close
ویزای ایران
ده آزمایش برتر جهان
سه شنبه 04 آبان 1395
پنل کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
مشاوره دانشجویان سایت
سوالات آزمون های آزمایشی
سوالات کارشناسی ارشد
نرم افزار های اندرویدی
اتاق آرزو
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد
نظر سنجی
بیشتر به دنبال کدام مطالب هستید?

آرشیو ماهانه
چت روم سایت
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
ده آزمایش برتر جهان
 • تعداد بازدید : 238

 • در عصری که ما زندگی می کنیم آزمایشهایی که چشمان جهانیان را خیره می کند

  ازجمله آزمایشهایی که برای یافتن توالی اجزای یک ژنوم، شکافتن ذرات ریز اتمی در شتابدهنده ها

  و تجزیه وتحلیل ستارگانی که با ما میلیاردها سال نوری فاصله دارند

  نیاز به میلیونها دلار سرمایه گذاری دارند

  و تجزیه وتحلیل اطلاعات به دست آمده از ابزارهای پیشرفته دراین آزمایشها ماهها به طول می انجامد.


  در عصری که ما زندگی می کنیم آزمایشهاییکه چشمان جهانیان را خیره می کند ازجمله آزمایشهایی که برای یافتن توالی اجزای یک ژنوم،شکافتن ذرات ریز اتمی در شتابدهنده ها و تجزیه وتحلیل ستارگانی که با ما میلیاردهاسال نوری فاصله دارند نیاز به میلیونها دلار سرمایه گذاری دارند و تجزیه وتحلیل اطلاعاتبه دست آمده از ابزارهای پیشرفته دراین آزمایشها ماهها به طول می انجامد.

  «رابرت کریز» عضو گروه فلسفه دانشگاه نیویورکدر استونی بروک که مورخ آزمایشگاه ملی بروک هیون هم هست، از فیزیکدانان خواست ده آزمایشبرتر جهان فیزیک را نام ببرند. برخلاف انتظار عصر ما که آزمایشهای پیچیده توسط تیمهایبرجسته دانشگاهها و مراکز تحقیقات صورت می پذیرد ده آزمایش برتری که به عنوان زیباترینآزمایشهای فیزیک در طول تاریخ انتخاب شد توسط ده فیزیکدان بسیار سرشناس انجام شده بودکه دستیاران چندان زیادی هم نداشتند. ازهمه جالب تر این که این آزمایشهایی که در فهرستزیباترین آزمایشهای فیزیک جای گرفتند نیازی به کامپیوترهای فوق پیشرفته بسیار مدرننداشتند. این لیست در مجله این ماه Physics World به چاپ رسیده است . دراینجا به جای آن کهبه این آزمایشها به ترتیب رتبه بپردازیم به ترتیب تقدم وتأخر زمانی انجام این آزمایشها،به این ده آزمایش محبوب در فیزیک خواهیم پرداخت.

  ۱ـاندازه گیری محیط زمین توسط اراتوستن رتبه هفتم را به دست آورد.

  هنگام انقلابین [اصطلاح اخترشناسیSolstice] در ظهر روزی که آفتاب در شهر آسوان مصرهیچ سایه ای ندارد به گونه ای که نور خورشید قادر است به طور مستقیم به ته یک چاه برسد،موردتوجه اراتوستن ـ کتابدار شهر اسکندریه در سه قرن پیش از میلاد مسیح ـ قرار گرفت.اراتوستن در چنین روزی درست هنگام ظهر که در آسوان سایه وجود ندارد در شهر اسکندریهسایه را اندازه گیری کرد، چاره ای نبود جز این که زمین را کروی درنظر بگیرد. چون سایهدر اسکندریه نسبت به خط عمود هفت درجه بود. محیط هردایره ۳۶۰درجه است براساس اندازه گیری اراتوستن میاناسکندریه وآسوان ۷درجه فاصله بود. [واحد اندازه گیری درآنزمان به جای متر «Stadium» بود] با سفر میان دوشهر اسکندریه وآسوانمعلوم شد که فاصله آنها براساس واحد اندازه گیری Stadium، ۵۰۰۰ است. به این ترتیب هفت درجه از ۳۶۰درجه ۵۰۰۰ استادیوم اندازه گیری شده بود پس محیط زمینبراساس محاسبات اراتوستن ۲۵۰۰۰۰استادیوم بود.

  ۲ـآزمایش گالیله درمورد سقوط اجسام رتبه دوم را به دست آورد.

  در اواخر دهه ۱۵۰۰میلادی گالیلیو گالیله Galileo Galilei که کرسی استادی دانشگاه پیزا را داشت دانش متعارف زمان خود را زیر سؤالبرد . با انداختن دو شیء از بالای برج پیزا که وزنشان برابر نبود نشان داد که شیءسنگینتر زودتر از جسم سبک تر فرود نمی آید. اگر این کشف را در دوران ارسطو انجام داده بودبه قیمت شغلش تمام می شد.

  ۳-آزمایش گالیله با گوی های غلتان برروی سطحشیب دار رتبه هشتم را به دست آورد.

  دراین آزمایش گالیله ثابت کرد که مسافتبا زمان به توان دو نسبت مستقیم دارد وسرعت [Velocity که با علامت اختصاری Vنمایشمی دهند] در جریان آزمایش ثابت باقی می ماند.

  4ـ انکسار نور با منشور توسط نیوتن رتبهچهارم را به دست آورد.

  ایساک نیوتن درسالی به دنیا آمد که گالیلهمرد. نیوتن فارغ التحصیل کالج تثلیث کمبریج (سال ۱۶۶۵) بود. این بار هم نیوتن دانش متعارف به جاماندهاز دوران ارسطو را زیر سؤال برد. تلقی مردم از نور خورشید مانند برداشت ارسطو بود ونوررا خالص می دانستند. با وجودی که مردم رنگین کمان را دیده بودند. تا پیش از عبور نوراز منشور وتجزیه آن به هفت رنگ حتی فکرش را نمی کردند نور متشکل از این رنگها باشد.


  ۵ـآزمایش کاوندیش در مورد میله و پیچش رتبه ششم را به دست آورد.

  از تئوریهایی که نیوتن در مورد گرانش دادهبود یکی این بود که نیروی جاذبه میان دوجسم رابطه مستقیم با جرم به توان دو و رابطهمعکوس با فاصله به توان دو دارد. در قرن هجدهم، هنری کاوندیش برای اندازه گیری قدرتگرانش آزمایشی انجام داد او یک میله چوبی دومتری که به دوسر آن دوکره فلزی نصب شدهبود انتخاب و با سیم این میله چوبی را آویزان کرد. با همین وسایل ساده کاوندیش موفقبه اندازه گیری ثابت گرانشی gravitational Constant شد. این آزمایش زمینه اندازه گیری جرم زمینهم بود.

  ۶ـآزمایش تداخل ـ نور یانگ مقام پنجم را به دست آورد.

  همه تئوریهای نیوتن درست از آب درنیامد.او می گفت نور از ذرات تشکیل شده است و به صورت موج منتشر نمی شود. در سال۱۸۰۳ توماس یانگ، درصدد برآمد به اثبات برساندنحوه حرکت پرتوهای نور به صورت موج است. او در پنجره سوراخی ایجاد کرد، همه پنجره هارا به دقت با پوششی ضخیم پوشاند بعد از یک آیینه برای تغییر جهت پرتویی از نور که ازطریق این سوراخ وارد می شد، استفاده کرد با استفاده از یک کارت که عرض آن یک میلیمتربود جلوی نیمی از سوراخ را گرفت در نتیجه به توالی نوارهای سایه و روشن مشاهده کرد،این پدیده در صورتی قابل توضیح است که پرتوهای نور مانند امواج در یکدیگر تداخل ایجادکنند. بعدها این آزمایش را با دوسوراخ انجام دادند و نتیجه واضح تری به دست آمد.

  ۷ـآزمایش پاندول فوکو رتبه دهم را به دست آورد.

  دانشمندان سال پیش پاندولی را به قطب جنوببردند و مهر صحت بر آزمایش زدند که در سال۱۸۵۱ توسط ژان برنارد لئون فوکو با یک پاندولآهنی ۳۰کیلوگرمی آویزان از گنبد پانتئون انجام شد. فوکو به گوی یک پاندول سوزنگرامافون وصل کرده بود و روی زمین زیر گوی حلقه ای از شن های مرطوب قرار داد. در مقابلحیرت همه نشان داد که با وجودی که حرکت پاندول به جلو و عقب هدایت شده بود اما پاندولحرکتی دوار انجام داد. یعنی در واقع کف پانتئون در حال گردش بود و یا به عبارت بهترزمین در حال چرخیدن حول محور خود بود. در پاریس هر ۳۰ساعت پاندول در جهت عقربه های ساعت یک دوررا کامل می کند. در نیمکره جنوبی این گردش در خلاف جهت عقربه های ساعت است. همانطورکه دانشمندان معاصر نشان داده اند در قطب جنوب دوره گردش کامل پاندول ۲۴ساعت است.

  ۸ـآزمایش قطره روغن میلیکان رتبه سوم را به دست آورد.

  قرنها بود که دانشمندان الکتریسیته را چهدر مورد رعد و برق چه الکتریسته ساکن ناشی از تماس برس با موی سر مشاهده کرده بودند.در سال۱۸۹۷ تامسون فیزیکدان بریتانیایی پایه گذار این دانش شد که الکتریسیته از ذراتیبه نام الکترون که بار منفی دارند تشکیل شده است. رابرت میلیکان آمریکایی در سال۱۹۰۹ موفق به اندازه گیری بار منفی در الکترونهاشد. برای این کار از چندوسیله ساده استفاده کرد. با استفاده از افشانه هایی که ادکلنرا به صورت افشانه درمی آورند روغن را در یک محفظه شفافی افشاند که دوطرف آن به دوسریک باطری متصل بودند. به این ترتیب یک سر محفظه مثبت و سردیگر آن منفی بود.

  زمانی که نیروی گرانش با نیروی جاذبه الکتریکیکه قطرات روغن باردار را به سمت خود می کشید برابر می شد قطره در میان آسمان و زمینمعلق می ماند. در واقع در حالت عادی این قطره به خاطر نیروی گرانش بایدپایین می افتاداما در اثر نیروی جاذبه الکتریکی در حال حرکت به سمت قطب مخالف بود چون دونیرو برابرشدند این قطره روغن از حرکت بازایستاد. با همین وسایل ساده میلیکان موفق به اندازهگیری بار الکتریکی یک الکترون شد.

  ۹ـآزمایش کشف هسته توسط رادرفورد مقام نهم را کسب کرد.

  در سال۱۹۱۱ را در فورد و همکارانش با بمباران یک لایهبسیار نازک طلا با ذراتی به نام آلفا متوجه این حقیقت شدند که درصدی از این ذرات منحرفو درصدی درست در جهت مقابل بازمی گردند به این ترتیب رادرفورد موفق شد مدل قدیمی آرایشهسته و الکترون را که به «مدل کیک آلو» معروف بود به چالش بکشاند.

  10ـ آزمایش ماکس پلانک و تئوری کوانتوم رتبهاول را کسب کرد.

  در مورد نور نه حق به جانب نیوتن بود ونهیانگ نه می توان نور را فقط ذرات فوتون دانست و نه امواج. در اوایل قرن بیستم ماکسپلانک و بعد آلبرت انیشتین نشان دادند که نور به صورت بسته های بسیار کوچکی منتشر وجذب می شود که به آن فوتون می گویند. در عین حال آزمایشهای دیگر هم موجی بودن حرکتنور را به اثبات می رسانند.

  برای اثبات در اینجا به جای آزمایش از سوراخیانگ و پرتوهای نور از پرتوهای الکترون استفاده میشود. ذرات، براساس قوانین کوانتومی،پدیده ای شبیه به نور در آزمایش تداخل یانگ از خود برجای می گذارند اگرچه این آزمایشدر سال۱۹۶۱ توسط کلاوس جانسون از توبینگن انجام شد اما در این سالها دیگر یافته هایدانش به قدری زیاد و گسترده شده بود که دیگر نمی توانست نامهایی ابدی مثل نیوتن و انیشتیندر اذهان مردم دنیا بیافریند

  نویسنده : بیداری اندیشه تاریخ : 12 / 12 / 1391امتیاز :
  موضوعات :
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی