close
تبلیغات در اینترنت
درسی بیاد ماندنی از دونده ایی که آخر شد.
شنبه 01 آبان 1395
پنل کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
مشاوره دانشجویان سایت
سوالات آزمون های آزمایشی
سوالات کارشناسی ارشد
نرم افزار های اندرویدی
اتاق آرزو
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد
نظر سنجی
بیشتر به دنبال کدام مطالب هستید?

آرشیو ماهانه
چت روم سایت
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
درسی بیاد ماندنی از دونده ایی که آخر شد.
  • تعداد بازدید : 251
  • دونده ها تلاش میکردند تا زودتر به خط پایان برسند و بالاخره دونده شماره … 

    ادامه مطلب لطفا

    درسی بیاد ماندنی از دونده ایی که آخر شد.


    در سال ۱۹۶۸ مسابقات المپیک در شهر مکزیکوسیتی برگزار شد. در آن سال مسابقه دوی ماراتنیکی از شگفت انگیزترین مسابقات دو در جهان بود. دوی ماراتن در تمام المپیکها مورد توجههمگان است و مدال طلایش گل سرسبد مدال های المپیک. این مسابقه به طور مستقیم در هر ۵ قاره جهان پخش میشود. کیلومتر آخر مسابقه بود دوندگان رقابت حساس و نزدیکیبا هم داشتند، نفس های آنها به شماره افتاده بود، زیرا آنها ۴۲ کیلومترو ۱۹۵ متر مسافت را دویده بودند. دوندگان همچنانبا گامهای بلند و منظم پیش میرفتند. چقدر این استقامت زیبا بود. هر بیننده ای دلش میخواستکه این اندازه استقامت وتوان داشته باشد. دوندگان، قسمت آخر جاده را طی کردند و یکیپس از دیگری وارد استادیوم شدند.استادیوم مملو از تماشاچی بود و جمعیت با وارد شدندوندگان، شروع به تشویق کردند. رقابت نفس گیر شده بود و دونده شماره … چند قدمی جلوتراز بقیه بود. دونده ها تلاش میکردند تا زودتر به خط پایان برسند و بالاخره دونده شماره… نوار خط پایان را پاره کرد.    استادیوم سراپا تشویق شد. فلاش دوربین های خبرنگارانلحظه ای امان نمی داد و دونده های بعدی یکی یکی از خط پایان گذشتند و بعضی هاشان بلافاصلهبعد از عبور از خط پایان چند قدم جلوتر از شدت خستگی روی زمین ولو شدند. اسامی و زمانهای به دست آمده نفرات برتر از بلندگوها اعلام شد. نفر اول با زمان دو ساعت و … درهمین حال دوندگان دیگر از راه رسیدند و از خط پایان گذشتند.

     در طول مسابقه دوربین هابارها نفراتی را نشان داد که دویدند، از ادامه مسابقه منصرف شدند و از مسیر مسابقهبیرون آمدند. به نظر میرسید که آخرین نفر هم از خط پایان رد شده است.

     داوران و مسوولینبرگزاری میروند تا علائم مربوط به مسابقه ماراتن و خط پایان را جمع آوری کنند جمعیتهم آرام آرام استادیوم را ترک میکنند. 

    اما… بلند گوی استادیوم به داوران اعلام میکندکه خط پایان را ترک نکنند گزارش رسیده که هنوز یک دونده دیگر باقی مانده. همه سر جایخود برمیگردند و انتظار رسیدن نفر آخر را میکشند. دوربین های مستقر در طول جاده تصویراو را به استادیوم مخابره میکنند. از روی شماره پیراهن او اسم او را می یابند “جاناستفن آکواری” است دونده سیاه پوست اهل تانزانیا، که ظاهرا برایش مشکلی پیش آمده، لنگمیزد و پایش بانداژ شده بود. ۲۰ کیلومتر تا خط پایان فاصله داشت و احتمال این که از ادامه مسیر منصرفشود زیاد بود. 

    نفس نفس میزد احساس درد در چهره اش نمایان بود لنگ لنگان و آرام می آمدولی دست بردار نبود. چند لحظه مکث کرد و دوباره راه افتاد. چند نفر دور او را می گیرندتا از ادامه مسابقه منصرفش کنند ولی او با دست آنها را کنار می زند و به راه خود ادامهمیدهد. 

    داوران طبق مقررات حق ندارند قبل از عبور نفر آخر از خط پایان محل مسابقه راترک کنند. جمعیت هم همان طور منتظر است و محل مسابقه را با وجود اعلام نتایج ترک نمیکند.

     جان هنوز مسیر مسابقه را ترک نکرده و با جدیت مسیر را ادامه میدهد.

     خبرنگارانبخش های مختلف وارد استادیوم شده اند و جمعیت هم به جای اینکه کم شود زیادتر میشود!جان استفن با دست های گره کرده و دندان های به هم فشرده و لنگ لنگان، اما استوار، همچنانبه حرکت خود به سوی خط پایان ادامه میدهد او هنوز چند کیلومتری با خط پایان فاصله داردآیا او میتواند مسیر را به پایان برساند؟ خورشید در مکزیکوسیتی غروب میکند و هوا روبه تاریکی میرود.

     بعد از گذشت مدتی طولانی، آخرین شرکت کننده دوی ماراتن به استادیومنزدیک میشود، با ورود او به استادیوم جمعیت از جا برمیخیزد چند نفر در گوشه ای از استادیومشروع به تشویق میکنند و بعد انگار از آن نقطه موجی از کف زدن حرکت میکند و تمام استادیومرا فرا میگیرد نمیدانید چه غوغایی برپا میشود.

    ۴۰ یا ۵۰ متر بیشتر تا خط پایان نمانده او نفس زنانمی ایستد و خم میشود و دستش را روی ساق پاهایش میگذارد، پلک هایش را فشار می دهد نفسمیگیرد و دوباره با سرعت بیشتری شروع به حرکت میکند. شدت کف زدن جمعیت لحظه به لحظهبیشتر میشود خبرنگاران در خط پایان تجمع کرده اند وقتی نفرات اول از خط پایان گذشتنداستادیوم اینقدر شور و هیجان نداشت.

     نزدیک و نزدیکتر میشود و از خط پایان میگذرد. خبرنگاران،به سوی او هجوم میبرند نور پی در پی فلاش ها استادیوم را روشن کرده است انگار نه انگارکه دیگر شب شده بود. مربیان حوله ای بر دوشش می اندازند او که دیگر توان ایستادن ندارد،می افتد. آن شب مکزیکوسیتی و شاید تمام جهان از شوق حماسه جان، تا صبح نخوابید. جهانیاناز او درس بزرگی آموختند و آن اصالت حرکت، مستقل از نتیجه بود.

     او یک لحظه به این فکرنکرد که نفر آخر است. به این فکر نکرد که برای پیشگیری از تحمل نگاه تحقیرآمیز دیگرانبه خاطر آخر بودن میدان را خالی کند. او تصمیم گرفته بود که این مسیر را طی کند، اصالتتصمیم او و استقامتش در اجرای تصمیمش باعث شد تا جهانیان به ارزش جدیدی توجه کنند ارزشیکه احترامی تحسین برانگیز به دنبال داشت.

     فردای مسابقه مشخص شد که جان ازهمان شروعمسابقه به زمین خورده و به شدت آسیب دیده است. او در پاسخگویی به سوال خبرنگاری کهپرسیده بود، چرا با آن وضع و در حالی که نفر آخر بودید از ادامه مسابقه منصرف نشدید؟

     ابتدا فقط گفت: برای شما قابل درک نیست! و بعد در برابر اصرار خبرنگار ادامه داد:مردمکشورم مرا ۵۰۰۰ مایل تا مکزیکوسیتی نفرستاده اند که فقط مسابقه را شروع کنم، مرا فرستادهاند که آن را به پایان برسانم. 

    داستان “جان استفن آکواری” از آن پس در میان تمام ورزشکارانسینه به سینه نقل شد”حالا آیا یادتان هست که نفر اول برنده مدال طلای همان مسابقه چهکسی بود؟” یک اراده قوی بر همه چیز حتی بر زمان غالب می آید

    نویسنده : بیداری اندیشه تاریخ : 13 / 12 / 1391امتیاز :
    موضوعات :
    نظرات
  • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.

  • نام
    ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
    وبسایت
    :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
    نظر خصوصی
    مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
    کد امنیتی