهب در انقلاب اسلامى 

  كتاب: انقلاب اسلامى در مقايسه با انقلابهاى فرانسه و روسيه، ص  181 

  نويسنده: دكتر منوچهر محمدى 

   

  اما اسلام به عنوان يك مذهب و مكتب الهى در اعماق قلبها و روحهاى اقشار وسيعجامعه نفوذ تاريخى داشت. مذهبى كه در روستاها و شهرها در ميان طبقات فقير و غنىكارگر، كشاورز، كارمند، دانشجو، و روشنفكر حداقل به راه و رسم زندگى افراد و احوالشخصيه آنها حاكم بود. جامعه‏اى كه حداقل 98  درصد به صورت سنتى مسلمان هستندو اكثر آنها به دستورات كتاب آسمانى اعتقاد داشته و به صورت احكام آن عمل مى‏كنند،آمادگى زيادترى براى پذيرفتن ايدئولوژى مزبور به عنوان ايدئولوژى تحول و تغييرسياسى - اجتماعى و از جمله انقلاب داشتند.

   

  ويژگيهايى كه ايدئولوژى اسلام را از ساير مكاتب سياسى جدا مى‏نمايد و به آنامتياز و جلوه خاصى مى‏دهد، در جهان بينى اسلام نهفته است كه خطوط مشخصه آن عبارتاست از:

   

  1. واقعيت و هستى مساوى با ماده و طبيعت نيست (ماده پرتوى از واقعيت مطلق غيرمادى است.)

   

  2. جهان مادى پديده‏اى است كه از هستى و واقعيت مطلق سرچشمه مى‏گيرد و داراىمبدا و مدبرى عالم، حكيم، و قادر مى‏باشد كه بر تمام روابط و عوامل طبيعى حاكم استو همه عامل و عوامل طبيعى و حركتها و فعل و انفعالات در ماده، فعل خداوند و مظهر وتجلى‏گاه اراده اوست.

   

  3. در جهان‏بينى الهى، جهان هستى تحت‏سرپرستى و ولايت الهى قرار دارد وموجودات مادى با ولايت و تدبير خداوند از نقص به سوى كمال در حركتند و بازگشت همهبه سوى اوست.

   

  4. در اين جهان‏بينى انسان تنها داراى بعد مادى نيست‏بلكه بعد معنوى هم دارد واين انسان به سوى كمال مطلق، يعنى آفريننده هستى، در حركت است و كمالش در لقاءالله است.

   

  5. انسان موجودى ابدى و جاودانى است و با مرگ فانى و نابود نمى‏شود و عوالم ديگرىدر پيش دارد كه در آن عوالم آثار و نتايج اعمال و زندگى اين جهان خود را خواهديافت.

   

  6. انسان موجودى است آزاد و مسئول كه با اختيار حركت تكاملى خود را به پايانمى‏رساند و چون آزاد است، گاهى حركت‏به سوى او را انتخاب مى‏كند و گاهى به سوىشيطان حركت مى‏كند.

   

  7. زندگى اين جهان مرحله‏اى است كه انسان در آن تحصيل كمال مى‏كند و با عملخود زندگى ابدى و حيات جاودانى را تامين مى‏نمايد. (1)

   

  بزرگترين موانع و مشكلات در به كارگيرى اين ايدئولوژى به عنوان ايدئولوژىانقلاب مسائل زير بود:

   

  1. ساليان دراز در اثر تبليغ استعمار غرب با تكيه بر مكتب ليبراليسم تلقين شدهبود كه مذهب از سياست جداست و مذهب ارتباطى به مسائل سياسى - اجتماعى ندارد و نسخهو دارويى براى حل معضلات پيچيده سياسى - اجتماعى روز در اختيار ندارد و اين تبليغدر ميان طبقات مختلف و حتى بعضى از روحانيون و علماى مذهبى نيز تاثير گذارده بود.

   

  2. جامعه كمال مطلوبى كه اسلام مى‏خواست نشان بدهد متعلق به چهارده قرن قبلبود كه براى بسيارى تصور نمى‏رفت كه امكان پياده كردن احكام آن در جوامع صنعتىپيشرفته و عصر به اصطلاح اتم حاضر عملى بوده و پاسخگوى مسائل پيچيده امروز باشد.

   

  3. با تكيه بر بعضى از اصول اسلامى از جمله اصل تقيه و انتظار فرج در ميانتشيع و اصل اطاعت از ولى امر در ميان اهل سنت، اين تصور كه اسلام مى‏تواند بهعنوان ايدئولوژى انقلاب و در جهت دگرگونى ارزشهاى حاكم مورد استفاده قرار گيرد،براى بسيارى از مردم حتى بعضى از مسلمانان معتقد هم وجود نداشت.

   

  مكتب اسلام كه از  1400  سال قبل به ايران وارد شده و با مردم مانوسبوده و قاطبه مردم به آن اعتقاد داشته و با آن زيست كرده و در تار و پود زندگىآنها نفوذ و رسوخ كرده بود نه تنها تعارضى با ارزشهاى جامعه نداشت‏بلكه با توجه بهجهان بينى الهى خود افق بسيار وسيعى را براى پيروان خود فراهم كرده علاوه بر آنكهسعادت اخروى را به همه معتقدين خود نويد مى‏داد براى همين دوره كوتاه مدت زندگىنيز در اين دنيا دستورالعملها و راهنماييهاى لازم را براى امور روزمره زندگى فردىو اجتماعى و اداره جامعه در جهت تامين سعادت دنيوى فراهم كرده بود و در مقايسه بادو مكتب ديگر از عظمت ويژه‏اى برخوردار است.

   

  موفقيت ايدئولوژى انقلابى اسلام همچون امرى ارزشمند و علامت مميزه جهان‏بينىانقلاب اسلامى در ايران بود. اين ايدئولوژى پاسخى قدرتمند به خواسته‏هاى سياسى شدهمعاصر و در عين حال مايوس شده از مكاتيب مادى بود. اين ايدئولوژى در عينبهره‏بردارى از همه امتيازات تكنولوژيكى و تجربه نهضتهاى ايدئولوژيكى و سياسى غرببه كار گرفته شد. به عبارت ديگر اين ايدئولوژى امتياز قابل توجهى بر كمونيسم كه بامذهب در تعارض است، دارد. به جاى اينكه يك جايگزينى جديدى براى مذهب خلق كنند همانطور كه كمونيستها كردند، انقلاب اسلامى مذهب پر تلاش و تهاجمى را كه وجود داشت‏بهكار گرفته و با ابزار ايدئولوژيكى مورد نياز براى جنگ در صحنه سياست مردمى مجهزگرديد. با اين عمل آنها كمك بزرگ و ممتازى به تاريخ جهان كردند.

   

  تجربه تاريخ به ما نشان مى‏دهد كه انقلاب اسلامى، در حقيقت نقطه اتصال و پيونددو حركت عظيم در تاريخ بشريت مى‏باشد. يكى حركت انبيا و اولياى الهى است كه بهفرمان خدا و براى تحقق سعادت بشر در دنيا و اخرى مكتبهاى الهى را پايه‏گذارى كردهو در هر عصر و زمانى موجب نجات بشريت از سقوط در منجلاب تباهى و فساد در عين حالاز شر ظلم و جور طواغيت زمان شده‏اند كه آخرين و تكامل يافته‏ترين آنها مكتبحيات‏بخش اسلام است. انقلاب اسلامى با تكيه بر مكتب الهى - آسمانى اسلام تداوم بخشاين حركت تاريخساز مى‏باشد.

   

  از طرف ديگر بشر بدون تكيه بر مكاتيب الهى در چند قرن اخير حركتى را بر عليهبى‏عدالتيها، استبداد، و ظلم و جور حكام بر پايه مكتبهاى فلسفى - سياسى ساخته وپرداخته فكر انسانى و با جهان بينى خاص خود كه نويد جامعه كمال مطلوب را در هميندنيا مى‏داد، آغاز كرد كه به انقلابهاى سياسى - اجتماعى معروف هستند. انقلاباسلامى در عين حال كه تداوم‏بخش مكتبهاى الهى و آسمانى است، دستاورد قيامى مردمىبوده و موجبات سرنگونى نظام سياسى حاكم و برقرارى جامعه كمال مطلوب را فراهم كردهاست، تداوم بخش انقلابهاى سياسى اجتماعى و در عين حال تكامل يافته‏ترين آنهامى‏باشد.

   

  اين پيوند بى‏نظير و در عين حال عجيب مقام و موقعيت‏خاصى به انقلاب اسلامىداده است كه در خور كمال توجه و مطالعه است

   

   

  مبانى فكرى انقلاب اسلامى 

  كتاب: درآمدى بر مبانى فكرى انقلاب اسلامى، ص 91 

  نويسنده: محمد شفيعى‏فر 

   

  نظم سياسى بدون داشتن پشتوانه نظرى دوام ندارد  (1) و هر انقلابى به دليل آنكه در پى تخريبنظام سياسى مستقر و ايجاد يك نظام سياسى ديگر است، ناچار براى نظام مطلوب آيندهخود بايد يك پشتوانه فكرى و نظرى داشته باشد، وگرنه مهندسى اجتماعى بعد از انقلاب،موفق نخواهد بود و نظام از هم خواهد پاشيد.به عبارتى، هيچ انقلابى صورت نمى‏گيرد،مگر اينكه مقدمات تغيير فكر فراهم شده باشد.

   

  داورى اردكانى با اشاره به همين نكته، پيدايش علم كلام جديد توسط شهيد مطهرىرا يكى از نشانه‏ها و مقدمات انقلاب اسلامى ايران مى‏داند  (2) حمله و هتاكى رژيم شاه به اسلام و دستاويزقراردادن ايرانيت، مليت و ناسيوناليسم از سوى رژيم، از جمله محركهاى شهيد مطهرى دردفاع از اسلام بود و همين دفاع، مستلزم طرح جديدى از عقايد اسلامى بود كه مبناىفكرى انقلاب اسلامى قرار گرفت.البته برخى منكر چنين مبانى فكرى و نظرى براى انقلاباسلامى هستند و در اين زمينه صرفا به رساله «ولايت فقيه يا حكومت اسلامى‏» اماماشاره مى‏كنند كه تنها يك بحث فقهى و شامل كليات حكومت‏بود و وارد جزئيات نشدهبود. (3)

   

  به نظر اينها، نيروها و ساير جريانهاى فكرى ايران نيز هيچ كدام درباره مبانىفكرى و فلسفى انقلاب و طرح حكومت آينده، كارى نكرده بودند.

   

  اگر اين نظر درست‏باشد، ناگزير بايد به اين گريزگاه پناه ببريم كه نظام جمهورىاسلامى، صرفا نتيجه يك روند سعى و خطا بوده و انقلابيون، پس از پيروزى انقلاب،براى عمل سياسى گذشته خود كم كم مبادى فكرى و نظرى تدوين كرده‏اند كه در اين صورتاينها ديگر مبادى فكرى و نظرى نخواهند بود، بلكه صرفا ايدئولوژى‏هايى است كه عملاجتماعى يك ملت را توجيه مى‏كند و سرانجام روزى مشت طراحان آن باز مى‏شود و همهچيز را از هم مى‏پاشد.

   

  ما در اين پژوهش قصد داريم صحت و سقم اين ادعا را بسنجيم و بر همين اساس،انديشه انقلاب اسلامى را طرح كرده‏ايم تا با توجه به اصول تفكرات و نظرات جريانهاىفكرى عمده ايران در سالهاى  57- 1332،ببينيم اولا چنين مبادى فكرى و نظرى براى انقلاب اسلامى هست‏يا نه؟ و ثانيا كدامجريان فكرى روى اين مبادى و مقدمات كار كرده است؟ ما واقعيت  (Fact) مسلمى به نام انقلاب اسلامى را درپيش‏رو داريم و ناچار بايد تكليف خودمان را نسبت‏به آن روشن كنيم و ببينيم آياانقلابى به عظمت انقلاب اسلامى و با نظامى كاملا بى‏سابقه و نوين كه تداوم همدارد، مى‏تواند بدون مبانى فكرى و نظرى از پيش انديشيده شده باشد؟  !

   

  فرضيه ما اين است كه انقلاب اسلامى چنين مبانى فكرى دارد و مبتنى بر تامل نظرىو فلسفى در حوزه انديشه و تفكر است و نفس همين تامل نظرى و فراگرد عقلى، تحولىبى‏سابقه در تاريخ انديشه سياسى شيعه است كه مكتب فكرى نوينى را به وجود آورد ومبناى انقلاب اسلامى شد.

   

  به نظر ما وجه تمايز اصلى انقلاب اسلامى از ساير جنبشهاى سياسى معاصر ايران،در همين نكته نهفته است و بر همين اساس، ما انديشه انقلاب اسلامى را به تحولاتفكرى پيوند زده‏ايم كه يكى از اين تحولات اساسى، روى آوردن به مطلق انديشه و تفكرو تهيه مقدمات فكرى انقلاب است.اگر متفكران ايرانى عصر مشروطه نيز با چنين تاملنظرى و فكرى به استقبال انقلاب مشروطه مى‏رفتند، انقلاب مشروطه به آن بن بست نظرىو عملى كشانده نمى‏شد و احتمالا در نخستين سالهاى قرن بيستم و همزمان با انقلابهاىبورژوا دمكراتيك اروپا، در ايران نيز انقلاب اسلامى به وقوع مى‏پيوست.

   

  انقلاب مشروطه، گرچه پل ارتباطى ما با عصر جديد بود، (4) ولى مبتنى بر تفكر وانديشه قبلى و مستقل «خودى‏» نبود و به همين دليل هم دير نپاييد.روشنفكران عصرمشروطه بر اساس يك نظريه و منطق درون انديشه و به طور طبيعى به اين نتيجه نرسيدهبودند كه بايد انقلاب كنند، بلكه تفكر حاكم بر انقلاب مشروطه، تفكرى قرضى ووارداتى بود و روشنفكران ما با عمل‏گرايى و تقليد از اعمال و شعارهاى انقلابى، چندصباحى به تهييج و تحريك احساسات توده‏ها پرداختند و چون اين احساسات مبتنى برانديشه و تفكر و بينش نبود، زود فروكش كرد و مردم خيلى راحت پذيراى استبداد صغيرشدند.

   

  گذشته از اين، عمل توده‏ها و بسيج انقلابى آنها به طور عمده به تبعيت از علماو مجتهدان و مراجع تقليد بود و مردم حتى به تبعيت از علما و به عنوان يك وظيفه وتكليف شرعى وارد صحنه شدند و برداشت و بينشى عميق نسبت‏به مشروطه نداشتند.آنها براساس مفهوم عدالتخواهى اسلامى، صرفا به دنبال تاسيس عدالتخانه بودند.

   

  بدين لحاظ، برخى معتقدند كه تحولات سياسى - اجتماعى دوره مشروطه، نه بر شالودهاستوار انديشه سياسى، بلكه با تكيه بر نوعى «روشنگرى روزنامه‏نگارانه‏» انجامشد  (5) و هيچ انديشمند سياسى در اين دورهبه وجود نيامد، زيرا آنهايى كه خيلى پر و پا قرص پاى علم مشروطه سينه مى‏زدند، بااعراض كامل از انديشه قديم و سنتى، از ايدئولوژى‏هايى حتى در حد نازلروزنامه‏نگارى كه به تبع تقليد از غرب، يگانه افق آنها بود، تقليد كردند و اين درحالى بود كه اين ايدئولوژيها، فرآورده فرعى تاريخ و تمدن جديد غربى بودند و نهانديشه و تفكر فلسفى. (6)

  ه - .مدل آرمانى انديشه انقلاب اسلامى 

   

  همان‏گونه كه گفته شد، هر انقلابى مسبوق به نظامى از انديشه و تفكر است كهمبناى نظرى و مكتب فكرى آن را تشكيل مى‏دهد. به عبارت ديگر، انديشه‏ها و تفكرات،همواره بخشى از وضعيت پيش از انقلاب هستند و بدون آنها، انقلاب وجود نخواهد داشت.(7)

   

  البته اين بدان معنى نيست كه انديشه‏ها موجد انقلابند و يا ممانعت از انديشهبهترين راه جلوگيرى از انقلاب است، بلكه تنها بدين معنى است كه انديشه‏ها در تحليلعوامل رفتار جمعى، جزئى از متغيرها را تشكيل مى‏دهند.بر همين اساس، ما مى‏خواهيمانديشه‏ها و تفكراتى را كه سالهاى پيش از انقلاب اسلامى به وجود آمدند و زمينهذهنى جامعه را براى انقلاب آماده كردند، جستجو كنيم و ببينيم آيا طراحى براى جامعهپس از انقلاب و مهندسى اجتماعى وجود داشت‏يا نه؟ 

   

  ما انقلاب اسلامى را به عنوان يك واقعيت پذيرفته‏ايم و كارى به علل و فرآيند ونتايج آن نداريم، صرفا مى‏خواهيم انديشه‏ها و تفكراتى را كه پشتوانه نظرى و فكرىانقلاب اسلامى و نظام جمهورى اسلامى بودند، پيدا كنيم و آن را «انديشه انقلاباسلامى‏» نام داده‏ايم كه به صورت يك منظومه فكرى است.در اين مبحث مدل آرمانى  (Ideal Type) اين انديشه و شاخصهاى آن را مشخصمى‏كنيم تا اصول تفكرات و انديشه‏هاى جريانهاى مختلف فكرى ايران را بر اساس اينمدل بسنجيم و ببينيم اصول تفكر كدام يك از آنها با اين مدل آرمانى تطبيقمى‏كند.تفكر هر جريان فكرى كه با اين مدل تطابق داشته باشد، تبعا انديشه و اصولتفكراتش، مبناى فكرى انقلاب اسلامى خواهد بود.

   

  با توجه به بحث نظرى كه در مورد مبانى فكرى و نظرى انقلاب داشتيم، انديشهانقلاب اسلامى را مى‏توانيم يك منظومه فكرى يا نظامى از انديشه بدانيم كه توسطانديشمندان و متفكران جامعه عرضه شده و نظريه‏اى منسجم ارائه داده است تا موردتبعيت مردم و پيروان انقلاب قرار گيرد.اين منظومه فكرى بايد ضمن تامل نظرى و تفكرعقلى در مشكل جامعه، صورت مساله را در عالم ذهن و انديشه (تفكر فلسفى) طرح كند وراه حل ارائه دهد و در سطح جامعه نيز يك مكتب فكرى مشخص فرا راه مردم قرار دهد كهحاوى طرد و نفى اساس نظام سلطنتى و ارزشهاى آن، ايراد خدشه در مبانى انديشه‏ها وايدئولوژى‏هاى رقيب، و نيز ترسيم شمايى هر چند كلى از حكومت اسلامى آينده باشد.اين مكتب كه همان مبناى فكرى انقلاب اسلامى است، بايد طى يك ايدئولوژى و راه كارمشخص، برنامه‏اى عملى براى تخريب و تغيير نظام موجود ارائه دهد و در بعد سازندگىنيز چارچوبى مطلوب براى تعويض پايه‏هاى ارزشى جامعه آينده و شيوه عملى رسيدن به آنرا نشان دهد.

   

  پى‏نوشت‏ها:

   

  1. فرهنگ رجايى، پيشين، ص  72.

   

  2. داورى اردكانى، دفاع از فلسفه، ص 114.

   

  3. بازرگان، پيشين، صص  86- 85.

   

  4. جواد طباطبايى، درآمدى فلسفى بر تاريخ انديشه سياسى در ايران، ص  34.

   

  5. همان، ص  143.

   

  6. همان، صص  112- 111  و  34-33.

   

  7. ر.ك به: كرين برينتون، كالبد شكافى چهار انقلاب، ترجمه محسن ثلاثى، صص  59- 58

   

   

  روند تاريخى انقلاب اسلامى ( 1 )

  كتاب: مدخلى بر انقلاب اسلامى و ريشه‏هاى آن، ص  149

  نويسنده: محمد شفيعى‏فر 

   

  رژيم شاه مصمم بود كه ايران را «متجدد» (1) و به «سوى دروازه‏هاى تمدن» ، (2)هدايت كند.بر همين اساس و به جبران شكست و عقب نشينى خود در موضوع لايحه انجمنهاىايالتى و ولايتى، در ديماه  1341  اصول شش گانه‏اى راتحت عنوان «انقلاب سفيد» بهآراى عمومى گذاشت  (3) و رأى مستقيم وبى‏واسطه مردم را تقاضا كرد.اين طرح در سفر فروردين ماه  41  شاهبه آمريكا تدارك شده و در اعلاميه مشترك پايان سفر، جزء متن اعلاميه بود و شاه درمقابل حمايت آمريكا از رژيمش، تعهد كرده بود كه اصلاحات اقتصادى و اجتماعى را بايداجرا كند. (4) توجيه خود شاه براى اين اصلاحات، آن بود كه ملت ايران «براى جلوگيرىاز نابودى به وحدت نياز داشتند، يكپارچگى جسمى و فكرى و اخلاقى.به اين علت كه هيچملتى نمى‏تواند روح خودش را عوض كند» (5) وى با اشاره به واقع‏گرايى خودش در اينزمينه، حكومت مذهبى را وضعيت خطرناكى براى كشور مى‏داند و مصمم است كه با اينطرحها و اصلاحات، جامعه‏اى سكولار و غير دينى ترتيب دهد تا از شر قيود دست و پاگير مذهبى رها شود.

   

  علما و مراجع قم و در رأس آنها امام خمينى (ره) براى درك درست معنا و مفهومرفراندوم و اين طرح، تلاشهايى انجام داده، نماينده‏اى براى مذاكره با شاهفرستادند.وقتى امام مطمئن شد كه اين طرح، خواسته آمريكاست و تداوم سلطنت شاه به آنبسته است، (6) موضع گيرى كردند و مخالفت و مبارزه با آن را از «وظايف حتميه وضروريه علما» دانستند .بر همين اساس، در پاسخ به سؤال مردم در مورد رفراندومانقلاب سفيد، اعلاميه تحريم  (7) را صادرنمودند.

   

  امام در اين اعلاميه با استناد به برخى مسايل سياسى اجتماعى و مواد قانونى، بهصراحت براى قرآن و مذهب اعلام خطر نموده، رفراندوم «اجبارى» را مقدمه حذف موادمربوط به مذهب دانستند كه از لايحه انجمنهاى ايالتى و ولايتى شروع شده و حالا بهاسم ديگرى اجرا مى‏شود .پخش اعلاميه تحريم امام در تهران و شهرستانها، موجى ازحركت مردمى عليه رفراندوم و نيز تظاهرات و زد و خورد مردم با پليس دربازار ودانشگاه را به وجود آورد كه موجب دستگيرى علما و روحانيون شد.

   

  هنگام ورود شاه به قم (كه دو روز قبل از رفراندوم بود) نيز امام استقبال ازشاه را توسط علما و مردم تحريم كرد و موجب عصبانيت شديد شاه و توهين علنى به علماشد و آنها را «صد برابر خائن‏تر از حزب توده» و «ارتجاع سياه» و «همدست كمونيستها»توصيف كرد. (8) همان گونه كه امام پيش بينى كرده بود، اين بار رژيم شاه عقب نشينىنكرد و با ايجاد جو روانى و تبليغاتى شديد و ارعاب و تهديد كارگران، كارمندان ومستخدمين شركتها و...رفراندوم برگزار شد و به دنبال آن حمله به علما و روحانيت،افزايش يافت و فضاى جامعه به طور كامل عليه روحانيت مسموم شد.براى دفع اين فضاىسنگين روانى و تبليغاتى، به پيشنهاد امام خمينى (ره) قرار شد ماه رمضان را كه يكروز بعد از رفراندوم  (7  بهمن 1341) شروع مى‏شد، تحريم كنند و در مساجد حاضر نشوند تا موجب جلب توجهافكار عمومى شود.اين طرح نيز به واسطه تهديد و اغواى دولت و با جلب نظر برخى ازروحانيون عافيت طلب و ملايم، با شكست مواجه شد.

   

  امام خمينى (ره) در سخنرانى عيد فطر خود، با اعلام آماده باش به علما و طلاب،ضمن دعوت آنها به ايستادگى در برابر كارهاى خلاف شرع رژيم، شجاعانه گفتند كه ازاين سر نيزه‏هاى پوسيده نترسيد كه بزودى خواهد شكست. (9) به دنبال آن، اعلاميهتحريم عيد نوروز با عنوان «امسال مسلمين عيد ندارند» (10) از سوى امام صادر شد كههنگام سال تحويل در حرم حضرت معصومه (س) قرائت گرديد.

   

  بنابر اين احتمال برخورد و رويارويى بيشتر شد و رژيم براى درهم شكستن اقتدارروحانيت در جامعه به مجالس عزادارى علما به مناسبت شهادت امام صادق (ع) در فروردينماه  1342 حمله كرد و در فيضيه كشتار فجيعى به راه انداخت كه موجب رسوايى بيشتر شاهشد و او را به طور علنى در مقابل روحانيت قرار دارد و همين هتك‏حرمت روحانيت و پساز آن دستور جلب طلاب به سربازخانه‏ها در ارديبهشت ماه، محور سخنرانيها وعزاداريهاى محرم و صفر همان سال شد.واعظين و گويندگان دينى و هيأتهاى مذهبى از آندر جهت افشاى ماهيت ضد انسانى و ضد دينى رژيم بيشترين استفاده را كردند.

   

  با اين كه پس از دو زد و خوردهاى موجود در مراسم چهلم شهداى فيضيه، رژيم شاهمجالس ياد بود را ممنوع كرده بود، فرا رسيدن ماه محرم مبارزه را در قالب دسته‏هاىعزادارى و سينه زنى انداخت.امام در جلسه‏اى با مراجع و علماى قم، پيشنهاد كردند كهدر روز عاشورا هر يك از آنها جهت افشاى جنايات و مظالم رژيم شاه براى مردم سخنرانىكنند و خود نيز در سخنرانى تاريخى عصر عاشورايش خود، دستگاه حاكمه ايران را بهدستگاه جبار بنى‏اميه تشبيه و به شخص شاه و حاميان خارجيش حمله نمودند.

   

  اين سخنرانى موجب دستگيرى امام خمينى (ره) در نيمه شب  14 خرداد شد.رژيم شاه براى اين كه نفوذ و حضور امام را در صحنه سياسى اجتماعىكشور كم و خطر را از خود دفع كند، امام را در تهران زندانى كرد، اما پخش خبردستگيرى امام موج عظيمى از مردم را به خيابانها كشاند.بدين ترتيب مردم در اعتراضبه دستگيرى مرجع تقليد مذهبى خود در شهرهاى قم، تهران، تبريز، مشهد، اصفهانو...دست به تظاهرات گسترده‏اى زدند و قيام سراسرى 15  خرداد  42  رابه وجود آوردند.اما اين حركت عظيم مردمى كه پايه‏هاى سلطنت را به لرزه انداختهبود، با سركوب شديد رژيم شاه، مواجه شد و در آن شرايط راه به جايى نبرد.

   

  پى‏نوشت‏ها:

   

  1.محمد رضا پهلوى، پاسخ به تاريخ، ص .165

   

  2.عنوان كتابى از محمد رضا پهلوى كه در سال 1356  منتشر شد.

   

  3.اين اصول بعدها افزايش پيدا كرد و به 19  و يا  21  اصلرسيد.مراجعه شود به: محمد رضا پهلوى، پاسخ به تاريخ، صص  171ـ 138  و نيز مدنى، تاريخ سياسى معاصرايران، ج  2، ص  .10

   

  4.مراجعه شود به: مدنى، پيشين، ج  1،ص  .599

   

  5.محمد رضا پهلوى، پاسخ به تاريخ، ص .172

   

  6.مراجعه شود به محمد حسن رجبى، پيشين، صص 202ـ  .200

   

  7.براى ملاحظه اصل اعلاميه مراجعه شود به: صحيفه نور، ج  1، ص 24ـ  .23

   

  8.مراجعه شود به حميد روحانى، بررسى و تحليلى از نهضت امام خمينى، ج  1، ص 264ـ  263، سخنرانى شاه در قممورخ  4/11/ .1341

   

  9.مراجعه شود به: صحيفه نور، ج  1،ص  59.سخنرانى مورخ  7/12/ .1341

   

  10.همان، ص  61، پيام، مورخ  22/12/ .1341

   

   

  روند تاريخى انقلاب اسلامى ( 2 )

   

  كتاب: انقلاب اسلامى، چرايى و چگونگى رخداد آن، ص  116

   

  نويسنده: جمعى از نويسندگان 

   

  الغاى تصويب‏نامه انجمن‏هاى ايالتى و ولايتى در پى اعتراض‏هاى روحانيان سببناخشنودى آمريكا شد. انتشار مقاله انتقادآميز تازه‏اى درباره اوضاع ايران درمطبوعات آمريكا، كه شاه آن را انعكاس نظرهاى مقامات رسمى آمريكا مى‏پنداشت، مسألهامكان تغيير روش آمريكا در برابر رژيم را پديد آورد و بر نگرانى شاه افزود  (1) .

   

  يك ماه پس از پايان مسأله انجمن‏هاى ايالتى و ولايتى، طرح شش ماده‏اى معروف به«انقلاب سفيد» آماده گرديد و طبقات مختلف به شركت در يك همه‏پرسى فراخوانده شدند.

   

  آمريكاييان كه نگران وضعيت بحرانى ايران و مخاطرات احتمالى سقوط رژيم و رشدنيروهاى ضد غربى بودند، شاه را تشويق كردند كه با اجراى برنامه رفرم اجتماعى واقتصادى و ناديده گرفتن قانون اساسى در رفتار سياسى خود نقشى قوى‏تر ايفا كند و درحل اين بحران بكوشد  .

   

  پنج روز پيش از همه‏پرسى، ششم بهمن 1341، در يادداشت سرى معاون وزارت امور خارجه آمريكا به اهميت نقش آمريكادر پشتيبانى از اقدامات سياسى ـ اقتصادى محمدرضا شاه چنين اشاره شده است:

   

  در تعقيب اقدامات مثبت ايالات متحده آمريكا در سال  1961  وگام‏هايى كه در جهت مقابله با تهديد بحران اقتصادى ايران برداشته شد، شاه را تشويقنمود كه فراتر از نقش خود در قانون اساسى عمل كند و با اجراى برنامه رفرم اجتماعىو اقتصادى، مخاطرات احتمالى براندازى رژيم را كه ناشى از هرج و مرج و منجر بهفزايندگى قدرت عوام‏فريبانه نيروهاى ضد غربى خواهد شد، دفع كند  (2) .

   

  بدين ترتيب، شاه مصمم شد اين رفورم‏ها را اجرا كند.

   

  با اعلام اصول ششگانه انقلاب سفيد، امام خمينى كه از ماهيت اين حركت آگاهىداشت بار ديگر مراجع قم را به تشكيل جلسه به منظور رسيدگى و اخذ تصميم درباره آنفراخواند. در اين نشست، چنان مقرر شد كه نخست نماينده دولت براى توضيح درباره اينكار به قم دعوت شود و سپس نظرهاى روحانيان به اطلاع شاه برسد. مرحوم آيت‏اللهكمالوند پذيرفت به نمايندگى از علما، به ديدار شاه شتابد و مخالفت آن‏ها را بارفرم‏هاى ضد اسلامى، به او گوشزد كند. شاه كه تداوم سلطنتش را در اجراىبرنامه‏هايش مى‏ديد، ضرورت اجراى آن را اعلام كرد و بدين ترتيب، ششم بهمن  1341 روز رفراندوم در نظر گرفته شد.

   

  پس از رفراندوم، كه با نيرنگ، تقلب و تهديد گسترده همراه بود، روزنامه‏ها باتبليغات گسترده اين «پيروزى» را به شاه و مردم تبريك گفتند. حاميان خارجى دربارپيام‏هاى تبريك براى شاه فرستادند و رئيس جمهور آمريكا اعلام داشت:

   

  مسلم است كه اين پشتيبانى ملى اعتماد آن اعلى حضرت را به درستى راهى كهبرگزيده‏اند تقويت كرده... (3) .

   

  ريچارد كاتم، كارشناس پيشين وزارت خارجه آمريكا در ايران، از معدود مخالفانشرايط انجام رفراندوم بود. او در نامه‏اى به روزنامه نيويورك تايمز، كه از اصول «انقلابسفيد» شاه و موفقيت وى در انجام رفراندوم به شدت دفاع مى‏كرد، چنين نوشت:

   

  رفراندوم شاه نه آزاد بود و نه يك پيروزى براى دموكراسى و حكومت مردم بر مردمبه شمار مى‏آيد  (4) .

   

  يك مورخ فرانسوى نيز چنين نوشت:

   

  ..پوچ بودن نتيجه رفراندوم ـ  9/99%آرى ـ وقتى آشكار شد كه چند ماه بعد، موج تظاهرات در خيابانها به راه افتاد و اينبار قشرى از روحانيون بر ضد رژيم موضع‏گيرى كردند. آيت‏الله خمينى اعتراضات رارهبرى مى‏كند. او از اقامتگاه خود در شهر قم مستقيما شاه را با لحن تندى مخاطبقرار مى‏دهد  (5) .

  اقدامات و واكنش امام در قبال رفرم‏هاى جديد 

   

  شاه پيوسته خود را ديندار و از معتقدان راستين مذهب مى‏نماياند. او مى‏كوشيدبا روحانيت ارتباط داشته باشد تا بتواند هميشه از حمايت آن‏ها برخوردار شود. بدينسبب، هرگز خود را در برابر روحانيت قرار نمى‏داد و در مسأله انجمن‏هاى ايالتى وولايتى دولت را مسؤول دانست، ولى در موضوع «انقلاب سفيد» وضعيت تفاوت داشت. شاه كهموقعيت خود را در خطر مى‏ديد، براى نخستين بار خود وارد ميدان شد و به طور مستقيمدر برابر روحانيت قرار گرفت. علما و در رأس آنان امام خمينى (ره) به تقبيح شديدرژيم پرداختند و به اقداماتى عليه رژيم دست يازيدند. مهم‏ترين اقدام‏ها عبارت استاز:

  1 ـ تحريم رفراندوم و سفر شاه به قم 

   

  چنان كه گذشت، شاه در پاسخ به مرحوم آيت الله كمالوند اعلام كرد كه رفورم‏هارا انجام خواهد داد. امام خمينى نيز، در نشستى با علما، فرمود:

   

  بايد توجه داشت كه اين حادثه را نمى‏توان با غائله «تصويب‏نامه» مقايسه كرد...آن غائله به حسب ظاهر به دولت مربوط مى‏شد، طرف حساب ما دولت بود، شكست نيز به پاىدولت محسوب مى‏گرديد...، لكن در اين‏جا آن كه روبه‏روى ما قرار دارد و طرف خطاب وحساب ما مى‏باشد، شخص شاه است كه در مرز مرگ و زندگى قرار گرفته و چنان كه خوداظهار داشته، عقب‏نشينى او در اين مورد به قيمت سقوط و نابودى او تمام خواهد شد...(6) .

   

  در پى سخنان امام و تبادل نظرهاى مراجع، سرانجام چنان مقرر شد كه مخالفتعالمان دينى با رفراندوم شاه آشكارا اعلام شود و مردم به تحريم اين نمايشفراخوانده شوند. پس از اين تحريم، موج عظيمى از مخالفت‏ها شكل گرفت و دامنهتظاهرات مردمى در تهران، قم و برخى از شهرستان‏ها بالا گرفت. اين تظاهرات، در دومو سوم بهمن ماه در تهران و قم به يورش پليس انجاميد و بسيارى مجروح و دستگير شدند.امام خمينى در مقابل اين تهاجم، كه اندكى پيش از سفر شاه به قم تحقق يافت، فرمود:

   

  ..با يورش وحشيانه ديروز مأمورين دولت به علما و مردم شريف تهران و هتك مقاممقدس روحانيت پايتخت و نيز رفتار غير انسانى امروز مأمورين دولت با اهالى محترم قمو جامعه روحانيت اين شهر و تجاوز به حريم اين حوزه مقدسه، ديگر جاى هيچ‏گونه تفاهمو حسن مراوده با دستگاه حاكمه باقى نمانده است و هيچ راهى جهت ملاقات با شاه وجودندارد، مگر آن كه شاه براى جبران اهانت و تجاوزى كه به حريم مقدس روحانيت شده،آقاى علم را به عنوان مجرم اصلى از مقام نخست‏وزيرى عزل نمايد... (7) .

   

  در اين موقعيت، شاه با هدف به سازش كشاندن علما، به قم سفر كرد. ورود شاه بهقم در چهارم بهمن در حالى صورت گرفت كه اين شهر به صورت يك پادگان نظامى در آمده،بازار و مغازه‏ها يك پارچه تعطيل بود. در اين سفر، هيچ كس به استقبال او نيامد واو پس از سخنرانى تند و خشمگينانه عليه روحانيت، بى‏هيچ دستاوردى به تهران بازگشت.

  2 ـ خوددارى از رفتن به منابر و مساجد در رمضان 

   

  پس از رفراندوم «انقلاب سفيد» ، روحانيان به پيشنهاد امام خمينى به مبارزه‏اىمنفى دست يازيدند. آن‏ها تصميم گرفتند به عنوان اعتراض به دولت، در ماه رمضان آنسال، كه از روز بعد از رفراندوم شروع مى‏شد، از رفتن به مسجدها خوددارى كنند. بدينترتيب، در سراسر كشور مسجد و محراب تعطيل و دلايل تعطيلى به دنياى اسلام اعلام شد.

   

  البته اين اعتصاب، با تهديد و نيرنگ دولت و مذاكرات رژيم با گروهى از روحانيانمعتدل و تبليغات گسترده عليه روحانيون مبارز، نخست در تهران و سپس در شهرستان‏هاشكسته شد  .

  3 ـ اعلام عزاى عمومى در فروردين  42

   

  نوروز  1342  در پيش بود و روحانيت مبارز فرصتى ديگر به دستآورد تا توفانى ديگر عليه رژيم به راه اندازد. امام خمينى در نشستى به فقيهان قمپيشنهاد كرد كه عيد نوروز از سوى روحانيان عزاى عمومى اعلام شود. مراجع و مقاماتروحانى با اين پيشنهاد موافقت كردند، امام اعلاميه معروف «روحانيت امسال عيدندارد» را منتشر ساخت و ديگر بار نظرها سمت روحانيان جلب شد.

   

  از آن‏جا كه هر سال گروه بى‏شمارى از مردم در ايام نوروز براى زيارت حضرتمعصومه (س) و ديدن فقيهان به قم مى‏آمدند، آن سال جشن عيد به عزا تبديل شد،وسيله‏اى براى اعتراض مردم عليه رژيم شاه گرديد و جنبشى جديد ميان مردم پديد آمد.

   

  عصر روز دوم فروردين سال  1342، مجلسسوگوارى امام صادق (ع) در مدرسه فيضيه برگزار شد و بسيارى از عالمان، مردم قم وديگر شهرستان‏ها در آن شركت جستند. نيروهاى ويژه و سراپا مسلح اعزامى به قم، مدرسهفيضيه را محاصره كردند، طلاب را به گلوله بستند و فاجعه خونبار فيضيه شكل گرفت.

   

  اين فاجعه چنان بزرگ بود كه رژيم براى انحراف افكار عمومى، ناگزير دست بهدروغ‏پراكنى زد و تبليغات گسترده‏اى عليه طلاب به راه انداخت. امير اسد الله علم،نخست وزير وقت، در مصاحبه‏اى گفت:

   

  ميان روحانيونى كه با اصلاحات ارضى مخالفند و دهقانانى كه به قصد زيارت به قمرفته بودند، نزاعى در گرفت و يك دهقان زائر به دست طلاب قم كشته شد. (8)

   

  رژيم شاه، به منظور پراكندن روحانيان و نشان دادن توان خود در مبارزه با آنان،فرمان جلب و اعزام طلاب به خدمت سربازى را صادر كرد.

   

  امام براى بى‏اثر كردن اين حركت رژيم پيكى به پادگان باغشاه فرستاد، آقاىهاشمى رفسنجانى و ديگر طلاب اعزامى به سربازى را به مقاومت فراخواند و از آن‏هاخواست، ضمن آگاه كردن سربازان و درجه‏داران، آموزش نظامى را نيز با كمال جديتفراگيرند. (9)

  دستگيرى امام خمينى و قيام پانزده خرداد 42

   

  غائله انجمن‏هاى ايالتى و ولايتى، رفراندوم «انقلاب سفيد» ، فاجعه مدرسه فيضيهو واكنش‏هاى امام و روحانيت در برابر اين وقايع زمينه را براى رخدادى بزرگ فراهمآورد. رخدادى كه به تحولى گسترده در تاريخ مبارزات مردم مسلمان ايران انجاميد.

   

  با فرارسيدن ماه محرم، فرصتى مناسب براى گسترش دامنه قيام و هدايت مردم به سوىيك مبارزه بزرگ به دست آمد. رژيم، كه از اين حقيقت آگاه بود براى خنثى كردن چنينحركتى به تهديد و ارعاب واعظان و روحانيان پرداخت و از آنان خواست ضمن پرهيز ازسخنان تحريك‏آميز، موارد زير را رعايت كنند:

   

  1 ـ عليه شخص اول مملكت سخن نگويند،

   

  2 ـ عليه اسراييل صحبت نكنند،

   

  3 ـ عبارت «اسلام در خطر است» را به كار نبرند.

   

  اين تهديدها در نهايت راه به جايى نبرد و در بيشتر مجالس سوگوارى، روحانيانمردم را با خيانت‏هاى رژيم آشنا ساختند.

   

  اين اعتراض‏ها در روز عاشورا به ويژه هنگام سخنرانى امام خمينى در مدرسه فيضيهبه اوج رسيد. امام در نطق آتشين در عصر عاشورا (13  خرداد  42) حكومت پهلوى را با دودمان بنى‏اميه و يزيدمقايسه كرد، به طور مستقيم شاه را مورد انتقاد و حتى تهديد قرار داد و دربارههمسويى‏اش با اسراييل و صهيونيسم به وى هشدار داد.

   

  پس از اين سخنرانى، حركت‏هاى اعتراض‏آميز كه از روزهاى نخستين محرم آغاز شدهبود، شدت يافت. در بيشتر شهرستان‏ها مردم به خيابان‏ها ريختند و ضمن حمايت ازروحانيت، عليه شاه شعار دادند.

   

  هر چند، بر اساس اسناد موجود، رژيم خود را براى مقابله با تظاهرات تاسوعا وعاشورا  (12  و 13  خرداد  42) آماده ساخته بود، (10) ولى تظاهرات تهران وقم چنان گسترده بود كه مأموران ناگزير واكنش شديدترى نشان دادند . بر اساس گزارششهربانى تهران، در تظاهرات روز چهاردهم خرداد حدود  124 نفر از ساكنان پايتخت دستگير و تعداد زيادى شهيد و مجروح شدند.

   

  رژيم شاه كه در تنگنايى دشوار گرفتار شده بود، براى خاموش كردن موج گستردهمبارزات نيمه شب  15  خرداد 1342  به منزل امام خمينى يورش برد،وى را دستگير كرد، شتابان به پادگان قصر و بعد از مدتى به پادگان عشرت آباد انتقالداد و در آن‏جا زندانى ساخت.

   

  در پى دستگيرى امام خمينى، اعتراض‏ها و راه‏پيمايى‏هاى گسترده در همه كشورصورت گرفت كه ضمن آن بسيارى از مردم مسلمان شهيد و مجروح شدند.

   

  بر اساس گزارش‏هاى شهربانى، تهران در آتش و خون به سر مى‏برد، مردم در نقاطمختلف پايتخت با مأموران به مقابله پرداختند و وزارت جنگ مأموريت يافت ضمن اعلامحكومت نظامى، قيام را سركوب كند. (11)

   

  فجيع‏ترين حادثه، قتل عام دهقانان كفن‏پوش ورامينى بود كه براى پشتيبانى ازامام سمت تهران رهسپار شده بودند. مأموران نظامى در سر پل باقرآباد با آن‏هاروبه‏رو شدند و با سلاح‏هاى سنگين آنان را قتل عام كردند.

   

  دستگاه‏هاى تبليغاتى شاه، كه با وضعيتى نامنتظره روبه‏رو شده بودند. كوشيدندقيام پانزده خرداد را به عوامل بيگانه نسبت دهند. رژيم در رسانه‏هاى خبرى خود چنينادعا كرد:

   

  شخصى به نام عبدالقيس از بيروت با هواپيما وارد ايران شده و در گمرك مهرآباددر حدود يك ميليون تومان از او به دست آمده و پس از تحقيقات، اعتراف كرده كه مبلغمزبور را از طرف جمال عبدالناصر براى افراد معينى در ايران آورده است.

   

  ادعاى رژيم، مبنى بر دخالت مصر در ايجاد شورش در ايران، مورد انتقاد بسيارى ازنشريات خارجى واقع شد. (12) رژيم سندى در اين باره ارائه نكرد و هرگز نتوانست آنرا اثبات كند.

  نتايج و پيامدهاى قيام  15  خرداد 

   

  شالوده فكرى قيام پانزده خرداد را بايد در رهيافت امام خمينى در تغيير نظامسلطنتى و برقرارى حكومت اسلامى جست‏وجو كرد، رهيافتى كه امام بر اساس آن در مسألهانجمن‏هاى ايالتى و ولايتى با تغيير قانون اساسى به مخالفت پرداخت، رفراندوم را باپرسش روبه‏رو ساخت، عليه نظام حاكم به افشاگرى پرداخت و اين هدف را پانزده سال بعدبه ثمر رساند.

   

  قيام  15  خرداد و حوادث مربوط به آن، آثارى بر جاى نهادكه در تداوم و موفقيت نهايى نهضت تأثير جدى داشت. بخشى از اين آثار عبارت است از:

  1 ـ دور جديد مبارزات روحانيت 

   

  ضربه‏هايى كه در پى نهضت مشروطه بر روحانيت فرود آمد و نيز اختناق و سركوبىدوره استبداد رضاخانى، روحانيت را از صحنه سياسى كشور كنار زد. پس از آن نيز، بهرغم مبارزات آيت‏الله كاشانى و فدائيان اسلام و حمايت فقيهانى چون مرحوم آيت‏اللهخوانسارى، حوزه‏ها با دخالت در مسائل سياسى بيگانه بودند. با آغاز نهضت امام،روحانيت شكل سياسى به خود گرفت، گسترده و يكپارچه به صحنه سياسى كشور گام نهاد ومبارزه را تا سرنگونى نظام شاهى ادامه داد .

  2 ـ مركز قرار گرفتن نيروهاى معارض مذهبى 

   

  با اين قيام، مخالفان مذهبى رژيم در مركز قرار گرفتند و نيروهاى معارض غيرمذهبى، مانند احزاب سياسى ملى‏گرا و نيروهاى چپ، به حاشيه عرصه سياست كشور راندهشدند.

  3 ـ رشد آگاهى و تفكر انقلابى در مردم 

   

  در پرتو سخنرانى‏ها، پيام‏ها و اعلاميه‏هاى عالمان و خطيبان به تدريج ميزانآگاهى مردم فزونى يافت.

  4 ـ افشاى چهره مزدورانه شاه 

   

  شاه پيوسته مى‏كوشيد خود را بى‏گناه، حامى اسلام و روحانيان جلوه دهد و باابزارهايى چون تعويض نخست‏وزير، دولت را مسؤول نابسامانى‏ها نشان دهد.

   

  قيام خونبار  15  خرداد، شاه را ناگزير ساخت به اين رياكارى‏ها ونيرنگ بازى‏ها پايان دهد و با چهره‏اى عريان به صحنه آيد. پس از كشتار مردم، همهدريافتند كه ريشه تمام فسادها و خرابى‏ها شاه است و بايد آماج تيرهاى اعتراض قرارگيرد. وقتى خبر حمله پليس و مأموران نظامى به مردم و روحانيان (در قضيه مدرسهفيضيه) به رهبر بزرگ انقلاب رسيد، چند بار پياپى فرمود: رژيم خود را رسوا كرد وماهيت خود را بروز داد. (13)

  5 ـ تشكيل سازمان‏ها و گروه‏هاى اسلامى 

   

  تا پيش از قيام  15  خرداد، نيروهاى مسلمان تشكيلاتى نداشتند ودست‏كم از تشكيلات موفق و كارآمد بى‏بهره بودند.

   

  پس از قيام  15  خرداد، ضرورت تشكيلات و ايجاد سازمان‏هايى جهتهدايت مبارزات مورد توجه نيروهاى مذهبى قرار گرفت. هيأت‏هاى مؤتلفه رهاورد اينانديشه است كه از به هم پيوستن گروه‏هاى مختلفى چون دانشجويان، روحانيان وبازاريان، با اطلاع حضرت امام و در ارتباط با ايشان، شكل گرفت. اين گروه پس ازتبعيد حضرت امام، از فعاليت‏هاى آموزشى و عقيدتى سمت سياست و مبارزه مسلحانه تغييرجهت داد و به يك سازمان سياسى ـ نظامى تبديل شد. در اين زمان، حزب ملل اسلامى نيزبا هدف برقرارى حكومت توحيدى اسلامى، اعلام موجوديت كرد و مردم را به مبارزه مسلحانهبا رژيم فراخواند.

   

  افزون بر اين پس از قيام  15  خرداد، انجمن‏هاى اسلامى در مراكز مختلف شكلگرفت و در رشد آگاهى عمومى نقشى ارزنده ايفا كرد. پديد آمدن اين سازمان‏ها وگروه‏هاى كوچك و بزرگ نشان دهنده آن است كه ضرورت مبارزه سازمان يافته در انديشهمردم ريشه دوانيده بود.

   

  پى‏نوشت‏ها:

   

  .1 محمود طلوعى، داستان انقلاب، نشر علم، تهران، 1373، ص  .197

   

  .2 غلامرضا نجاتى، تاريخ سياسى بيست و پنج ساله ايران، مؤسسه خدمات فرهنگىرسا، تهران، 1371، ص  221  و  .222

   

  .3 حميد روحانى، پيشين، ص  .271

   

  .4 بارى روبين، جنگ قدرت‏ها در ايران، مترجم محمود مشرقى، آشتيانى، 1363،ص  .96

   

  .5 كريستين دلانوآ، ساواك، ترجمه عبدالحسين نيك گهر، طرح نو، تهران، 1370،ص  .91

   

  .6 حميد روحانى، پيشين، ص  .226

   

  .7 همان، ص  .254

   

  .8 روزنامه اطلاعات، 6/1/ .42

   

  .9 كوثر، ص  .65

   

  .10 حميد روحانى، پيشين، ص  .432

   

  .11 براى مطالعه متن سخنرانى رجوع كنيد به صحيفه نور، ج اول، ص  54  وحميد روحانى، پيشين، ج اول، ص  456  و كوثر، ج اول، ص  .91

   

  .12 على دهنوى، قيام خونين  15  خرداد 42  به روايت اسناد، موسسه خدماتفرهنگى رسا، تهران، 1360، ص  .44

   

  .13 همان، ص  .111

   

  .14 روزنامه فرانسوى لوموند ضمن گزارش خبر تظاهرات، ادعاى رژيم در مورد مداخلهدولت مصر در ايجاد شورش را رد كرد. اين روزنامه هم چنين به عميق بودن شكاف بينمردم، رژيم و حمايت مردم از علماى سرشناس زندانى و اين كه تنها نيروهاى مسلح قادربه برقرارى آرامش‏اند اشاره كرده بود. (غلامرضا نجاتى، پيشين، ص  237) .

   

  .15 حميد روحانى، پيشين، ج  1، ص  .251

   

   

  نقش روحانيون در انقلاب اسلامى 

   

  كتاب: انقلاب اسلامى چرايى و چگونگى رخداد آن، ص  172

   

  نويسنده: جمعى از نويسندگان 

   

  پس از قيام  15  خرداد 42  و ظهور روحانيت به عنوان مخالفپرقدرت رژيم شاه و تلاش‏هاى سياسى ـ فرهنگى شاگردان و پيروان امام خمينى انگيزهبازگشت به خويشتن در جامعه ايرانى تقويت شد و ايدئولوژى مذهبى به عنوان جايگزينايدئولوژى رسمى، گسترش يافت.

   

  هر چند نسل جديد روحانيت در ظاهر از حزب و تشكيلات منسجم بى‏بهره بود، ولىشبكه‏اى گسترده از طرفداران امام را در اختيار داشت كه مى‏توانست چون سازمانىنيرومند و متشكل گردونه انقلاب را به حركت درآورد. (1)

   

  گزينش برخى از مساجد و مؤسسات دينى به عنوان پايگاه‏هاى مبارزه، تشكيل جلسات وهيأت‏ها و سخنرانى‏هاى متعدد در تشريح اهداف امام، انتشار مرتب اعلاميه‏ها ونشريات «بعثت» و «انتقام» در سال‏هاى 43  و  44  وفعاليت‏هاى فرهنگى مختلف مانند تأسيس مدارس خاص و تدوين كتب دينى آموزش و پرورشبخشى از اقدام‏هاى روحانيت پس از قيام پانزدهم خرداد به شمار مى‏آيد. (2)

   

  در نيمه دوم سال  54، گروهى ازطرفداران امام مانند شهيد بهشتى، شهيد باهنر و آيت الله خامنه‏اى براى ايجادهماهنگى بيشتر به تكاپو افتادند و به محورى براى تلاش‏هاى روحانيان تبديل شدند.

   

  در جريان مبارزات روحانيت انقلابى با رژيم شاه، گروهى از آنان مانند آيت‏اللهسعيدى و آيت‏الله غفارى به شهادت رسيدند، بسيارى به زندان يا تبعيد محكوم شدند وبسيارى نيز از سخنرانى و منبر محروم گرديدند.

   

  در زمان اوج‏گيرى نهضت نيز روحانيت انقلابى با هدايت راه‏پيمايى‏ها و سخنرانىدر مساجد و تهيه شعارها، سازماندهى نهضت را در اختيار داشت. (3)

   

  پى‏نوشت‏ها:

   

  .1 صادق زيبا كلام، پيشين، ص  .267

   

  .2 منابع مختلف به اين گونه اقدامات اشاره كرده‏اند، از جمله رجوع كنيد به:مسعود رضوى، پيشين.

   

  .3 صادق زيبا كلام، پيشين، ص  .268

   

   

  ريشه‏هاى انقلاب اسلامى 

  كتاب: مدخلى بر انقلاب اسلامى و ريشه‏هاى آن، ص  156

  نويسنده: محمد شفيعى‏فر 

   

  بايد در بحث ريشه‏هاى انقلاب اسلامى، عوامل و شرايط پيدايى انقلاب اسلامى راكه در واقع عوامل عينى نزديك و بلافصل انقلاب اسلامى هستند، بررسى كرد. براى اينمنظور محدوده زمانى سالهاى  57ـ  1342 نقطه تمركز خوبى است تا اندكى به عقب برگرديم و سير تاريخ و روند واقعياتعينى جامعه را ملاحظه كنيم. در واقع مى‏خواهيم در قالب تحولات سياسى ـ اجتماعىايران در سالهاى مذكور به جستجوى عوامل و عناصر زمينه‏ساز انقلاب اسلامى بپردازيم.بر اين اساس، عوامل و شرايطى كه طى سالهاى 57ـ  1342  در ايران وجود داشته و زمينه‏ساز انقلاب اسلامىشده‏اند، به شرح زير مورد بحث قرار خواهند گرفت:

  حاكميت استبداد و ديكتاتورى 

   

  استبداد از قديم الايام جزو بارزترين مشخصات و ويژگيهاى جامعه ايران بوده است.

   

  در واقع ريشه استبداد به تاريخ 2500  سال شاهنشاهى برمى‏گردد و بهتعبيرى، ايران از اين نظر، ركورددار تحمل و تداوم استبداد در جهان بوده است. (1)با وجود اين كه در طول تاريخ ايران، سلطنت به طور مكرر دست به دست مى‏شده، امااساس آن هيچگاه عوض نمى‏شده است.

   

  دوره مورد نظر ما  (57ـ  1342) هم از اين امر مستثنى نيست، با مرورىگذرا به تحولات سياسى اجتماعى اين دوره، بخوبى استبداد و ديكتاتورى را لمسمى‏كنيم.ماهيت سياسى و شكل حكومتى رژيم شاه، به گونه‏اى بود كه على رغم تغيير وتحولات اقتصادى و اجتماعى، از نقطه نظر سياسى كمترين تحولى صورت نگرفته بود  (2) و از اين ديدگاه، ايران در دوره محمد رضاشاه با ايران در دوره ناصر الدين شاه هيچ تفاوتى نداشت.در هر دو رژيم، امر و فرمانظل الله و خدايگان و شاهنشاه بر امور ريز و درشت مملكتى حاكم بود، وزير و وكيل،نخست وزير، استاندار، سفير، سناتور، فرماندهان نظامى و انتظامى و امرا بر اساسمنويات ملوكانه عزل و نصب مى‏شدند.

   

  به طور خلاصه شاه، اول و آخر امور و حاكم مطلق بود و مابقى ايران، فقط گوش بهفرمان بوده، وظيفه‏اى جز اطاعت از اوامر ملوكانه نداشتند.بر اين اساس، برخىمعتقدند كه استبداد سياسى، خفقان و مطلق العنان بودن شاه و دربار و حكام، نامحدودبودن اختياراتشان، فقدان قانون و امنيت فردى، جلوگيرى و قلع و قمع همه انديشه‏هاىمخالف، عوامل بروز انقلاب اسلامى بودند و علتى جز استبداد و ديكتاتورى براى آنوجود ندارد. (3) به عبارت ديگر، از اين لحاظ انقلاب اسلامى واكنشى در قبال فقدانتوسعه سياسى ايران و در حقيقت انقلابى عليه استبداد و ديكتاتورى حاكم بر ايرانبود. (4) ساختار استبدادى رژيم با وجود اين كه در طول سلطنت محمد رضا، با شدت وضعف وجود داشت، اما وى در سالهاى اوليه سلطنت خود نتوانسته بود رژيم مستحكمومستبدى مانند پدرش ايجاد كند.دوران صعود او به اوج قدرت از سال  1334 است و از آن به بعد به مدت  23  سال تقريبا با اختيارات يك سلطان مستبد و مطلقالعنان در ايران حكومت مى‏كرد. (5) در اين دوره، بجز دوره كوتاه دولت امينى درسال  1340، شاه خود را در اوج قدرت وفرمانرواى بلامنازع مى‏ديد.بخصوص دوره 13  ساله نخست وزيرى هويدا، اوجقدرت مطلقه شاه است، زيرا دولت به طور كامل مطيع، و پارلمان فاقد اختيار، ومطبوعات تحت فشار و سانسور بودند و ساواك هر حركت مخالفى را در گلو خفه مى‏كرد، بهطورى كه هيچكس جرأت مخالفت و حتى انتقاد را نداشت. (6) با وجود اين كه شاه بر اساسقانون اساسى مشروطيت، شخص غير مسؤوليتى بود كه به لحاظ توازن قوا پيش بينى شدهبود، اما در عمل حاكم مطلق سرنوشت ملت ايران بود.شاه علاوه بر داشتن فرماندهى كلقوا، مجالس قانونگذارى را دربست در اختيار داشت و هر قانونى با نظر او تصويبمى‏شد.استقلال قوه قضائيه را هم سلب كرده و با تشكيل دستگاههاى قضايى ارتش، همه راتابع سلسله مراتب ساخته بود تا مستقل نباشند. (7) نظام استبدادى، علاوه بر اين كهزمينه‏هاى نارضايتى ملت را فراهم كرد، از جهت ديگر نيز بر متلاشى شدن رژيم اثرگذاشت، به لحاظ عدم اعتماد شاه به ديگران و مداخله در جزئيات امور، تمام سيستمسياسى و نيروهاى مسلح به شخص او وابسته بودند و هيچكس در هيچ جايى نمى‏توانست بهطور مستقل دست به عملى بزند  (8) و چون،همه قدرت سياسى حول محور يك نفر مى‏چرخيد، با رفتن او كل سيستم از هممى‏پاشيد  .

   

  اگر بخواهيم به عوامل زمينه‏ساز بروز انقلاب اسلامى امتياز بدهيم، نظاماستبدادى و مظالم شاهنشاهى نقش بسيار زيادى داشته و بيشترين تعداد از ملت را عليهشاه برانگيخته است.اين مسأله، به وضوح در راهپيماييها و شعارهاى دوران اوجانقلاب  (57ـ  56) نمايان است.بر اساس برآوردى كه از شعارهاىاين ايام در تهران به‏عمل آمده، برخى معتقدند كه 38  درصد شعارها مربوط به ضديت بااستبداد يا ديكتاتورى بوده است. (9) اغلب تحليل گران و محققين مسائل ايران وحاميان غربى شاه روى مسأله استبداد و نقش آن در فروپاشى رژيم، اتفاق نظر دارند ودر همه منابع مربوط به تاريخ ايران و بخصوص انقلاب اسلامى، به اين موضوع اشاره شدهاست.سوليوان، آخرين سفير آمريكا در ايران، در توجيه انتخاب خودش براى سفارت درايران (با وجود اين كه هيچ گونه آشنايى و سابقه‏اى در مورد ايران نداشته است)مى‏نويسد كه وزير خارجه آمريكا براى اين پست، در جستجوى ديپلماتى بود كه دركشورهاى متمركز و استبدادى تجربه كافى داشته باشد و بتواند با يك زمامدار مقتدر وخودكامه كار كند. (10) بنابر اين، همه چيز در ايران، به طور مستقيم و مشخص با شاهدر ارتباط بود و كليد بررسى و كند و كاو در زمينه‏هاى انقلاب اسلامى، به شخص شاهبرمى‏گردد، به دليل بافت سياسى رژيم شاه و اين كه همه تصميمات از اول تا آخر زيرنظر كامل او و بنا به «اراده همايونى» و طبق «منويات ملوكانه» شكل مى‏گرفت،مجبوريم كه در نهايت به سراغ شاه برويم.در واقع به تعبيرى ام المسائل ايران شاهاست و شاه! و اين نسخه‏اى است كلى براى مطالعه پيرامون همه نظامهايى كه بر محورتفكر يك نفر و براى حفظ يك نفر پى ريزى شده است. (11) البته با وجود حاكميت خفقانو استبداد در ايران، نمى‏توان كليت انقلاب اسلامى را به موضوع استبداد و تلاش براىدستيابى به دمكراسى باز گرداند، زيرا همان گونه كه گفتيم استبداد در ايران هميشهوجود داشته و ريشه طولانى چندين قرنى دارد و بايد در دو قرن گذشته نيز به انقلابمنجر مى‏شد.وجود استبداد به عنوان يكى از شرايط تسهيل كننده انقلاب قابل قبول است،ولى به تنهايى قادر به تبيين انقلاب اسلامى نيست.

   

  اگر انقلاب اسلامى، انقلابى عليه فقدان توسعه سياسى بود، به عنوان مثال بايدلايحه انجمنهاى ايالتى و ولايتى كه در اوايل دهه 1340  از سوى رژيم مطرح شد، مورداستقبال مردم قرار مى‏گرفت، زيرا در جهت توسعه سياسى، افزايش ميزان مشاركت مردم وايجاد و اعمال تساهل و مدارا در جامعه بود، اما از آنجا كه نوعى سكولاريسم و غيردينى كردن حكومت بود و مبناى غربى داشت، مورد مخالفت روحانيت و همه گروههاى سياسىو مردم قرار گرفت.پس گر چه مردم از استبداد و ديكتاتورى ناراضى بودند، اماانگيزه‏هاى مذهبى به آنها جهت مى‏داد و نمى‏گذاشت به سمت نفى ارزشهاى دينى و فرهنگملى خود بروند و توسعه‏اى غربى و آمريكايى را بپذيرند  .

   

  به عنوان مثال ديگر، اگر فقدان توسعه سياسى، انگيزه انقلاب اسلامى بود، بايددر مواقعى كه رژيم فضاى باز سياسى اعلام مى‏كرد (همانند سالهاى  40ـ 1339  و  1356) تب انقلاب فروكش مى‏كرد، در حالى كه مردماين امتيازات جزئى را از اهداف اساسى خود بسى دورتر مى‏دانستند و خواستار تغييراصل نظام بودند.

   

  بنابر اين، با اين كه استبداد و ديكتاتورى در ايران حاكم بود، اين امر به معنىآن نيست كه اگر مردم به دمكراسى و آزادى مى‏رسيدند، مشكلات حل مى‏شد و ديگر انقلابنمى‏كردند، آمريكاييها و نيز كسانى در داخل تحت تأثير اين برداشت غلط سعى دارندانگيزه اصلى نارضايتى مردم را عدم وجود آزاديهاى سياسى و اجتماعى قلمداد كنند وانگيزه‏هاى مذهبى و نيز ديگر علل و عوامل را ناديده بگيرند كه البته تجربه سالهاىقبل و بعد از پيروزى انقلاب اسلامى نادرستى اين برداشت را اثبات كرده است.

   

  پى‏نوشت‏ها:

   

  1.مهدى بازرگان، انقلاب ايران در دو حركت، ص .84

   

  2.صادق زيبا كلام، مقدمه‏اى بر انقلاب اسلامى، صص  114ـ .111

   

  3.همان، ص  .103

   

  4.همان، ص  .10

   

  5.منوچهر محمدى، تحليلى بر انقلاب اسلامى، ص 60ـ  .59

   

  6.همان، ص  .67

   

  7.رجوع شود به: سيد جلال الدين مدنى، تاريخ سياسى معاصر ايران، ج  2  (قم:دفتر انتشارات اسلامى، 1363)، ص  4ـ  .122

   

  8.همان.

   

  9.مهدى بازرگان، پيشين، ص  .39

   

  10.ويليام سوليوان، مأموريت در ايران، ترجمه محمود مشرقى (تهران: انتشاراتهفته، چاپ سوم، 1361)، ص  .12

   

  11.صادق زيبا كلام، پيشين، ص  .134

   

   

  قانون اساسى مبين اهداف انقلاب اسلامى 

  كتاب: چارچوبى براى تحليل و شناخت انقلاب اسلامى در ايران، ص  174 

  نويسنده: محمدباقر حشمت‏زاده 

   

  قانون اساسى جمهورى اسلامى ايران سندى است قانونى و شرعى كه با پشتوانه‏اىمردمى، چارچوب نظام اسلامى ايران را ترسيم و اهداف انقلاب اسلامى را كه خودمؤلفه‏اى از قرآن و سنت و كلام امام و خواست مردم مى‏باشد بيان كرده است.در مقدمهآن چنين مى‏خوانيم:

   

  قانون اساسى جمهورى اسلامى ايران مبين نهادهاى فرهنگى، اجتماعى، سياسى واقتصادى جامعه ايران بر اساس اصول و ضوابط اسلامى است كه انعكاس خواست قلبى امتاسلامى مى‏باشد.ماهيت انقلاب عظيم اسلامى ايران و روند مبارزه مردم مسلمان ازابتدا تا پيروزى كه در شعارهاى قاطع و كوبنده همه قشرهاى مردم تبلور مى‏يافت، اينخواست اساسى را مشخص كرده و اكنون در طليعه اين پيروزى بزرگ ملت ما با تمام وجودنيل به آن را مى‏طلبد.

   

  در جاى ديگر تحت عنوان «شيوه حكومت در اسلام‏» چنين مى‏گويد: «حكومت از ديدگاهاسلام برخاسته از موضع طبقاتى و سلطه‏گرى فردى يا گروهى نيست‏بلكه تبلور آمانسياسى ملتى هم كيش و هم فكر است كه به خود سازمان مى‏دهد تا در روند تحول فكرى وعقدتى راه خود را به سوى هدف نهائى (حركت‏بسوى الله) بگشايد.ملت ما در جريان تكاملانقلابى خود از غبارها و زنگارهاى طاغوتى زدوده شد و از آميزه‏هاى فكرى بيگانه خودرا پاك نمود و به مواضع فكرى و جهان بينى اصيل اسلامى بازگشت و اكنون بر آنست كهبا موازين اسلامى جامعه نمونه (اسوه) خود را بنا كند.

   

  بر چنين پايه‏اى رسالت قانون اساسى اين است كه زمينه‏هاى اعتقادى نهضت راعينيت‏بخشد و شرايطى را بوجود آورد كه در آن انسان با ارزشهاى والا و جهانشمولاسلامى پرورش يابد."

   

  در جاى ديگر در ضمن سه اصل اول قانون اساسى، طرح و تصوير كلى نظام اسلامى واهداف اساسى آن اينگونه بيان گرديده است:

   

  اصل اول: حكومت ايران جمهورى اسلامى است كه ملت ايران بر اساس اعتقادديرينه‏اش به حكومت‏حق و عدل قرآن، در پى انقلاب اسلامى پيروزمند خود برهبرى مرجععاليقدر تقليد آيت الله العظمى امام خمينى، در همه پرسى دهم و يازدهم فروردين ماهيكهزار و سيصد و پنجاه و هشت هجرى شمسى برابر با اول و دوم جمادى الاول سال يكهزارو سيصد و نود و نه هجرى قمرى با اكثريت 2/98%كليه كسانى كه حق راى داشتند به آن راى مثبت داد.

   

  اصل دوم: جمهورى اسلامى، نظامى است‏بر پايه ايمان به  1- خداى يكتا (لا اله الا الله) و اختصاصحاكميت و تشريع به او و لزوم تسليم در برابر امر او.

   

  2- وحى الهى و نقش بنيادى آن در بيان قوانين.

   

  3- معاد و نقش سازنده آن در سير تكامل انسان بسوى خدا.

   

  4- عدل خدا در خلقت و تشريع.

   

  5- امامت و رهبرى مستمر و نقش اساسى آن در تداوم انقلاب اسلام.

   

  6- كرامت و ارزش والاى انسان و آزادى توام با مسئوليت او در برابر خدا كه ازراه الف - اجتهاد مستمر فقهاى جامع الشرايط بر اساس كتاب و سنت معصومين (سلامالله‏عليهم اجمعين) .

   

  ب - استفاده از علوم و فنون و تجارب پيشرفته بشرى و تلاش در پيشبرد آنها.

   

  ج - نفى هر گونه ستم‏گرى و ستم‏كشى و سلطه‏گرى و سلطه پذيرى.

   

  قسط و عدل و استقلال سياسى و اقتصادى و اجتماعى و فرهنگى و همبستگى ملى راتامين مى‏كند.

   

  اين اصل، الهام بخش الگوى جامعه مطلوب و مدينه فاضله است كه در مقدمه اين نوشتارو در رابطه با ترسيم تئورى و چارچوبى براى تحليل انقلاب اسلامى طرح شد.

   

  در اين اصل، شش پايه براى نظام جمهورى اسلامى برشمرده كه پنج تاى اول آن هماناصول دين و اعتقادات ماست.اين اعتقادات جهان بينى ما را مى‏سازند و اينها زير بناىنظام اجتماعى سياسى اسلامى هستند.نظام اسلامى كه 6  پايه آن بيان شد از تلفيق سه راهو روش حاصل مى‏شود كه ميتوان گفت: اصول سياسى ادارى و اجرائى نظام مى‏باشند.

   

  اين دستور العملها و اين چه بايد كردها و سياستها، خود منبعث و متاثر از جهانبينى و اعتقادات ماست (سياست ما عين ديانت ماست) با تمسك به اين روشها و راهها،جامعه مطلوب و مدينه فاضله اسلامى كه هدف اين انقلاب بود متبلور مى‏شود.آخرين جملهاصل دوم در واقع مشخصات كلى اين جامعه و اهداف اين انقلاب را بيان مى‏كند يعنى هدفاين انقلاب و هدف جامعه مطلوب و مدينه فاضله اسلامى هم هدف اين انقلاب بود متبلورمى‏شود.آخرين جمله اصل دوم در واقع مشخصات كلى اين جامعه و اهداف اين انقلاب رابيان مى‏كند يعنى هدف اين انقلاب و هدف جامعه مطلوب و مدينه فاضله اسلامى، بر پائىقسط و عدل و استقلال سياسى و اقتصادى و اجتماعى و فرهنگى و همبستگى ملى مى‏باشد.درواقع اصول بعدى قانون اساسى تشريح مفصلتر اين مشخصات و بيان مصاديق و طرق نيل بهآنها را بدست مى‏دهد، كه به بعضى از اين اصول اشاره مى‏كنيم:

   

  اصل سوم: دولت جمهورى اسلامى ايران موظف است‏براى نيل به اهداف مذكور در اصلدوم همه امكانات خود را براى امور زير بكار برد:

   

  1- ايجاد محيط مساعدى براى رشد فضائل اخلاقى بر اساس ايمان و تقوى و مبارزهباكليه مظاهر فساد و تباهى.

   

  2- بالا بردن سطح آگاهى‏هاى عمومى در همه زمينه‏ها با استفاده صحيح از مطبوعاتو رسانه‏هاى گروهى و وسائل ديگر.

   

  3- آموزش و پرورش و تربيت‏بدنى رايگان براى همه در تمام سطوح و تسهيل و تعميمآموزش عالى.

   

  4- تقويت روح بررسى و تتبع و ابتكار در تمام زمينه‏هاى علمى، فنى، فرهنگى، واسلامى از طريق تاسيس مراكز تحقيق و تشويق محققان.

   

  5- طرد كامل استعمار و جلوگيرى از نفوذ اجانب 6- محو هر گونه استبداد و خود كامگى و انحصار طلبى  7- تامين آزاديهاى سياسى و اجتماعى در حدودقانون  8- مشاركت عامه مردم در تعيينسرنوشت‏سياسى، اقتصادى، اجتماعى و فرهنگى خويش.

   

  9- رفع تبعيضات ناروا و ايجاد امكانات عادلانه براى همه، در تمام زمينه‏هاىمادى و معنوى  10- ايجاد نظام ادارى صحيح وحذف تشكيلات غير ضرورى  11- تقويت كاملبنيه دفاع ملى از طريق آموزش نظامى عمومى براى حفظ استقلال و تماميت ارضى و نظاماسلامى كشور.

   

  12- پى‏ريزى اقتصاد صحيح و عادلانه بر طبق ضوابط اسلامى جهت ايجاد رفاه و رفعفقر و برطرف ساختن هر نوع محروميت در زمينه‏هاى تغذيه و مسكن و كار و بهداشت وتعميم بيمه.

   

  13- تامين خود كفائى در علوم و فنون و صنعت و كشاورزى و امور نظامى و ماننداينها  14- تامين حقوق همه جانبه افراد اززن و مرد و ايجاد امنيت قضائى عادلانه براى همه و تساوى عموم در برابر قانون.

   

  15- توسعه و تحكيم برادرى اسلامى و تعاون عمومى بين همه مردم- تنظيمسياست‏خارجى كشور بر اساس معيارهاى اسلام، تعهد برادرانه نسبت‏به همه مسلمانان وحمايت‏بيدريغ از مستضعفان جهان.» جمله اول اين اصل، تعريف عام و كلى سياست را مطرحمى‏كند بدين معنى كه سياست‏يعنى «بكارگيرى امكانات جهت نيل به اهداف‏» پس از جملهمقدماتى، اهداف بصورت  16  بند بيان شده است كه نشان مى‏دهد اهداف مابسيار وسيع، عميق و جهان شمول مى‏باشد و طبعا چنين مدينه فاضله‏اى يكشبه قابل وصولنيست.

   

  اهداف سياسى اقتصادى، فرهنگى، فردى، اجتماعى، داخلى، خارجى، و...همه مطرحشده‏اند.

   

  هر بند نوعا در قسمت اول هدفى را مطرح ساخته و در قسمت انتهائى راه و روش نيلبه آن را به دست مى‏دهد.

   

  طبق بند: 1- مدينه فاضله اسلامى، جامعه‏ايست كه براى رشد فضايل اخلاقى مساعدباشد و فضايل اخلاقى در آنجا به بار بنشيند. چه بايد كرد تا اين مشخصه و هدف محققشود؟ 

   

  بايد ايمان و تقوى را پرورش داد و با كليه مظاهر فساد و تباهى مبارزه كرد.

   

  طبق بند: 2- يكى از اهداف انقلاب اسلامى و يكى از مشخصه‏هاى جامعه مطلوباسلامى بالا بودن سطح آگاهى‏هاى عمومى در همه زمينه‏ها است.در اين رابطه چه بايدكرد؟ بايد مطبوعات و رسانه‏هاى گروهى بطور صحيح مورد استفاده قرار بگيرد.

   

  با گذشت چندين سال از پيروزى انقلاب اسلامى و تدوين قانون اساسى اينك توجه بهوضع موجود جامعه ايران و مقايسه با وضع مطلوب و مدينه فاضله‏ايكه انقلاب و قانوناساسى ترسيم كرده‏اند مى‏تواند موضوع تحقيقى وسيعى باشد.اگر براى نسل جوان ونوجوانى كه چيز چندانى از وضع شاهنشاهى را بياد ندارد و يا افراد ميانسالى كهبدلايلى آن دوران را مطلوب مى‏دانند و كژى‏هاى آنرا بياد نمى‏آورند، وضع موجودجامعه انقلابى و اسلامى با اهداف مندرج در قانون اساسى مقايسه شود، ارزشيابى وارزشگذارى و داورى آنها چگونه خواهد بود؟

   

   

   

  قانون‏مدارى و انقلاب اسلامى 

  كتاب: جرعه جارى، ص  429 

  گردآورنده: على ذو علم 

  نويسنده: محمود حكمت‏نيا 

   

  با پيروزى انقلاب اسلامى ايران آنچه براى بسيارى قابل تصور نبود و يا فقط بهصورت يك آرمان مطرح بود، رخ داد.زمام امور حكومت در دست مرجع دينى مردم قرار گرفت.

   

  حكومتى داراى مبنا و اهداف و ابزار برگرفته از اسلام شكل يافت.اين امر در همانمقدمه قانون اساسى جمهورى اسلامى بيان شد. در مقدمه قانون اساسى مى‏خوانيم:

   

  «حكومت از ديدگاه اسلام برخاسته از موضع طبقاتى و سلطه گرى گروهى يا فردىنيست‏بلكه تبلور آرمان سياسى ملتى هم كيش و هم فكر است كه به خود سامان مى‏دهد تادر روند تحول فكرى و عقيدتى راه خود را به سوى هدف نهايى و حركت‏بسوى اللهبگشايد...و اكنون بر آن است كه با موازين اسلامى جامعه نمونه «اسوه‏» خود را بناكند.بر چنين پايه‏اى رسالت قانون اساسى اين است كه زمينه‏هاى اعتقادى نهضت راعينيت‏بخشد و شرايطى را بوجود آورد كه در آن انسان با ارزشهاى والا وجهان شمولاسلامى پرورش يابد» .

   

  اصل دوم قانون اساسى پايه‏هاى نظام را ايمان به خداى يكتا، اختصاص حاكميت وتشريع به او و لزوم تسليم در برابر او، وحى، عدل، امامت، كرامت و ارزش والاىانسانى توام با مسئوليت او در برابر خدا مى‏داند.جمهورى اسلامى هدف خويش را قسط وعدل و استقلال سياسى، اجتماعى، فرهنگى و اجتماعى و همبستگى دانسته  (1) و وسيله اين اهداف را اجتهاد مستمر فقهاىجامع الشرايط بر اساس كتاب و سنت، استفاده از علوم و فنون و تجارب پيشرفته بشرى وتلاش در پيش برد آنها و نفى هر گونه ستم‏گرى، ستم كشى، سلطه گرى و سلطه پذيرىاعلان مى‏كند. (2)

   

  با توجه به اين مبانى و اهداف و ابزارها، انقلاب اسلامى به حقوق، روح ديگرىمى‏دهد و تمام زمينه‏هاى حقوقى را متاثر از خويش مى‏سازد.

   

  دليل آن نيز روشن است، زيرا يكى از مسائلى كه در شعله‏ور شدن انقلاب دخالتزياد داشت مسائل قانونى و حقوقى بود.انقلابيون و مردم ايران در برابر مصوبات وقوانين گذشته‏كه توسط حكومت غير مشروع و بدون توجه به دين اسلام تدوين يافته بود،حساس بودند.با پيروزى انقلاب و تغيير در مبانى حكومت، قوانين نيز دچار تحول شد،قوانين گذشته در معرض شك و نسخ واقع شدند و انتظار مردم جايگزين شدن قوانين مطابقبا اسلام بود.در اينجا مى‏بايست انقلاب با توجه به پيشرفتهاى دانش حقوق دربارهسيستم حقوقى تصميم گيرى كند و نهادهاى مناسب تقنينى، اجرايى و قضايى و نظارتىبوجود آورد.در اين تحول حقوقى سه محور بسيار مهم است‏يعنى:

   

  1- شيوه تقنينى  2- شيوه قضايى واجرايى  3- ايجاد نهادهاى نظارتى كه دراينجا بدانها اشاره خواهيم كرد.

  1- شيوه تقنينى 

   

  و حقوق نانوشته  (jus non scriptum).حقوق نوشته يا مدون كه به حقوق رومى - ژرمن نيز معروف است، از اين ويژگى برخورداراست كه دادگاهها بر پايه‏ى قوانين تصويبى در مسائل قضايى تصميم مى‏گيرند.به سخنديگر در اين شيوه نقش قانون بيش از هر منبع ديگرى است. (3)

   

  در عمل نيز تعدادى زيادى از كشورها چون فرانسه، آلمان، سوئيس...و نيز بيشتركشورهاى آسيايى و آفريقايى از اين نظام تبعيت مى‏كنند.

   

  حقوق نانوشته يا عرفى كه به «كامن لا» (Common law)معروف است‏بر بخش ديگرى از جهان  (4) چونانگلستان، آمريكا و بعضى از كشورهاى ديگر فرمانروايى دارد.اين قانون ساختهقاضى  (Judge made - Law)است.و دادگاه بر اساس «سابقه قضايى‏» كه از رسيدگى قضات به پرونده‏ها بدستمى‏آيد.رسيدگى مى‏كنند.انقلاب اسلامى ايران بعد از پيروزى بدون هيچ گونه شبهه‏اىنظام حقوقى مدون را پذيرفت.- 1- دلايل پذيرش نظام حقوق مدون 

  1- 1- 1- سابقه تاريخى قانون مدون ايران 

   

  همانطور كه قبلا گفتيم پيشگامان نهضت مشروطيت در صدد يافتن راهى بودند كه باآن، حكام جائر را مقيد و مشروط كنند و آنان را تحت نظر قانون در آورند.آنان راه رادر اين ديدند كه چون بعضى كشورهاى اروپايى كه متاثر از انقلاب فرانسه دست‏به تدوينقوانين زده بودند، به كار تهيه و تدوين قوانين نوشته بپردازند.

   

  در عمل هم قوانينى را چون قانون اساسى، قانون مدنى، قانون آئين دادرسى و غيرهتدوين نمودند.

  1- 1- 2- سابقه تاريخى قانون مدون در فقه 

   

  شيوه نگارش مدون از همان ابتداى شكل گيرى فقه در جهان اسلام در ميان فرق ومكاتب مختلف پذيرفته شد.بخاطر تعدد منابع استنباط و گستردگى هر منبع و تطور زمان وپيدايش مسائل جديد، فقيهان در مرحله استنباط با مراجعه به ادله معتبر، حكم شرعى رااستخراج كرده و نتيجه را به صورت مساله در كتاب خويش مى‏نگارند.اين شيوه به خصوصدر زمانهاى اخير كه فقهاء براى مقلدين خود رساله توضيح المسائل تنظيم مى‏كنند،بهتر ملموس است.زيرا اين عمل بسيار شبيه تدوين قوانين موضوعه و نوشته است.

   

  با اين حال تدوين قانون بر اساس شرع مشكلاتى در پى دارد، كه اجمالا به آنهااشاره مى‏كنيم.

  1- 2- تنگناهاى تدوين قوانين بر اساس شرع 

  1- 2- 1- اختلاف زبان متون اسلامى و قانون موضوعه 

   

  همانطور كه مى‏دانيم زبان تخصصى فقه عربى است.زيرا دو منبع عمده آن قرآن و سنتاست كه هر دو به زبان عربى است.يافتن جايگزينهاى مناسب براى هر اصطلاح در زبانفارسى كارى است‏بس دشوار.حتى فقهاء در نوشته‏هاى عربى خويش نيز بخاطر اينكهدامنه‏موضوع و حكم تغيير نكند خود را مجبور مى‏ديده‏اند از همان اصطلاحات بكاررفته در متن روايات و آيات استفاده كنند تا اينكه بجاى آن الفاظ معادل بكارببرند.اين امر هنگامى كه زبان از عربى به فارسى تغيير كند كارى بس دشوارتر است.گرچه در زمينه معاملات بخاطر كار برد فراوان آن در قوانين فارسى و عرف مردم، زمينهقانون نگارى را آسان‏تر كرده است ولى در مواردى چون قانون مجازات اسلامى مشكلهمچنان باقى است.

  1- 2- 2- منابع غير لفظى فقه 

   

  دو منبع عمده استنباط، اجماع و دليل عقل است و مدرك بسيارى از احكام اجماعاست.اين دو دليل لفظى نيستند و حال آنكه قوانين موضوعه بصورت لفظ و نوشته هستند.دراحكام مبتنى بر اجماع و عقل به مقدار يقينى آن اكتفاء مى‏شود (تفسير مضيق) ولىتفسير دليل لفظى، بر اساس مفهوم الفاظ مى‏باشد.اين تفاوت در نوع تفسير خود ظرافتهايىرا در تدوين قوانين موضوعه طلب مى‏كند.

  1- 2- 3- قانون و آراى فقهى 

   

  يكى ديگر از مشكلات تدوين قوانين موضوعه، اختلاف نظر در احكام فقهى است.زيرابسيارى از احكام در فقه ميان مجتهدان مورد اختلاف است.هر گروه و فردى براى اثباتانديشه خود ادله‏اى اقامه مى‏كند.حال سؤال مهم براى تدوين كنندگان قانون اين استكه چه بايد كرد؟ 

   

  تدوين كنندگان قانون مدنى، تلاش نموده‏اند در تنظيم مواد قانون مدنى به نظرمشهور فقهاء عمل كنند و مواردى هم كه در آن اختلاف زياد بوده است‏با سكوت و يااجمال از آن گذشته‏اند.اين شيوه به مفسران قانون مدنى اجازه مى‏دهد تا هنگام تفسيربتوانند نظرات گوناگون خود را در چهار چوب قانون مدنى ارائه دهند.البته اين شيوهدر تدوين احكام مدنى ممكن است ولى در تهيه مقررات جزايى مشكل به قوت خود باقىاست.زيرا بر اساس اصول پذيرفته شده در حقوق جزا، اصل، قانونى بودن جرم و مجازاتاست.يعنى زمانى مى‏توان‏عملى را جرم اعلام كرد كه قانون آن را جرم بداند و حكم بهمجازات آن كند.بنابر اين اگر عملى در قانون جرم اعلام نشود و در دادگاه عليه شخصاقامه دعوى شود، با توجه به اصل فوق، محكوم نمودن او مشكل خواهد بود.به ناچارواضعان قانون بايد نظريه‏اى را بپذيرند و در قانون منعكس كنند.

  1- 2- 4- قانون و تعدد مرجعيت

   

  يكى ديگر از مشكلات تدوين قوانين موضوعه، نظام تعدد مرجعيت است.در مذهب شيعهاعتقاد بر اين است كه باب اجتهاد باز است، و در هر زمانى مجتهدان خود بر اساس اصولو روش پذيرفته شده علمى و نياز روز و موضوعات مطرح، دست‏به استنباط مى‏زنند ونتيجه استنباط خويش را به مردم عرضه مى‏كنند.مردم نيز بر اساس اصل عقلايى رجوعجاهل به عالم، در انجام دستورات دينى به مجتهد داراى شرايط مرجعيت مراجعه كرده وتكاليف خود را انجام مى‏دهند.اين نظام در امور عبادى و اخلاقى داراى مشكلىنيست.اما در زمينه مسايلى چون حقوق جزا، و ساير رشته‏هاى حقوقى مشكل ساز است.چونممكن است‏بين نظر مرجع تقليد و قانون تعارض پيدا شود.جهت‏حل اين مشكل، قانون اساسىدر اصل  167  تكليف دادرسان را روشن نموده است: بر اساس ايناصل «قاضى موظف است كوشش كند حكم هر دعوا را، در قوانين مدونه بيابد» .همچنين براساس اين اصل ماده  2  قانون مجازات اسلامى «هر فعل يا ترك فعلى كه درقانون براى آن مجازات تعيين شده باشد جرم محسوب مى‏شود.» بنابر اين اصل، نظر قانونبر همه نظرات در محاكم مقدم است.اين حكم در رسيدگى‏هاى حقوقى مطابق با قواعداست.زيرا در دعاوى حقوقى و لو طرفين دعوى داراى مرجع تقليد متعدد باشند، در نهايتقاضى بر اساس نظر خود راى صادر مى‏كند.

   

  اما اين قضيه در احكام جزايى و مجازاتها مشكل است.زيرا مرتكب بنابر نظر مرجعىكه از او تقليد مى‏كند، خود را گناهكار نمى‏داند و به اصطلاح حقوقى عنصر معنوى جرمتحقق ندارد.با توجه به همين نكته شايد بتوان در اينگونه موارد حكم برائت متهم راصادر كرد.

  1- 2- 5- قانون موضوعه و اجتهاد قاضى 

   

  امام خمينى در كتاب تحرير الوسيله يكى از شرايط قاضى را، اجتهاد وى مى‏دانند.(5)

   

  و در وضعيت فعلى جمهورى اسلامى ايران، كه بسيارى از قضات مجتهد نيستند با اذنمجتهد قضاوت مى‏كنند.در صورتى كه قاضى مجتهد باشد، عمل به فتواى شخص ديگر مشكلاست.امام خمينى در اين باره مى‏گويند:

   

  «يشكل للقاضى القضاء بفتوى المجتهد الاخر، فلا بد له الحكم على طبق رايه لاراى غيره و لو كان اعلم‏‏» . (6)

   

  «قاضى مشكل است كه به فتواى مجتهد ديگر قضاوت كند، او ناچار است‏بر طبق راىخود حكم كند و نه راى غير و لو اعلم باشد.» اكنون سؤال اين است، اگر قاضى مجتهدباشد و نظر وى با قانون مدون اختلاف داشته باشد چه بايد كرد؟ 

   

  تدوين كنندگان قانون در ايران سال 1368  با تصويب «قانون تشكيلدادگاههاى كيفرى يك و دو شعب ديوانعالى كشور» به گونه‏اى تلاش نموده‏اند تا اينتعارض را حل كنند.بنا بر تبصره ماده 29  قانون فوق الذكر «در صورتى كهقاضى، مجتهد جامع الشرايط باشد و فتواى فقهى او مخالف قانون مدون باشد پرونده جهترسيدگى به قاضى ديگر محول مى‏شود.» تصويب اين تبصره در حقيقت استثنايى بر اصل  168 قانون اساسى بود كه قاضى را ملزم به قضاوت بر اساس قانون مى‏نمود.اما با ازبين رفتن دادگاههاى كيفرى يك و دو، تبصره ماده 29  نيز در هاله‏اى از ابهام فرومى‏رود.

  1- 2- 6- قانون موضوعه و تطبيق آن با شرع و قانون اساسى 

   

  يكى ديگر از مشكلات تدوين قانون نوشته، چگونگى تطبيق آن با شرع است.همچنينكشورهايى كه قانون نوشته اساسى و عادى دارند نيز اين مشكل را دارا هستند.در مياناينها جمهورى اسلامى هر دو مشكل را دارد.يعنى از طرفى مواجه با تطبيق قوانين باشرع است و از طرف ديگر مشكل تطبيق با قانون اساسى را دارد.در كشور فرانسه جهت‏حلمشكل مخالفت قانون با قانون اساسى در فصل هفتم قانون اساسى آن كشور، شوراى قانوناساسى پيش بينى شده است.بر اساس اصل پنجاه و ششم آن قانون «شوراى قانون اساسىداراى نه عضو است كه دوره نمايندگى آنان نه سال به طول مى‏انجامد و قابل تجديدنيست.هر سه سال يك سوم اعضاى شوراى قانون اساسى تغيير مى‏يابند.سه نفر از اعضاءتوسط رئيس جمهور و سه نفر رئيس مجلس ملى و سه نفر توسط رئيس مجلس سنا انتخابمى‏گردند.علاوه بر نه عضو پيش بينى شده فوق، رؤساى جمهورى قبلى قانونا در تمام مدتعمر عضو شوراى قانون اساسى خواهد بود.رئيس جمهور شوراى قانون اساسى را منصوبمى‏كند.وى در صورت تساوى آرا داراى راى تعيين مجلسين  (9) و همه پرسى است. (10)

   

  اصل دوم متمم قانون اساسى مشروطيت كه به اصل طراز مشهور بود، هيات متشكل ازپنج نفر از فقهاء را پيش بينى كرده بود كه توسط مراجع تقليد با كيفيت‏خاصى معرفىمى‏شدند و توسط مجلس انتخاب مى‏گشتند.پيش بينى اين هيات هر چند به تلاش فقهاء دورهمشروطيت چون شيخ فضل الله نورى بود اما عملا اجرا نشد و از جهاتى نيز داراى اشكالبود.اولا اين هيات در مجلس بود و اعضاى آن عضو مجلس بودند.از طرف ديگر فقط ناظر برتطبيق قانون با شرع بوده و تطبيق قانون عادى با قانون اساسى بدون رسيدگى باقىمى‏ماند.و نكته ديگر اينكه وظيفه پيشنهاد اين عده به عهده مراجع تقليد بود كه آناندر ساختار حكومت هيچ نقشى نداشتند و به عبارت ديگر امر درون حكومتى به عهده عناصربرون حكومتى گذاشته شده بود.

   

  با توجه به مجموعه مشكلات پيرامون اين اصل، قانون اساسى جمهورى اسلامى ايراننهاد شوراى نگهبان را پيش بينى كرده است. اين شورا وظيفه تطبيق قانون مدون با شرعو قانون اساسى را دارد  (11) و از اين جهتكامل‏تر از اصل دوم متمم قانون اساسى مشروطيت‏شد.

   

  اعضاى آن توسط رهبر انقلاب و مجلس شوراى اسلامى انتخاب مى‏شوند، (12) اين پيشبينى نيز داراى اين مزيت است كه امر تصميم گيرى آن را به عهده افراد خارج ازدايره‏حكومت قرار نداده است تا بدون ضمانت اجرا بماند.و ديگر اينكه چون شوراىقانون اساسى فرانسه، شوراى نگهبان در برابر مجلس داراى استقلال است  (13) و اين به شوراى نگهبان قدرت رسيدگى بيشتربه مواد مصوب مجلس را مى‏دهد.به خلاف اصل طراز متمم قانون اساسى مشروطيت كهمى‏بايست فقهاء درون مجلس كار كنند.اگر چه در همان زمان شيخ فضل الله نورى طرحهيات نظارت مستقل از مجلس را ارائه داده بود.

   

  قانون اساسى جمهورى اسلامى ايران براى تاكيد بر نقش محورى شوراى نگهبان دراصل  93 اعلان مى‏دارد: «مجلس شوراى اسلامى بدون وجود شوراى نگهبان اعتبار قانونىندارد.مگر در مورد تصويب اعتبارنامه نمايندگان و انتخاب شش نفر حقوقدان اعضاىشوراى نگهبان‏» اين شورا همچنين وظيفه تفسير قانون اساسى و نظارت بر انتخاباترياست جمهورى و مجلس و مراجعه به آراء عمومى و همه پرسى را دارا است. (14)

   

  البته گفتن است در صورت تعارض شوراى نگهبان و مجلس شوراى اسلامى و حل نشدنمسئله، مجمع تشخيص مصلحت نظام بنا بر اين يكصد و دوازدهم، مرجع حل اختلاف خواهدبود و نظر نهايى را اعلام خواهد كرد.

  1- 2- 7- سكوت و اجمال قانون موضوعه 

   

  قانون نوشته هميشه محدود است و چه بسيار وقايع حوادث نامحدود، اتفاق مى‏افتدكه در دادگاه طرح مى‏شود و قوانين موجود پاسخ گوى آن نيستند.و يا بر اثر كثرت موادقانون، بين آنها تعارض و يا اجمال پيش مى‏آيد.در چنين حالتى قوانين مدون داراىمشكل هستند.قانون اساسى جمهورى اسلامى ايران براى رفع اين اشكال، قاضى را مكلف بهمراجعه به منابع و فتاواى فقهى معتبر مى‏كند.اگر قاضى داراى اجتهاد باشد به منابعو اگر مجتهد نباشد به فتاوى معتبر مراجعه كرده و حكم واقعه را بدست مى‏آورد.اصليكصد و شصت و هفتم قانون اساسى مقرر مى‏دارد: «قاضى موظف است كوشش كند حكم هر دعوارا در قوانين مدونه بيابد و اگر نيابد با استناد به منابع معتبر اسلامى يا فتاواىمعتبر حكم قضيه را صادر نمايد.و نمى‏تواند به بهانه سكوت يا نقص يا اجمال يا تعارضقوانين مدونه از رسيدگى به‏دعوا و صدور حكم امتناع ورزد» .

  2- شيوه اجرايى و قضايى 

   

  تدوين قوانين تنها بدون داشتن نظام اجرايى و قضايى مناسب كار عبثى خواهدبود.همانطور كه در انقلاب مشروطيت، با اينكه پيش بينى شده بود قوانين مطابق بااسلام تدوين شود، ولى به خاطر فقدان سيستم اجرايى مناسب عملا با شكست مواجه شد وحتى در مراحل بعدى قوانين مطابق با اسلام هم تدوين نيافت.انقلاب اسلامى تلاش نمودهاست تا هم سيستم متناسب با مقررات اسلامى بوجود آورد و هم در مسئوليتهاى مختلفشرايطى را كه بر اساس احكام اسلامى ضرورى است، در نظر گيرد.در اينجا به دو عنصراساسى اشاره مى‏كنيم.آن دو عنصر عبارتند از اجتهاد و عدالت.

   

  همانطور كه قبلا اشاره كرده‏ايم يكى از راههاى رسيدن به اهداف نظام در جمهورىاسلامى ايران اجتهاد مستمر فقهاى جامع الشرايط بر اساس كتاب و سنت است.و ديگراينكه حاكمان اسلامى مى‏بايست‏خود در مراحل عالى اخلاق باشند.چون نظام در پى گسترشارزشها است.بدين جهت در قانون اساسى پيش بينى شده است، كه يكى از شرايط تصدىمسئوليتهاى متعددى داشتن عدالت است.

   

  اولين موردى كه مسئول مى‏بايست داراى اجتهاد و عدالت‏باشد، مقام رهبرىاست.رهبر اگر چه در سلسله مراتب مسئولين كشور در بالاترين رده قرار دارد ولى شرايطو قيود آن از همه بيشتر است.هر چند «رهبر در برابر قوانين با ساير افراد كشورمساوى است‏‏» . (15)

   

  رياست قوه قضائيه نيز مى‏بايست مجتهد عادل و آگاه به امور قضايى و مدير و مدبرباشد. (16)

   

  زيرا وى مسئول كليه امور قضايى و ادارى قوه قضاييه است.همچنين رئيس ديوانعالىكشور و دادستان كل نيز بايد مجتهد عادل و آگاه به امور قضايى باشند. (17)

   

  ديگر اينكه به منظورى پاسدارى از احكام اسلام و قانون اساسى از نظر عدم مغايرتمصوبات مجلس شوراى اسلامى، شوراى نگهبان تشكيل مى‏شود.كه شش نفر از اعضاى آن بايدفقيه عادل و آگاه به مقتضيات زمان و مسائل روز باشند. (18)

   

  در مورد رياست جمهور نيز امانت و تقوى بر اساس اصل يكصد و پانزدهم قانوناساسى، شرط است.بدين ترتيب عنصر تقوى و عدالت در هر سه قوه كشور مدخليت دارد.و درمورد رهبرى و قوه قضاييه علاوه بر عدالت، اجتهاد نيز شرط مى‏باشد.

   

  3- نهادهاى نظارتى تحول سوم در نظام حقوقى ايران، ايجاد نهادهاى نظارتى بسيارىاست.نظارت عبارت است از يك عمل قانونى كه توسط شخص يا اشخاص به منظور رسيدگى تطبيقعمل بر وظيفه و يا وجود و عدم تحقق شرط قانونى صورت مى‏گيرد.

   

  از آنجا كه علت عدم انجام وظيفه قانونى ممكن است اسباب مختلفى از قبيل عمد، بىاحتياطى، سهل انگارى، غفلت و سهو باشد، و بعضى از اينها منافات با عدالت ندارد،لذا با وجود شرط عنصر عدالت در عده‏اى از كارگزاران نظام، نظارت مستمر نيز ضرورىاست.علاوه بر اينكه ممكن است‏شخص در ابتدا داراى عدالت و ديگر شرايط قانونى باشدولى بعدا فاقد آن گردد.

   

  اولين شخصى كه تحت نظارت نهادهاى قانونى است، رهبر است.دارايى رهبر بر اساساصل يكصد و چهل و دوم قانون اساسى توسط رئيس قوه قضاييه قبل و بعد از خدمت رسيدگىمى‏شود.همچنين مجلس خبرگان نظارت بر حفظ شرايط رهبرى را بر عهده دارد.بنا بر اصليكصد و دوازدهم «هرگاه رهبر از انجام وظايف قانونى خود ناتوان شود يا فاقد يكى ازشرايط مذكور در اصول پنجم و يكصد و نهم گردد، يا معلوم شود از آغاز فاقد بعضى ازشرايط بوده است، از مقام خود بر كنار خواهد شد.» شوراى نگهبان ناظر بر وضع قوانيناست. (19)

   

  قوه قضاييه ناظر بر حسن اجراى قوانين است. (20)

   

  ديوانعالى كشور بر اجراى صحيح قوانين در محاكم نظارت دارد. (21)

   

  بر اساس حق نظارت قوه قضاييه نسبت‏به حسن جريان امور و اجراى صحيح قوانين دردستگاههاى ادارى، سازمانى بنام «سازمان بازرسى كل كشور» زير نظر قوه قضاييه تشكيلمى‏گردد. (22)

   

  براى رسيدگى به كليه حسابهاى وزارتخانه‏ها و مؤسسات و شركتهاى دولتىديوان‏محاسبات زير نظر مجلس تشكيل مى‏شود.

   

  شوراى عالى استان بر اجراى هماهنگ برنامه‏هاى عمرانى و رفاهى هر استان نظارتخواهد كرد.و بالاخره رهبر بر حسن اجراى سياستهاى نظام نظارت دارد.

   

  نتيجه اينكه نظام جمهورى اسلامى ايران تلاش نموده است در هر سه زمينه تقنينى،اجرايى و قضايى مقررات اسلامى را با توجه به نهادها و شيوه‏هاى پذيرفته شده جهانامروز، به اجرا در آورد.و اين نكته را به جهانيان نشان دهد كه با توجه به قواعددين مبين اسلام مى‏توان بر مسائل پيچيده جهان امروز فايق آمد.

   

  پى‏نوشت‏ها:

   

  1- اصل دوم قانون اساسى جمهورى اسلامى ايران 2- همان  3- محمد حسين، ساكت،پيشين، ص  295 

   

  4- همان  5- امام خمينى، روح الله،تحرير الوسيله، جلد دوم، ص  407  و  405 

   

  6- همان، ص  407 

   

  56 .ژزآ.7

   

   

  براندازى انقلاب اسلامى ايران 

  كتاب: جرعه جارى، ص  231 

  گردآورنده: على ذو علم 

  نويسنده: سيد مصطفى ميرسليم 

   

  در بيستمين سال پيروزى انقلاب اسلامى قرار داريم.نظام جمهورى اسلامى الحمد للهسالهاست در داخل كشور تثبيت‏شده است و در خارج از كشور محترم شمرده مى‏شود، معذالكروزى نيست كه بر ضد اين نظام مقدس توطئه‏اى طراحى نشود يا ضربه‏اى بدان نزنند يانسبت‏بدان بى مهرى نكنند.بيست‏سال تجربه مستمر ما ثابت كرده است كه هيچ‏گاه نبايدهوشيارى خود را از ست‏بدهيم و از ترفندهاى مختلفى كه بر ضد ما به كار گرفته مى‏شودغافل بمانيم: براى براندازى انقلاب اسلامى ايران دشمنان و بدخواهان ما تاكنون ازهيچ اقدامى فروگذار نكرده‏اند و به نظر مى‏رسد كه در آينده نيز آرام نخواهند گرفت.

  1.راهبرد براندازى 

   

  اين راهبرد داراى دو شيوه بوده است: آشكار و پنهان.

   

  الف) براندازى آشكار كافى است نمونه‏هايى ياد آورى شود: اقدامات تخريبىگوناگونى كه در جاسوسخانه آمريكا، قبل از اشغال آن، طراحى و اجراى مى‏شد، مداخلهنظامى كه در طبس ناكام ماند، طرح براندازى در پادگان نوژه، تحميل هشت‏سال جنگ باعراق، محاصره اقتصادى، وضع كردن مقررات ويژه بين المللى براى تحريم همكارى شركتهاىخارجى با جمهورى اسلامى ايران...البته همه اين اقدامات به خواست‏خدا با شكستطراحان و مجريان آن مواجه شد.

   

  ب) براندازى پنهان كشف نمونه‏ها و درك نحوه اقدام در اين شيوه محتاج دقت‏بيشتراست: رخنه در ميان حوزه‏هاى علميه و روحانيان، نفوذ در بين روشنفكران، الگو تراشىبراى جوانان و نوجوانان امروز يعنى نسل متولد شده بعد از پيروزى انقلاب كه نهشناخت مستقيمى از انقلاب و روند آن مى‏توانند داشته باشند و نه خاطره‏هاى محكم واستوارى از جانفشانى‏هاى دوران دفاع مقدس با خود دارند، رواج دادن انواع و اقسامفعاليتهاى فرهنگى مبتذل با به كارگيرى آخرين دستاوردهاى نوين و ابزارها و فنآوريهاى پيشرفته به منظور افزايش جاذبه آنها.

  2.تضعيف و بر اندازى انقلاب 

   

  مشكلترين كار براى بدخواهان ما، پذيرفتن اساس انقلاب بود، نه تنها آن را بهرسميت نشناختند بلكه با حيله‏ها و مكرهاى گوناگون در صدد تضعيف و حتى نابودى آن برآمدند:

  الف) خفيف شمردن ريشه‏هاى انقلاب 

   

  سرچشمه پيروزى انقلاب را در جوشش خونهايى بايد ديد كه در  15 خرداد  1342  ريشه‏هاى آن را آبيارى كردند.شكل گرفتن آن قيامسرخ، علل آن و انحرافاتى كه از همان ايام دشمنان ملت‏سعى كردند در آن ايجاد كنند،اهميت اعتقادى و تاريخى دارد.به هيچ وجه نبايد آن سر چشمه مهجور و آن علل براى نسلامروز و آينده ناشناخته بماند يا در كنار عناصر بى‏ارزش و مشكوك، كمرنگ جلوه‏گرشوند.از حيله‏هايى كه به كار گرفته شده و هنوز نخشكيده است، مطرح كردن عوامل وحوادث كم اهميت و بعضا خيالى يا بزرگ نمايى عناصر بى‏ارزش و جريانهاى ساختگى درحاشيه قيام خونين  15  خرداد به منظور خفيف كردن عظمت و شكوه آن قيامتاريخى و حماسه بى‏نظير دوران معاصر است.آنها كه چنان حيله‏هايى را به كار بسته‏انديا مى‏بندند مطالعات دقيق و تحقيقات عميقى درباره ريشه‏هاى‏انقلاب كرده‏اند وعالما عامدا دست‏به كوچك نمايى ريشه‏هاى انقلاب مى‏زنند تا مانع بروز هر گونه شورحماسى جديد و ادامه هيجان حق طلبانه و پى‏گيرى اقدام حسينى در آينده شوند.

  ب) تضعيف رهبرى 

   

  1.شخص رهبر، از فكرهاى مهم براى براندازى انقلاب، يكى كوچك شمردن اثر رهبركبير آن يعنى مرحوم امام خمينى «قدس سره‏» و ديگرى كم اهميت قلمداد كردن جايگاهجانشين منتخب بعد از او يعنى حضرت آيت ا... خامنه‏اى مدظله العالى است. حركتهاىمختلفى از سال  1342  به بعد بويژه پس از پيروزى انقلاب بر ضد مرحومامام آغاز شد: برخى مرجعيت او را زير سؤال مى‏برند، برخى ديگر اعلميت او را،بگذريم از القائات طاغوت كه مرحوم امام را هندى معرفى مى‏كرد تا ايرانى بودن او رامخدوش جلوه دهد و با آن تهمت مانع گسترش كلام نافذ و بر حق او شود.در حوزه علميهقم برخى با رفتار خود، در ذهن ديگران نسبت‏به رهبر كبير انقلاب ايجاد شبهه مى‏كردندو كار را بدانجا رساندند كه مثلا مرحوم امام در صدور اجازه چاپ برخى از آثار خوددر دوران حيات خويش احتياط مى‏كرد! همان مكرها ولى با شكلهاى جديد و متناسب بامقتضيات روز، بر ضد رهبرى معظم انقلاب، حضرت آيت الله خامنه‏اى دامت‏بركاته به كاربسته شد و مى‏شود تا شخص او را تضعيف و متهم كنند و در اين راه هيچ نوع گستاخى وبى حيايى را فرو نگذارده‏اند.

   

  2.ولايت فقيه، استحكام اين نظام انقلابى همان گونه كه در قانون اساسى آن ملحوظشده وابسته است‏به اقامه اصل ولايت فقيه.تا زمانى كه خدشه‏اى به مراعات اين اصلوارد نيامده، براندازى انقلاب ميسر نمى‏شود، از اين رو تشكيك نسبت‏به آن اصل رادشمنان و كين توزان انقلاب انديشيدند و چند بار حمله خود را متوجه اساس ولايت فقيهكردند و در اين راه از به كارگرفتن برخى از ايادى نفوذى خود در حوزه‏هاى علميه ونيز بعضى عناصر حوزه ديده و به خارج گريخته ابا نكردند بلكه براى آن طرحى ويژهريختند تا وانمود كنند مثلا ولايت فقيه ريشه محكم فقهى و تاريخى ندارد و اگر همريشه دار باشد كاربرد سياسى براى آن متصور نيست! در دوران رهبرى امام «قدس سره‏»اين موضوع به جنجال كشيده شد ولى بالاخره بادرايت امام فروكش كرد و ابعاد ولايتفقيه براى مردم تشريح و تبيين شد.در دوران رهبرى حضرت آيت الله خامنه‏اى نيز دربرخى مطبوعات اصل ولايت فقيه را به بحث و جدل كشيدند تا بالاخره به گونه‏اى اينركن ركين انقلاب متزلزل شود ولى خوشبختانه تدبيرهاى مناسب مقام معظم رهبرى و هوشيارىمردم انقلابى مانع كوچكترين اثر گذارى منفى آن تلاشهاى موذيانه و مزورانه شد.

   

  3.نهادهاى وابسته به رهبرى، قانونا و شرعا وظايفى به دوش رهبرى گذاشته شده استكه ايفاى آنها، يعنى ولايت امر، از طريق سازمانها و تشكيلات مختلفى است كه هر كدامبه نوعى وابسته به مقام معظم رهبرى است، آن وظايف در برگيرنده جنبه رهبرى انقلاب،سياستگذارى كلى براى نظام، فرماندهى كل نيروهاى مسلح، نظارت بر سه قوه حاكم بركشور، انتصاب فقهاى شوراى نگهبان، رئيس قوه قضائيه و رئيس سازمان صدا و سيما و نيزانتصاب نمايندگانى در بنياد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامى و بنياد شهيد وكميته امداد، كه سرپرستى و مديريت آن نهادها را نيز به عهده دارند و انتصابنمايندگانى براى امور حج و اوقاف است.

   

  براى تضعيف رهبرى، آنهايى كه جرات نداشتند مستقيما رهبر را مخاطب سازند،نهادهاى وابسته به رهبرى يا عملكرد آنها را هدف قرار دادند: شوراى نگهبان را، بهبهانه‏هاى مختلف بويژه در هنگام انتخابات، زير سؤال بردند، قوه قضائيه را فاقدلاحيت‏شمردند، به سپاه پاسداران انقلاب اسلامى و بسيج پرخاش كردند، به بدنام كردنبنياد مستضعفان پرداختند، صدا و سيما را به جناحى بودن متهم كردند و فعاليتهاى آنرا به صورت تخريبى به نقادى كشاندند، ...همه اين ادعاهاى مغرضانه براى آن بود وهست كه تلقين كنند رهبرى به وظايف خود نتوانسته است عمل كند، تا با آن حيله نهادرهبرى را به تزلزل اندازند، به او اتهام مداخله در اجرائيات دولت را زدند تا مانعنظارت و مراقبت او شوند.

   

  4.شخصيتهاى وابسته به رهبرى، از مهمترين ويژگيهاى رهبر، بعد از صلاحيت علمىاو، عدالت و تقواى اوست.آنچه باعث‏سقوط حكومتها و ضربه وارد آمدن به نظامهامى‏شود، در مرتبه اول، همانا رواج يافتن ظلم و جور و عادى شدن بى تقوايى است.وجودو بقاى رهبر به‏عدالت و تقواى اوست كه اگر اين ويژگيها را نداشته باشد اصلا، ياديگر، رهبر نيست، رهبر با عدالت و تقواى خود ضامن بقاى نظام الهى مى‏شود و مردم باديدن رفتار و شنيدن گفتار او راهى را كه بايد اتخاذ كنند مى‏شناسند و در او ونزديكان و همكارانش نمونه‏هاى صدق و صفا و عدالت و تقوا و بينش صحيح سياسى واجتماعى و تدبير و شجاعت و مديريت و قدرت را مى‏يابند و مى‏توانند به او تاسىكنند.وجود چنان شخصى براى نظام ما يك بركت تلقى مى‏شود چنانكه وجود امام رحمت اللهعليه در زمان حيات خود به عنوان عبد صالح بركت‏بزرگى براى امت ما بود.هيچ كدام ازنظامهاى ديگر دنيا چنين مزيتى ندارند.نحوه برخورد دشمنان انقلاب با اين برجستگىنظام بارز ملكوك كردن تدريجى آن است‏به منظور بى اعتبار كردن شخصيتهايى كه مشهوربه آنچنان ارزشهايى‏اند، و براى بى معنى كردن كل ارزشهاى آرمانى: با تهمت و دروغ وافترا و نشر اكاذيب آبروى افراد خدوم و سرشناس و مشهور به عدالت و تقوى را بردن تااصالت عدالت و تقوى نزد مردم رنگ ببازد و در نتيجه اهميت رهبرى نظام كه مبتنى برعدالت و تقوى است زايل شود.شهيد مظلوم، مرحوم بهشتى از شخصيتهايى بود كه با تحملتهمتهاى بى اساس خود را سپر امام و حقانيت رهبرى و اصالت ولايت او كرده بود.باهمان نيت‏بر روى وابستگان و نزديكان و ياران مقام معظم رهبرى سرمايه گذارى مى‏كنندتا مگر آنها را از راه عدالت و مسير تقوى خارج كنند و چون از ترفند خود مايوس شوندبه اتهام و شايعه پراكنى و دروغ پردازى مشغول مى‏شوند، زيرا مى‏دانند تا موقعى كهنادرستى شايعه اثبات شود مدتى خواهد گذشت و در آن فاصله زمانى ذهن مردم مشوش و ازاعتماد آنها به ياران و همكاران رهبرى و در نتيجه به شخص رهبر كاسته خواهد شد ووسيله تفتين براى آنها فراهم خواهد آمد.در همين چند سال اخير به مناسبتهاى بسيارى،از ياران و همكاران و نزديكان مقام معظم رهبرى هدف قرار گرفته‏اند.و هر چند بحمدالله همگى از بوته آزمايش سالم به در آمده‏اند اما آثار لجن پراكنى فتنه گرانزدوده نشده است و مدتها در ذهن مردم باقى خواهد ماند.

   

  5.اقدامات رهبرى، ارزش اقدامات رهبرى به سياسى بودن آن نيست‏بلكه به ابتناىبودن بر بينش صحيح است كه آن بينش ضمن در برداشتن ابعاد سياسى و اجتماعى، بهاقداماتى‏منتهى مى‏شود كه نشان از تدبير و شجاعت و مديريت و قدرت دارد.لكن معاندانكه چشم ندارند آن نشانه‏ها را ببينند و حسد مانع آن مى‏شود كه تدبير و شجاعت رهبررا درك كنند يا در مقابل مديريت و قدرت او منقاد شوند، به تفسير و تعبير صرفاسياسى اقدامات رهبرى دست مى‏زنند.از جمله: تدبير داهيانه مقام معظم رهبرى را درسازماندهى نوين مجمع تشخيص مصلحت نظام كه شش ماه قبل از انتخابات رياست جمهورىانجام گرفت، بعد از انتخابات نوعى تشكيل دولت در مقابل دولت قلمداد مى‏كنند تا هممانع فهم درست مردم از موضوع و ضرورت آن شوند و هم، اگر بتوانند، مزاحمتى در سرراه ايفاى وظايف آن مجمع كه مشاورت عالى براى رهبرى است فراهم سازند، يا به تدبيررهبرى در حفظ انسجام نيروهاى مسلح، معناى سياسى مى‏دهند و عدم واگذارى فورى و بىچون و چراى جانشينى فرماندهى نيروى انتظامى را به دولت، تضعيف دولت تلقى مى‏كنندهر چند يقين داشته باشند عين تقويت نظام است، يا تدبير مقام معظم رهبرى را در صدورفرمان رسيدگى به تخلفهاى كلان و نيز بررسى اموال باد آورده، نوعى تنگ نظرى ادارى ومالى به حساب مى‏آورند و تبليغ مى‏كنند زيرا يقين دارند با پى گيرى و اجراىشجاعانه آن دستور، جلو بسيارى از تخلف‏ها و تجاوزها نسبت‏به بيت المال عمومى گرفتهو سدى در مقابل اشاعه ستم و اجحاف به مردم مستضعف بر پا مى‏شود، و البته چناناقدامى كه براى تقويت و تحكيم آرمانهاى انقلاب مفيد و ضرورى است، خوش آيندبدخواهان انقلاب و سر سپردگانشان نيست.

   

  6.خبرگان رهبرى، ثبات يك نظام الهى در عمل از ثبات سياستهاى كلى آن حاصلمى‏شود و اين امر مستلزم ثبات در رهبرى انقلاب است.پس اميد آنهايى كه از اين ثباترنج مى‏برند و از قوام يافتن انقلاب ملتهب مى‏شوند متوجه مجلس خبرگان رهبرىمى‏گردد تا با ايجاد تحولى در تركيب اعضاى آن، امكان بحث و تجديد نظر در مصداقرهبرى و تعيين رهبر و انتخاب ديگر فرد واجد شرايط را پديد آورند و در دستور كارمجلس خبرگان جديد قرار دهند.اين امر كه نوعى عدم ثبات را به مدت چند ماه در رهبرىنظام ايجاد مى‏كند زمينه را براى فتنه‏گرى و تضعيف انقلاب با تحريك عوامل درونى واى بسا پشتيبان‏هاى خارجى آنها هموار مى‏كند.جرياناتى كه در سال  1376 در قم آغاز شد و با مقابله طلاب هوشيار ومردم بيدار مواجه گشت وتبهكاريهايي كه در نجف آباد و اصفهان چهره جديدى به خود گرفت همه براى تراشيدننامزد جديد رهبرى در مقابل رهبر معظم انقلاب و بروز تشتت و انشقاق در بالاترين سطحتصميم‏گيرى نسبت‏به سرنوشت انقلاب است، انشقاقى كه مسلما به نفع امت اسلامى نيستولى به خوشحالى ضد انقلاب مينجامد.

  ج) تبديل روحيه انقلابى‏گرى به رفاه‏طلبى 

   

  مردمى كه انقلاب را، عليرغم بدسگاليهاى طاغوت و حمايتهاى بى‏دريغ بيگانگان ازاو، به پيروزى رساندند انگيزه‏اى داشتند كه اصلا خدايى بود و نه فقط دنيايى.آنهامى‏دانستند اگر خداجو باشند، دنيا و آخرتشان آباد و الا آخرتشان هباء منثورامى‏شود هر چند بظاهر، چند صباحى دنيايشان بر وفق مراد رونق گرفته باشد.اين روحيهقوى كه هر ستمگرى را بالاخره به زانو در مى‏آورد پشتوانه اصلى دوام و بقاى ارزشهاىانقلاب است و لذا هدف يورش دشمنان انقلاب قرار گرفت تا بتدريج‏شيوه‏هايى در كشورايج‏شود كه حرص و آز جاى قناعت، و تخلف جاى صداقت، و خود خواهى جاى ايثار، وجستجوى رفاه و ماديات جاى سبقت در خيرات و بالاخره دنيا طلبى مذموم جاى آخرت طلبىممدوح را بگيرد.آزادى، همانند جوامع غربى، مفهوم بى قيدى را پيدا كند و تخلف وتقلب و اجحاف و سوء استفاده از بيت المال عمومى قبح خود را از دست‏بدهد تادست‏يابى به مطامع دنيوى مباح نمايان شود.گناه و خلاف و تجاوز كه مطلقا زشت وناپسند است، به طور نسبى قابل عفو يعنى راه آن باز شود تا هر كس، متناسب با وضعخويش و احساس محروميت و تبعيضى كه مى‏كند، عمل قبيحش را مجاز يا موجه شمرد و باتكرار آن، موجبات شادمانى شيطان و تقويت دشمنان انقلاب را گرد آورد.

  د) تبليغ سپرى شدن دوران انقلاب 

   

  انقلاب يا دگرگونى حكمتى دارد.هر روز انسانها و اجتماعات در مقابل وساوس وبلاياى گوناگون قرار مى‏گيرند و اگر حالت انقلابى را در خود زنده نگه ندارندبتدريج قابليتهايشان‏در مقاومت نمودن و صبر نشان دادن نسبت‏به آن وساوس و بلاياسست مى‏شود. انقلابى گرى را دشمنان انقلاب به هرج و مرج معنا مى‏كنند تا راهى براىشماتت انقلابيان داشته باشند در حالى كه انقلابى گرى را دشمنان انقلاب به هرج ومرج معنا مى‏كنند تا راهى براى شماتت انقلابيان داشته باشند در حالى كهانقلابى‏گرى يعنى حفظ روحيه عصيان نسبت‏به زشتى‏ها و اخلاق ناپسندى كه باعث‏سقوطانسان و اجتماع در ورطه خود خواهى و ابتذال و پشت پازدن به اصول مى‏شود.دشمنانانقلاب وانمود و تبليغ كردند كه در سال 1357  انقلاب پيروز شد و نظامستمشاهى فرو ريخت، و چون هدف انقلاب را حذف جسم طاغوت معرفى مى‏كنند، پس از آنديگر موجبى براى حفظ روحيه انقلابى، تفكر انقلابى و اخلاق انقلابى باقى نمى‏ماند،پس بلا فاصله بايست در جامعه آرامش و سكون حاصل مى‏شد.آرى آنها خواستار آرامش وسكونند تا در غفلت ناشى از آن، هوا پرستى را حاكم كنند.مگر دشمنان انقلاب بى‏كارنشسته و شياطين دست از قسم خود برداشته‏اند كه ما باور كنيم شوريدن بر ضدتوطئه‏هاى آنها بايد به فراموشى سپرده شود؟ نه! آنها تا قيام قيامت‏بر سر راهياران انقلاب نشسته‏اند و از هيچ حركتى براى صد عن سبيل الله كوتاهى نخواهندورزيد! پس روحيه عصيان براى مقابله با اراجيف و خيانتهايشان بايد همواره در مازنده بماند، در عين آن كه معتقدان به آرمانهاى انقلاب همه مى‏دانند كه با ياد خداآن آرامش و اطمينان قلبى كه لازمه هر حسن تدبير و سازندگى است البته حاصل مى‏شود.

  ه) انقلابى در مقابل انقلابى 

   

  دشمن انقلاب فهميده است كه مستقيما نمى‏تواند در ميان انقلابيان و صفوف به همفشرده آنها رخنه كند.پس همان راه فتنه‏گرى را كه در تاريخ مرسوم بوده و بارهاكارگر افتاده است پيش مى‏گيرد: خود را از خط مقدم مبارزه با انقلابى‏ها كنارمى‏كشد و به شناسايى كسانى مى‏پردازد كه ظاهرا نسبتى با انقلاب دارند ولى عملا درحاشيه آن قرار مى‏گيرند.به سراغ آنها مى‏رود و با مداهنه آنها را به خود جلبمى‏كند و وسايل و ابزار نوين در اختيارشان مى‏گذارد و از در حاشيه ماندن آنهااظهار تاسف مى‏كند و لياقت آنها را در برخى مديريت‏ها به رخشان مى‏كشد تا به آنهابباوراند كه بايد طمع در مديريت انقلاب كنند، در بزنگاه هيجانات مردمى، آنها را كهمدتها از صحنه سياست كنار بوده‏اند با عناوين پر طمطراق وارد صحنه و به فريب مردممشغول مى‏كند تا با استفاده از شگردهاى تبليغاتى و به رخ كشاندن ضعفهاى اجرايىعناصر اصلى انقلاب، اميد مردم را از انقلابيهاى اصلى قطع و به عناصر حاشيه‏اىانقلاب متوجه كند.بدين ترتيب است كه به نام انقلاب و با بهره گيرى از اعتبارانقلاب و به دست عناصر حاشيه‏اى انقلاب ولى با نقشه دشمنان و كين توزان انقلاب،ممكن است انقلابيان اصيل زحمت كشيده‏اى را كه در دورانهاى سخت‏سازندگى انقلاب ودفاع مقدس و سپس سازندگى پس از جنگ كوشش كرده‏اند و فداكارى‏ها كرده‏اند، و البتههمچون هر انسانى بى‏نقص هم نبوده‏اند، با بهانه قراردادن همان نقصها و چشم بستن برتمام خدماتشان، كلا كنار زنند و از گردونه خدمت‏به انقلاب خارج كنند، يعنى انقلابرا از پشتوانه‏هاى محكم خود خالى و بنابر اين آسيب پذير كنند.

  و) نهضت مشروطه و روشنفكرى در مقابل انقلاب 

   

  با پيشرفت زمان، انقلاب و پيروزى آن بخشى از تاريخ مى‏شود و وقتى از بلنداىتاريخ به مجموعه تحولات سياسى يك صد سال اخير نگريسته مى‏شود مجال مقايسه نهضتمشروطه و جريانات روشنفكرى كه از پس و پيش آن ظاهر شد با فرآيند انقلاب پديدمى‏آيد و در ذهن تازه به دوران رسيدگان و افراد عامى اين طور خطور مى‏كند كهدورانى كه از آن مشروطه خواهان و روشنفكريهايشان بود و گذشت، دورانى هم با تلاشانقلابيان و تفكراتشان پيش آمد و سپرى شد و اكنون بايد وراى آن روشنفكريهاى كهنه وانقلابى گريهاى اخير راه نوين جمهورى و حكومت مردم بر مردم را پيش گرفت.بدين ترتيبمشروطه خواهى و انقلاب را در كنار هم و به موازات هم قرار مى‏دهند تا با سپرى شدنايام، هر دو را از گردونه خارج كنند، در حالى كه انقلاب در كنار مشروطه نيست‏بلكهجداى از آن و ناشى از عوامل و عناصر و عللى متفاوت با آن و در هر حال نه در موازاتآن بلكه بعد از بروز انحراف‏هاى متعدد در جريان اصلى آن، شكل گرفت.

   

  از همين قماش مقايسه‏اى بين نهضت ملى كردن صنعت نفت و انقلاب انجام مى‏گيرد،به دومنظور: يكى از اين كه آن نهضت و اين انقلاب را از يك جنس قلمداد كنند و هر دورا با احترام به بايگانى تاريخ بسپرند، دو ديگر آن كه در ابتدا آن نهضت و بعضانهضت مشروطه را چنان با آب و تاب تجليل كنند تا در انتها تابناكى ويژه انقلاب وارزشهاى اصيل آن تحت‏شعاع قرار گيرد.اين نوع بزرگداشتهاى ارتجاعى نه از سر اعتقادبه ارزشهاى وابسته به نهضت مشروطه يا نهضت ملى كردن صنعت نفت‏بلكه براى خاموش كردنشعله انقلاب است.راهى كه دشمنان ما براى كم نور كردن انقلاب، به عنوان تنها جريانمستقل و درخشان و با قوام تاريخى، طراحى كرده‏اند مقابله و مقايسه تبليغاتى آن باتحولات ديگرى است كه اگر چه در دوران خود با ارزش بوده، و در حد توان موجود در ملتدر آن زمان پيش رفته است، اما پيش رفتنى كه هيچ گاه به گرد انقلاب هم نمى‏رسد چراكه نتوانست ملت را آن طور كه انتظار بود از غل و زنجير طاغوت برهاند.

  ز) شخصيتهاى روشنفكر در مقابل مذهبى‏هاى دوران انقلاب 

   

  عده‏اى از شخصيتهاى بى دين يا ضد دين نيز در دوران انقلاب بودند كه با حكومتطاغوت مقابله مى‏كردند، البته در مقابل موج عظيم و منور مذهبى فروغى نداشتند لكنمايه اميد دشمنان انقلاب بودند زيرا با بر سركار آمدن احتمالى آنها امكان بسته شدنيا انحراف راه انقلاب ميسر مى‏شد.آخرين تحولات قبل از پيروزى انقلاب هم نشاندهندهتقلاى بى حاصل دشمنان انقلاب براى به كرسى نشاندن آنچنان شخصيتها و به زعم خودشانفرو نشاندن خشم انقلابى مردم بود كه به جايى نرسيد.بعد از انقلاب نيز دولت موقت ازافرادى استفاده كرد كه بعضا نه تنها مذهبى نداشتند بلكه در تحقير انقلابيان ومتدينان از خود جسارت نشان مى‏دادند! آن چنان دولت غير متعهدى نمى‏توانست‏بيش ازآن يك سال دوام آورد.شخصيتهاى روشنفكر مذهبى نيز عناصرى ظاهرا مذهبى‏اند ولى فاقدانگيزه‏هايى كه انقلابيان را به پيروزى رساند.هر چه از ايام پيروزى انقلاب فاصلهگرفتيم حضور و جنجال آفرينى اين دسته از روشنفكران بيشتر شد: آنها طعمه خوبى براىدشمنان انقلاب‏اند زيرا با تظاهر به مذهب، جسورانه به تعرض نسبت‏به ريشه‏هاىانقلاب، رهبرى و ولايت پرداخته‏اند.همينها از آزادى موجود در جمهورى اسلامى كهمجالى براى تبيين حق است و نه فرصتى براى تبليغ باطل سوء استفاده كرده و با راهانداختن مطبوعات متهتك و جنجالى و غير متعهد نسبت‏به آرمانهاى نظام، يا برگزارىجلسات سخنرانى و به اصطلاح افشاگرى به تحكيم فلسفى مبانى انحراف اجتماعىپرداخته‏اند، آنها قصد اصلاح ندارند بلكه آلت‏بى‏جيره و مواجب دشمنان انقلابشده‏اند.

  3.عناد با اسلام 

   

  انقلاب شكوهمند ما مشهور و مفتخر به اسلامى بودن است.يكى از رشته‏هايى كهدشمنان به فكر جنباندن آن شدند، عناد با اسلام است، چرا كه اگر بتوانند نسبت‏بهاسلام بدبينى به وجود آورند، انقلاب هم شهرت خود را از دست مى‏دهد: آنها مى‏دانندكه اين انقلاب نسبتى جز با اسلام و هدفى جز اجراى احكام اسلام ندارد پس مناسب ديدندجبهه مستقلى باز كنند و، البته بدون صرف نظر كردن از انقلاب، به اسلام و تشيع هجومبرند و تبليغات شديد و گسترده‏اى را در وجود مختلف بر ضد دين اسلام و مذهب تشيعسازماندهى كنند:

  الف) اسلام دين آدم‏كشى 

   

  روى آوردن مردم به اسلام از ابتدا به دنبال خصوصيت‏حق مدارى و ظلم ستيزى آنبود.با پى بردن به حق و راستى و درك كردن عدالت، مردم سر تسليم در مقابل پروردگاررحمن رحيم فرود آوردند.پس در ذات مسلمانى، حق مدارى و ظلم ستيزى نهفته است و اينخصوصيت دو صف را در مقابل هم قرار مى‏دهد: يكى صف خداجويان حق طلب و ظلم ستيز و ديگرىصف اهل باطل و ستمگر.اما اهل باطل، در عمل، براى دست‏يافتن به آرزوهاى خود، دين راو خداجويى را با شگردها و تفسيرهاى مختلف كوبيدند و زندگى اجتماعى را مستقل از دينمعرفى و ترسيم كردند تا كسى در جامعه به اتكاى دين اسلام نتواند صحبت از حق و عدلبكند و بالاتر از آن هر كس را كه در راه تحقق عدالت و رفع ظلم و بر پا داشتن حق بهستيز با اهل باطل و ستم پرداخت، غارتگر و آدمكش خواندن و هر نداى مظلوميت را كهازحنجره يك مسلمان ظلم ستيز بر آمد فرياد عصبيت و تنگ نظرى و آدمكشى ناميدند و كاررا بدانجا رساندند كه هر كس در دنيا اعلام مى‏كرد پيرو اسلام است، ديگران از اوواهمه در دل راه مى‏دادند، همان نوع واهمه‏اى كه در مقابل يك مستبد خشن و آدمكشجاهل در دل انسان شكل مى‏گيرد.از اين رو مسلمانان مظلوم فلسطين كه در پى حق خودندآدمكش شدند، حكم ارتداد سلمان رشدى را كه مى‏خواست‏با دهان خود مشعل اسلام راخاموش كند، حكم آدمكشى ناميدند و سپس در كشورهاى اسلامى، با فشار آوردن به حكام سرسپرده آنها، گردهم آئيهايى راه انداختند، ابتدا در محكوم كردن اسلام با عنوان وصفت دين آدمكشى، و بالاخره در تبليغ كردن جهت دار جلوه‏هايى از دين اسلام مبتنى برگذشتو رحمت! البته اسلام دين گذشت و رحمت است اما رحمت‏بين مؤمنان و خدا پرستان و درهمان حال دينى سختگير است نسبت‏به كفار و معاندان حق و عدل.

  ب) اسلام آمريكايى در مقابل اسلام ناب محمدى 

   

  چون خاموش كردن مشعل اسلام ميسر نبود و نشد چاره‏اى ديگر انديشيدند و آن قراردادن اسلام در مقابل اسلام بود.ابتدا با تحريف اصول دين به تعريف اسلامى پرداختندكه جز تسليم و اسارت در مقابل قدرتمندان حاكم و لو ظالم معنى ديگرى نداشت و ابعادفردى و عبادى آن را تجليل و ابعاد جمعى و سياسى آن را تحقير كردند و سپس حكومتهايىرا كه در دنياى اسلام معيار قرار دادند و علمايى را شاخص كردند و آنها را در مقابلاسلام ناب محمدى و حكومت جمهورى اسلامى ايران و فقهاى عالم به مسائل زمانگذاشتند.هر جا گرايش به سمت اسلام آمريكايى بود، تقويت و پشتيبانى كردند و هرجاتوجه به اسلام ناب محمدى بود صدمه زدند و تحقير كردند تا نشان دهند كه راه رشد وپيشرفت‏با آن نوع صلح و صفا و تسليمى ميسر است كه در اسلام آمريكايى وجود دارد ونه با مبادرت به آن اقداماتى كه از اسلام ناب محمدى بر مى‏خيزد، با اين حربهاختلافات جديدى را كه در دنياى اسلام به وجود آوردند و خونها جارى ساختند ومسلمانها را به جان هم انداختند تا زهر طرف كه شود كشته به سود دشمنان اسلامباشد.ج) اسلام و تمدن با اين كه اسلام در مدينة النبى حكومت‏خود را شروع و استواركرد و مهمترين شهرهاى جديد را در قرون اول تا سوم حكومت اسلام شكل داد و قواعداصلى تمدن و زندگى متمدن را مشخص كرد، تبليغات دشمنان اسلام، با استفاده از مظاهرتمدن ماديگراى جديد، در پى اين باور شد كه اسلام ضد تمدن و بدوى است و نمى‏تواندجوابگوى مسائل جامعه جديد باشد.از جامعه متجدد بتى ساختند و مردم سراسر عالم را بهپرستش آن فراخواندند و هر آنچه را غير از اين نظام تجدد، چه به لحاظ سياسى واجتماعى و چه به لحاظ اقتصادى يا فرهنگى مطرح مى‏شد، منكوب كردند و بيشتر از همهبه اسلام تاختند و با هياهوها وانگ زدن ها آن را بد نام كردند: اسلامى را كه براىتضمين حق زندگى، حكم قصاص مقرر نموده، عقب مانده خواندند و خود به روشهاى ديگرىپناه بردند كه در عمل به گسترش جنايت و تعدى در عالم منجر شده است.اسلامى را كهبيشترين عنايت را به بانوان داشته و شايسته ترين مقام و منزلت را براى آن مقررفرموده ضد زن ناميدند و خود راههايى را ابداع كردند كه زنان را فقط ابزار شهوترانى مى‏كند و صرفا بازيچه دست طراحان فرهنگ مبتذل و اقتصاد سود پرست قرارمى‏دهد.اسلامى را كه زيباترين و كاملترين مجموعه حقوقى را براى بشريت تنظيم كردهاست‏بيگانه از حقوق بشر و آزاديها قلمداد كردند و خود شيوه‏اى را تبليغ و ترويجكردند كه به تسلط ثروتمند بر محروم، سيطره قدرتمند بر مستضعف ولى در عين حال دلخوش بودن محرومان و مستضعفان به آزاديهايى كه راه سقوط به مفاسد و آلودگيهاى فردىو اجتماعى را باز مى‏كرد، ختم مى‏شد.در نهايت واژه‏هايى نظير اخلال به مبانىاسلام، ضلالت، فحشاء، تجاوز به حق، فقاهت، ارزش به مسخره گرفته شد و ابعاد و مفهومآنها گنگ خوانده شد تا راه براى هر چه خفيف‏تر كردن ابعاد متعالى تمدن اسلامى وشكل نگرفتن كانون خانوادگى و جامعه مبتنى بر تعاليم اسلام هموار شود.

  4.فريب ايرانيان 

   

  انقلاب اسلامى در ايران و به دست ايرانيان تحقق پيدا كرد.ايرانيان افتخارمى‏كنند به اين‏مقامى كه خداوند در سال 1357  بدانها عنايت فرموده و بهتمام بركات و رحمتهايى كه پى در پى تا امروز شامل حال آنها كرده است.دشمنان اينانقلاب حسد و كينه‏اى جانسوز نسبت‏به ايرانيان و مقام بلندى كه نزد پروردگار تباركو تعالى يافته‏اند، در ضمير خود احساس مى‏كنند.همين احساس آنها را به اقداماتى برضد فرد ايرانى و جمع ايرانيان و كشور ايران واداشته است و اميد دارند با مؤثر واقعشدن آن اقدامات ايرانيان را از انقلاب خود مايوس و به اصطلاح از كرده خود پشيمان واز اسلام جدا سازند، بدان منظور به طراحى‏هاى فريبنده‏اى بر ضد ايرانيان دستزده‏اند:

  الف) ايران قبل از اسلام در مقابل ايران بعد از اسلام 

   

  اين ايرانى مسلمان بود كه به نداى حسينى «هل من ناصر» خمينى بت‏شكن پاسخداد.دشمنان انقلاب تاريخ ايران را مطالعه كردند و با توجه به تمدن ايران قبل ازاسلام به فكر افتادند كه منسوخ را زنده و ايران ستمشاهى و استبدادى قبل از اسلامرا در ذهن و دل ايرانيان جلا بخشند غافل از آن كه ايرانى متمدن صدر اسلام بر مبناىتشخيص و شناخت تمدنى خود پى بخشند غافل از آن كه ايرانى متمدن صدر اسلام بر مبناىتشخيص و شناخت تمدنى خود پى به حقانيت اسلام برد و در گرويدن به آن از ديگر مللسبقت جست و راه خدا پرستى گم شده خود را اصلاح و تصحيح كرد.

   

  پس دشمن انقلاب، مشوق و محرك طرحها و برنامه‏هايى شد كه ايران منهاى اسلام رابزرگ نمايد و بويژه نسل جوان را به افتخارات پوچ شاهنشاهى ظالمانه علاقه مند و ازعظمتى كه اعتقاد به اسلام براى او به وجود آورد، بيگانه سازد و قدر آن را نشناسد.

  ب) دويست‏سال سكوت 

   

  ايرانى مسلمان، در صدر اسلام، تشنه حق و عدل بود و از ظلم و جور و فساد و نكبتو ذلت‏شاهنشاهى انتهاى سلسله ساسانى به فغان آمده و به دامان اسلام پناه بردهبود.چند نسل فرصت لازم بود تا ايرانى خود را از آثار آن دوران پاك كند و بهارزشهاى معنوى اسلام مؤدب و متخلق سازد.اين چند نسل و دوران دويست‏ساله تدبرايرانيان مسلمان را دشمنان‏انقلاب به دوران اعتراض توام با سكوت ايرانيان تعبيركرده‏اند تا نگذارند اهميت آن تدبر كه موجب شد بعدها ايرانيان سهم مهمى را در تمدندرخشان و فراگير اسلامى در قرنهاى سوم تا پنجم، چه به لحاظ علمى و چه به لحاظسياسى، به خود اختصاص دهند معلوم شود: آنها مى‏خواهند آنچه مايه افتخار ايرانياناست‏به ابزار تحقير او تبديل كنند و ايرانيان حق طلب را معترض معرفى كنند تا بهاستناد آن بتوانند امروز هم به زعم خودشان ايرانيان را به اعتراض وادارند و باتشويق بى اعتقادى و بى بند و بارى زير لواى آزادى، به تخريب دستاوردهاى خودشانبكشانند.

  ج) هويت ايرانى 

   

  وجه بازر هويت ايرانى حتى قبل از اسلام خدا جويى او بوده و همين وجه موجبگرايش سريع او به اسلام شده است.اين كه ايرانى خداجو و دين گرا باشد، خوش آينددشمنان ما نيست چرا كه همين مسير به طور منطقى ايرانى را به اسلام و محبت اهل بيتو شيعه على بودن...و بالاخره پيروزى انقلاب اسلامى مى‏كشاند.پس طراحى دشمن بدانسمت مى‏رود كه القا كند ايرانى فاقد هويت است: زمانى اسكندر بر آنها تجاوز كرد،دورانى اعراب مسلط شدند، ايامى چنگيز بر آنها تاخت، سالهايى تيمور بر آنها يورشبرد و در همه اين احوال ايرانى سر تسليم فرود آورد و در مقابل مهاجم خاضع شد ودورويى كرد و اعتقاد قلبى خود را بروز نداد و به چاپلوسى حكام پرداخت و همراه آنهاشيوه اجحاف و ارتشاء را پيش گرفت و...بدين ترتيب دشمن مى‏خواهد به اين نتيجهبرساند كه توجه به اسلام و انقلاب اسلامى هم در ميان ايرانيان از همان نوع اقداماتتوام با دورويى است كه در طول تاريخ، ايرانيان از خود بروز داده‏اند و گواه آن رانيز، بزرگ نمايى برخى از تخلفها و مفاسدى مى‏گيرد كه خواه ناخواه در هر جامعه‏اىبه چشم مى‏خورد و در روزگار ما نيز وجود دارد و يكى از مهمترين وظايف حكومت اسلامىمبارزه بى امان و ريشه‏اى با آنهاست.

   

  اما ايرانى زمان اسكندر در اثر انحطاط اواخر حكومت‏سلسله هخامنشى گرفتار سلطهيونانيان و مقدونيان شد و بعدها آن گرفتارى را بحق جبران كرد و نگذاشت فرهنگ وسياست‏يونانى بر روح او چيره شود.تسلط اعراب هم اصطلاح بى دينانى است كه جراتنمى‏كنند مخالفت‏خود را با اسلام ابراز كنند و الا بحث اصلى سلطه اعراب نيست چرا كههر جا و هر زمان كه لازم بوده ايرانى در مقابل سلطه زور و ظلم ايستاده، بلكه موضوعمهم، نفس استقبال از اسلام و قرآن و مسلمانان است، كه دشمنان نمى‏خواهند به زبانآرند.ظلم و جور مغولان و تيموريان نيز همه مى‏دانيم بدان شكل خاتمه يافت كه مغولانايلخانى با كمك ايرانيان، مدافع اسلام گشتند و تيموريان نيز رواج دهنده فرهنگايرانى اسلامى در شبه قاره هند شدند و اين جز تسلط و قدرت معنوى ايرانيان مسلمانبر مهاجم جهان قلدر، و رام و متمدن كردن آنها چيزى را نمى‏رساند.ويژگيهاى منفى كهبراى ايرانيان بر مى‏شمرند نيز قابليت انطباق ايرانيان با شرايط جديد و قدرت صبر واستقامت آنها را مى‏رساند كه همواره به از پا در آمدن ظلم، و لو به قيمت‏شهادت سربداران زياد، انجاميده است.

   

  پس هويت ايرانى اصالتا خداجو و اسلامى است و بقيه ويژگيها تحت‏شعاع آن است ومنظور دشمنان از اعمال آن همه ترفندهاى تحقيرى، كتمان كردن اهميت هويت مسلمانىايرانيان است تا مگر راه توسعه و تداوم انقلابى كه به دست ايرانيان مسلمان پيروزشد مسدود كنند.

  د) ايران چهل تكه 

   

  دشمن، مايوس از جدا كردن فرد و جامعه ايرانى از هويت اسلامى، به حيله‏اى ديگرانديشيد و آن سوء استفاده از وجود قبائل و طوايف مختلف ايرانى و ريشه‏دار قلمدادكردن و اصيل خواندن برخى اختلافات بين آنهاست.آن اختلافات را دشمن مايه اميد خودقرار داد تا با تحريك و تشويق و تشديد آنها، درگيرى عظيم و كشتارى خانمان سوز وبنيان برانداز را شكل دهد كه در انتهاى آن نه از انقلاب اثرى و نه از اسلام پيامىو نه از ايران نشانى باقى ماند! چه شادمانيها كه دشمن از بروز درگيريهاى قومى وسياسى در برخى استانها يا شهرستانها از خود بروز داد و چه تفسيرها كه بر جزئيات آندرگيريها نهاد و چه عوامل و علل تصنعى كه براى آن تراشيد و چه حمايتها كه از گسترشآنها كرد! تفاوتهايى كه به لحاظ فرهنگى و آداب و رسوم و سنن بين اقوام ايرانى وجوددارد نشاندهنده سلايق گوناگون و تفاوتهايى است كه در ظرافت درك مكارم بين افراد يااقوام وجود دارد.اين تفاوتها كلا در طول تاريخ موجب تكميل شناخت ايرانيان و رشد وبالندگى هنرى و فرهنگى بوده و هيچ گاه برخى درگيريهاى جزيى نتوانسته است مستقلاباعث‏شكاف بين اقوام ايرانى عليرغم يكسان نبودن زبان يا لهجه يا مذهب و دين و يانحوه زندگى اجتماعى آنها شود و در آينده نيز دشمنان، از وقوع يا دامن زدن بهاختلافات بومى و قومى و منطقه‏اى، طرفى نخواهند بست.

  5.آينده‏اى روشن با توكل به خدا 

   

  ابهت انقلاب و عظمت رهبرى و رشد ملت ايران به لطف خدا و عنايات امام زمان عجلالله تعالى فرجه الشريف باعث دوام و استحكام جمهورى اسلامى ايران شده، و همبستگىملى و اعتقادات راسخ باعث تقويت نظام بالنده ما خواهد شد، ان شاء الله. خسارتها وضربه‏هايى كه دشمنان ما در بيست‏سال گذشته به ما وارد كرده‏اند نشان مى‏دهد كهطراحى آنها بلند مدت، دقيق و گستاخانه، و برنامه ريزى و سرمايه گذارى براى اجراىطرحهاى علنى است: ضمنا بهانه و زمينه نيز براى پياده شدن طرحهاى براندازى در كشورما وجود دارد.دعواى اصلى همه بر سر اسلام است.با انقلاب اسلامى هم به دليل اسلامىبودن مخالفت مى‏كنند مبادا نظام ظالمانه حاكم بر جهان را دگرگون كند.متقابلا آنچهمانع تضعيف نظام ما مى‏شود اعتقادات خالصانه و پا بر جاى اسلامى، عمل كردن عالمانهو دقيق به احكام قرآنى، پاسدارى هوشيارانه از همبستگى و هويت ملى و تبعيت صادقانهاز رهبرى و بالاخره مراقبت دائمى است چه غفلت تك تك ما، و جمع ما، در ميان مجموعهتهديدات، از همه زيان‏بارتر خواهد بود

   

   

   

  نویسنده : بیداری اندیشه تاریخ : 20 / 11 / 1391امتیاز :
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.
 • این نظر توسط O: در تاریخ 1391/11/20 و 14:20 دقیقه ارسال شده است  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی